Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Подготовка преди заминаване за Австралия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Подготовка преди заминаване за Австралия

    Здравейте, пишем вече в този раздел защото сме още една стъпка напред, а именно подготовката преди заминаването. Отново бихме искали да обменим опит и да получим ценни съвети. Та колебанията ни и въпросите са доста:

    1. Избор на град – колебаем се между три града.
    - Мелбърн
    - Бризбейн
    - Аделаида

    На база проучване което направихме в интернет стигнахме до следните изводи:

    - Аделаида – по – малък от другите градове, обявите за работа са доста по малко като обем в сравнение с другите градовe, квартирите също като обем обяви са по – малко от в другите градове, цените на наемите сякаш са по-високи заради многото студенти може би.

    - Бризбейн – доста обяви за работа, много квартири, цените изглеждат по-добри и най – вече има избор.

    - Мелбърн – все пак се води най – добрия град за живеене в света обявите за работа са доста както и обявите за квартири. Стандарта на живот е по-висок.

    На база проучването което направихме стигнахме до следния извод.

    Аделаида сякаш отпада като вариант, насочили сме се към Мелбърн и Бризбейн, към момента единственото което ни води е това къде има повече обяви за работа в нашите браншове и като цяло. Като за момента Мелбърн води класацията.

    Молим за съвет от вас и най – вече от хора, които вече сте там, защото нашите разсъждения и проучвания са на база интернет от разстояние, а обикновенно нещата на място се оказват доста по-различни.

    2. Поставяне на виза в паспорта – прочетохме че се пращат паспортите към Белград за да поставят марката в паспорта и ги връщат обратно. По 70$ на паспорт. Мислим да го направим за да няма проблеми и забавяния по междинните летища. Необходимо ли е да се свързваме с посолството в Белград преди това или директно изпращаме паспортите с попълнения формуляр?

    3. Кога да пътуваме – мислихме в началото да е Декември месец защото срока ни да влезем в страната е 18.12.2014г., но отпада като вариант защото заради празниците някои фирми затварят и откъм търсенето на работа ще е още по – трудно, а разходите квартира, сметки, храна и транспорт си продължават да вървят. За сега мислим да пътуваме между края на септември и средата на октоври. Като започваме да си правим CV по техния образец, мотивационни писма и другите стандартни неща. Ако имаме огромния късмет поне единия от нас да си намери работа мислим да тръгнем веднага (в рамките на месец за да преключим трудовите си взимоотношения с тукашните ни работодатели).

    4. Относно квартира – мислим на хостел в началото и да търсим там на място. Най – вероятно в началото на shared accommodation по ясни причини. (освен ако не намерим от тук нещо).

    5. Пътуване – тук гледаме евтин вариант за еднопосочни билети. Може с автобус до Исамбул, от там с Емирейтс през Катар за крайната цел.

    Благодарим предварително на всички които ще отделят от времето си, за да помогнат с полезен съвет.
    Last edited by DiSi; 02-03-14, 17:41.

    #2
    Отг: Подготовка преди заминаване за Австралия

    По т. 1. И двата града са хубави по своему. На нас ни хареса много Бризбейн, може би защото беше първият град, в който стъпихме на австралийска земя Много добре уреден транспорт, близо до Голд Коуст, разни увеселителни паркове и др. атракции. Лятото обаче е доста влажно и топло. Зимата е приятно - 20 градусаМелбърн също е много хубав, като по-голям град, естетвено предлага и повече възможности за работа.
    т. 2 - Ние не сме изпращали паспортите. Пътувахме с разпечатка на писмото за визата. Не сме имали проблеми.
    т. 3 - Не е много желателно да пътувате в последния момент, а именно декември. Освен това, тогава в Автсралия е лято, отпускарски сезон, по-трудно ще бъде с намирането на работа. Като че ли август-септември е удачен вариант.
    т. 4 Квартира - хостел или от сайта airbnb.com. Няма вариант да си наемете квартира още от България. Тук наемането на жилище е свързано с доста обикаляне по огледи, подаване на апликейшън форми след това, придружени с един куп документи, като Медикеър, банкова сметка и т.н.
    т. 5 Билети- следете и страницата на Бритиш еурейз. Понякога имат промоции от София до Мелбърн или Сидни. Аз пътувах с такъв полет през Лондон-Дубай-Мелбърн-Сидни. Неприятното е, че продължителността е над 30 часа, но се оцелява

    Comment


      #3
      Отг: Подготовка преди заминаване за Австралия

      Благодарим ти за отговора и информацията.

      Започваме да правим CV в техен формат, да изпращаме и да се надяваме да имаме огромния късмет поне единия да намери работа от тук. Последно се спряхме на варианта за тръгване в началото на Септември. Започваме активно да следим за добра цена на самолетни билети. Като избор на град остават само Мелбърн и Бризбейн, като зависи единствено от това дали някой от 2ма ни ще намери работа предварително от тук. Притесняваме се малко дали ще се справим, но най - вероятно това е нормално.

      Пожелаваме на всички, включително и на нас си много здраве, късмет и успехи там накъдето сме се запътили.

      Comment


        #4
        Отг: Подготовка преди заминаване за Австралия

        1. Бризбън ми идва топло и влажно...иначе много ми харесва като град, но климата не ми е по вкуса. Имам познати от Мелбърн които мислят да се местят към Бризбън заради климата и проблеми със ставите, разни хора разни идеали....
        Съвет - в cover letter-a като подавате за работа от БГ сложете текст от сорта на "полета ми каца на 10 септември в Мелбърн/Бризбън (редактирайте спрямо обявата)" за да покажете че твърдо идвате насам а не "може да дойда ама може и да не дойда, вие ми предложете работата пък ще видим"


        2. Направо изпращате паспортите (поне на мен така ми казаха преди 2г)


        3. Септември е ок


        4. няма да намерите нещо от БГ, хостел/airbnb е решението за първо време


        5. аз пътувах с автобус до Истамбул, от там с Емирейтс през Дубай (600 eur билет)

        Comment


          #5
          Re: Подготовка преди заминаване за Австралия

          Ако някой ден се преместя в Австралия, най-вероятно ще е в Бризбън и то заради климата и недотам големината на града. Че е топло и влажно за мен лично е плюс. Само трябва да се внимава къде се наема/купува жилище, защото има опасност от наводнения и циклони. Откъм работа би трябвало да е добре.

          Колкото до пътуване - зависи дали толерирате малко дискомфорт. 2007ма летях от Атина (нощния спален влак от София + метро от гарата до летището), а 2011та за Нова Зеландия летях от Истанбул. 2013та намерих хубави билети през Париж и Азия от София. Ако разликата е до 100 евро не си заслужава разправията да се ходи до друга държава за по-евтин полет.

          Comment


            #6
            Отг: Подготовка преди заминаване за Австралия

            Благодарим ви за добрите съвети Ники и Анита, но още оставаме раздвоени за избора на град. Изготвил съм резюме и започвам от днес активно да разпращaм по всички обяви за работа, които открих. Аз съм сервизен техник на електроника като мобилни апарати, таблети, плеъри, лаптопи, а жена ми е счетоводител. Имаме надежда и дано някой поне да отговори за нещо та да може да се спрем на град. По въпроса за билетите започваме активно да търсим и трябва до края на месеца да решим все пак кой ще е града, за да може да купим . Дано да имаме късмета поне някой да отговори за да ни улесни в избора . Пожелаваме успех на всички, а ще дадем информация когато има някакво развитие по въпроса.

            Comment


              #7
              Отг: Подготовка преди заминаване за Австралия

              Здравейте, пишем малко за да обновим статуса към момента. Пратихме паспортите до посолството в Белград, след седмица ги получихме обратно с поставени визи (по 70 AUD $ на виза) . Към момента като окончателен избор на град се спряхме на Мелбърн, като започваме тази седмица да гледаме и да закупим билети за първите дни на Септември. Към момента със търсенето на работа от хиляди километра нещо някак си не ни се получава, но да се надяваме че на място ще намерим нещо дори в началото да не е по специалността. Пожелаваме успех на всички.

              П.С. Дори днес си купихме куфари.

              Comment


                #8
                Re: Подготовка преди заминаване за Австралия

                Браво! Поздравления - колонията продължава да расте

                Comment

                Working...
                X