Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Предприемачество / Малък семеен бизнес

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Предприемачество / Малък семеен бизнес

    Здравейте, Има ли предприемчиви и успели българи с частен бизнес? Обмисляме варианта за предприемачество в НЗ и ще се радваме на какви да е мнения или препоръки. Примерно бихме искали да започнем с нещо от сорта на магазин за бърза закуска на колела, квартално бутиково ресторантче или малка пекарна в сътрудничество с големите вериги. Какви са хранителните навици на хората в НЗ - хранят ли се основно вкъщи/в офиса или предпочитат навън? Как стои въпроса с първоначалните инвестиции, откриване на фирма, издаването на съответните разрешителни и наемането на служител|и? Как е конкуренцията и дали въобще си струва подобно начинание? Бихте ли си купили таратор, дребни домашни сладки, веган сандвичи, българска баничка с боза или козунак например? btw Весело посрещане на Великден
    Last edited by pooh06; 28-04-16, 21:18.
    "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

    #2
    Отг: Предприемачество / Малък семеен бизнес

    Не мога да дам съвет как би се реализирала твоята идея, само мога да споделя на какво попаднахме докато обикаляхме из Южния остров - малко камионче от което продаваха мекици Каква беше изненадата ни, когато се оказа, че са всъщност унгарски! Момичето зад щанда ги беше "приспособила" към местния вкус и ги предлагаше с моцарела, босилек и кетчуп и идея си нямаше, че могат да се консумират със сладка, пудра захар или шоколад След като я "светнахме" по въпроса с българския вкус, тя обеща непременно да опита
    Та ето и малко инфо за мекиците https://bg.wikipedia.org/wiki/Мекица

    Comment


      #3
      Отг: Предприемачество / Малък семеен бизнес

      Мисля не съм го споменавал тука, но една от причините да напусна бившата си работа беше една възможност да започна частен бизнес. Аз това отдавна си го мислех и бях направил разни проучвания. Намерих си съдружник едно момче от Фиджи, което е много важно (чети по-долу защо). Всъшност той първи регистрира фирмата а аз трябваше да се включа след като напусна защото договорът ми го забраняваше.
      Нищо не излезе обаче. Нашият "голям" клиент спря да плаща. Съдружникът ми почна да го съди и аз реших да не се занимавам и почнах пак на заплата.
      Какво ти трябва да започнеш частен бизнес в НЗ:
      1) капитал да си плащаш всички сметки за поне 6 месеца, както и да си платиш всички застраховки и лицензии. Някъде около $50 000. Желателно е да си е твой а не на заем. Това не включва наема за помещението и ремонт ако трябва. Наемите може да са убийствени в зависимост от местоположението. Освен това се сключват договори за обикновено 2 години. разбира се ако го сключиш фирмено и нещата се провалят просто фалираш фирмата. Ремонтите са ужасно скъпи. Спокойно може да се ръснеш с едни $50-100К,
      2) връзки (много важно!). Тука всичко става МНОГО по-лесно с познати. ако няма кой да те препоръча-забрави...
      3) здрави нерви
      Това е обществена тайна но много от бизнесите тука са монополизирани на национална основа. Най добре е да си китаец, след това са островитяните и индийците. За това е желателно да си хванеш съдружник или интимен партньор от тази раса. Иначе пак забрави...
      Има още една особеност в НЗ. С частен бизнес се правят по принцип по-малко пари отколкото ако си на заплата за квалифицирана работа. Така че няма голям смисъл да правиш мекици, ако можеш да си намериш нормална работа.

      Comment

      Working...
      X