Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Преди да отлетим на юг!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Преди да отлетим на юг!

    Здравейте,

    Както всички знаем Европа от няколко години е подложена на масова бежанска вълна от Азия и Африка, и макар проблема за балканите, Италия и Испания да е временен, то за страните от западна европа не е точно така. За страните от западна европа и скандинавия проблемите са значителни, като крайни дестинации на потока от бежанци. Далече съм от мисълта да обсъждам и коментирам световните политически проблеми и конфликти. Моите въпроси са следните:

    Съществува ли политика на даване на убежище за бежанци? ( Нямам в предвид емигранти които са били одобрени от имиграционните органи на Нова Зеландия било то с виза или друга официално обявена програма за заселване, мигриране или работа. )

    Толерира ли се под каквато и да е форма дискриминацията? ( държа да се отбележи, че уважавам всички раси, религии и обичаи , и не искам да бъда разбран или изтълкуван погрешно! Обкръжението ми от колеги и приятели се състои главно от азиатци, и ги предпочитам пред доста от нашите сънародници. )

    Какво е съжителството с народа на маорите, съществуват ли нотки на напрежение?

    Благодаря предварително на всички отзовалисе на моите въпроси.
    Лек и успешен ден от мен Георги


    Надявам се, че темата е на правилното място в форума, ако не то моля за извинение!

    #2
    Re: Преди да отлетим на юг!

    Нова Зеландия има квота от 750 бежанци на година, което включва членове на семействата на бежанец - тоест не 750 молби, а N молби, сумата на включените хора в тях не надвишава 750. От тях 375 (50%) са за Азия/Тихоокеански страни, и 375 са за Африка, Близък изток, и Америка.

    Хубавото е, че бежанците не могат просто да пристигнат - да преплуват не могат, а на самолет не могат да се качат без виза (авиокомпаниите не качват никой без виза, защото ги глобяват по $5000 на калпак, ако стигне до бреговете на Нова Зеландия без виза).

    Другото е, че ние не приемаме директно бежанци. Тоест, не даваме убежище, а даваме възможност на хора, получили такова да дойдат и да се заселят в Нова Зеландия. Освен това, биват заселени според желанието на държавата. Не ги пускат да щъкат където искат - примерно бежанци от страна Х, отиват в НЗ в град У. И последно има високи изисквания за език, работа и т.н. Един вид, може да ви пуснем, но ще играете по нашата свирка.

    Проблеми няма с раси, религии и култура. Има скрита дискриминация, но не е фрапантна. Повечето маори са маргинализирани (по скоро като черните в САЩ, отколкото като циганите в БГ), но поне работят, учат и малко или повече са част от обществото. Има и не малко супер интелигентни и приятни измежду тях. Има и не толкова интелигентни, но много приятелски настроени. Напрежение като цяло няма. Полинезийците са друго перо, и често ги слагат в един кюп с маорите. Те (полинезийците) повечето са яко мързеливи, с наднормено тегло, незачитащи авторитет, но пък очакващи социални помощи и т.н.

    Тази тема ще я прехвърлим по някое време в друг раздел, защото този е по-скоро за препоръки и стъпки как да се постигне нещо

    Comment


      #3
      Отг: Преди да отлетим на юг!

      И аз съм на мнение че тази тема не е на точното място, затова ще продължа в по-подходящ раздел на форума.

      Благодаря за бързия и изчерпателен отговор.

      Comment


        #4
        Отг: Преди да отлетим на юг!

        NikiG, интересно ми е това което казваш за маорите и дискриминацията към тях. Насякъде където чета по соц. сайтове и университети, всички се бият в гърдите с тяхната уникална би-културална среда и общество. Превземка ли е това или наистина културата на маорите се приема за равносилна/равноправна на англосаксонците? Аз се захванах даже да уча основни неща и термини на маорски, защото като соц.работник или преподавател в уни ми се струва доста важно да съм запозната поне в основи на първо време с тях.

        Comment


          #5
          Re: Преди да отлетим на юг!

          На държавно ниво в управлението и образованието всичко е равно В университета всички ни карат да посетим няколко часа увод в маорската култура и как да се държим в марае. Аз не отидох на втората част. Освен в университетите и управлението, няма да видиш маори на високи постове. Като цяло са обслужващ персонал и за съжаление биват изместени от индийците, които могат да са по-трудолюбиви и готови да работят за малко пари.

          Англосаксонската култура (и по-скоро бялоновозеландската, защото въпреки корените си с Британия, тя си е почти уникална) е навсякъде извън Окланд (където е азиатски микс) и Уелингтън (където е бял/маорски микс най-вече).

          Comment

          Working...
          X