Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проверки при влизане в страната

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Проверки при влизане в страната

    @MyCTaKaP: Темата е създадена като са преместени мнения от Съвети за увеличаване на шансовете за Кивиланд


    Форумът нещо е заспал май зимен сън. Никаква информация от нукъде.

    Ето малко от мен:

    На 2-ри март летя за Окланд и се връщам на 22-ри от Уелингтън. Имам договорки с няколко recruitment компании за среща. По-скоро ще бъде опознавателна, а не за конкретна позиция.

    Имиграционният консултант ще ми напише официално писмо за моментния ми статус. То ще включва информация за това, че очаквам оценката от NZQA, че те са ангажирани с формалностите по визата итн. Ще го прилагам към всяко кандидатстване за работа. Според агента, така падала отговорността от recruitment компаниите, ако при евентуален избор, потенциалният имигрант се откаже. С една дума, това дава повече сигурност на фирмите за подбор и има шанс да те допуснат до интервю. В противен случай, те си развалят отношенията с работодателя, който е техен клиент.

    Имиграционният агент ми направи инструктаж, какво мога и не мога да нося в багажа ми при влизането в НЗ. Ако някой проявява интерес, ще разкажа.
    Last edited by MyCTaKaP; 02-02-14, 23:37.
    EAST AUCKLAND PROPERTIES


    #2
    Отг: Съвети за увеличаване на шансовете за Кивилан

    Написано от phoenician Виж мнението
    Имиграционният агент ми направи инструктаж, какво мога и не мога да нося в багажа ми при влизането в НЗ. Ако някой проявява интерес, ще разкажа.
    Чувствай се свободен да споделяш информация. Всички ще сме ти благодарни.
    The depraved are devoted.

    Comment


      #3
      Отг: Съвети за увеличаване на шансовете за Кивилан

      Ето и заръките:

      В целия багаж не трябва да има абсолютно никакви документи, които биха подсказали по някакъв начин, че отиваме да търсим работа - дипломи, референции, CV-та, cover letter-и, принтирани адреси на каквито и да е компании за подбор итн.

      Желателно е да не носим официални дрехи и обувки, ако целта на пътуването ни е туризъм. Това не означава, че ако имаме такова облекло не можем да кажем, че ще ходим на концерт в Уелингтънската опера, но по някакъв начин ще събудим подозрение.

      В последно време се случвало да ровят и в компютрите на заподозрани, че пътуват с job hunting цел. Негови клиенти чехи са ги върнали с първия обратен полет, защото са открили на десктопа на компютъра cover letter за новозеландски работодател. Посъветва ме, всички документи, свързани с кандидатстване за работа да скрия по дълбоко из директориите.

      Спомням си, че в някаква тема се коментираше, че NZ гранична полиция сигурно има връзка с NZQA или службата по имиграция, но агентът ме увери, че няма такава. Просто техните служители са много опитни и добре обучени и лесно разбират, каква е истинската цел на посещението ти. Безкомпромисни са при разпитите, ако намерят нещо в багажа ти, което да навежда на мисълта, че не отиваш на туризъм.

      Почти винаги спирали момичета, сами или в група, защото се съмнявали, че отиват да проституират. Това е малко в страни от темата, ама го пиша просто за инфо на всички българки, които са тръгнали натам.

      Повечето от вас сигурно знаят, че в НЗ има много строга политика за хранителните и растителни продукти, които се внасят в страната. Всичко за хапване, което носите трябва да се декларира. В противен случай, ако го открият, то се конфискува. Всъщност това не е толкова голяма драма. Неприятното е, че ще привлечем ненужно внимание към себе си. Имали специлано обучени кучета, които откриват всички растителни или животински продукто, коити носиш в багажа си. Явно и скенерите им за багаж са доста добри, защото не вярвам да отварят всеки куфар.

      Попитах, дали на митницата да мина през зеления или червения коридор и той ме посъветва да нося в себе си някакъв шоколад например. Да мина през червения и да попитам, дали трябва да го декларирам. По този начин шансът да ме спрат при random check бил по-малък. Поне според него де.

      Смятам да изпратя костюм, ризи и обувки по куриер предварително до Окланд, за да минимизирам този риск поне. Ако някой разполага надежден контакт там, или някой от българите иска да помогне, нека пише.

      Следващият съвет беше да имам в главата си план, къде точно ще ходя, какво смятам да разгледам в НЗ, как ще се придвижвам итн. Обикновено при разпит ти задавали едни и същи въпроси по няколко пъти, така че е добре твърденията ти да са консистентни.

      Ако се сетя нещо друго, ще пиша пак.
      EAST AUCKLAND PROPERTIES

      Comment


        #4
        На митницата

        Това си е направо за блог статия, но ще го напиша тук. Бях в Тайван за уикенд и на връщане ме прекараха през митницата за пълна проверка. Може би защото седмицата преди това се бях върнал от САЩ, а после за 3 дни летях до Тайван. Явно, не им се нрави, че пътувам толкова често и за толкова кратко. Отделно имах само една раничка на гърба си и нищо повече. Може би прекарвам наркотици?

        Та имиграцията я минах бързо, но ми написаха "4" на митническата декларация. Има 4 коридора и №4 е най-сериозният за тараш. Дадоха ми лист, с няколко въпроса, като ми казаха, че това ми е последния шанс да декларирам нещо, което съм "пропуснал" в предишната декларация (ако си признаеш, наказанията естествено са по-малки). Извадиха ми всичко от чантата като аз седях отстрани и ми беше наредено да не пипам нищо. Много интересно, но въпреки че съм постоянен жител на НЗ ме разпитваха какво съм правил в Тайван, защо съм бил, защо толкова кратко и искаха доказателства. Примерно като им казах, че съм бил в националния музей ми искаха билет (имах и им показах заедно с брошурата оттам), Тайпе 101 кулата - бях си купил сувенирче. Искаха и от хотела бележка, но нямах, защото беше резервиран от приятел, а не от мен. Искаха да видят и снимки в телефона и таблета ми. Провериха данните на приятеля ми от Тайван, искаха дата на раждане и т.н.

        Ще се консултирам каква информация мога да откажа да дам, без да се окажа в неприятно положение. Мисля че е достатъчно това, че са установили, че не нося нищо нелегално. За всичко останало не им е работа. Или поне е малко в повече. Но внимавайте - аз поне съм жител и ще им е много трудно да ми откажат достъп, докато на пишман туристите може просто защото не сте им лицеприятни да ви върнат обратно.

        Comment


          #5
          Отг: Съвети за увеличаване на шансовете за Кивилан

          phoenician, на мене ми се струва, че 20 дни са крайно недостатъчни за намиране на работа с твоята специалност без PR виза, но ти си знаеш...
          Колкото и дълбоко да скриеш по директориите Cover letter (например), един обикновен search на твърдия диск веднага ще покаже къде е. Но спокойно можеш да качиш всички нужни ти документи виртуално - сега поне е лесно, имаш google drive, имаш dox.bg...въобще не е нужно информацията да е на носител у теб.
          Късмет!

          Comment


            #6
            Отг: Съвети за увеличаване на шансовете за Кивилан

            Написано от chudenka Виж мнението
            phoenician, на мене ми се струва, че 20 дни са крайно недостатъчни за намиране на работа с твоята специалност без PR виза, но ти си знаеш...
            Колкото и дълбоко да скриеш по директориите Cover letter (например), един обикновен search на твърдия диск веднага ще покаже къде е. Но спокойно можеш да качиш всички нужни ти документи виртуално - сега поне е лесно, имаш google drive, имаш dox.bg...въобще не е нужно информацията да е на носител у теб.
            Късмет!
            chudenka,

            аз вярвам, че ще успея, защото нямам вариант за повече дни. Поемам така или иначе доста рискове, за си позволя да поема и един от най-големите, да напусна сегашната си работа, за да имам повече време на разположение. За сега съм успял да си уговоря няколко срещи с рикрутъри. Това пътуване ми е нужно и с друга цел. Не бих завел семейството ми никъде, без да съм бил там предварително.

            Права си, че вече има много алтернативи като cloud услугите. Аз просто предадох съвета на консултанта.
            EAST AUCKLAND PROPERTIES

            Comment


              #7
              Отг: Съвети за увеличаване на шансовете за Кивилан

              Написано от phoenician Виж мнението
              chudenka,

              аз вярвам, че ще успея, защото нямам вариант за повече дни. Поемам така или иначе доста рискове, за си позволя да поема и един от най-големите, да напусна сегашната си работа, за да имам повече време на разположение. За сега съм успял да си уговоря няколко срещи с рикрутъри. Това пътуване ми е нужно и с друга цел. Не бих завел семейството ми никъде, без да съм бил там предварително.

              Права си, че вече има много алтернативи като cloud услугите. Аз просто предадох съвета на консултанта.
              Разбирам ти съображенията. Дано късметът е с теб и постигнеш целите си за отреденото време!

              Comment


                #8
                Отг: Съвети за увеличаване на шансовете за Кивилан

                На митницата наистина са много добре обучени, но като цяло си имат списък с точки, по които търсят информация:
                - защо влизаш в страната
                - къде отиваш
                - при кого
                - за колко време
                - имаш ли достатъчно пари
                - имаш ли обратен билет за връщане
                - работиш ли в БГ и дали работодателят те чака да се прибереш
                - семеен статус (и дали семейството ти те чака)

                Най-важното е, че ти си турист. Идваш в НЗ да видиш с очите си колко зелен е зеления имидж на страната, а не да носиш тухли нелегално на някой строеж Не забравяй да планираш културно мероприятие, за да се докоснеш до местния бит

                Тъй като тази информация е важна ще преместя цялата дискусия в нова тема.
                Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                Comment

                Working...
                X