Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Отписване от здравно осигуряване преди заминаване

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Отписване от здравно осигуряване преди заминаване

    Видях, че към подобна тема има голям интерес и тъй като съм минал по този път, ето какво е необходимо да се направи.
    Отписването става лично в НАП по местоживеене (тук може да им видите адреси и карти: http://www.nap.bg/page?id=24) като се попълва декларация по чл. 40а от ЗЗО (Закон за здравното осигуряване) ПРЕДИ да заминете:

    Можете да я намерите тук: http://nap.bg/document?id=1445

    Ако сте заминали в чужбина, без да сте подали и случайно сте в България, може да подадете друга декларация по § 19п от преходните и заключителните разпоредби на Закона за здравното осигуряване.

    Можете да я намерите тук: http://nap.bg/document?id=3287

    Аз лично подадох моята предварително и сега като проверявам в НАП здравноосигурителния си статус (https://inetdec.nra.bg/freesrvinfo.html) виждам следното: "ЛИЦЕТО Е ИЗКЛЮЧЕНО ОТ ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ , СЧИТАНО ОТ 18.04.2010, ПОРАДИ НАПУСКАНЕ НА СТРАНАТА" Та тъй...
    Last edited by NikiG; 08-08-12, 19:15.

    #2
    Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

    Лелеее, и такова животно ли има... отписване от здравно осигуряване...
    Не разбирам точно какви са ползите от едно такова нещо... и ако утре решиш да се върнеш в БГ за да се лекуваш ефтино, примерно, какво трябва да се направи ? Също така, мисля че могат да се внасят вноски без да си прекъсваш правата, на база минималната заплата, което прави нищожно малка сума от порядъка на 10-15 лв / мес.
    Поздрави
    Know your body | know your mind | know your substance | know your source

    Comment


      #3
      Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

      Всеки си преценява, обаче към "ефтиното" лечение в БГ добави цената на самолетен билет+евентуалната неплатена отпуска ако лечението ти е по-дълго време+уникалното отношение в БГ болниците+подкупите които си задължен да дадеш.

      Тук тествах Medicare за очен преглед (профилактичен). Беше напълно безплатно, те ще си таксуват сумата директно от Medicare. Отношението преди и по време на прегледа предполагам че няма нужда да се коментира или сравнява с БГ.

      Ако пък искаш да си напълно спокоен за здравните хави можеш да си направиш частна медицинска застраховка, аз гледах една по $17 на седмица (това е цената на по-големичък бъргър) и в нея ти са включени какви ли не екстри, суми за очила, зъболекари, линейки, престой в частна болница, осребряване на разходи за лекарства и тн. Абе да не се налага но в никакъв случай не бих отишла специално в БГ поради медицински проблеми и лечение.

      п.с: аз се отписах от българската здравна каса с огромен кеф

      Comment


        #4
        Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

        Да не се забравя, че на задълженията към здравната каса има погасителна давност от 5 г. Като гледам моите дължими здравни осигуровки са отпреди февруари 2007 (тоест по давност са се погасили февруари 2012). Ще отскоча до НАП като се прибера в България и ще им кажа да ги заличат. Ако се възпротивят, ще пусна една жалба към Омбудсмана и ще пусна един съдебен иск за определение да се реши, че не се дължат здравните осигуровки. Искът струва жълти стотинки - някакви май бяха 10-50 лв. С кеф ще ги дам, за да е сигурно че няма да ми се правят проблеми и да ми се запорират банкови сметки и т.н.

        Comment


          #5
          Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

          Здравей Ники, ето ти един линк , в който е описано точно какво да направите при изтекла давност ( линкът е за теб и за всички сънародници, които са извън милата ни татковина и са в това абсурдно положение )

          Абсурдът е в това, че първо искаш да ти съставят акт за тези вноски и после да го оспориш

          Comment


            #6
            Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

            Лошото е, че трябва аз да се занимавам с това, а въобще не ми пука Абсолютната погасителна давност е 10 г - ще почакам още 4 години и всичко ще се е погасило. Дотогава да смеят да пристъпят към изпълнение, ще ги гоня до дупка - включително за некомпетентност. Но тях ги мързи да гледат и няма да си мръднат закърнелите мозъчни клетки и тлъстите задници да свършат нещо, така че по-добре да ги оставим да тънат в неведение, а не да се правят на велики като идеш да им поискаш да ти помогнат.

            Comment


              #7
              Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

              Това за аболютната давност от 10 години доколкото знам не е прието още и не е 100% сигурно, че ще го приемат както и частните фалити.

              А и ако го приемат, няма откъде да се пълни бюджета. НАП си става много сериозна институция и там нещата се затягат като ловна примка.

              Btw, ако смяташ да съдиш държавата или нейна институция бих ти препоръчал Страсбург (но не и родният съд). Въпросът е, дали интересът си струва и имаш ли достатъчно време да се занимаваш с минало.

              Comment


                #8
                Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

                Написано от NikiG Виж мнението
                Дотогава да смеят да пристъпят към изпълнение, ще ги гоня до дупка - включително за некомпетентност.
                Няма да пристъпят към изпълнение, но тънкия момент е че ако по някаква причина решиш да плащаш някакво по-ново задължение, а не си подал молба за отписване на тези задължения за които има давност, но не и абсолютна давност от 10 г., то ще го счетат че доброволно си ги погасяваш първо тях. Трябва да внимаваш.

                Comment


                  #9
                  Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

                  Написано от Митю Виж мнението
                  Това за аболютната давност от 10 години доколкото знам не е прието още и не е 100% сигурно, че ще го приемат както и частните фалити.
                  ЗЗД (http://lex.bg/laws/ldoc/2121934337) - чл. 110-120 относно давността

                  Разгледах ДОПК - наистина не е прието това за 10 г. абсолютна давност. Значи по ЗЗД давността е 5 (ПЕТ!) години. Тоест моите всички публични задължения за здравни осигуровки трябва да са се погасили по давност и пак според ЗЗД, с всички произтичащи от тях разходи (лихви например).

                  НАП трябва да се съди в Административен съд, да се обжалва решението във ВАС (ако не се съгласи Административния съд да ги нулира), и ако и там не се съгласят - то тогава да се съди в Страсбург. Имам приятел адвокат, който действа за общественополезни цели. Аз бих дал парите са едно такова дело, пък то ще се възстановят после.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

                    Виж последната редакция на ДОПК чл. 171, ал. 2. Там си казват за 10-те год. давност.

                    Наистина, за Страсбург трябва да са изчерпани всички възможни вътрешноправни механизми и да е нарушена "конвенцията" за да е допустима една жалба.

                    На мен също ми се появиха едни 18.02 лв лихви (без главница?!) от 2007-ма и се чудя:
                    - да им нося ли документи че всичко ми е платено
                    - да пусна молба за 5-год давност
                    - или просто да си ги платя (най-лесно но безпринципно)
                    Ама стига с дребнотемие, в моя случай.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

                      Идеално - значи по чл. 173 от ДОПК аз мога да поискам да ми се отпишат задълженията погасени по давност, защото са минали 5 г. Никъде не пише 10, че е абсолютната давност.

                      Не са настъпили и никакви обстоятелства по чл. 172, които да я прекъснат. Значи, ще пусна едно писъмце подписано с електронния ми подпис, където ще искам да ми се погасят всички задължения за здравни осигуровки. Да видим какво ще се случи и пак ще пиша. Утре ще сътворя писмото, че днес вече стана утре

                      Comment


                        #12
                        Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

                        Написано от NikiG Виж мнението
                        Никъде не пише 10, че е абсолютната давност.

                        "...
                        Давност
                        Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
                        (2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
                        ..."

                        Иначе някоя "леля" в НАП цял ден ще се чуди как да ти отвори писмото с електронен подпис Време е да се научат! ;-)

                        Comment


                          #13
                          Отг: Отписване от здравно осигуряване преди замина

                          Хайде, честито на всички http://dnes.dir.bg/news/nap-zdravni-...13831760?nt=10
                          The depraved are devoted.

                          Comment

                          Working...
                          X