PDA

Вижте пълната версия : Размишления за бъдещето...

Sasho
09-03-16, 12:01
Истината e че за последните 2,5 години от както съм в НЗ нещата с трудовия пазар се влошиха при тая луда имиграция. Жена ми последно си търси работа цели 6 месеца като изобщо не беше придиричива.
Има много обяви които не са реални. Въртят се по 2-3 месеца за пълнене на бази данни.
Отделно, работодателите се извратиха нещо като в България. Много народ приижда от Индия и Китай, като цяло наплашени, по принцип свикнали с жестока експлоатация. Работодателите му видяха лесното и почват малко от малко да се пробват да ти се качват на главата.
Здравната им система също почва да се задръства.
Предполагам това не е само в НЗ.

pooh06
09-03-16, 22:16
Ако не се лъжа визата е 5 годишна, като до 2 години трябва да влезеш в страната. Някой може ли да потвърди това?

#

Живеем в глобален свят и осъзнато или не животът ни зависи от нечии други правила, планове и интереси. Може би не е директно по темата, но нека цитирам откъс от статия в списание "Геополитика".

Както е известно, на 20 февруари 2016 Съветът за сигурност на ООН не прие руското предложение за резолюция относно необходимостта да се спазва суверенитета и териториалната цялост на Сирия. Против гласуваха шест от общо петнайсетте му члена, включително трима (от общо петимата), имащи право на вето: това са САЩ, Великобритания, Франция, Украйна, Нова Зеландия и Испания. Тоест, излиза, че тези шест държави открито се обявяват против защитата на териториалната цялост на друга държава, която също като тях самите, е пълноправен член на ООН. Ситуацията е парадоксална, тъй като подобна позиция е в очевиден разрез със самия Устав на Световната организация. Гласуването в Съвета за сигурност би могло да се тълкува само като открито поощряване на агресията срещу Сирия, свързана с желанието на редица регионални, а и глобални играчи, за разчленяването на тази страната в рамките на лансирания от САЩ проект за преформатиране на целия Голям Близък Изток.

Всъщност една от причините за толкова засилен интерес към НЗ са кризите, които се създават в частност Сирия а и дестабилизация на Балканите, Близкия изток и Европа. Тук възниква въпроса дали НЗ е суверенна държава със собствени морални ценности, визия за развитие и далновидни политици. И дали мигрантските програми не са просто машина за пари щом се пропускат твърде много пришълци. Смятам, че местните достатъчно са страдали, за да повтарят грешките на историята. И се надявам държавата да не заприличва на Великобритания или България, където човек е емигрант в собствената си страна.

NikiG
10-03-16, 00:46
Тук съвсем отиваме офф топик, ама нейсе... Не знам дали Русия и Китай са представителни на "свободния" и "демократичен" свят. Просто Сирия малко или много им се явява протеже, както и Израел на САЩ например, но да не изпадаме в подробности.

Нова Зеландия има предимството, че 25% в момента от жителите НЕ са родени тук, което дава възможност за един прекалено шарен свят, който с имиграция става все по-шарен. Това ми харесва на мен, че никой не може да узурпира държавата за собствените си амбиции както се случва в момента с много еднонационални държави в Европа, наскоро сблъскали се с един феномен натресен им от отварянето на границите и разширяването на ЕС. Да не говорим за пришълци от други континенти, които няма как да спреш и отсееш.

Всичко е машина за пари за издръжка на правителството и институциите, но парите реално погледнато са нищо в сравнение с това, което получаваш. Аз бих платил още повече, за да съм сигурен, че ще остана. Поне напливът е контролиран и избира хора, от които държавата малко или много има нужда. И тя е доволна, и хората са доволни. Дори да се изкривят ценностите в момента, това ще стане след поне 30г, а дотогава аз ще се пенсионирам. 2013та като правих анализ имах такива виждания: Европа и Япония скоро ще изгърмят, САЩ са 5г след тях, Австралия след 15-20, и след това и НЗ... Западния свят такъв, какъвто го познавахме, си отива, и просто трябва да се променим и да се адаптираме към промените. Не да станем емигранти в собствените си страни.

sipirumi
11-03-16, 21:29
Ники, сори за офф-а, но ми стана интересно - какво имаш предвид като казваш "изгърми"?

NikiG
11-03-16, 23:43
Темата става много дълбока и е направо за дисертация. Както Роско ми писа вчера, интересно му е и иска да чете още такива мнения, защото той самият пише изследване по политическа тема.

Натрупват се много социални, икономически, а оттам и политически напрежения в различни точки на света. Социалните са свързани със застаряването на населението, което само по себе си води до социално неравенство (прочети https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_in_the_Twenty-First_Century). Отделно ниската инфлация, породена от ниско потребление, заради ниско заплащане и автоматизиране на работата на средната класа допълнително увеличава неравенството. Не случайно има огромна безработница сред младите: от една страна, фирмите нямат нужда от персонал (възрастните държат работните си места, заради несигурността). От друга - някои младежи не желаят да работят, защото виждат колко изкарват родителите им, а на тях им предлагат наполовина заплащане.

И съвсем икономическите причини: очаквания взрив на пенсионните системи. Младото население заради малобройността си не може да предизвика "демократична" промяна и да реформира пенсионната система, защото пенсионерите никога няма да се съгласят да им се орежат пенсиите и придобивките. Оттук следва, че страните ще трябва да увеличават дълга си, за да могат да продължат да плащат и неизбежно ще се увеличава данъчното бреме на младите. Следните разсъждения ще са хаотични, за което се извинявам, но като цяло са виждането ми за развитието на света.

Така, след като вече изградихме сцената на театъра, ето къде се намират страните:

1. Европа и Япония

прилики: много застаряло население, огромни дефицити вече - печатат пари да вкарат в обращение, за да поддържат брутните си продукти, но няма да могат да го правят безкрайно (вече и това не работи). Малко икономическа теория: P x Q = M x V (равенство на брутния вътрешен продукт от стокова и парична гледна точка: Price, Quantity, Money, Velocity). Примерно: през годината сме продали 100 домата(Q) за $1(P) всеки и имаме само $10 (M) в обращение. Това ще рече, че парите са се завъртяли 10 пъти (V), за да се стигне до БВП от $100. При равни други условия, за да се вдигне БВП, трябва да се вдигне или Q - но това значи увеличено потребление (при застаряващо население и намалени нужди, няма как да стане), P - ниво на цените, тоест инфлация (тя пада, защото никой не иска да купува), скорост на парите V - и тя намалява, защото хората предпочитат да си държат парите в портфейла, защото си пазят стойността (при ниска инфлация), и остана само М - което централните банки увеличиха около 3-4 пъти (!) от 2008ма, за да спасят икономиките от тотално удавяне. Но това не решава проблема с ниското потребление и инфлация - само го отлага до следващата криза.

разлики: Япония въпреки по-лошите си макроикономически параметри е еднонационална държава и спестяванията се инвестират предимно в японски вътрешен дълг, което държи парите в страната; Европа е килим от държави, всяка с различни параметри, различен дълг, различно ниво на развитие, но там има опасност от ефекта на доминото, заради взаимната им обвързаност.

2. САЩ

Там от около 15г зрее един социален проблем на неравенството, допълнително изострен от неконтролирана миграция и властващите корпорации и като цяло корумпираната политическа система. Военният бюджет изсмуква огромен ресурс от икономиката. Здравеопазването и пенсиите на възрастните - също. А те тъкмо почнаха масовото пенсиониране. Мисля че 2017 щеше да бъде годината, където фондът за социално осигуряване ще почне да намалява (приходите в него ще станат по-малко от разходите и се очаква до след 20г да се изчерпа). Естествено ще се направят промени преди това, но няма да е без бой. Не вярвам втори Ленин да се появи там, но очаквам големи промени и протекционизъм. Отворените пазари няма да са това, което бяха. Скоро ще започне да се усеща и ефектът върху страните с младо население и евтина работна ръка, които вече губят пазарите си заради намаления прираст на население и потребление в западните държави.

3. Австралия

Проблемът ще е повече социален там отколкото икономически. Затова давам повече време на Автралия преди да има основни катаклизми там. Очаквам ръст на ксенофобията. Икономически няма да може да се справи лесно, защото зависи много от търговия с руди и въглища. Австралия има подобна на НЗ пътека, но е по-напред в развитието си и съответно по-рано ще "изгърми".

4. Нова Зеландия

С добрата си имиграционна политика, която инжектира млада работна/с умения кръв (без да се налага да плаща и да губи време за обучение и образование), добра заетост - една от най-добрите в страните от ОИСР (над 68% от общото население работи), с много деца, успява да продължи да гради пирамида, в която пенсионерите да получават само малка част от БВП. Съответно и неравенството е ниско (виж Томас Пикети - сравнение между САЩ и Европа 19-20ти век). Ако стане нещо в света, ние като отворена икономика ще сме повлияни, но в никакъв случай отнесени и имаме достатъчно буфери, включително достатъчно енергия/храна/вода, за да оцелеем.

И най-интересната част е Китай, който дори и не споменах, но той ще има страхотен ефект и то по-скоро отколкото по-късно върху света. Икономически, политически и военен!

Sasho
12-03-16, 03:54
Ники, изобщо не съм съгласен с представената от теб ситуация в Нова Зеландия. Ето малко рамишления и малко факти:

А. Икономика

БВП на НЗ се формира реално от тези пера:
1) Аграрен сектор (основно млечна продукция)
2) Туризъм
3) Имиграция
4) Университети
5) Строителство. При това цели 20% !!!
Формално сектора на услугите е с най-голям процент но не го слагам в кюпа защото той е следствие, а не причина за икономическия растеж.
Дай сега да ги коментираме един по един.
1) Аграрен сектор. Цената на млечната продукция удари преди месеци исторически дъна в световен мащаб. Секторът е на командно дишане.
2) Туризъм. Той е изцяло функция на икономиката на другите страни , основно ЕС.
3) Имиграция. Нетната имиграция е около 60 000 годишно. Не е ясно точно колко пари вкарва всеки имигрант, но финасовата инжекция е от порядъка на 5-10 милиарда годишно. Това създава заетост, нови работни места, привлекателност за още имиграция и така кръгът се затваря. Икономиката се помпа с пари отвън. Класически балон но в национален мащаб. Имотния балон е само върха на айсберга.
4) Университети. Образованието в НЗ като цяло не струва. Това си е просто фасадна форма на имиграция. Ако спре имиграцията и университетите ще закъсат.
5) Строителство. Следствие на имиграцията очевидно. Народът идва отвън и се втурва да си купува къща, че и две-три за да си влага парите "на сигурно". Няма имиграция, няма строителство.

Не знам дали чу вчера, че правителството официално признаха за проблеми в икономиката и сега свалят ОЛП. Залагат на ОЩЕ имиграция да оправи икономиката

Б. Общество.

В НЗ има изключително голямо социално неравенство за развита страна и това е ФАКТ. виж там коефициента на Джини ако не вярваш, въпреки че според мен веднага се вижда от статиситката по доходите. Средната заплата няма и $40,000 ако не бъркам, при минимална $27,000. Това не се набива в очи за живеещите в НЗ, защото местната култура е такава. Няма много лъскави коли и скъпи костюми. Няма много VIP услуги, както в САЩ или Хонг Конг например. Още по лошо е че неравенството се задълбочава с всяка година. Това е международна тенденция, в интерес на истината.

В. Политика

Нова Зеландия води все по глупава и агресивна външна политика. Пратихме 200 души контингент в Ирак. Защо?
Подписахме на тъмно съглашението за транстихоокеанска търговия. Правим се на интересни в Сирия.
За вътрешната политика не ми се говори изобщо.

И така, да обобщим.
Нова Зеландия за сега просперира САМО благодарение на имиграцията, което надува балон и не може да продължава вечно.
Всеки си решава сам за себе си какво да прави. Аз лично съм решил да стоя в НЗ до колкото имам работа. Давам си сметка обаче, че след 1-2 години всичко може да гръмне и тогава е безмислено да кибича тук без работа и да плащам $2000 наем на месец. Дигам си багателките и заминавам, ко ще и в България и си ям доларките. И определно не се хващам да изплащам барака за $1,5 млн.

pooh06
13-03-16, 10:46
Аз съм скептичен за бъдещето, но ще се опитвам да го променя към по-добро със своите мисли, избор и позитивен личен пример.

Живеем в богат свят, но в същото време навсякъде срещаме потресаваща бедност и мизерия. Технологиите за комуникация и информация се развиват, но хората са все повече изолирани и необразовани. Има толкова много работа и проблеми, над които да работим, но ни липсват работни места и умения да се справяме с трудностите. Свободни сме в избора си, но някой вече е избрал преди и дори вместо нас. Можем да мечтаем, но реалността понякога е умопомрачителна.

На 11 Март се навършиха 5 години от аварията в японската ядрена централа Фукушима. Съществуват теории, че причината за трагедията не е в природата, а е следствие на ядрен опит и саботаж. Фактите са, че 1/10 от територията на Япония е поразена за години напред, стотици хиляди хора ще се разболеят от рак, а проблемът на малкият остров е проблем на всички нас, защото сме на една лодка и земята е нашият остров. Нека да преминем от частното към общото. А то е, че коренът на всички злини се състои в разрушителната същност на човешките слабости, като мързел, алчност, скъперничество, страх, егоизъм, гордост, суеверие, самолюбие, егоцентризъм, самообвинение, самосъстрадание, отмъщение, ярост, завист, ревност и др. Човек се развива и изгражда комплексно, започвайки още от зачеването до своята зрялост. Необходими са радикални промени в общественото и социалното развитие. Като например приемането на принципите на Д-р Мария Монтесори в обучението. Зигмунд Фройд е казал, че там където е тя, той не е нужен.

История, Глобализация, Конспирация, Геополитика, Мафия, Тайни общества, Извънземни, Паралелни светове, Хибридни войни, Нов световен ред. Бъдещето ни зависи от всички тези неща, както и от разбирането на човешката същност и промяната на системата. Промяна, която трябва да започне от възпитанието на малкия човек, за да се стигне до едно позитивно колективното съзнание. Да се върне ценностната система, семейството и държавността. Със селекцията на квалифицирани хора с чисто криминално минало, Нова Зеландия вероятно прави стъпка в правилна посока - времето ще покаже.

Да се опитам да завърша позитивно с откъс от една песен: Ако до всяко добро същество застане поне още едно, ех, ще започне такъв живот, че само си викам "Дано".

permutation
13-03-16, 12:08
Аз имам отлични първи впечатления от НЗ... :) Обаче 14.1% от родените там живеят за постоянно навън... може би вие знаете защо?!
http://www.forbes.com/sites/niallmccarthy/2016/01/15/the-countries-with-the-most-native-born-people-living-abroad-infographic/

pooh06
14-03-16, 08:52
Звучи ми като риторичен въпрос. Моля те сподели какви са отличните ти впечатления и какво мислиш за бъдещето си в НЗ. Изглежда имаш надежди, но нещо все пак те е притеснило.

--

Запалихме се с жена ми по красивата природа от филмите и разказите за Нова Зеландия по блогове и пътеписи, като в същото време търсехме страна с добро качество на живот.

http://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp

Подадох без много да се замислям EOI, но в последствие ни притесниха цената по емиграцията там, трудности при търсенето на работа от разстояние, както и нарастващата престъпност.

http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=11605449

Не на последно място в други имигрантски форуми се споделя негативна информация. Възможно е това да е част от кампания за дискредитация на НЗ, но нещата казани там са доста обезпокоителни. Мнението и поведението на младите хора е мерило за бъдещето на една страна.

"Много лоша страна - имах ужасен опит. Няма работа, няма добра здравна система, всичко е надценено, липсва изолация в къщите и др. Не идвайте в NZ, но най-важното - не губете парите си да кандитатствате в университет в NZ. Можете да получите вашата степен в по-добра страна с почти същата сума, която ще похарчите за университет в NZ. Благодаря."

http://e2nz.org/migrant-stories/chapter-1/why-are-people-leaving-nz/

--

Големият въпрос е къде и защо да емигрираме, но за разлика от баба Ванга, трудно можем да погледнем напред във времето. Остава ми по-малко от седмица, за да преценя какво би било бъдещето за мен и семейството ми в НЗ и дали да продължа или прекратя кандидатстването ни за resident виза. В момента сме в България, но въпреки относително добрият стандарт на живот (и двамата работим в IT сектора / средна класа) сме склонни да емигрираме, защото тук прогнозите са много по-мрачни.

--

Очаквам обективно мнение от първа ръка на повече българи в НЗ за животът им преди, сега и техните очаквания.

NikiG
14-03-16, 08:59
@permutation: Нормално е за малките държавици много хора да живеят извън тях в преследване на възможности от всякакво естество. Виж Ирландия и Люксембург. За НЗ страната за емиграция е Австралия, която има по-добри възможности, по-добър стандарт и автоматично право на работа за новозеландци. Докъм 2013г потокът беше от НЗ към Австралия като след това се обърна и започнаха да се връщат новозеландците (нискоквалифицираната, но високоплатена работа в мините пресъхна, а се създадоха пречки не-австралийци да смучат социал). Напоследък пак започна да се обръща миграцията към Австралия, тъй като нашата икономика се позабави.

@pooh06: Имаме уникалната възможност да почнем на чисто и дори и да направим грешки, ще плащаме за тях след време (надяваме се естествено да не са фатални).

@Sasho: аз писах за пирамидата и няма да ти противореча, но докато има свежа умна плът да акостира на нашите брегове, имаме шанс. На теб НЗ с твоите умения, опит и т.н. е тясна. Отделно е скъпа (за да може да издържа всички, включително и по-бедните). Печатниците на пари като образование, туризъм, и мляко няма скоро да спрат, защото наистина сме сравнително чиста и неопетнена държава, англоговоряща, мирна и спокойна и да, мултикутурна, мултиетническа и т.н. Не е за всеки наистина, но повечето хора биха намерили стойност в живота си тук. Апропо, намекваш за нова работа - сподели моля. Последно беше писал в блога, че си се отървал и се заел със самоусъвършенстване. Видях те един ден от рейса и се провикнах. Ти се обърна, но не ме видя. Писах веднага смс, не ми отговори. Какво се случва?

NikiG
14-03-16, 09:24
2010г. пада данъка върху най-високите доходи от 38 на 33% (добре за мен, но естествено не чак толкова добре за неравенството)

Увеличение на престъпността няма кой знае колко. Има престъпления против собствеността (даже много - като кражби с взлом), но няма толкова против личността (убийства, изнасилвания). Забеляза ли как въпреки че бяха "въоръжени", сикхите не удариха никой. Можеха да цапардосат един, двама и другите щяха да избягат. В САЩ ако беше, направо щяха да убият и да звъннат на катафалката. На гей парада скоро имаше протест от 50тина човека. Оставиха ги да протестират, но ги заобиколиха с полиция - никакво насилие. Всичко беше много цивилизовано, въпреки че пробиха огражденията и препречиха пътя на шествието и платформите.

Цената и качеството на образованието не са по-зле от другите англоговорящи държави (естествено където се плаща). Вече има реализация и тук и добри пари се правят в сферата на информационните технологии. Сашо ще е един от малкото заминаващи си българи - тези, които аз познавам обичат НЗ и са я направили новата си родина. Не малкото дошли преди нас са доста заможни, ще спомена 5 къщи една позната от Бургас, конеферма на професорка в Окландския университет (която даваха преди 2 дни по Нова телевизия), и т.н.

Природата само няма да те нахрани, но спокойствието и мира определено ще ти харесат.

pooh06
14-03-16, 16:00
Виж Ники, съгласен съм с много от нещата, които казваш. Но съм съгласен и със Сашо, който най-вероятно изпитва в момента големи трудности. Предполагам, че дозата песимизъм ще се изпари на мига, когато някой откликне с предложение за работа. Но засега това не се случва и ми е много трудно да взема решение дали да се изнесем към НЗ. Ето какви мейли получавам:

Claire Lowe 11:05 PM (15 hours ago)to me

Dear Asparuh

Thank you for your interest in the position of Data Engineer Spark/SQL | Albany | $100k+.
Unfortunately, on this occasion, your application has not been successful.

Enterprise Recruitment respects your privacy and we are pleased that you have trusted us with your application. We will retain your details on our confidential database and keep you informed of similar vacancies that match your experience and qualifications. If you do not want us to retain this information please contact us.
We work with you and our clients to make successful placements and getting to know you is an important part of that process. We ask that you keep us informed of any changes to your current situation either in employment, qualifications or availability.

We look forward to being of assistance with your job search.
Regards
Claire Lowe
Candidate Manager

--

Идваше ми да и отговоря така:

Драга ми Клари или там както се казваш, излагаш се бе жена :rolleyes: Знаеш ли колко труд, пари, време, опит и обширни познания се искат за Data Scientist. Хората, които ще намерите в НЗ с тези изисквания се броят на пръсти, а едва ли има такива, които умират да дойдат при вас. Защото знаят, че на друго място биха били по-добре платени. А ние у Източна Европа не сме аборигени, за каквито ни смятате. Тук е започнала цивилизацията и знай, че пишеш това писмо на компютър, защото е имало български физици, математици и инженери. Бъди така добра следващия път да постнеш реална обява, да погледнеш автобиографията ми и да си направиш труда да прочетеш малко за тези технологии, за да не ставаш жалка. Ако нямаш време за това, то не си прави труда да пишеш, защото ми губиш времето. Не забравяй, че имаш работа, защото работиш на гърба на честни и трудолюбиви хора като мен. С огромно неуважение ти казвам, че не желая да работя с вашата агенция. Аспарух ps: http://www.marketingdistillery.com/wp-content/uploads/2014/08/mds.png

Ама нито ми е в стила, нито ми е на положението, нито желая да се излагам или да и чета лекции.

sipirumi
14-03-16, 18:32
Благодаря на всички включили се относно бъдещето на Западния свят! Само мога да се надявам, че няма да е толкова черно заради децата ни, които имат (надявам се) дълъг живот пред тях. За мен НЗ си остава в плановете, влече ме природата и културата, макар че доста от вас не се изказват ласкаво за маорите и полинезийците, но засега ще поработя над резюмето си и академичната си кариера.

NikiG
15-03-16, 00:26
Следното го казвам ама съвсем на майтап и все едно съм въпросната Клара (или по-скоро Клер)

Драги ми Аспарух/Пух/Паро или както обичаш да ти казват галено,

Зарината съм с писма от цял свят за въпросната обява и почвам сериозно да се питам дали да не отида да се прегледам при психиатър за шизофрения, защото всеки твърди, че е идеалният кандидат за позицията и има сума ти квалификации и години опит в сферата. Всички ми харесват на хартия независимо, че са от всички краища на света, та не мога да преценя кой да избера. Ти си един от малкото, които ми писаха в отговор на отказа. Заради големия наплив ще се огранича да се свържа само с тези, които вече са в Нова Зеландия с право на работа, защото не мога да се надявам да нахраня клиента си (работодателя) с риби в морето, при условие че има достатъчно да напазарувам в магазина (дори и не чак толкова големи и вкусни, а може би и по-скъпи).

Няма как да преценя квалификациите на всички, защото съм само рекрутър и работя на процент и работата ми е да отсея няколкото сериозни кандидата, които са готови да се срещнат с работодателя и да започнат работа в рамките на един месец. Една тайна - изискванията за работа да се четат така: първите 2-3 изисквания са почти задължителни, следващите 2-3 са желателни, а всичко останало е добре дошло. Не си мисли, че се иска всичко и на 100%. Това ще е малко като крайната обява: Търси се секретарка, току-що завършила магистратура счетоводство и контрол и публична администрация, мерки 90/60/90, с приятна външност, английски/немски/френски (и трите), и поне 5г опит.

Благодаря също и за историческата справка за постиженията на някои българи, но това е като македонците гордеещи се с подвизите на Александър Македонски. В момента разглеждам и техни кандидатури, както и малко на гърци за въпросната обява и се чудя на кого да припиша Александър Македонски и да предложа работата.

Автобиографията ти е наистина страхотна, но като цяло е шум предвид нашите изисквания: имаш лиценз за пилот, инсталирал си мрежата на Бундестага, открил си нов суперпроводник, знаеш Майкрософт Офис, можеш да работиш с SPSS и други статистически програми, както и сертификати за администратор база данни на Оракъл и Майкрософт. Нас ни трябва просто Data Engineer with SQL.

Ако не желаеш да работиш с нас, защо си направи труда даже да кандидатстваш? Благодаря за взаимното изгубено време
Клер
Кандидат-Мениджър (защото надали ще стана мениджър)

П.П. А за моя процент не се кахъри. Има достатъчно риби кандидати. Все ще намеря кой да пробутам на работодателя и да си гушна таксата.

pooh06
15-03-16, 08:24
Имах хазяин българин в Лондон, който ме подведе да напусна добре платената си работа и да отида в строителството с него. Като останах без работа хич не ми бе до шегички.

Не виждам с какво присъствието ми в НЗ би увеличило шансовете ми да си намеря работа - нали пак ще търся online в сайтовете. В обявата можеха просто да напишат, че търсят човек с Ексел, за което не ти трябва висока квалификация. Иронията ти не може да скрие, че има проблем с трудовия пазар. Не всичко е цветя и рози и нека не си мислим, че като получим заветната виза всичко ще бъде наред. Предполагам, че мнозина българи правят академична кариера или преподават. Но Университетите не са представителна извадка за бизнеса и реалната ситуация на пазара на труда. Ето и един тип от мен: нова работа се търси, когато не ти трябва, защото когато ти дотрябва - никаква я няма.. С нарастването на производителността на труда и обедняване на все по-голяма част от населението проблемът ще се задълбочава. В хипотетичният отговор долавям, че НЗ не прави изключение от останалият свят в своята меркантилност.

Само мога да се радвам за успелите българи. Те няма нужда да знаят какво е жив компютър или да познават историята си, за да имат по-светло бъдеще. Нали господарите ни точно това искат.

Sasho
15-03-16, 12:09
Не ми се пише дълго, че трябва да си лягам.
Ники пита, а пък Пух явно се е объркал. За това обяснявам:
Два месеца си почивах. На два пъти ми се обаждаха да ме търсят за работа и на третия приех да се явя на интервю. След точно 3 дни почнах работа, като заплатата ми е с 10% по висока от последната работа.
Не знам защо някои от форума си мислят че съм се депресирал. Не съм бе хора. Бачкам си, в чудесна форма съм. Отслабах с 6 кг за 2 месеца. Всичко е ОК.
Просто се опитвам да дам оценка на ситуацията тука и тя ми изглежда както я описвам.
Ама това не е края на света. Изобщо даже. Днеска сме тука, утре в Китай, после да кажем при арабите.
Не съм тръгвал да си ходя. Да не съм луд при тая заплата. Обаче утре ако не я взимам, ще си ходя. Толкоз е просто.
Дали ще се скапе положението в НЗ не знам. Дано не, поне дакото вземем паспорти. Ако обаче да, тогава шапка на тояга (според един приятел това било евфимизъм за презерватив). :p

NikiG
15-03-16, 12:24
Добре, минаваме на сериозно.

Обявата я е дал работодателят, рекрутърът се опитва да я попълни. Ако работодателят е искал да напише Ексел и да бъде заринат от резюмета от чуждестранните хлапета в университета, които имат право на половин ден работа и се чудят откъде да припечелят, бутайки стандарта надолу на всички останали в неквалифицираната сфера, щял е. Нарочно може леко да е понапудрено всичко, за да може някой с повечко акъл и опит да откликне.

Единственият проблем, който аз виждам в трудовия пазар е неискрени работници, които се опитват на всяка цена да вземат работа, без да са квалифицирани за нея. И другото е, че не са на място да се срещнат с работодателя или рекрутъра и имат нужда от виза за работа.

Имаме няколко примера във форума, че най-добре е да се ползва имиграционен агент, ако няма право на работа. Ако има право на работа се пишат хубави придружителни писма, в които да покажеш как ще решиш проблемите на фирмата, прави се резюмето "киви-стил", и подаваш на обяви за работа. Най-трудна е първата. След това с малко ЛинкедИн и нетуъркинг сами ще почнат да те дърпат. Мен ми пишат почти всеки месец с предложения за работа (така започнах и настоящата си). Явно съм почнал отрано правилно да кандидатствам, защото от 20г възраст (тоест целия ми трудов опит) съм кандидатствал на много малко места и винаги съм получавал работата, която искам и за която знам, че мога да се справя. Не знам на какво се дължи, но съм благодарен...

На не малко хора съм помагал и с резюмето и с писмата и после как да се държат в работа, за да ги ценят, уважават и да си издействат повишение. Но просто трябва да си притъпят чувството, че някой им е длъжен. В момента, в който работодателите усетят такова отношение, спукана им е работата. Търсят се работници, а не шефове. Решенията ги взема работодателя.

Разбирам фрустрацията ти и от дотук написаното мисля, че ще ти е нужно още време да се приготвиш (ако въобще) за миграция в Нова Зеландия, въпреки че вярвам, че имаш всички дадености да успееш.

NikiG
15-03-16, 12:30
Ааааа Сашо, мания! Аз съм писал докато ти вече си публикувал. Много интересно. То така става - след 1-2г като си работил и си си изградил име, вече си недосегаем (= без работа няма да останеш). Аз така и втора си намерих.

Повечето хубави работи не са по обяви тук, а са с препоръка от човек, който те познава. Затова е важно да си изградиш социалната и професионална мрежа - не в интернет, а на живо. Това е хубавото на Нова Зеландия. И моля да не се правят сравнения с шуробаджанащината в България и други бивши соц. държави.

pooh06
15-03-16, 15:26
Исках да споделя, че според мен е желателно да не се хвърляме импулсивно да подаваме EOI, преди да сме намерили сигурен работодател, да сме проучили документацията, цялата информация за страната - иначе си е голям риск с неизвестен резултат.

--

Аз съм коректен и съм написал в кандидатурата си към агента, че несъм в НЗ. Като при това учтиво помолих за съвет в придружителното писмо относно възможностите. Определено имам нужния опит и определено не търсят човек с SQL или Excel - просто стандартен отказ. Получавал съм и по-учтив и професионален отказ: "...However, if you were to travel to New Zealand to make yourself available for interview, or obtain a New Zealand Work or Residency Visa, we will consider your application for future opportunities..." Ето линка към обявата - може пък някой на място да се пробва:

http://www.trademe.co.nz/jobs/it/data-warehousing-bi/listing-1050719328.htm (http://www.trademe.co.nz/jobs/it/data-warehousing-bi/listing-1050719328.htm)

Всеки гледа нещата от своята си камбанария и е пълно с лицемерие навсякъде по света. Например наскоро препоръчах един украинец за работа в България. От фирмата дори не погледнаха CV-то му, защото бил "руснак". Опитах се да обясня, че човека първо не е руснак, второ е женен за българка и трето има всички необходими квалификации и опит. В момента позицията продължава да стои отворена. Общността в този случай нямаше значение. Мислех си, че НЗ прави изключение в това, но явно съм се объркал.

Та по темата за бъдещето. До момента нито един от съфорумците не каза категорично защо емиграция към НЗ и как се вижда след 10 години. С хипотетичния си отговор към Claire всъщност исках да споделя и изразя възмущението си от това, колко е трудно да си търсиш работа от чужбина (а предполагам и на място). В България има проблеми, но това не е причина да плюем по нея. Може да не знаете, но сме N1 според stackoverflow за най-добри програмисти в света. Щом има нужда от квалифицирани емигранти, значи имаме своето място. Но моята гледна точка за бъдещето в НЗ зависи от това как ни посреща правителството, работодателя и хората.

Хайде със здраве: https://www.youtube.com/watch?v=M-PJp_ChZMM

NikiG
15-03-16, 22:29
Аз дойдох в Нова Зеландия без да знам нищо за нея - нямах предчувствия, нямах очаквания. Искаше ми се да "пробвам" (имах зелена карта за САЩ). Работа намерих за 2 седмици. На една позиция само кандидатствах и я получих. Затова казвам, че може би имам късмет, но като цяло придружителните ми писма правят винаги впечатление. В момента не е 2011г и нещата са се позатегнали. Естествено и аз съм обигран. На този етап не виждам смисъл и нямам желание да живея в друга държава.

Има и друго. Финансовите ми сътресения бяха докъм 24г възраст. След това беше стабилност, а вече се надявам на просперитет - време е да се пожънат успехите (но и да продължат да се формират нови). Нямам dependants, така че и това прави нещата лесни - никой не зависи от мен и ако се случи нещо, няма да пострадат други.

За препоръката ти за украинеца: не знам защо приемаш всичко толкова лично. Аз давам аргументирано мнение и оставям нещата. Каквото е трябвало съм направил, а оттам нататък ако искат да се вслушат, да се вслушват (не съм безгрешен, или мнението ми да е авторитетно - имам интуиция и мога да греша). Нито ще ликувам ако успеят, нито ще си разбридам чорапите, ако се провалят. Подобно е и мнението ми за българите като цяло - не обичам обобщенията.

Има личности, не групи. Познавам страхотни професионалисти в България, но забелязвам и много пасмина. Ти си решил да използваш Стаковърфлоу, където българите са най-добри програмисти. Ама това може да каже примерно и за мъже, или за хора 35-45г възраст независимо от националната принадлежност, които просто имат опит. Всички принадлежим към много и разни видове припокриващи се групи, но е опасно да се приписват личните ни качества сляпо на цяла група. Оттам идва дискриминацията. Но това е друга тема...

Най-общо в твоя случай нещата може би ще са най-добре така - продъжи процеса и вземете жителски визи всички. С виза може да търсиш работа по-лесно дори и да не си в НЗ. Ела да я активираш и после имаш 2 г да търсиш работа преди да изтекат условията на визата. При това положение мисля, че ще се получи и ще е безболезнено за теб и семейството. В най-лошия случай ще загубиш инвестицията в такси и т.н.

MyCTaKaP
16-03-16, 12:18
драги ми патиланци, как ни събра живота тука да си размишляваме.

Аз лично намирам за голям бонус, че в НЗ се запознах с много мотивирани и добре подготвени хора. Приключенци, които са се научили да минават през трудности. Това ми дава кураж да вярвам, че за близко бъдеще бихме се адаптирали бързо към изникнали затруднения (по един или друг начин). Като недостатък намирам, че бялото вино е по-популярно. Малко по малко започва да ми харесва. Същото е с жените ;)

Сашо, мисля че може да се даде малко повече шанс на ситуацията да се докаже. Да, може би я няма динамиката на Синагпур, но веднъж влезнал в играта като че ли започва да се открива спокойствието на душата и мислите. Надявам се да споделиш позитивни отзиви от новата работа и да се почувстваш оценен и ползотворен там. Весело и се обади, ако идваш насам.

sipirumi
16-03-16, 16:08
Мустакар, точно така се чувствам след като започнахме от нулата (с $1500 дойдохме взети назаем) преди 11 години и успяхме да си изградим един нормален и спокоен живот, без прекалени сътресения и тежки имигрантски истории. Затова и ме влече да опитаме пак така в НЗ, но мъжът ми е уморен и иска на познато, на сигурно (макар че сега ще се местим на другия бряг) и не му се започва отначало в НЗ. И така се появи условието му аз да съм с намерена работа преди да се преместим, което не е невъзможно начинание, но се изисква повече опит от моя страна, който да предложа на вашите университети. Надявам се след 5-6 години и това да стане.

pooh06
17-03-16, 01:33
"В най-лошия случай ще загубиш инвестицията в такси"

Днес направихме груби сметки с жена ми, че спонсорираме България с повече от 2000 лв. преки и непреки разходи всеки месец. В това число влизат сумата на удръжките от заплатите ни, разходите за детска градина (понеже не ни приеха на държавна), различните други данъци пр. такса смет за заплата на държавните хрантутници, най-скъпите ипотечни кредити в Европа, таксите към сметката за тока за субсидиране на "зелената енергия", винетки за разбитите пътища, пари за ремонт на колата вследствие на тези пътища, разбито здраве и нервна система, сума за лекарства и лекари (въпреки допълнителното ЗО), а сигурно забравяме или незнаем за още много-много неща (пр. пропуснати ползи от националните ресурси като злато, произвола на западните картели, мафията под всякаква форма, липсата на стабилност и държавна политика за просперитет на нацията). Някой ще каже нали може и вие да останете без работа или утре ще искате пенсия - погледнете средностатистическите пенсионери и безработни как живеят в момента. А с тези заеми, които теглят управляващите ни днес, нашите деца са обречени да работят до гроб. И така за около 30 години сумата стана около 1 милион на семейство! Ако разбира се дотогава остане средната класа, която е гръбнака на нацията :confused:

Не ми отговорихте ясно и категорично защо НЗ, но намерих отговорите за себе си и тази сутрин платих таксата към NZQA - продължаваме смело напред.

NikiG
17-03-16, 03:46
Поздравления и много много много успехи!!

Препрочетох ти темата защо НЗ - https://www.bg2nz.com/showthread.php?t=422

Има ли промяна и какво открихте за себе си, което не сте усещали декември месец? Можеш да продължиш да пълниш твоята си тема, за да пставим тази за размишления за бъдещето (или да я затворим, а ако има нужда да започнем нова).

pooh06
18-03-16, 00:29
"Независимо колко сме квалифицирани и заслужили, ние никога не ще постигнем по-добър живот, докато не сме способни да си го представим и не си позволим да го имаме". Решихме, че не искаме повече да гледаме как живота си минава покрай нас и да се тревожим за утрешния ден. А просто да уловим мига, за да не съжаляваме утре за пропуснатия шанс да поживеем в приказната Нова Зеландия.

MyCTaKaP
18-03-16, 09:27
...
Не ми отговорихте ясно и категорично защо НЗ, но намерих отговорите за себе си и тази сутрин платих таксата към NZQA - продължаваме смело напред.

Ники сигурно ще ме смъмри в този случай, но на мен малко ми отбягва концепцията да те навивам или да те увещавам, че си струва да идваш в НЗ. На фона на всичките нужни усилия може би таксите са едни от най-лесно предвидимите и постижими цели, та дори малки глътки въздух по пътя напред.

Хрантутници има и тук, данъци също. Да се придържам към темата - какво те накара да вярваш, че бъдещето толкова далеч от познатото ще е за добро?

pooh06
18-03-16, 16:39
Интуицията, позитивната нагласа това да се случи и приключенския дух от детството ни :)

Човек предполага, Бог разполага
Man proposes but God disposes

Може би един ден ще се върнем отново в България, но все още сме млади и решението вече е взето ;)

"...Аз те чух, като се оплакваше на бога от бедността си, и затова те поканих да дойдеш. Слушай сега моята история, за да разбереш с каква мъка и след колко премеждия съм станал щастлив и богат човек. Аз съм направил шест пътешествия и всяко пътешествие е един чуден разказ..."

https://chitanka.info/text/14879-sindbad-moreplavatelja

BAWE
18-03-16, 22:42
Здравейте, първо нека да се посмеем на предсказания от миналото: https://en.wikiquote.org/wiki/Incorrect_predictions

Сега, вече знаейки колко е абсурдно да се опитваме да предвиждаме бъдещето, нека да поспекулираме... Понеже е хубаво да сравняваме с нещо, вместо да гледаме изолирано даден датапойнт, нека да сравняваме Нова Зеландия, Финландия и България (Нова Зеландия и Финландия имат подобна територия и население, нямат 'resource curse').

Макроикономически индикатори (NZ,FI,BG):

NZ
FI
BG

БВП/глава от населението (USD)
41 070
48 420
7 620

Растеж на БВП (%)
3
-0.45
1.5

Инфлация и тенденция (%)
0.9 намалява
1 намалява
-1.4 намалява (ауч...)

Безработица (% от населението в работна възраст)
5.6
8.6
11.6 :(

Образование (завършили университетско образование % от населението)

1.5
0.9
0.9

Можем да разгледаме и други индикатори, но целта не е да се заливаме с числа, пък и това просто ще затвърди вече-оформящата се картина, че Нова Зеландия е развита страна както Финландия е и, че България има да измине известен път преди да е развита страна.

Бонус: пазар на недвижимите имоти в НЗ. Както Сашо доста адекватно посочи, тук вече има проблем... И проблема е че финансовия сектор е 28% от БВП, а голяма част от финансовия сектор се основава на ипотечни кредити. От тези кредити 1/2 са с плаваща лихва. Качеството на имотите наистина е малко по-ниско от това в северна европа заради отпадането на редица регулации относно тях (още преди години). Това означава, че финансовия сектор е преекспониран срещу пазара на недвижими имоти, можем само да се надяваме на меко кацане, когато търсенето намалее.

Пазари и експорт. Нова Зеландия има доста добре поддържан земеделски сектор, в който ресурсите се обновяват. В бъдещето, поради промяната в климата и природна деградация в индустриализиращите се държави (и особено в Китай), ще има голямо търсене на хранителни продукти. За момента Нова Зеландия е в малко по-неизгодно положение заради големите транспортни разходи свързани с износа, но силното търсене (може би след 10-20 години) ще компенсира това. Ако в добавка на експорта се развие и силен IT сектор, ще има здравословно икономическо развитие (дори и през няколкото кризи, които се очакват до 2050 г.).

Глобалното бъдеще...

Има три възможни сценария за бъдещето на региона и света, които ще повлияят на развитието на Нова Зеландия. Най-вероятно истинското бъдеще ще е комбинация от елементи на всички сценарии, така че не приемайте всичко като чиста монета.

Либерално бъдеще: Интеграцията на регионалните и световните пазари (чрез спогодби за свободна търговия) става все по-цялостна. Ролята на държавите се свежда до това да се грижат за здравето и образованието на населението си с бюджета, който им е предоставен. Търговията, движението на хора и капитал през границите е безпрепятствено. Няма никакво желание за конфликт и обтягане на отношенията, единствената грижа е да се прави добър бизнес. Международните корпорации и капитал имат главна роля в живота на хората, което води до много инновации, технологичен прогрес и цялостно нарастване на световното богатство. В момента отношенията между САЩ, Австралия и Нова Зеландия са в тази посока, но и доста неизвестни има (например TPP). Този сценарий е най-благоприятен за Нова Зеландия (както и за APAC региона), това ще означава засилен износ, икономически растеж и просперитет за хората.

Реалистично бъдеще: Териториални конфликти, едностранност на действията на големи държави, спорове за ресурси водят до промени в отношението на публиката към международната политика. Мисленето на хората се доминира от притеснения за сигурността им и не след дълго на власт идват лидери, които имат много по-твърда позиция относно ролята на държавата в световната политика. Такива лидери предпочитат да има силно правителство, силна армия, както стабилни граници. Това води до намален контакт между хора и идеи. Либералните ценности на равенство, граждански права на малцинствата и слабите хора, LGBT правата и други вече не са на мода. Свободното движение на капитал и стоки през границите се обезкуражава, защото ограничава националния суверенитет. Започва политика на икономически протекционизъм, в която местни фирми и производство се стимулират, а чуждестранен внос се облага с редица недиректни и директни тарифи. Това прави чуждите фирми неконкурентноспособни на местния пазар. Това намалява избора на стоки за крайния потребител и повишава цената. От друга страна местната валута също повишава стойността си и местните продукти имат нуждо от все по-големи субсидии, за да бъдат изнасяни в чужди пазари. 'Beggar thy neighbour' е новата (стара) икономическа доктрина. Международни конфликти са все по-вероятни (включителни и ядрен 'обмен' между военни супер-сили). Това би означавало затруднен износ на Новозеландски стоки, дилема относно сигурността, по-голяма част от бюджета изхарчена за армията, ограничен поток на хора към двата острова. Може би либералната политика на правителството ще се замени с по-консвервативна. Икономическото бъдеще на страната ще зависи от обмен с по-силната икономика на същзническа държава (можем да се досетим за кои кенгура става въпрос...). Не е сигурно дали с консервативни ценности, вътрешната стабилност на страната ще продължи да е същата. Много малцинства, ако се почувстват заплашени, ще се озоват в ситуация на конфликт на идентичност (лоялността им към техния етнос, раса, религия, мойе да се окаже в конфликт с лоялността им към нацията). Дали ще попаднем в този сценарии силно зависи от развитието на спора в южно-китайско море между САЩ, Китай, Филипините и Виетнам (както и от други тенденции, които се развиват в момента).

Фрагментирано бъдеще: в този сценарии, държавите са достатъчно разумни да разглеждат различни проблеми отделно от един от друг, без да обвързват резултатите им. По този начин търговски въпроси не си пречат с въпроси относно сигурността или териториални спорове. Дипломацията в този сценарии се провежда професионално и без влагане на идеологически или националистични елементи (много подобно на бизнес). В този сценарии може да наблюдаваме съдействие по отношение на разоръжаването на КНДР, но съперничество относно островите в щжно-китайско море. Ако спорът се реши чрез международни институции навлизаме в съвсем пост-конструктивистки сценарий. В този слущай търговията на Нова Зеландия, както и икономическия растеж ще продължат, но няма да е сигурно дали ситуацията със сигурността няма да се сведе до реалистичен сценарий.

В карая на краищата, всяко бъдеще е квантово и може да се изрази подобно на уравнението на Хайзенберг: delta(x)*delta(p)=H, т.е. ако измерим нещо с абсолютна точност, грешката ни относно взаимосвързано събитие ще е безкрайна... никога няма да имаме конкретни отговори на истински сложните въпроси. Затова понякога е най-добре човек да проучи фактите и след това да направи leap of faith.

NikiG
18-03-16, 23:25
BAWE, добре дошъл и благодаря за страхотния анализ (без да изказвам предубеждението си, че НЗ е добра страна за живот).

Сценариите, които си описал, или нещата, които могат да се случат в тях, са известни от доста време. Естествено, никой не знае накъде ще тръгнат нещата. Почти нищо не зависи от нас като малка държавичка, освен възможността да водим една добра външна политика, да влияем където можем, да се подмазваме където не можем, и да се изолираме, където няма да имаме ефект или където по-големите от нас спорят.

Хубавото е, че TPPА не мисля, че ще мине, защото САЩ нямат политическата воля, особено след като това ще доведе до свиване на работните места там. В това ни е спасението. Аз съм против ТППА - бих го приел само ако беше за свободна търговия (безмитна), без да се включват други клаузи като увеличаване на валидността на патентите (от 50 на 70г) и възможността на корпорации да диктуват на суверенна държава условия как да водят бизнес и да блокират решения на държавата, които не им изнасят, както и да съдят и да получават компенсация от суверенна държава. Искрено се надявам да не минат ратификациите в парламентите на заинтересованите страни, защото за нас в НЗ определено има по-добри условия, които за съжаление нямаше как да наложим по време на преговорите.

Далеч сме от конфликтите, които зреят в Близкия изток и Европа, включително и Русия, така че тях няма да ги включвам. Дори да има петролен шок, тук нещата няма да са толкова зле, защото петрол ще идва от Индонезия, Бразилия, Канада и САЩ, а 70% от електричеството ни е от възобновяеми източници. Ще има проблем, ако стане конфликт в Южнокитайско море, защото това ще наруши търговията ни с втория ни търговски партньор - Китай, но все още ще имаме Австралия и САЩ. Това наистина би бил зловещ сценарий, с непредсказуеми последици.

Финансовият сектор наистина има проблем в момента, предвид че кредитния ресурс идва 3/4 от чужбина (което пък е едно източване на капитал под формата на печалба от Нова Зеландия), а той поскъпва заради повишаването на лихвите в САЩ и независимо от падащите лихви в останалата част по света, включително и в НЗ. Интересното е дали ще се увеличи строителната продукция, която да обуздае нарастването на цените на жилищата, или както Трудовата партия иска да ограничи временно миграцията (това ако стане ще бъде след ноември 2017, когато са следващите парламентарни избори). Трябва да се намери начин да се трупа капитал в страната и не само чрез износ, а чрез вътрешни инвестиции и спестявания. Малко е сложно, защото профилът на новозеландците прилича малко на американците от 90те години, където всеки иска да има всяка нова играчка. Особено изразено е това сред китайците, които са едни от малкото, купуващи нови големи лъскави коли (за разлика от новозеландците, които нямат проблем да карат втора ръка японски коли на поне 10г, както правя и аз).

Последно ще кажа две думи за млякото... В момента половината ферми са на загуба вече втора година и това е основен проблем като се има предвид, че млякото е една от огромните износни индустрии. Единствения ни шанс е да се молим за глобално затопляне и хронична суша в държавите производителки на мляко - Австралия и САЩ (Канада няма как да има суша). Звучи ужасно, но не виждам как отвътре можем да си решим проблема. Другото решение, което ни влияе е решението на Китай да разреши по още едно дете. Резултатите се чакат 2017-2018г, когато ще се увеличи търсенето на мляко от Китай. Интересни времена ни чакат...

permutation
19-03-16, 09:06
Влиза момък в магазин на Фолксваген и си поръчва голф. Консултантът му споменава че за последните вече-много години на същата цена може да си купи Пасат и не само това ами голфа би дошъл като безплатна екстра. Момъкът не се "минава" и си тръгва с тунингована 4-ка.
Нямам намерение да ви занимавам с очеизвадното че Оз мачва всичко от НЗ плюс много други екстри, но и самата виза се приравнява/важи и в НЗ, не и обратното.
Не ми а за цел да бъда арогантен - важно е да се знае за взимане на добре-осмислени решения.

Sent from my iPhone using Tapatalk

NikiG
20-03-16, 06:51
@permutation - И аз забелязвам копиране напоследък от Австралия. Защо е това? Основното впечатление ми направи обновената имиграционна система на две степени като НЗ: EOI и ITA. Когато аз кандидатствах беше една степен: отговаряш на условията и си чакаш на опашка. Като например 5.5г в моя случай. А другите закони, които ОЗ приема от началото на 2000те спрямо НЗ са меко казано дискриминиращи, но не чак толкова ирационални предвид миграцията от НЗ към ОЗ.

Тъкмо почнах да пиша да питам какво целиш с разказа за Пасат-а и Голф-а и изведнъж зацепих... Но ако цената е една, защо тогава казваш не се "минава"? Аз ако можех да платя една цена и да имам Пасат и Голф, щях така да направя. Проблемът ми е, че за Пасат чаках 5.5г, а Голф-ът дойде за има-няма 10м.

permutation
21-03-16, 01:57
В Австралия, повечето кандидати, които набират минималния брой точки при EOI веднага получават покана, виждам забавяне при IT - явно е наводнен пазара. След това средното време за обрабока е 3 м. за неспонсорирана виза и дори 1 м. за спонсорирана.

Чел съм за твоята сага с Австралия започваща от 2008-2009 г. Не знам какво да кажа. Явно при теб съдбата си е знаела работата и всяко зло за добро. Но от това не може да се генерализира.

benitabeni
21-03-16, 10:04
@permutation ние получихме покана на третия рунд след подаването на EOI с минимума точки, с ИТ код, има хора които получиха покана заедно с нас, но поддали шест месеца преди това...
Аз да си измрънкам - кога след качването на поисканите документи грантват, че ми се изчака чакането, мрън

permutation
21-03-16, 11:20
Да, и аз забелязах че има затлачване при ИТ и счетоводители за поканите...
Ние навремето подадохме малко преди коледа, и както знаеш до средата на Февруари тук е периода на отпуските... :) След това и аз като теб се бях запритеснил какво се случва и звънях на номера на имиграционните. Оказа се, че имаме проблем с медицинските - бяха "реферирани" - демек за по-обстоен преглед и от това дойде допълнително забавяне. Гранта дойде чак в началото на Май, след 4 месеца и половина.
Днес имаше стачка на много от държавните служители, предполагам и имиграционните също. Едва ли ще продължи дълго, не е Франция, но сигурно и това ще добави към забавянето. Обаче тук обществените служители са много съвестни в работата си и понякога наваксват и през уикендите...

Ако няма някакви спорни моменти в документите ви, и вие няма за какво да се притеснявате. Ще ви изненада някоя приятна сутрин, точно когато не го чакате - напр. нашия дойде в Събота :)

benitabeni
21-03-16, 11:55
Също фактор за бавното получаванена покана беше това, от Юли до Октомври вкл.имаха само един рунд месечно, отделно през Декември и двата рунда изчистиха тези с 65+ точки и само 10% от 60, както и много малко броя покани (700, на фона на 2000)...
Нашите медицински ги приключиха точно за два дни, като на детето бяха финализирани при тях още същия ден, защото там беше само преглед без кръв и урина и тнт.
Дано по—скоро да ни грантнат, защото след 18 седмично чакане за приравняване на диплома нервите ми не издържат, хаха

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

pooh06
27-03-16, 01:46
След атентатите в Брюксел потънах в мрачни размисли за бъдещето на света и в частност за НЗ. Дано да ми оправят настроението от NZQA и офиса в Лондон, преди да сме размислили за емиграцията към НЗ..

--

"$27 милиона по-късно Нова Зеландия запазва стария си флаг"
http://www.manager.bg/общество/27-милиона-по-късно-нова-зеландия-запазва-стария-си-флаг

"След по-малко от век мюсюлманите ще бъдат повече от християните!"
http://www.lentata.com/page_6966.html

"Нова Зеландия е най-близката страна до Антарктида, която със своите огромни минерални ресурси вече е целта за бъдещо експлоатиране на мафията."
http://forum.xnetbg.net/index.php?topic=3671.msg71944#msg71944

"..през последните 12 месеца активно и настойчиво промотираме Нова Зеландия като тестово поле за изпитания.."
http://www.focus-news.net/news/2016/03/19/2211354/veriga-ot-pitsarii-shte-izpolzva-roboti-za-dostavka-v-nova-zelandiya.html

"земетресения/вулкани"
http://www.news.com.au/world/pacific/earthquakes-rock-new-zealands-south-island/news-story/28f2ee0276e80214ec9b6073d953876b

"озон"
http://www.radionz.co.nz/news/world/288389/antarctic-ozone-hole-grows

NikiG
27-03-16, 08:14
Ама си черногледо...

Платихме си за експеримента да видим дали искаме ново знаме - не искаме :) Стана така, че министър-председателят искаше нещо, но народът не искаше точно това. Аз исках да се смени знамето, но избраната алтернатива на настоящето не ми беше първото (нито второто) желание, и така - гласувах да остане старото. Радвам се, че съм в мнозинството.

За мюсюлманите: имаме си и не малко, и то не от фанатизираните - живеят и работят нормално. Има изцепки понякога където бащи наказват дъщерите си, че примерно се гримират (съответно биват съдени), или някакъв 40тина годишен индиец-мюсюлманин направил коментар, на мой колега (също индиец), който купувал слънцезащитен крем за дъщеря си, че ако била мюсюлманка нямало да й трябва такова нещо, щото нали ще е повита на плажа и няма да показва гола кожа. Съответно моят колега му ги е наредил едни и го е заплашил такива коментари да си ги запази за вкъщи. Тук има толерантност, но отново - толерантност е да си изповядваш религията (да си носиш тюрбан или забрадка), но не и да я натрапваш (да агитираш за нея извън дома или храма си). Да станат скоро повече от християните почти не ми се вярва, защото тук те имат подобно на новозеландците поведение и имат примерно по 2 деца, а да не говорим, че ги удавяме в емиграция. Другото е, че християните не са мнозинство така или иначе в Нова Зеландия. Атеистите сме най-много - това е нещо друго, което ми харесва тук. Поповете са вързани, и селото е мирно.

Мафия може да има малко, но има и много силен граждански процес/контрол и ниско ниво на корупция. Ще изкажа едно малко еретично мнение: глобалното затопляне е факт, но не ме интересува, защото не вярвам че ще ни се отрази отрицателно и икономически и иначе (даже може да имаме полза от него). Другото е, че да се разтопи Антарктида окончателно ще са нужни десетилетия, през които и ние и децата ни ще сме под земята.

Идеални сме за изпитания и много се радвам, че ни обръщат внимание - малък, контролиран географски, платежоспособен пазар от западен тип. Естествено, автоматизацията тук ще навлезе много по-късно от другите държави. Това беше едно от стратегическите ми решения да дойда тук. Богатството на НЗ са хората и ниската продуктивност плюс подходящо работническо законодателство е страхотен катализатор за заетост и високо заплащане. Дори фирмите са разбрали, че не е идеята да орязват разходи, а напротив да съхраняват работническите придобивки и да си държат работниците щастливи.

Земетресения/вулкани/озон - всяка страна си има природните предизвикателства. Животът продължава. Адаптираме се кой как намери под мъдрото ръководство на държавата :)

Sasho
27-03-16, 12:21
Аз пък чух от достоверен източник, че Йелоустоун щял със сигурност да гръмне като мегавулкан някъде до към края на мандата на Обама. Щял да покрие с пепел и жупел цялата територия на САЩ, с изключение може би на Сиатъл и апартамента на Ники в Ну Йорк.
Познавало се по това че бизоните тръгнали да бягат към Сиатъл.
:p

BAWE
27-03-16, 12:30
pooh06, точно заради ислямофобията ги има съвременните проблеми. Когато някоя жена носи хиджаб по улицата и я заплюват заради това, представи си как би се чувствал баща и или съпруга и, или брат и...

Истината е, че в Западна Европа, в момента, мюсюлманите са в конфликт на идентичност и лоялност. Например, попитани 'За какъв/каква се смятате първо - гражданин на страната си или мюсюлманин', повечето британски мюсюлмани отговарят 'мюсюлманин' http://www.pewglobal.org/2006/07/06/muslims-in-europe-economic-worries-top-concerns-about-religious-and-cultural-identity/.

Защо? Очевидно един човек има много идентичности (ти например си: българин, програмист, православен християнин, фен на бирата (I assume)). По същия начин един британски мюсюлманин е, да кажем: британец, мюсюлманин, геолог, etc. Когато дадена идентичност се потиска активно или индивидът бъде дискриминиран спрямо нея, тази идентичност изплува на повърхността. Ако си в Британия и британците развият омраза срещу българите, естествено, че българите ще се съберат да търсят начини да превъзмогнат това (особено, ако са граждани на Британия и етнически българи), т.е. българската ти идентичност заема централно място, когато бъде потисната.

Истината е, че заради религиозното си облекло, в много случаи, мюсюлманите в западна европа биват атакувани (особено в етнически-хомогенните страни) вербално или физически, дори се наблюдава институционна дискриминация срещу тях (не ги наемат на работа заради религията им или не им дават жилище под наем заради религията им). Това идеално се връзва с пропагандата на радикални групировки, които им обещават справедлив живот и възвръщане на тяхнодо достойнство (което е накърнено от съгражданите им). Не казвам, че причината за радикализацията са само 'западняците', защото, в крайна сметка, е индивидуално решение някой да се взриви в тълпа невинни хора (и много извратено такова, при това), но може-би ксенофобията, предразсъдъците, негостоприемството и дискриминацията играят сериозна роля в радикализирането на потиснати малцинства.

За щастие, Нова Зеландия не е такава държава. Още от създаването си е бикултурна държава, а сега вече е и държава на имигранти. Хората са толерантни, защото почти всеки идва 'от някъде'. Ако ще си говорим за анектодитчни доказателства, семейството ми беше посетило страната за кратко преди няколко години и добронамереността на кивитата ни направи много силно впечатление. Оттогава си мислим да се върнем там за по-дълго и чакаме правилния момент. Поне аз не виждам екзистенциални заплахи от международен тероризъм там.

roshavbg
27-03-16, 13:15
Истината е, че заради религиозното си облекло, в много случаи, мюсюлманите в западна европа биват атакувани (особено в етнически-хомогенните страни) вербално или физически, дори се наблюдава институционна дискриминация срещу тях (не ги наемат на работа заради религията им или не им дават жилище под наем заради религията им). Това идеално се връзва с пропагандата на радикални групировки, които им обещават справедлив живот и възвръщане на тяхнодо достойнство (което е накърнено от съгражданите им). Не казвам, че причината за радикализацията са само 'западняците', защото, в крайна сметка, е индивидуално решение някой да се взриви в тълпа невинни хора (и много извратено такова, при това), но може-би ксенофобията, предразсъдъците, негостоприемството и дискриминацията играят сериозна роля в радикализирането на потиснати малцинства..

Абе ти нещо да не си се чалнал. Имаш ли представа какво се случва с европейки в Саудитска Арабия например? Вилжал ли си отношението изобщо към жените в държави в някой халифат? Не хаджиб, а нинджи. Вилждал ли си какво става в самолета преди да кацне, а? Едно масово преобличане от нормални светски жени за около 2 минути, стават всички нинджи. И ти ще ми говориш, че нямаме толерантност и проблема бил, че сме ксенофоби, негостоприемни и дискриминираме, така ли?

Истината е, че заради малоумници, които са съгласни да дадът и г*за си за да не ги обвинят в какви ли не тъпотии сега целия свят се смее на Европа. И какво спечелихме от това, че сме толерантни и ги пускаме да правят каквото си искат? Пуснали ги под масата, а то ... Има ли го това в Иран, или ОАЕ, или Катар? Има една поговорка: ако двама мислят едно и също, единия от тях не мисли. Ако са ти казали, че си лош защото не даваш да се гаврят с теб, това не означава, че трябва да се унижаваш независимо какво ти говорят.

Трябва много сериозно да седнеш сам със себе си и да осмислиш мирогледа си.

NikiG
27-03-16, 23:10
Рошав, не всички страни са с либерални закони и със свобода на личния избор. Сравнението на Европа със Саудитска арабия е нелепо. Все едно да настояваш за достъп до Ка'аба-та в Мека като мъж немюсюлманин, или да искаш да влезеш в джамия без да си си събул обувките.

В Нова Зеландия на документите за самоличност има изискване на снимката да се вижда лицето и челото. В имиграционната служба 2013та бях обслужен от мюсюлманка със забрадка (не тип нинджа или батман или каквото и друго име да й измислиш). На ризата й висеше бадж без забрадка с красиво разпусната коса. Проблемът е решен. Никой не пречи на училище да ходят със забрадки, както и да другаруват с не-забрадени. По-важното е - пращат ги на училище, пращат ги на работа. Участват пълноценно в обществото. Не ги ползват само за инкубатор на воини. Колежка от университета също мюсюлманка роди едно дете и каза, че повече не иска. Като имат свободата и защитата на държавата (както и работа), те се чувстват силни и не биха си поплюли, ако мъжът им издевателства над тях. Ето тук е разликата - никой не се опитва да наложи друг ред. В Европа положението е изпуснато отдавна...

permutation
29-03-16, 12:01
@BAWE, да представиш един многопластов проблем така опростенчески, като извадиш извън скоби един аргумент и загърбиш десетки други, е изключително провокативно. Според мен реакцията на Рошавия напълно съответстваше на елементарността на твоите съждения!

Не знам защо Ники се опитва да ти легитимира поведението?! Предполагам защото е алергичен към всякакъв вид дескирминация и по инерция се е захванал за преоблечените кустенурки... :)

Аз например, като не изпадам в големи детайли, си обеснявам агресивността на исляма с това, че е млада религия, а и обществените структури имат life-cycle.... ако върнем лентата назад 600-650 години и в името на християнството са правени големи поразии.

Една от причините да се навъртам още към този форум почти 3 г. след Австралийската виза е именно, че досега успявахме да не снишаваме разговора дотолкова.

BAWE
29-03-16, 12:25
permutation, ще се радвам да чуя твоята гледна точка, със сигурност ще е добре и да чуем малко повече относно останалите слоеве на проблема, които ти споменаваш (както и поне няколко от десетките аргументи, които ти споменаваш, че са пренебрегнати). Естествено при това, очаквам всеки участник в дискусията (независимо рошав или сресан) да спазва правилата на форума, добрия тон и да избягва вулгарност.

Както ти и roshavbg имате право на мнение, така и всеки останал има, без да има нужда някой да го легитимира (стига да се спазва цивилизован тон, нека напомним, че в някои от държавите, в които сме вече имигранти има закони срещу hate speech). Няма, обаче, никъде закон или правило, което да налага определени гледни точки - това се нарича свобода на словото.

Относно 'агресивността на исляма' - мисля, че това не е установено като факт, така че нека не подвеждаме читателите. Може да спорим по въпроса, но не и да го представяме като факт. Ако мнението ти е, че съществува такава характеристика на тази религия, цитирай сури от корана или реферирани проучвания, които ти подкрепят твърдението.

Очаквам интересната дискусия да продължи :)

NikiG
29-03-16, 12:44
Потрес отвсякъде :) Засега тонът е приличен. И BAWE и рошавия са ми стари приятели и ценя мнението им. Естествено малко съм пристрастен към по-толерантно и прогресивно мнение, но с интерес чета всяко мнение, защото само по себе си е ценно. Не е идеята да се обградим само с едномислещи хора, защото това ни ощетява реалната представа за света. Няма значение дали става дума за политика, религия, за социални помощи, за Кончита Вурст (не знам защо ми дойде наум - ужас, ще имам кошмари), за имиграция, за марихуана/евтаназия, данък въглероден диоксид. Нарочно тази дискусия е във "Всичко останало" и интересът към нея и качеството на ВСИЧКИ мнения подсказва, че има нужда да се кажат нещата.

За личната ми толерантност - аз съм дебелокожо. Търпя. Не мразя. Помагам където мога.

permutation
30-03-16, 03:20
@pooh06

Озоновата дупка е нещо което и мен ме притесняваше. Последно бях чел че се смалява, но щом си пуснал този линк, може и да става притеснително... Мисля, че проблема е по-важен за Австралия заради това че живота там е повечко извън дома - в НЗ заради климата ще си стоите вкъщи повечко. Тук се бори единствено и само с предпазни мерки за кожата и горни дрехи за плажа, няма друг начин, но това е трайно вградено вече в културата.

За всички други неща които си изброил да те притесняват - този регион е по-добре позициониран спрямо останалата част на света и по-лесно ще се пребори с предизвикателствата.
Има няколко конкретни неща, които правят опасността от някои по-агресивни форми на вярвания, на местна почва по-умерени:
- малко са 2%
- фрагментирани са - голяма част са приети като бежанци от конфликти и представляват течения/секти които не са част от мейнстрийм-а
- приемането на подобни вече се избягва - дори от Сирия се избират измежду които не част от тези вярвания /не се афишира официално!/
- като цяло са по-добре интегрирани, вкл. и заради горните обстоятелства
- под постоянен контрол са от властите - понякога се отцепват цели райони и по земя и по въздух /пак не се афишира!/

Разбира се близостта на най-голямата държава с подобни вярвания е някаква постоянна заплаха, ако нещата се изпуснат от контрол както в Европа. Засега подобни индикации не съществуват.

Понеже виждам, че те интересуват все неща които могат да те откажат за решение за миграция, ще ти дам следната насока: не подценявай постингите на Sasho, и аз мога да потвърдя че основните елементи в тях са верни - чети важните неща /е, игнорирай бюджетното перо му за травестит :)/ и си прави изводи спрямо кое е важно за теб.
Напр. дори и да имате лесен и успешен старт, рано или късно и вие ще достигнете до Рубикон - да взема ли от банката между 1 и 2 милиона и вляза 30 години "в матрицата"? (Да, толкова са извратени тук нещата с пазара на имоти)
Напр. Окланд и известен с лошата си градска мобилност - ти готов ли си за първите няколко години да пътуваш поне час в едната посока до работа и да имате хубав дом? (по-реалистично час и половина - два)
На горните подсказки разбира се има решение, но трябва да си гъвкав и може да ти се наложи да пожертваш неща, които сега вземаш за даденост...

Друго разумно момче в този форум е Мустакар, но той пише рядко.

Аз също бях много критичен към Австралия при вземането на решение за постоянно местене и в това няма нищо лошо защото е голяма отговорност най-вече пред семейството което ще доведеш със себе си и другата част от него която ще оставиш...

Не се влияй от маргинални мнения - те са много далеч от реалния живот.

pooh06
31-03-16, 01:43
Основната ни тема не беше за религиите, но вярванията са част от живота на повечето хора и имат деликатно отношение към бъдещето ни. По принцип има много добри идеи и общочовешки ценности в почти всяка от водещите религии. За жалост обаче, те често биват изкривени и изопачавани с нечисти намерения. Според Уикипедия съществуват повече от 4200 различни религии, така че нека спрем дотук с вековните спорове коя е по-по-най. Според мен е по-важно да се опитаме да разберем какво се крие под повърхността на тези ирационални течения (отклонения от общоприетите религиозни схващания), а именно от незапомнени времена е ставало въпрос за пари, власт и разврат (пр. сектите).

Нека погледнем под малко по-различен ъгъл на проблема с вярата на хората. Може би не всеки е чувал за правилото на Парето или още казано 80/20, но то има много проявления в живота ни. Нека приемем хипотезата, че 20% от хората притежават 80% от световното богатство. Или иначе казано - 80% от хората живеят в крайна бедност, необразованост и неудовлетвореност. Според доклад на Юнеско от миналата година, в света има близо 800 милиона неграмотни; също пак там някъде е и броят на гладуващите (спаднал от милиард... преди 25г.); броят на нещастните хора е много трудно да се предположи, но над 120 милиона страдат от депресии, а 80% от тях не взимат мерки за лечението си. Смятам, че тези статистики са стряскащи и парадоксални в степента на икономически, интелектуален и технологичен прогрес през 21 век. Все още тази планета е наш дом и има място за всеки, достатъчно ресурси и работа. Мъдрият ни народ е казал "Ситият не вярва на гладния". Но единия неможе без другия. И в този ред на мисли вече долавям отчаяния зов за помощ на онеправдания и манипулируем човек, както и егоцентризма и самозабравянето на свръхбогатия. Правото на протест е очевидно, но не виждам с какво взривяването на влак с работници ще реши проблемите на света? Нито пък мога да си отговоря кое ти дава щастие и повод за гордост, ако живееш в охолство, когато всички други около теб са зле? От памтивека човечеството се лута между кризи и войни, но е все още твърде далеч от духовното извисяване и прогреса. Според мен има решение - добро образование и възпитане през първите 7 години и следващите 7 и последващите 7.. за всички.

Да се върнем към размишленията за бъдещето на света и в частност на НЗ. На 2 месеца дъщеря ми повтаряше гласните след мен, а дори повтори думата жирав ("гигаф"). Какво общо има това към бъдещето ли? След ваксината Пентаксим развитието и се забави. Това ме накара да се замисля над фундаментални въпроси, да се запозная с различни конспиративни теории, тайни общества, нов световен ред, да започна да се интересувам от история и геополитика, да разглеждам теми за здравословен начин на живот и личностно развитие. Има неща, които не зависят от нас, но смятам, че бъдещето зависи от избора, който правим, споделените мигове, както и вярата ни. Нищо в този свят не е перфектно, а в това число и НЗ не е изключение. Но това не пречи да се опитаме да го променим, като започнем от себе си. Да разберем кои сме, откъде идваме и накъде сме се запътили. "Дали вярвам в Бога? Един Господ знае."

@permutation слушам себе си и несъм се отказал.

permutation
09-04-16, 02:21
Мисля прозирам между редовете една от причините които те мотивира за емиграция... То уж няма научни доказателства за вреда от ваксините, и ние лично да сме по-скоро "за" в този спор (и нашите деца са минали през доста ваксини в БГ и Австралия), разбирам тревогите ти като родител. Хубаво е да провериш доколко в НЗ няма да бъдете дискриминирани ако не слагате ваксини на детето - влез в други форуми и поразпитай там как стои върпоса на практика. На теория те в доста държави не са задължителни, но ако внимателно попрочетеш какво ще загубите ако не ги сложите, става неприятно... доколкото знам само в Германия няма дискриминации.

benitabeni
09-04-16, 08:47
@permutation Точно и мен това ми беше първата мисъл след като прочетох поста.

pooh06
09-04-16, 16:04
ВАКСИНАЦИЯ в Нова Зеландия. В Нова Зеландия, няма изисквания за ваксини от какъвто и да е вид. Но както в повечето страни, има обаче значителни психологически (медицински и обществен) натиск, за ваксиниране. Родителите са агитирани и лъгани по всички възможни начини, за да се накарат да се съобразят с графика на правителството, което препоръчва ваксинация.

#

Темата с ваксините е много пиперлива и често се спекулира. Като начало смятах, че са върхово достижение на медицината и ни пазят от ужасни болести. Но също така не може да се отрече, че стават грешки и могат да се използват като биологично оръжие в съвременния свят. Чел съм за случай на държава, която довела до 90% импотентност хората на едно малцинство. Ако това е вярно, то неможе да се характеризира с нищо друго освен с геноцид. На практика липсва независим граждански контрол и могат да ти инжектират всичко. Благодарение на журналистическо разследване в България се разбра, че Турция изготвя ваксини за български деца.. :-x

Решението ни за избор на НЗ е комплексно и в известен смисъл ваксините имат отношение към него, но то не е определящо. Бебка се роди в Токуда болница, където не са ни питали дали искаме или неискаме да бъде ваксинирана. А направо след раждането я бяха уболи по пръстчето и захранили с адаптирано мляко.. :-x За щастие сега е добре и се развива нормално, но на мои познати от Белгия детето неочаквано разви аутизъм след ваксинация! Напоследък се забелязва тенденция все повече хората да не ваксинират децата си, включително лекари. Попаднах преди време, но загубих линка, на изследване, което показва, че неваксинираните деца са по-здрави и интелигентни. След всичко това аз лично не бих ваксинирал следващото си дете. Както и да е - правото на избор е основно право на всеки човек и всеки трябва да може да решава какво да прави по този въпрос.

реф:
http://www.health.govt.nz/our-work/preventative-health-wellness/immunisation
http://www.vaccinationinformationnetwork.com/vaccination-in-new-zealand/
http://bnt.bg/predavanyia/otkrito-s-valya-ahchieva/po-pa-tya-na-vaksinata-pentaksim
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26999226/
http://vaksiniistinata.ovo.bg/publ/prevodi/epidemija_ot_kokljush_pri_vaksinirani/6-1-0-26
http://www.otizvora.com/2011/08/3085
https://infobalkani.wordpress.com/2012/10/31/22-шокиращи-цитата-от-световния-елит/

benitabeni
09-04-16, 16:33
Нашето дете също е родено в Токуда, НО се съобразиха с това, че е родена рано, няма килограмите и когато беше вече ок (след 3 месеца) започнаха да ги слагат. Ако сте подписали декларация за отказ няма как да го пренебрегнат. Същото се отнася за адаптираното мляко - ако кажеш, не давайте нямада дадат. И се радвайте, защото моето дете седеше със сондата и ако трябваше да избирам дали адаптирано мляко или сонда, ясно е кое щях да избера.

Изборът дали ще слагаш или не си е на всеки родител, друг е въпросът дали после си носят отговорностите от взетия избор (познавам доста хора, които лъжат, вкл. и педиатри, за да може детето да посещава градина или да вземат детски).

И определено не съм съгласна, че ваксинираните са по-болнави от неваксинираните.

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

pooh06
09-04-16, 23:24
В Токуда са професионалисти и като цяло останахме доволни от всичко покрай раждането. С изключение на това, че никой не ни обясни предварително за ваксинациите, захранването и правото ни на отказ. Сестрата пребледня, като видя какво се е случило и разбира се изтеглихме напред във времето останалите ваксини.

Колкото до адаптираното мляко - мисълтта ми беше, че на лекцията за родители ни говореха за проблемите на кърменето и за това, че веднага след раждането детето се слага върху майката, за да засуче. Но това не стана точно така - жена ми го е поела едва 2 часа след раждането.

Като се върна назад във времето съжалявам за много решения и последвалите събития, поради липсата на информация и редица предопределености. Да, конвенционалната медицина и достижения на фармацията могат да спасят живот. Но не, те не са всичко и често ставаме обект на изследвания, грешки или дори престъпления.

--

Никога няма да разберем дали детето ни е имало гениални заложби и доколко биха се развили, ако не беше ваксинирано. Но едно знаем със сигурност - то пострада от ваксините и един бог знае какви ще се последствията занапред. На база многобройните пострадали деца от ваксини и личните ни наблюдения твърдим, че има световна конспирация и заблуда на обществото. В БГ мама, Фейсбук и Интернет е пълно с потресаващи филми, истории и човешки драми. Можем да публикуваме снимка на бебето ни и документи от прегледите след Пентаксима, но няма какво да доказваме и не това е целтта на разговора ни тук. Скептичен съм за бъдещето на света, но докато има хора, които да подлагат нещата на съмнение, не всичко е загубено.

Бъдете здрави, информирани и непредубедени!
--

Така като сме засегнали темата за ваксините, нека дам няколко линка и поводи за размисъл и върху храните:

https://www.24chasa.bg/Article/5021293

http://stefibozhilova.com/?p=1612

https://bg.wikipedia.org/wiki/Списък_на_страните_по_средна_продължителност_на_живота

permutation
10-04-16, 02:25
Пух, въобще не ми беше идеята да пренасям разговора върху ваксините. Просто исках да ти подскажа къде може да срещнеш трудности, като за човек с твоя подход към мисленето.

Ето на Бил Гейтс пълната презентация, няма нужда да пускаш маргинални статии...
https://www.ted.com/talks/bill_gates/transcript?language=en
Просто човека иска да каже, че с увеличаването на грамотността (в широк смисъл), естествено се намалява неконтролируемата раждаемост и оттам ръста на населението... вярно малко се поизложил по начина по който го обеснява, но от това не могат да се градят теории за световни конспирации.

pooh06
10-04-16, 07:43
"Човекът" е член на т.нар. 1% световен елит, който държи огромна част от световното богатство, член на различни тайни организации и собственик на фондация за ваксиниране и ... нищо добро не ни чака с подобни управници.

https://anonybulgaria.wordpress.com/2015/07/16/фондацията-на-бил-гейтс-обявява-микро/

permutation
10-04-16, 09:00
Имигрантски те системи на АНЗ са печатница за пари. Ако състоянието на детето не е добро и има вероятност да точите здравната система може да има забавяния, искане за допълнителни прегледи, искане за депозиране на парична гаранция или изваждането му от апликационната форма, или дори отказ. Съвсем не в тайна форма правенето на пари е мантра. Разумно е да обмислиш тези негативни развития и да се опташ да контролираш последствията.
Сори ако това е последното което искаш да чуеш.

Sent from my iPhone using Tapatalk

pooh06
10-04-16, 21:32
Това е проблема в света на бизнеса - печатниците за пари.

Не напротив - състоянието и в момента е отлично. Може да брои до 10 на български и английски, пее "Горда стара планина..", реди пъзели, играе на таблета, свири на пиано, пее и танцува.. и за 2-годишно бебе е доста добре в развитието си. След спиране на ваксините, продължаване на кърменето и добро захранване имунната и система се е възстановила и обривите са в миналото. Посещава си нормално детска градина, до момента е имала само лека хрема, докато деца по-големи от нея бухат кашлици - от това повече немога да искам. Наясно съм, че АНЗ е машина за пари, но ме убедиха, че за семейни хора си струва. Искам и по-добро образование за детето и по-спокойно бъдеще за нас. Иначе съм имал предложения за IT работа на 2 екзотични острова, но засега оставам верен на мечтата си за НЗ.

А винаги можем да се върнем към план Б за вилата на Черно море и къщата в Балкана ;-)

pooh06
27-05-16, 18:51
edit по темата с Ваксините: наскоро ни се наложи да отложим ваксина поради обострена екзема (атопичен дерматит) и кандидатстване за детска държавна ясла. С ужас установих, че никъде от Токуда не са ни сложили черно на бяло тази диагноза, въпреки множеството предписани мехлеми и допълнителната такса от 1000+ лв за пакет допълнително мониториране за първата година след раждането. На медицинските документи дори няма дати.. незнам дали е немърливост или умишлено, но това е са фактите!

Отивам да взема малката от частната детска градина и още от вратата ме посрещна мениджърката със скандал. Нямало бележка за 1 ваксина и от ХЕИ и направили страхотен проблем, въпреки че ръцете и са целите нацепени и има медицински документи за заболяването си. Дали моля ви се срок до три дни да ваксинираме детето?!? Къде ми е правото на избор и аз дадох ли срок на държавата да я класира незабавно за детска ясла и да ми върне таксите, които съм плащал за частната - проблем на 5000+ хиляди деца в София?!? Да не говоря, че лекарите са длъжни да репортват всеки случай на реакция след ваксина, а фармацефтичните гиганти дължат компенсации за причинените страдания и неудобства.

Колкото до точенето на системата - едва ли е лесно, не аз съм човекът, а и в момента системата точи от такива като нас. Междудругото екземата в повечето си случаи е неразбрано "заболяване" - безобидна, незаразна и нескъпа за поддръжка (иска се постоянно омазняване на кожата, избягване на алергените и пречистване на организма). В това отношение НЗ е идеална с окенаският си климат, слънцето и чистата си храна и природа. Не вярвам, че враждебността, лицемерието и меркантилността са национални черти на kiwiland. Ако някой от тях (Имиграционните на НЗ) чете този форум искам да му кажа, че ще се радвам и предпочитам да ми откажат виза на момента, за да не правя грешка да инвестирам в НЗ ноу хау, финанси, време, труд и надежди, ако ни смятат за аборигени и паразити и поставят всички под един знаменател. Сами ще си направят лоша реклама.

pooh06
27-05-16, 19:46
Замислих се какви всъщност са Новозеландците?

Once upon a time in the Kingdom of Heaven, God went missing for six days.
Eventually, Michael the arch angel found him on the seventh day, resting. He inquired of God, "Where have you been?" God sighed a deep sigh of satisfaction and proudly pointed downwards through the clouds "Look Michael, look what I've made." said God. Archangel Michael looked puzzled and said, "What is it?" "it's a planet," replied God, "and I've put LIFE on it. I'm going to call it Earth and it's going to be a great place of balance." "Balance?" inquired Michael, still confused.

God explained, pointing to different parts of Earth, "For example, North America will be a place of great opportunity and wealth while South America is going to be poor; the Middle East over there will be a hot spot and Russia will be a cold spot. Over there I've placed a continent of white people and over there is a continent of black people," God continued, pointing to different countries. "This one will be extremely hot and arid while this one will be very cold and covered in ice." The Archangel, impressed by God's work, then pointed to a small land mass and said "What's that one?" Ah," said God. "That's New Zealand, the most glorious place on Earth.

There are beautiful lakes, rivers, streams and hills. The people from New Zealand are going to be modest, intelligent and humorous and they're going to be found travelling the world. They'll be extremely sociable,hard-working and high-achieving, and they will be known throughout the world as diplomats and carriers of peace."

Michael gasped in wonder and admiration but then proclaimed, "What about balance, God? You said there will be BALANCE!" God replied wisely,"Wait until you see the w@nkers I'm putting next to them.

I call them 'Australians'

pooh06
14-11-16, 14:51
Природните катаклизми като земетресенията, цунамита и повишаването на нивото на световният океан са сериозна заплаха за бъдещето на НЗ. Четейки новините си спомних за прочетено в нета предсказание на Ванга, че Австралия и НЗ ще станат едно цяло.. Няма рай на земята, каквото и да ви рекламират!

Малко е да кажа, че съм разочарован от наглият отговор, който получих на оплакването си за отказа на ITA апликацията ни, като официалните причини са бюкрация и неспазени от мен условия на 100%. Според мен неофициалните причини са споделените ми мнения по някои въпроси във форума тук. Всичко се чете и анализира в днешния свят на високи технологии, но се радвам че стана така и открих своята истина за НЗ.

Благодаря ви INZ, че ми отказахте виза и така ме предпазихте от сериозна грешка. Всяко зло за добро както се казва. А на всички българи запътили се натам ще кажа бъдете здрави и преди всичко разчитайте знаците на съдбата си.

http://edition.cnn.com/2016/11/13/asia/new-zealand-earthquake/index.html

(http://edition.cnn.com/2016/11/13/asia/new-zealand-earthquake/index.html)http://drugitenovini.com/znatsite-na-sadbata-i-kak-da-se-nauchim-da-gi-razbirame/

(http://drugitenovini.com/znatsite-na-sadbata-i-kak-da-se-nauchim-da-gi-razbirame/)

pooh06
13-02-17, 14:36
От известно време се появяват съобщения за гигантски пукнатини в ледения шелф на Антарктида, което застрашава доста крайбрежни градове навсякъде по света. Отчупването на мега айсберги може да повиши нивото на световния окена от 5 до 65 метра. В този ред на мисли животът под наем, не е толкова лошо нещо.

Ref. http://www.nzherald.co.nz/world/news/article.cfm?c_id=2&objectid=11799290

http://www.floodmap.net/?ll=-41.269313,-185.223762&z=11&e=65

http://strogosekretno.com/index.php?p=issue&id=260&aid=3

roshavbg
13-02-17, 21:35
Ще се повиши до 65 метра ако се стопи целия лед на планетата.

http://www.nationalgeographic.com/magazine/2013/09/rising-seas-ice-melt-new-shoreline-maps/

http://geology.com/sea-level-rise/

pooh06
14-02-17, 01:32
Добре известно е, че това което се вижда над повърхността е една малка част от цялото. Освен това дори 5 метра биха били драматични за живота на милиони хора. Онзи ден гледах по Nat Geo HD екип от учени, които изследваха механиката на ледотопенето - топлата вода от по-долните слоеве подкопава берга и огромни парчетата се пречупват от нарушения център на тежестта. Никой не обича лошите новини, но за пореден път реалността изпреварва в пъти прогнозираните темпове. Относително добрата новина в случая е, че при евентуалното откъсване би имало някакво време за предупреждение и евакуация на застрашени области.

https://www.gismeteo.ru/news/sobytiya/22706-ot-lednika-antarktidy-skoro-otkoletsya-krupneyshiy-aysberg/

NikiG
14-02-17, 02:37
Няма проблеми - повишението няма да стане с повече от сантиметър на година... Дори в нашия окаян остатък от живота, това няма да наруши по никакъв начин ежедневието ни. Децата, внуците и правнуците да му мислят ;)