PDA

Вижте пълната версия : Транзитна виза за Австралия (subclass 771)

NikiG
09-02-12, 08:32
Уви все още като българин ми се налага да получа транзитна виза за Австралия, за да мога да пътувам по направление Окланд - Сидни - Далас - Форт Лодърдейл. Не че ми се занимаваше с бюрокрация, ама тъй като вече съм купил билет, трябва да мина и по този път, че да има какво да споделя и тук :)

Доколкото виждам, не е сложно да се подадат документи: копие от паспорт, копие от виза за крайната дестинация, копие от билет/или там емайл потвърждение и един сравнително лесен формуляр дето се попълва за 20тина минути. А да, и снимка 45/35 мм. Те това е. Ще видим дали утре ще мога да ги занеса до консулството. Службата за визите обаче е аутсорсната на някакви индийци. Въпреки че за визата няма такса, има $28 такса за обработка (малко като американската система - плащаш си за обработката, но не и за визата. По този начин лесно може да ти откажат и да си задържат парите). Отнема около 3 работни дни. Ще пиша допълнително как е минало подаването и после какво се е случило, за да може да се ползва опитът от хора, които мислят да пътуват за НЗ през Австралия (току-виж намерили по-евтини билети).

MyCTaKaP
09-02-12, 12:19
Вчера ни удари същия проблем по главата. Желанието ни беше да НЕ пътуваме през Австралия и за това избрахме маршрут Istanbul - Dubai - Auckland - Wellington. Сега, 20 дена преди полета, се оказа, че има техническо спиране в Melbourne и за целта ни искат транзитни визи.
Вчера писах писмо до посолството в Белград и чакам отговор. Искрено се надявам всичко да мине бързо и безболезнено.
Ето инфо по темата -
http://www.immi.gov.au/visitors/transit/771/
http://www.serbia.embassy.gov.au/bgde/Visas_and_Migration.html

NikiG
09-02-12, 13:13
Емиратите се избягват точно по тази причина - те нямат директен полет до Окланд. Винаги има спирка (най-често) в Мелбърн, но имат и полет през Сидни. Лети се през Сингапур/Хонг Конг/Куала Лумпур или Банкок, когато ще се ходи в НЗ директно. Освен това визата е еднократна - затова те съветвам ако имаш дата за връщане и тя е пак през Австралия да си я напишеш и нея във визата (има май 4 полЕта за минаване през ОЗ), за да може да те знаят и да не ти правят проблем :)

Бонус от мене.

NikiG
12-02-12, 22:22
Подадох в петък документите лично - нямаше въпроси. Оказва се, че ТТ Австралия са само някакъв агрегатор, който събира молбите и ги носи през 2 сгради в австралийското консулство - там ги обработват и ги връщат после. Проследява се с номер, който получих при подаването и ми казаха, че като статусът онлайн "готов за прибиране" да ида пак при тях да си го взема. Това ще стане най-рано в сряда, защото срокът е между 3 и 15 работни дни (по-дългия срок е ако нещо се закучи, но за сефте се надявам да мина бързо този път).

Между другото - не е ли добре таз тема да я преместим в "преди да тръгнем за НЗ", защото не става дума за ОЗ като крайна дестинация и аз сам едвам си я намерих :)

NikiG
15-02-12, 01:53
Ами да се похваля - имам транзитна виза! Истинска, оранжевка в паспорта. Двугодишна е и за многократно влизане. Условията са:
1) всяко влизане е до 3 дни
2) не дава право на работа
3) не дава право на учене.

Значи в следващите 2 г. няма да се притеснявам да летя от/до/през Австралия за по-малко от 3 дни. Процесът беше лесен и разбираем и БЪРЗ.

MyCTaKaP
22-02-12, 22:14
Да се похвалим и ние - одобрени сме. Оранжевата лепенка е доста нечетима :)

Пише:
8101 - No work
8201 - MAX 3 MONTHS STUDY (Това не го разбирам. Не виждам как мога да уча 3 месеца при положение, че мога да стоя до 72 часа.)

Срок: 16.02 - 01.07 (което е прекрасно)
Permitted to remain in Australia for 03 days from date of each arrival.

Споменаха ми, че одобрението за транзитна виза от Австралия може да ни е от полза при влизане като турист в НЗ. Не бях се замислял за това :)

Полезен цитат от блога:

В пратката бяхме сложили адресиран плик и документ на кой телефонен номер да се обадят в Белград, за да дойде служител на DHL. Въпреки това не бяха го направили. Не се свързаха с нас по никакъв начин. Обадих се по телефона и разбрах, че е паспортите са готови, но чакат да пратя куриер. Организирахме всичко и резултатите са на лице:
13.02 - Изпратени
14.02 - При тях
16.02 - Одобрение и полагане на визата в паспорта
20.02 - Обадих се по телефона, за да разбера, че трябва да организирам куриер
22.02 - Документите са при нас

Стигам до извода, че ако имат всичката нужна информация, нямат нужда от повече и няма други фактори цялата процедура е много бърза и реално има възможност визата да пътува и издаде за 1 седмица.

venci&vanja
23-02-12, 07:06
Здравейте,

Много се радваме за вас. Ще си призная, че аз лично имах малки притеснения в момента в който си изпратихте оригиналните паспорти, но явно това притеснение се дължи на факта, че живеем в България.
Още веднъж браво!

Много съжаляваме, че не успяхме да дойдем на последната среща, но много късно пуснахте потвърждението и с малко дете нямаше как да реагираме толкова бързо. Надявам се преди тръгването за НЗ да организирате още една среща и ние ще сме там.

По-здрави

NikiG
23-02-12, 08:48
Ееее МУСТАКАРе, честито :) На мен ми я дадоха за 2 г - на вас само до 1 юли ли? Ама то толкова ще ви трябва - тук от НЗ може да си извадите друга. Няма проблем.

Ваня, за паспортите и аз малко се бях притеснил като ги пратих до Лондон, ама няма проблем - ако не се върнат, в РПУто се вади нов :) Това естествено в кръга на черния хумор. В Генералното консулство в Лондон седят заключени в сейф. В Белград не знам как е, но ето че няма проблеми. Важното е рано да се подадат документи, за да няма инфаркни ситуации.

NeliKa
23-02-12, 19:46
Поздрави и от нас, Мустакар :)! Радвам се, че въпреки стресовата ситуация, получихте визата навреме. Хайде сега спокойни приготовления, лек път и ... да пишете:) !

zhivbors
23-02-12, 22:14
Поздравления за целеустремен/ите:D. Радваме се за вас. Успех и по-малко адреналин при кацането.:cool:
Жеко и Ина

Dreamcaster
23-02-12, 23:41
Congratulations and bon voyage! ;)

Fairyland
26-02-12, 00:34
Казват, че щастието не е последна спирка, а само начин на пътуване, на Вас и Вашето семейство пожелавам Приятен път!:cool:

sgemitko
09-03-13, 14:56
Здравейте, ще пътувам от България до Нова Зеландия - Аукланд на екскуризия, На отиване ще имам едно прекачване в Сидни за 2 часа . Какво е по-добре да кандидатствам за туристическа виза за Австралия он-лайн или да се мъча за транзитна виза -771 като попълвам хартиени формуляри и документи и изпращам в посолството в Белград ?

NikiG
10-03-13, 12:16
Да, с хартиените формуляри си е кофти. Аз бих препоръчал туристическа - по-бързо би могла да стане (ако успееш обаче да ги убедиш, че наистина ще пътуваш с такава цел и може да им кажеш в кой град - Сидни, къде и защо ще бъдеш).

Веднъж издадена, тази виза ще се използва само от авиокомпанията да провери дали може да те качи на самолета към Австралия, без да я интересува дали ще продължиш нанякъде. То също и в Австралия паспортен контрол няма да минаваш, така че все тая.

Идеята е, че ще подадеш онлайн и е безплатна туристическата и ако имаш късмет ще стане бързо. То и в двата случая трябва да ги убедиш, че каквото си решил да правиш е "истинско"

badabing
10-03-13, 17:47
Аз лично съм си вадил все транзитни визи. Вярно, има малко разходи и отнема време. Не забравяй, че ако на връщане полета ти е пак такъв отново ще ти трябва виза. В австралиийско посолство в Окланд пишеше, че може да отнеме до няколко дни, но на нас ни я поставиха веднага за да не се разкарваме пак до там. Все пак мотото им е People our business. :cool:

sgemitko
11-03-13, 00:53
Аз лично съм си вадил все транзитни визи. Вярно, има малко разходи и отнема време. Не забравяй, че ако на връщане полета ти е пак такъв отново ще ти трябва виза. В австралиийско посолство в Окланд пишеше, че може да отнеме до няколко дни, но на нас ни я поставиха веднага за да не се разкарваме пак до там. Все пак мотото им е People our business. :cool:

А от къде вади транзитни визи, от Белград ли или си вадил само от Нова Зеландия ?

sgemitko
11-03-13, 00:57
Да, с хартиените формуляри си е кофти. Аз бих препоръчал туристическа - по-бързо би могла да стане (ако успееш обаче да ги убедиш, че наистина ще пътуваш с такава цел и може да им кажеш в кой град - Сидни, къде и защо ще бъдеш).

Веднъж издадена, тази виза ще се използва само от авиокомпанията да провери дали може да те качи на самолета към Австралия, без да я интересува дали ще продължиш нанякъде. То също и в Австралия паспортен контрол няма да минаваш, така че все тая.

Идеята е, че ще подадеш онлайн и е безплатна туристическата и ако имаш късмет ще стане бързо. То и в двата случая трябва да ги убедиш, че каквото си решил да правиш е "истинско"

Няма да стане да ги убедя, че е истинско , защото при издаването на туристическа визи изрчно е записано, че това не е транзитна виза, а от самолетния билет е видно, че простоя там ще е само два часа

badabing
11-03-13, 10:33
А от къде вади транзитни визи, от Белград ли или си вадил само от Нова Зеландия ?

От НЗ и Атина, но напоследък взе да се споменава Белград, може нещо да се е променило. Това лесно може да се провери с един мейл до някое от тези две посолства, те ще ти кажат кой обработва българските визи. Може да няма значение и на двете места да става. Тогава ще си избереш по-евтиния вариант. :)