Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Малко сложен казус

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Малко сложен казус

    Здравейте! Надявам се да можете да ми помогнете със съвет.
    Българи сме с мъжа ми, но живеем в САЩ със зелени карти от 2005 година. НЗ ни е едновремешна мечта и мисля че назрява момента да се опитаме да я сбъднем. Имаме две деца на 2 и 6 години, които са родени в САЩ. На 33 и 39 години сме, аз завършвам докторантурата си по клинична социална работа вмомента, от БГ имам бакалавър и магистър по социална работа от Софийския университет. Работя като психотерапевт с деца и съм с приравнени дипломи в САЩ и лицензирана спрямо тукашните закони. Мъжът ми има средно специално строителен техникум и незавършен Лесотехнически университет, който няма да му носи кой знае какви точки. Работи като механик на каравани и моторхоуми.

    Въпросът ми е откъде да кандидатстваме - БГ или САЩ?. Преди да кандидатстваме ще вземем американско гражданство. Имаме образование и опит и от двете страни. Малко ми е мъгливо с какъв статут ще трябва да кандидатстваме - български или американски.
    Другият ни вариант е да си намеря работа първо и тогава да кандидатстваме, но това ми се струва малко по-сложно. Събираме 150 точки на калкулатора им за Skilled Migrant Category, така че мисля че имаме добър шанс за имиграция с постоянно жителство вместо работна виза.

    Има ли някой друг с подобен опит?
    Last edited by sipirumi; 01-03-13, 20:14. Причина: добавяне на информация

    #2
    Отг: Малко сложен казус

    Здравейте и добре дошли.

    Няма никакво значение от къде кандидатствате, защото това никъде не се вписва. Важното е да съберете точки

    Сложния казус е разрешен! Очаквам следващите въпроси и ви пожелавам да сбъднете мечтата си.

    Поздрави,
    Христо
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    Comment


      #3
      Re: Малко сложен казус

      От САЩ ще ви е малко по-лесно, особено като сте там сега. Отделно: в кой университет завършваш докторантура - много е вероятно да ти се признае без да ти е необходима оценка от NZQA, което си е бонус, ако няма да ти се налага да оценяваш Софийския университет.

      Comment


        #4
        Отг: Малко сложен казус

        От мой горчив опит знам че различните офиси имат различна скорост на обработка на документите. Това което в Лондон го свършват за месец- два, в Шанхай го правят за година така че може би си заслужава да се сравнят сроковете, ако бързаш разбира се. Не мога да се произнеса по конкретния казус, но е добре да се ориентираш къде точно ще пратят документите ти, защото пак от горчив опит се оказва, че най близкото консулство не винаги е това което ще ги разглежда.
        Малко оф-топик: не ви ли харесва в Америка? Какво ви накара да търсите друг вариант? Извинявай ако е прекалено личен въпрос.

        Comment


          #5
          Отг: Re: Малко сложен казус

          Написано от NikiG Виж мнението
          От САЩ ще ви е малко по-лесно, особено като сте там сега. Отделно: в кой университет завършваш докторантура - много е вероятно да ти се признае без да ти е необходима оценка от NZQA, което си е бонус, ако няма да ти се налага да оценяваш Софийския университет.
          Извинявайте, че не съм видяла отговорите, явно не съм оправила настройките на имейла си! Завършвам University of Pennsylvania тази година, но си мислех, че ще искат да приравнявам и по-долните степени, защото над тях съм надграждала докторантурата. Явно ще стане ясно след като се кандидатства или мога направо да ги запитам в имейл. Колкото до сроковете, не ме притесняват много защото не бързаме с местенето като цяло, обмисляме го като вариант. САЩ ни харесва и не ни харесва, като всяко място си има преимущества и недостатъци. Нова Зеландия ме влече отдавна с култура и природа, трудно е за обяснение, но ми се иска да поживеем малко там дори и да не е за постоянно. Освен това децата ни са малки още и ми се струва удачно време да ги запознаем с различни култури, за да са по-гъвкави в мирогледа си като израстнат. Благодаря на всички за съветите! Много ценен форум, не знаех за него, сега разглеждам всичката информация, която сте събрали.

          Comment


            #6
            Отг: Малко сложен казус

            Здравейте отново!

            Две години по-късно аз се дипломирам след две седмици. Започнах да търся преподавателски позиции в Нова Зеландия, и даже в Австралия. На уебсайта на имиграционните пише,че ако ще се използват точки за работна оферта съответно трябва да имаш такава оферта, но се чудех дали да не започна с процеса на приравняване на дипломите си от Бг и САЩ и с регистрацията си в тяхната асоциация на социалните работници. Малко невероятно ми се вижда някой да ми направи предложение за работа при положение, че не съм започнала процедурата по имиграция/виза.
            Имате ли опит с получаване на работна оферта първо и след това задвижване на процеса?

            Comment


              #7
              Малко сложен казус

              Имаме. Точно така се стекоха при нас обстоятелствата. Първо намерихме подходящата и точна работа (естествено мисля ,че не трябва да споменавам прекрасно владеене на английски, немски, руски, японски и много стабилен професионален бакграунд) и след това получихме визите. Стечение на обстоятелства,малко местни (новозеландци) познати и приятели, малко съдействие от Имиграционни Адвайзъри и ... нещата се получиха!
              Last edited by ORCADES VIKING; 07-06-16, 19:11.

              Comment


                #8
                Отг: Малко сложен казус

                Gotcha. Нито познати, нито връзки; остава да се надявам на късмет, досега не ме е предавал и да продължавам тъпо и упорито да кандидатствам по университетите.

                Comment


                  #9
                  Отг: Малко сложен казус

                  Ако успееш да убедиш някой да ти предложи оферта за работа, процеса по издаването на виза може да се нарече просто формалност
                  Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                  Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                  Comment


                    #10
                    Малко сложен казус

                    Мустакар абсолютно си прав!Това е самата истина. Със предложение за работа целият процес беше 35 дни от пускането до издаването на х2 5 годишни визи. Съвсем сериозно!


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    Last edited by ORCADES VIKING; 07-10-15, 09:28.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Малко сложен казус

                      а това полезно да се знае, защото аз все си мислех че е дълъг процеса и ще отблъсне потенциални работодатели.

                      Comment


                        #12
                        Малко сложен казус

                        Процесът е бърз и положението е изключително лесно ако предварително намериш някой работодател който да иска да те наеме. Хващаш се веднага да си уреждаш документите (голямо търчане по преводи и нотариуси)и с една уговорка да ползваш услугите на адвайзър както ние направихме. Сумата за наемането е доста солидна да не се стряскате, но си струва всеки цент и са налице абсолютните преимущества от тяхната услуга което е безспорен факт. Напътствията на тези хора са много професионални и никога не бих се досетил за една или друга уловка или какво като документация да приготвя допълнително. Не агитирам и рекламирам ползването на услугите на такива адвайзъри това е просто споделено мнение и практически опит нищо ангажиращо. Успех!


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Last edited by ORCADES VIKING; 07-10-15, 10:17.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Малко сложен казус

                          Моето скромно мнение за ползване на адвайзър: МНОГО ВНИМАВАЙ!
                          Това са частни лица които имат материален интерес да ти намерят работа и... толкоз.
                          По принцип гледат да те зарибят и винаги обещават. Никого не отрязват и винаги говорят полжително.
                          По принцип се опитват да си вършат работата коректно, но всичко зависи в крайна сметка от работодателя. Има и измамници.
                          Ако професията ти е много търсена има смисъл от адвайзър. Иначе според мен си е чиста загуба на пари. Не разчитай ИЗОБЩО адвайзъра да ти каже дали ти е търсена професията или не. Има достатъчно статистика в нета. Обявите за работа са също индикация,
                          Още нещо много важно:
                          Нещата в НЗ се промениха много за полседните 1-2 години. Имиграцията се ускори неимоверно и трудовия пазар се променя постоянно. Така че ако някой споделя опит от преди 2 години вече може да не е актуален.

                          Comment


                            #14
                            Отг: Малко сложен казус

                            Мисля че ORCADES VIKING говори за immigration adviser, а ти за recruiter? На едните плащаш за да попълнят и подадат вместо теб документите за виза, а другите ти търсят работа и им плаща работодателя (ако се намери такъв).

                            Comment


                              #15
                              Малко сложен казус

                              Написано от Sasho Виж мнението
                              Моето скромно мнение за ползване на адвайзър: МНОГО ВНИМАВАЙ!
                              Това са частни лица които имат материален интерес да ти намерят работа и... толкоз.
                              По принцип гледат да те зарибят и винаги обещават. Никого не отрязват и винаги говорят полжително.
                              По принцип се опитват да си вършат работата коректно, но всичко зависи в крайна сметка от работодателя. Има и измамници.
                              Ако професията ти е много търсена има смисъл от адвайзър. Иначе според мен си е чиста загуба на пари. Не разчитай ИЗОБЩО адвайзъра да ти каже дали ти е търсена професията или не. Има достатъчно статистика в нета. Обявите за работа са също индикация,
                              Още нещо много важно:
                              Нещата в НЗ се промениха много за полседните 1-2 години. Имиграцията се ускори неимоверно и трудовия пазар се променя постоянно. Така че ако някой споделя опит от преди 2 години вече може да не е актуален.

                              Привет Господин Сашо!Нещо сте в грешка и не можете да четете изглежда адекватно. Смея да Ви отбележа че:
                              ИМИГРАЦИОНЕН АДВАЙЗЪР НЕ Е ТЪРСАЧКА ЗА НАМИРАНЕ НА РАБОТА!
                              Бъркате много понятията и за Ваше сведение опитът ми не е от последните 2 години, а е от последните 35 дни когато "се случиха" светкавично нещата и обстоятелствата около моето семейство и вече съпругата ми е в Auckland и си работи и живее и аз след 3 дни летя за там. Нета не може да Ви каже всичко. Не си мислете че "Чичко Гугъл" е всезнаещ. Знае това което някой го е публикувал,а не всички и всичко се публикува в интернет така, че и тука сте в грешка.
                              Адвокатската Имиграционна Служба която ползвахме е съвсем легитимна и законна и не е измамник. Има си регистрационен номер по който може да се свери и провери легитимността на фирмата. Има много от нещата и фактите по имигрирането които на официалният имиграционен сайт не са уточнени и не са конкретни и ако не знаете тънкостите в законите и изискванията рискувате да се прецакате сами без да знаете. Казвам Ви го и от факта че аз самият съм екс-имиграционен офицер и имам опит в тази сфера. Адвайзърите са адвокати и бивши служители на Имиграционните Служби на Нова Зеландия и са "в час" със всички нововъведения и законови изменения. Никак не са позитивни, напротив много са взискателни и критични относно подготовката на документите както изискват всичко да бъде свършено до перфекционизъм за да няма неприятни изненади. Като цяло сме доволни защото от началото на процеса до самият успешен край застанаха зад нас и ни напътстваха и ни помагаха много успешно и дори имахме съпътстващи писма от Адвайзърите до консулството на Нова Зеландия във Лондон. Всичко стана супер бързо за 35 дни и супер положително както се вижда от двете ни 5(пет) годишни визи което е позитивният хепи енд. Само да кажа че има хора които и да искат няма да могат да се оправят в пайжината на Имиграционният Процес. Не всички са гениални и с IQ 140+ Мой съвет към Вас е да уважавате правото на избор на всеки и да не отричате едно или друго мнение и житейски опит,а просто черпете информацията която Ви се предлага безкористно (не е задължително да се възползвате) и бъдете толерантни и тактични и дипломатични важни качества при общуването със хората днес. Поздрави и лек ден! Успех на всички които са тръгнали по трудният и трънлив път на имигранта.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              Last edited by ORCADES VIKING; 07-06-16, 19:13.

                              Comment

                              Working...
                              X