Съобщение

Collapse
No announcement yet.

State sponsorship

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Отг: State sponsorship

    Написано от Jorje Виж мнението
    Ти кога си планирал да се явяваш на IELTS?
    Здравей,
    Засега съм го планирал за есента, като смятам през това време да подготвям всички необходими документи за assessment, за да може в момента който излезе оценката от изпита да ги изпратя.
    Другия проблем са ми документите. Все още чета и се чудя какво точно да подготвя.
    Дали някъде няма систематизирано какво точно трябва да се прати до тях.
    По другите форуми четох и за CDR, който трябвало да се пише, ама така и не ми стана ясно как точно трябва да изглежда.
    Продължавам да се боря, добре че жената е твърдо зад мен .

    Comment


      #17
      Отг: State sponsorship

      И аз съм на същият принцип. С тази разлика,че съм решил да се явя на IELTS първо ( Април) и след това за 13 дни, докато излезе резултата да си подготвя документите за assestment. Все още си мисля как точно ще доказвам стажа си, но затова ще питам тук във форума по-късно.

      roshvbg е прав. ЕА искат band 6 на всеки модул, но от различните щатове искат минимум 7 и аз затова съм приел,че това ми е долната граница. Дано не съм подвел някой.

      Поздрави,
      Jorje

      Comment


        #18
        Отг: State sponsorship

        Написано от Jorje Виж мнението
        И аз съм на същият принцип. С тази разлика,че съм решил да се явя на IELTS първо ( Април) и след това за 13 дни, докато излезе резултата да си подготвя документите за assestment. Все още си мисля как точно ще доказвам стажа си, но затова ще питам тук във форума по-късно.
        Jorje, ще успееш ли за 13 дни да подготвиш всичко? Може би не е зле да отпуснеш малко повечко за тази част, ако не е фатално. Не знам дали ще заверяваш диплома в МОН и в МнВР, но само за тези 2 институции ти трябват 2 седмици. После превод на печатите ('щото са на български)....превод на всички документи, които са на български (още 1 седмица)...изобщо хамалогия си е. Всъщност, понеже си в Бургас - как се процедира с дипломите, имаш ли идея? До София ли трябва да се идва или може някоя институция на място да ти свършат работа?
        Аз само, като опит да споделя, не знам дали е говорено, но се оказа, че за акта за граждански брак (който ще ми трябва малко по-натам евентуално) се ходи в общината, която го е издала. В случая аз живея в София, ама актът е от друг град...Та там се подава молба да ти извадят дубликат за чужбина. Вкарахме се във филма, де. Ако не друго, поне е интересно...

        ogimaster, направо питай във форума, кажи пред коя комисия ще кандидатстваш, щом се затрудняваш с избора на документи. Все някой сигурно е кандидатствал за там или се подготвя за същото нещо.

        Comment


          #19
          Отг: State sponsorship

          chudenka, със сигурност няма да ми стигнат 13 дни, но аз имам следното предимство - преведени и легализирани дипломи още преди 10 години. Аз понеже още от тогава искам да "посетя" Australia и още тогава си ги подготвих документите. И сега кротко чакат да ги изпратя. Но ... да не слагаме каруцата пред коня - резултатът на теста е крайъгълният камък

          Повече ме притеснява друго - признаването на стажа. Надали ако си преведа трудовата книжка ще е много удачно. От друга страна имам референции от предишните си работодатели, но не от всички. Проблемът е,че тези работодатели бяха чужди фирми и няма вече как да се свържа с тях и т.н. За това ще проверя първо във форума какво има изписано по въпроса и тогава ще събирам документи и информация.

          Само да споделя (понеже беше писала в предишен пост, че имаш малко сладурче, което не те оставя да четеш :-)), че ние имаме две такива на 1 и на 5 годинки и веселбата наистина е пълна. Но си струва дори само заради тях труда... :-)

          Jorje

          Comment


            #20
            Отг: State sponsorship

            Здравей Чуди,
            За мен като "Telecommunication Engineer" assesstment organization е ЕА.
            Сега пак ще прочета какви са точно изискванията им и тогава ще задавам въпроси.
            Даже смятам да отворя нова тема, която да съдържа информация за всички необходими документи за кандидатстване. Според мен е хубаво и хронологически да се подредят, за да е по-лесно за другите, който се подготвят за кандидатстване.

            Comment


              #21
              Отг: State sponsorship

              Чудесна идея ogimaster.

              Ще се включа и аз дейно в нея.

              Jorje

              Comment


                #22
                Отг: State sponsorship

                Jorje, напълно споделяме мнението ти. Бъдещето на детето ни е най-силният стимул да гледаме в посока извън България. При вас наистина е още по-голяма веселба!

                Честно казано смятам, че ако си преведеш трудовата книжка ще е много добър вариант. Аз самата се чудех дали да не направя това, но за сега се отказах. Струва ми се, че мога да мина и без нея, но пък се снабдих с копие "Вярно с оригинала" на трудовия си договор от предишния си работодател. Ако не бях - щях да се занимавам с трудовата книжка. Преводачката, която се грижи за нашите документи, понеже има опит с други имигранти (успешни!), каза, че има малка особеност и трябва труд. книжка да се заверява пак в някое от министерствата, но не е нещо невиждано и нечувано.

                Оги, чудесна идея, давай! Хич не се помайвай, че времето лети неусетно. По-добре да си свършиш предсрочно задачките покрай документите, отколкото да се влачат няколко месеца. После ще можеш да се съсредоточиш изцяло върху изпита. Най-трудно е да почне човек. Захапе ли веднъж, нещата си вървят. Успех!

                Comment


                  #23
                  Отг: State sponsorship

                  Тук е мястото и времето да попитам някой от форума дали си е превеждал и легализирал трудовата книжка? Разбира се, аз ще приложа и копия на референциите си от предишни работодатели, но в трудовата ми книжка най-точно са отбелязани датите, а както всички знаем те са важни за точките.

                  chudenka, ще проверя как стоят нещата при "заклетите" преводачи в Бургас по отношение на преводите на трудови книжки. Малко не им вярвам, защото за да ти вземат парите всичко ще ти обещаят и ще се консултирам с теб.

                  Поздрави,
                  Jorje

                  Comment


                    #24
                    Отг: State sponsorship

                    Написано от Jorje Виж мнението
                    Тук е мястото и времето да попитам някой от форума дали си е превеждал и легализирал трудовата книжка?
                    Здравей Жорже,
                    От това което съм прочел тук и в други форуми съдя, че трудовата книжка е един много безполезен документ, който има стойност само в нашата мила родина. Това от своя страна обезсмисля неговото превеждане и легализиране. Това което има стойност при оценяването (според мен) са добре написани референции от работодатели и така наречения CDR (Competency Demonstration Report) - каквото и да значи това (все още го проучвам). С две думи референциите и CDR - а вървели ръка за ръка. Това е което съм разбрал до момента.

                    Ако може някой да допълни и даде повече детайли ще бъде полезно за всички.

                    Благодаря.

                    Comment


                      #25
                      Отг: State sponsorship

                      Ogi, Преди всичко има различия от оценяваща комисия до оценяваща комисия. Например моята въобще не споменава за такъв CDR - няма такова животно. Има един друг report, в който трябва да докажеш проекти, в които си участвал, но той се попълва в случай, че не можеш да докажеш образование. Т.е. нямаш диплома, но имаш стаж. Поне аз така го тълкувам. Освен, ако Jorje не е към същия assessment center, разбира се.

                      Jorje, попаднах на твое мнение от преди година, че имате визи за AU? Обърках се...

                      Comment


                        #26
                        Отг: State sponsorship

                        ogi и chudenka - комисията към която ще се оценявам е EA. Не съм се запознал още в детайли с техните изисквания, защото малко съм суеверен и затова искам първо да мине изпита. Ogi предполагам си прав за трудовата книжка ( за съжаление и аз достигнах до този извод). Но все някой в този форум ще се е минавал през EA и да се надяваме,че ще сподели опит.

                        chudenka - нашата история е малко сложна. Преди година ( колко бързо мина времето) минах няколко интервюта с работодател в AU и накрая се споразумяхме за пари, позиция и т.н. Всичко беше ОК и преминахме към издаването на визите ( 457). И тук стана вече неприятно - визите бяха готови на всички и като ги питахме, хайде кога да тръгваме - отговора беше " Нямаме нужда повече от вас към настоящият момент". И така... Имахме визи , но нямахме работодател. Останалото е история.

                        За това се заехме по другият (законен, разбира се) начин. С много четене и кандидатстване за PR.Дано да стане, ще видим.

                        Jorje

                        Comment


                          #27
                          Отг: State sponsorship

                          Здравей Жорж,

                          Ето ти малко четиво - http://forum.all.bg/showflat.php/Cat.../0#Post2773943

                          Аз го четох и малко се пообърках

                          Comment


                            #28
                            Отг: State sponsorship

                            Благодаря ти ogimaster.

                            Знам я тази тема и даже съм си я свалил на PC-то за да я чета много внимателно. Като я мина няколко пъти ще споделя тук какво съм разбрал за да помогна при написването на guiding line for EA.

                            Jorje

                            Comment


                              #29
                              Отг: State sponsorship

                              Чуденка, ако не е тайна каква ти е мотивацията да кандидатстваш за спонсорство ако и да ти стигат точките?
                              През миналия Ноември, когато на мен ми излезе положителния асесмънт от ACS, попитах в този форум и ме посъветваха да не подавам за щатско спонсорство.
                              В последствие, по други форуми научих, че има 1 препъни камък когато си на щатско спонсортство - вярно имаш само морално задължение да стоиш в щата през първите 2 години, но ако го нарушиш това може да не ти дадат гражданство или удължаване на ПР визата по-нататък.

                              Comment


                                #30
                                Отг: State sponsorship

                                Написано от permutation Виж мнението
                                Чуденка, ако не е тайна каква ти е мотивацията да кандидатстваш за спонсорство ако и да ти стигат точките?
                                permutation, не е тайна. Смятаме, че допълнителните точки ще ни избутат по-напред в списъка с кандидатури за разглеждане и нещата ще се случат по-бързо. До колкото знам имат лимит да изпращат до 3000 покани на месец за кандидатстване за виза, а събиращите повече точки са с предимство. Между другото това беше и съвета на моя позната, която замина края на миналата година за Австралия. Не знам тя колко точки е събрала на финала, но са й стигали и без спонсорство. Да не говорим, че тя е получила и 5т. отгоре от своя партньор. Аз няма да взема, защото професията на мъжа ми я няма в SOL.

                                Хрумна ми и друго, ако някой е запознат, моля да се изкаже. Има ли диференциация сред кандидатите на база точки. Т.е. има ли шанс, ако си с минимума, да речем (60т.), да не те одобрят, защото има достатъчно други хора с повече точки? Има ли квота? Или, ако отговаряш на условията, дори и да си на минимума, ще ти дадат виза, просто е въпрос на време?

                                Comment

                                Working...
                                X