Съобщение

Collapse
No announcement yet.

EOI преди оферта за работа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    EOI преди оферта за работа

    ...

    По-добре е да имаш подадено ЕОИ и идвайки в НЗ да търсиш работа, ако получиш оферта отиваш в първия имиграционен офис и за 10 дни ти е готова визата - наистина са много чевръсти. Ако ли не, поне няма да ти е загубено времето докато отлежава ЕОИто. Помисли как да го направиш, но ключът е да подадеш преди да станеш на 45, за да не загубиш тези 10 т.
    Last edited by MyCTaKaP; 09-02-12, 22:41. Причина: преместено мнение в нова дискусия

    #2
    EOI преди оферта за работа

    Ник, това с подаването на ЕОИ и добавяне на точки към него след намиране на работа го чувам за първи път. Сигурен ли си, че такъв вариант е възможен? Дори да може не вярвам да стане за 10 дена.
    Това е много интересен въпрос и ще се радвам да го изясним докрай.
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете

      Да, винаги можеш при промяна на обстоятелствата да искаш преразглеждане. Затова ако получиш оферта в Уелингтън, отиваш в най-близкия офис на ИНЗ и пускаш молба. До 10 дни всичко е уредено и си с виза в паспорта. Бях свидетел на това в мойта работа с индийчето (чуждестранен студент), което взе работна виза точно за 10 дни. Вярно това не е жителство, но ти купува време, в което да търсиш възможности и ти осигурява средства да останеш. Отделно, ако си намериш безсрочна работа, тогава веднага може да се кандидатства за жителска виза.

      http://www.legislation.govt.nz/act/p...LM1440667.html - виж (3) - длъжен си да уведомиш за всяка промяна в обстоятелствата, която материално би променила решението за получаване на виза (независимо дали е в твоя полза или ущърб). Питай Пешо

      Comment


        #4
        Отг: EOI преди оферта за работа

        Преместих първите три мнение от тази тема: http://www.bg2nz.com/showthread.php?t=16&page=3

        Не разбирам - според теб можеш да подадеш EOI (за гражданство), да го актуализираш след като получиш job offer и реално да получиш residentship за по-кратък срок от издаването на работна виза?

        Също така не разбрах индийчето какво е било подало предварително, за да получи работна виза за 10 дена?

        Информацията, която аз имам, е че времето за издаване на виза е различно в различните области на НЗ (най-бързо е в Оукланд) и зависи от много фактори (като например медицинските).

        В крайна сметка според теб струва ли си да се подава EOI преди да се отиде в НЗ, за да се търси job offer?

        Според мен - не:
        1. плащаш повече пари, който при неуспех за jobb offer горят.
        2. ако ти откажат EOI си край
        3. могат да изтекат документи (като медицински, свидетеслтва)
        Ако подадеш след job offer започваш на чисто с 140+ точки и вече работиш и изкарваш пари (взел си работна виза междинно)

        Тръгнеш ли за варианта за job offer на място в НЗ (почти) задължително трябва да минеш през работна виза. Най-малкото, защото EOI става за 2-3-4 месеца, а work visa за 10-30дни. Естествено не можеш да работиш преди да е издадена визата.
        Last edited by MyCTaKaP; 09-02-12, 22:53.
        Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

        Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

        Comment


          #5
          Re: EOI преди оферта за работа

          Да, Окланд са чевръсти. Не знам как е в другите части на страната, но ето индийчето кейса
          1) той беше със студентска виза - автоматично право на работа 20 ч/седмица
          2) започна работа при нас в университета - за 10 дни му извадиха работна.

          Медицинските, ако нямаш се правят на място - струват до $250 и стават за 1 ден - както и се пращат по електронен път до имиграционните, така че отново става супер бързо.

          Защо си заслужава ЕОИ без работа?
          Защото при точки >= 120 имаш реален шанс да бъдеш изтеглен и без предложение за работа - така ти се съкращават житейските мъки многократно. Естествено, за да имаш шанс да си изтеглен ТОЧНО със 120 т. трябва да прецениш кога през годината шансовете са ти най-големи, а това е в друга тема.

          Ако получиш предложение за работа докато чакаш ЕОИ със 120т, то много лесно може да идеш до офис на имиграционните и веднага да почнат да ти разглеждат ЕОИто като да си подал с предложение за работа (и 180 т). За 10 дни ще си готов и може да почнеш работата. Не виждам кое е по-скъпото

          Comment


            #6
            Отг: EOI преди оферта за работа

            Мисля, че си в грешка за сроковете.

            Например медицинското се прави за 1 ден и се изпраща електронно до имиграционните, но после трябва да се назначи Медицински Оценител, който да разгледа и одобри случая ти - това не става за 1 ден. Също така той може да изиска още документи, което може да отнеме време.
            *$250 е а Оукланд, в другите градове скача драстично! (до $380 Wllington, до $480 Christchurch)


            Като получиш предложение за работа и ъпдейтнеш EOI-то просто не виждам как в рамките на 10 дена ще ти дадат виза за жителство (Residence visa). Или ти имаш в предвид да си опресниш EOI-то, но да си извадиш работна виза, за да започнеш работа?
            До колкото съм запознат нормалния срок да се издаде Residence visa подадена "на чисто" е поне 3-4 месеца. Не виждам с какво предварително подадена заявка може да стопи този период дори до 1 месец дори. Ок, ако те изтеглят от лотарията печелиш бинго, ама ако не те изтеглят и изтече или недай си боже ти откажат?
            Аз бих препоръчал на всички отишли да търсят job offer в НЗ да си опекат работна виза преди да подават EOI.

            Виж, ако говорим за специфична работна виза като Talent (Акредитиран работодател) - да тя реално може да се издаде до 10-15 дена в Оукланд, за другите типове работни визи и райони срока нараства драстично(x2, x3).

            Може би просто примерът ти да не е добър, защото индийчето вече е имал удобрение за (студентска) виза. Но в крайна сметка не виждам какво общо има неговия случай с EOI.
            Last edited by MyCTaKaP; 10-02-12, 11:19.
            Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

            Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

            Comment


              #7
              Отг: EOI преди оферта за работа

              Да, като се замислям може и да си прав за ЕОИто - с моя сценарий получаваш работна виза, НО също си ъпгрейдваш и ЕОИ-то. Работната виза не струва толкова пари (100 и нещо долара мисля, че е), отделно може да работиш докато си на място и си чакаш ЕОИто. Значи:
              1) подаваш ЕОИ с поне 120 т.
              2) заминаваш за НЗ като турист, но с ясната цел, че ще търсиш работа
              3) ако намериш работа, подаваш и получаваш работна виза до дни + ъпгрейдваш си ЕОИто, което да е готово до някой друг месец (тези с работа ги действат с предимство).
              4) като ти излезе жителската виза, проблемите са решени
              5) ако има някакво забавяне - стоиш и си удължаваш работната колкото време ти трябва.

              Иначе ако
              1) заминеш за НЗ като турист, но да търсиш работа
              2) ако намериш работа, подаваш ЕОИ с много точки (още си като турист)
              3) ако успеят да го обработят докато си в НЗ като турист, оставаш като жител
              4) ако не, прибираш се в Бг и почваш да чакаш.

              Греша ли за втория сценарий?

              Comment


                #8
                Отг: EOI преди оферта за работа

                Съгласен съм с първия сценарии, но аз лично не бих постъпил така поради 2 причини:
                - няма смисъл да набивам пари в EOI преди да получа работна виза.
                - макар и малко вероятно, може да ми откажат EOI-то и да увисна. Знам, че веднъж получиш ли отказ после много трудно може да спечелиш одобрението им.

                Във втория имам 2 допълнения:
                2. получаваш job offer от работодател и той трябва да те чака (и ти да чакаш) докато се одобри EOI-то (няколко месеца), за да започнеш работа, следователно да взимаш пари. Това би било голямо страдание и за двете страни. Тук идва свързващия елемент на работната виза - тя ти спестява чакане, урежда престоя и ти дава възможност да печелиш пари.

                3. Можеш да си удължиш престоя с още 3 месеца. Не се сещам точно какви бяха условията. Ама да, изтече ли времето ти хващат през рамо и махат за довиждане. После трябва да чакаш известно време преди да се появиш пак като турист.
                Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                Comment


                  #9
                  EOI преди оферта за работа

                  НикиG, да кажем че вече имаме осигурена работа в Н. Зеландия, след колко време/година/две/ може да се кандидатства от work visa към work to residence?

                  Comment


                    #10
                    Отг: EOI преди оферта за работа

                    Веднага, когато работата ти е безсрочна - тоест ако си на срочен договор или си контрактор, то тогава само ще ти удължават визата. Ако си работила по специалност, която е в ЛТССЛ поне 2 г на заплата поне $45К, то тогава имаш право да кандидатстваш за жителство. Доста безпроблемно: http://www.immigration.govt.nz/migra.../checklist.htm

                    Work to Residence само по себе си е интересно понятие, което има две значения. Първото е описаното по-горе (просто работа 2 г при определени условия), а второто е като недоносче на имиграционната жителска виза. WTR (Work to Residence) се дава на хора, за които имиграционният служител не е съвсем убеден, че ще се справят с миграцията - било то заради недобър английски, недобра подготовка / неубедително представяне на интервюто или непознаване на Нова Зеландия. Малко по-натам ще публикувам много от въпросите, които задават на интервюто. Та - ако не е убеден, че ще се справите получавата WTR, която е временна работна виза за 9 месеца от влизането в НЗ. За това време трябва да се установите, и да си намерите постоянна работа (мисля, че под постоянна се разбира и срочна за поне 1 г с опция за продължение) по специалността, с която сте кандидатствали. В момента, в който получите такава се подават документи за жителска виза и с това се приключва тази част на одисеята. За разлика - с жителската виза можеш да работиш каквото поискаш (както и да не работиш, ако поискаш).

                    Comment


                      #11
                      Отг: EOI преди оферта за работа

                      Привет и от мен, отскоро се интересувам от темата за Нова Зенландия, доста попрочетох, започнах да попълвам онлайн EOI, обаче искам да ви питам има ли възможност да се търси job offer докато си в България и има ли реален шанс да се намери такава оферта или трябва да се отиде и на място, след като изтеглят EOI ми евентуално.

                      Comment


                        #12
                        Отг: EOI преди оферта за работа

                        Здравей Valchen,

                        Това е моята малка "интрига" от няколко месеца насам. Изпращам постоянно резюмето си, дистанционно на обявите за работа, ако говорим за стандартния начин т.е. без да имаш познати или други пътеки. В повечето случаи ми отговарят, че резюмето ми е впечатляващо, но трябва да имам residence visa за да ме вземат на работа. Предимно обявите минават през агенции, които си имат стандартен любезен отговор - отказ. Предполагам, че въобще някой да се навие да ти предложи job offer трябва да ти е много, ама много специална професията или споспобностите и пак няма да бъда сигурен в това. Предполагам един от проблемите ни е, че сме от България и хората в НЗ не ни познават нито като пазар на труда, учебна система и т.н. Ако е Ю.Африканец например, може би не би имал тези проблеми.
                        Имах не лошо попадение, от гледна точка на обратна информация, когато една девойка (от агенция) ми обясни, че основният проблем за нас е, че работодателите искат позициите да се заемат по-бързо отколкото ние можем да реагираме от България. Другото, което е пречка, че не очакват някой да литне дотам само за едно интервю и т.н. Почти мисия невъзможна, но пък нищо не губим от това, че опитваме.
                        Успехи в начинанията.

                        Comment


                          #13
                          Отг: EOI преди оферта за работа

                          zhivbors е прав (и като гледам го е изпитал на собствен гръб). За да имаш шанс да ти предложат работа:
                          1. Трябва наистина да има сериозен глад за кадри
                          2. Работата ти трябва да е на senior professional ниво (не на senior management). Един вид, че няма да се налага да те обучават.
                          3. Към горното: опита ти в резюмето е доказуем и е в проверими известни международни компании
                          4. Всякакви международни сертификати са в плюс
                          5. Фирмата може да си позволи да изчака поне два месеца да запълни позицията
                          6. Фирмата има предишен опит с наемане от чужбина
                          7. Колкото и расистко да звучи, ако идваш от "бяла" държава и говориш отлично английски имаш плюс


                          Всичко това го пиша на база опит един холандец, който беше нает от нашия университет. Ето му профила:
                          http://www.linkedin.com/profile/view?id=15847355&locale=en_US

                          На пръв поглед нищо странно, но не знам какво е писал в мотивационното писмо. Друго - нашият работодател (университетът) в лицензиран имиграционен агент и много лесно може да оформи правилно документите. Още от декември месец търсихме човек и доколкото разбирам са били на интервюта 38 човека преди да се спрат на този.

                          Не искам да давам напразни надежди, но и на хора, които са тук, включително и такива с работни/жителски визи не им е леко. Виж този ми постинг от миналия юли. Аз просто бях късметлия: http://bg2nz.blogspot.co.nz/2011/07/blog-post_04.html

                          Comment


                            #14
                            Отг: EOI преди оферта за работа

                            Здрасти Valchen,

                            разбира се, че може да се търси работа от България. Въпросът е колко си убедителен относно професионалните ти умения и желанието ти да дойдеш в НЗ и какво предлагаш повече от другите (езиково ниво, виза, екстри).

                            Аз много обичам да давам примера с Нгу, който иска да дойде от Зимбабве в България и да работи като професионалист XXX. Праща си документите от Хараре. В CV-то му пише, че е завършил в националната академия по XXX и е работил 10 години като XXX. Преминал е изпит по български език с оценка 6.5 от 9.

                            Ти си мениджър на фирма обявила позиция и CV-то стига до теб. Ти какво би направил?

                            Идеята ми е... ние много често го гледаме от нашата камбанария - Ама, как! Аз 180% искам да отида и да работя там. Мога да правя XXX на добро ниво. Английския ми би трябвало да е достатъчен поне за начало. Трябва някой да ми повярва.... НО много често приемаме, че ние сме силните и не се нагаждаме на изискванията на работодателите, не ги снабдяваме с достатъчно информация по случая ни и... смятаме, че ще ни приемат поради "някаква причина". А за съжаление в повечето случаи не сме конкурентоспособни - сигурно в момента има 200 милиона човека по света искащи да получат оферта за работа в НЗ.

                            Тъй като въпроса ти има втора част - тук вече става интересно. Ако си одобрен за EOI (жителска виза) вече имаш още един бонус - разрешение за работа и престой в НЗ! Т.е. вече не се бориш с 200 милиона "мераклии" (ако стане, стане), а само с местните 4.5 милиона.

                            Ние в БГ много обичаме всеки въпрос да има отговор с една дума, но според мен всичко е в детайлите.

                            ДОБАВКА:
                            Сетих се още един интересен пример. Представете си, че отивате в магазина да си купите телевизор. Има 200 модела на различни марки. Консултантът ви обяснява подробно цена/качество на всеки един от тях. След като разбира вашите нужди ви казва, че може да ви внесе телевизор от ХХХ страна с Х параметри за Y цена. Не може да гарантира кога ще пристигне, дали ще е цял, дава/не дава гаранция и т.н.
                            Слагате всичко на кантара и преценявате ситуацията - някой би се заинтересувал, друг не, нали? В наше време всичко е продукт на пазара
                            Last edited by MyCTaKaP; 08-07-12, 01:03.
                            Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                            Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                            Comment


                              #15
                              Отг: EOI преди оферта за работа

                              Благодаря на всички за отговорите. Искам да попитам още нещо за EOI - доколкото разбрах от всичко прочетено по сайтовете, за целите на EOI трябва да направя Pre-assesment result, а не отсега да си правя International qualification assessment? Предполагам правилно съм разбрала, но все пак да ви питам и вас - имате повече опит, а все пак разликата в таксата за разглеждане е голяма и не искам да се хвърлям на посоки И още един въпрос - имам разни допълнителни сертификати, които мога да приложа, обаче те не са квалификации от университети, а например Сертификат за водещ одитор по ISO 14001:2007, издаден от международна компания SGS, но не видях къде мога да ги впиша. Или такава информация се дава на по-късен етап? Извинявам се, че давам такава специфична информация, но това подкрепя основната ми квалификация по екология и опазване на околната среда.

                              Comment

                              Working...
                              X