Съобщение

Collapse
No announcement yet.

В търсене на необходимото жилище

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    В търсене на необходимото жилище

    Бих искал да отворя тази тема за тези, на които може да ни се наложи, да пътуваме за Нова Зеландия по средата на процеса с оглед търсене на работа на място т.е. предполагам това е вариантът с получаването първо на работна виза и след това довършване на процедурата.

    Ако сме удобрени за имиграция е едно продаваме и тръгваме с някой лев в джоба.
    Обаче, ако трябва единият член на фамилията да тръгне, за да търси работа, при нас може да е водещия кандидат, с какво трябва да се поготвим за настаняване и т.н.
    Някакви съвети, идеи и предложения?

    #2
    Отг: В търсене на необходимото жилище

    Ако приемем, че да наемеш жилище сам е скъпо, често необзаведено и има разходи/депозити които са свързани с наемането като комисионна за агента равняваща се на едноседмичен наем + 15% ДДС, най-добрите 2 възможности са:
    1) hostel - ама така живееш с много други хора, шумни са и нямаш лично пространство - живял съм в стая с 8 човека, но бях на 20 - сега никога не бих го направил. Предимството е цената, а често и местоположението.
    2) flatting - много популярно тук, да наемеш стая от апартамент/къща, и да живееш с някой непознат. Кивитата в това отношение са много отворени и определено бих го разгледал като опция. Не знам къде има подобни обяви, но предполагам в www.trademe.co.nz трябва да има.

    Comment


      #3
      Отг: В търсене на необходимото жилище

      Определено хостела няма да ми е вариант. Мисля, че повече го използват при пътувания за кратки нощувки, а и най-вече младите. Аз все пак вече не съм на 20. Иначе сигурно си е купон. Не съм го ползвал никога, но съм чувал, че доста млади хора в Европа отсядат за по една, две нощувки когато тръгнат да щъкат насам - натам с една раничка на гръб.
      Другият вариант flatting определено е много по-приемлив и ще се поразровя в нет-а за него. Все пак ще ми е необходимо по-спокойно лично пространство.

      Comment


        #4
        Отг: В търсене на необходимото жилище

        Този сайт изглежда интересен, но също нямам информация за него. Ако решиш да го прегледаш и да го пробваш, ще се радвам да споделиш впечатления

        New Zealand's #1 flatting site. Hundreds of flats & flatmates in Auckland, Wellington, Christchurch, Hamilton, Tauranga, Dunedin.

        Comment


          #5
          Отг: В търсене на необходимото жилище

          Не знам доколко подходящ е вариантът самостоятелна стая в хостел. Съпругът ми си резервира такава в booking.com . Има опцията за безплатна анулация. Наш приятел в Окланд ще го погледне и, ако става, ще споделим тук. Като временен вариант, при търсене на работа, може и да става...

          Comment


            #6
            Отг: В търсене на необходимото жилище

            Благодаря. Това също звучи добре.
            Разгледах страницата, която ми прати Ники. Първо иска регистрация.
            След това може да се ползва през фейсбук или не.
            След регистрацията, където си създаваш профил и пишеш къде, какво и до колко пари на седмица търсиш (още не мога да свикна с тези седмични цени в НЗ), религия и сексуална ориентация (попълваш ги ако искаш) можеш да разглеждаш flats и съквартиранти, къде, колко са, какви са и има ли свободни места. Нещо като социална мрежа на флат-овете в НЗ. Също получих и мейл с предложение за самостоятелен малък апартамент с една спалня в Оукланд за НЗ$ 150 на седмица, но снимката е само от мивката в банята. Според мен страницата е много интересна и за сега ще остана регистриран (позволява да изтриеш профила си, ако искаш да не я позлваш) , за да се ориентирам по-пълно в нея.
            Но определено мисля, че би била полезна, за тези, които имат вече конкретен план за пътуване и са в подготовка или когато подготвят бюджета.
            Сега отивам в букинг.ком

            Comment


              #7
              Отг: В търсене на необходимото жилище

              за хостели аз съм ползвал hostelworld.com - ако имат самостоятелна стая, най-добре е да говориш директно с тях и да се пазариш за цена. НО, самостоятелна стая си е направо като цена на хотел и умножено по 7 ще стигнеш до лудост (повече отколкото аз плащам за 2стаен). Единственото ти предимство ще е, че няма да ти се налага да плащаш депозит и комисионна за агент, но за сметка на това ще трябва да се съобразяваш с шума.

              Както писа Нелика, хостелът е добра идея за много кратък период от време - аз така обиколих Европа и Израел през 2008 и беше приятно.

              Comment


                #8
                Отг: В търсене на необходимото жилище

                И така, премахнах профила си от страницата, която Ники изпрати http://www.nzflatmates.co.nz/ по следните причини:

                - страницата, както вече споменах, е като социална мрежа на флат-ове и съквартиранти в Нова Зеландия
                - започнах да получавам предложения и запитвания за настаняване дори за флат-ове (основно в Оукланд), които не забелязах в сайта, но може и да ги има

                За времето прекарано в нея бих направил следните изводи:
                - страницата е страшно удобна и практична за тези, които търсят настаняване на разумна цена, но регистрацията и активността трябва да се осъществят при конкретни планове за пътуване
                - най-евтините приемливи варианти са за NZ$ 100 - 150 на седмица, съответно и нагоре. При някои тази цена вкл. екстрите като интернет, телефон, миялна и т.н. При други се заплащат допълнително около NZ$ 30 на седмица
                - можеш да си подбереш по някакви предварителни критерии съквартирантите
                - има доста прекрасни местенца, но най-многото обяви са за Оукланд
                - тази опция за подслон е налична в почти целия периметър на градовете
                - хотелите са по-скъпи
                - бед и брекфаст са също по-скъпи
                - за хостелите, ако NeliKa може да сподели
                Разбира се всичко зависи от финансовите възможности, периода за пребиваване и целта на пътуването, но това определено е много удобен и не скъп вариант за 1-2 души
                Last edited by zhivbors; 20-02-12, 17:20.

                Comment


                  #9
                  Отг: В търсене на необходимото жилище

                  Мда, изглежда не ми е много погрешна представата, че новозеландците са много отворени към флатинг с непознати хора. И по това, че живеят много така мога да преценя, че е приемливо и удобно. Ами да - ако е сам човек и идва за по-дълго време, това определено му е опция.

                  Comment

                  Working...
                  X