Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Bреме ли е да се завърнат българските емигранти

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Bреме ли е да се завърнат българските емигранти

    "Хората от поколението на баща ми не можеха да пътуват свободно в чужбина и страдаха от това. В техните представи Западът е бил и може би още е някаква приказка... За разлика от тях ние вече не сме подвластни на такива фиксидеи", разсъждава Максим Николов, 28-годишен финансов анализатор, който преди три години се връща в България, след като в продължение на едно десетилетие е живял в град, недалеч от Торонто. През 1995 г. четиричленното семейство на Максим разпродава имуществото си в родината и, въоръжено с канадски визи, се втурва да осъществява... мечтата на бащата. Към днешна дата само той продължава да се бори за своята канадска приказка. Останалите - майката и двамата синове, вече са в България и градят своя нов живот, made in BG.

    В средата на 90-те семейството на Максим извървява пътя в посока изток-запад, по който поемат много българи. Колко точно - официално никой не се наема да каже, но различни публикации твърдят, че броят на сънародниците, напуснали страната за последните 20 години, достига 1 милион. Ако това е вярно, значи един на всеки седем или осем от нас заминава, като едва 4% мигрират с цел образование, останалите отиват на работа.

    Отвъд заплатата

    Колкото и странно да звучи, голяма част от завръщащите се млади хора не се целят в космически заплати. Те смятат 1000 лв. за приемливо стартово възнаграждение. "Разбира се, няма нищо лошо да поискаш и 2-3 хил. евро и има хора, които го правят. Друг е въпросът дали пазарът го позволява", коментира Максим Николов. Дори някои да достигат тези нива на заплащане, факт е, че предимствата, които България може да предложи на завърналите се от чужбина, са по-различни. Те са свързани с три простички, но важни неща - семейство, развитие, социална среда.

    Това потвърждават и резултатите от неотдавна проведено изследване по поръчка на Държавната агенция за българите в чужбина сред студенти, отишли да учат в различни страни в Европа и Америка. Половината от анкетираните посочват, че по-лесно ще се впишат в социалната и културна среда в България, а за 75% при вземане на решение за връщане най-важна се оказва близостта с приятелите и семейството. Три четвърти от запитаните държат да започнат работа по специалността. Около 30% искат да развиват свой бизнес, още толкова смятат, че завръщането им ще увеличи възможностите да започнат работа на по-висока стартова позиция в голяма компания.

    "Пазарът тук е по-динамичен", смята Максим Николов, който за две години в България е сменил три компании и смята това за предимство: "В Канада за най-обикновена маркетингова позиция ти трябват препоръки, опит и куп други условия. Трудовият пазар там е много затлачен." Николов е завършил математика и английски в канадски университет, а сега работи като финансов анализатор в консултантската агенция "Сибола". В България идва сред десетгодишно отсъствие, без ясни намерения, само с желанието да посети брат си, който се е върнал в родината малко по-рано. После нещата се нареждат някак от само себе си. Максим остава да работи тук и се чувства добре, защото въпреки своята уреденост предишният живот в Канада му се струвал някак... скучен: "Там е по-различен свят - кошницата е напълнена и няма какво толкова да ти се случи. Затова много от младите хора търсят предизвикателство и възможност да заминат в Азия или Латинска Америка за година-две. Едно е да учиш в такава страна, да добиваш някакви умения, съвсем друго - да градиш живота си. За това трябва да харесваш икономическата ситуация, но и начина, по който хората живеят и се отнасят един към друг", разсъждава той.

    Финансовият директор на компанията за търговия със стомана "ТисенКруп България" Георги Николов също не съжалява за решението си да се върне в България. Той заминава да учи в Германия през 1998 г. Тогава в университета в град Манхайм има само 15 българи. Шест години по-късно, когато със съпругата му вземат решение да поемат обратния път, българската студентска общност в немското градче вече наброява 1200 души. Но Георги и съпругата му са първите, които тръгват назад, въпреки добрите възможности за работа, които имат в Германия, и неразбирането на близките им. Днес те продължават да смятат, че са постъпили правилно. "След четири години в България имам доста сериозно развитие. Първо започнах в "Кауфланд" на доста висока позиция - ръководител в отдел "Контролинг". Три години по-късно станах финансов директор в "ТисенКруп" - компания със 100 милиона евро печалба. В Германия това не може да ти се случи на 34 години. Колегите на аналогични позиции там са на около 45 години, в по-консервативните компании - дори на 50 и нагоре. Тоест, като се върнах в България и поех този риск, спечелих 15 години", изчислява Николов. Според него в момента посоката трябва да е от запад на изток, т.е. специалистите да следват потока на парите и инвестициите. Той съветва колебаещите се да побързат, защото конкуренцията се увеличава: "Едно беше през 2004 г., когато се върнах тук и на пазара нямаше хора като мен. Сега обаче вече ги има. Има и специалисти, които не са били на Запад, но вече са натрупали опит в западни компании и са не по-зле подготвени от нас."

    За неизбежните компромиси

    Въпреки възможностите, които предлага динамичният пазар, и предизвикателствата на бурно развиващата се бизнес среда завърналите се си признават, че им се налага да се примиряват и с не чак толкова приятни обстоятелства. И, разбира се, далеч не всички са доволни. Оториноларингологът Емил Терзиянов, който в продължение на четири години специализира пластична и ендоназална хирургия във Франция, не вярва, че ще намери приемливи условия за себе си в България. Той се връща преди близо два месеца - по лични причини, без да е търсил възможност да превърне специализацията си в постоянен професионален ангажимент. Плановете му за бъдещето обаче отново са насочени навън. Какви са критериите му за добра реализация, която би го задържала в България? "Работа по моята специалност, която да ми дава възможност да работя това, за което съм учил и е нормално платена." Не уточнява обаче какво има предвид под "нормално платена".

    Що се отнася до качеството на живот, завърналите си от чужбина признават, че им липсва чистотата на европейските градове и добрата инфраструктура, както и подреденият живот. "Но човек винаги трябва да прави компромиси", философски обобщава Георги Николов.

    Предразсъдъци

    Кои са най-разпространените предразсъдъци, с които се сблъскват завърналите се емигранти?

    - Връщат се само зле образованите или пък онези, които не са успели. Това не е съвсем вярно. Ако не успееш да се адаптираш към чуждата среда, това не означава, че си по-лош, а просто че имаш друга нагласа и приоритети. И примерно държиш повече на семейството и социалната среда, отколкото на новата кола и спокойния бит.

    - Завърналите се са некадърници с претенции. Всъщност младите висшисти с чужди дипломи са склонни да правят повече компромиси с парите, отколкото с характера на работата (тя непременно трябва да е по специалността, която са учили) и възможността за израстване. За доста от тях стартова заплата от 1000 лв. е напълно приемлива. Разбира се, има и такива, които искат повече, но все пак всичко е въпрос на търсене и предлагане.

    - Идват с нереални представи и твърде скоро ще поемат обратния път. Завърналите се признават, че има неща, които ги дразнят в начина на живот в родината, но правят компромиси. Често те наистина успяват да постигнат впечатляващо ускорено развитие след завръщането си. Нещо, за което извън България биха могли само да мечтаят.

    Въпрос на поколение: Знае ли някой какво искат родените след 1980 г. ?

    Мотивите на онези, които поемат обратния път към България, са най-разнообразни и често доста лични. И все пак специалистите се опитват да откроят някакви тенденции. Според Росица Рангелова от Института по икономика на БАН младите хора, завършили западни университети, са в най-активната си възраст и при тях връщането назад е най-проблематично. "При 30-40-годишните напротив - притегателната сила е по-голяма. Те са прекарали младостта си в България и за тях това е свързано с много спомени и близки хора", смята експертката.

    Александър Пожарлиев, директор на Училището по мениджмънт към НБУ, пък е на противоположното мнение. Според него емигрантите от т.нар. поколение Х (родените между 1965 г. и 1980 г.), които вече са намерили своето място в чуждата страна, трудно биха взели решение за връщане. Децата при тях също са важен възпиращ фактор - те вече са тръгнали на училище или са в юношеска възраст, или родителите държат да им дадат възможност да учат в добри западни университети. Всичко това може да се окаже сериозна пречка пред плановете за път назад. Много често те поставят като хоризонт момента на пенсионирането си. Хората, родени след 1980 г., пък биха се върнали при определени условия, убеден е Пожарлиев. Какви точно - ще стане ясно, ако се вземе предвид "профилът" на т.нар. поколение У - най-общо това са широко скроени млади хора, на "ти" с технологиите, които ползват компютър, общуват в интернет, информират се пак оттам, участват в онлайн социални мрежи, мислят глобално, не признават авторитети, по-склонни са да рискуват в сравнение с по-възрастните от тях и повече държат на баланса работа - личен живот. Според Пожарлиев тези българи имат сериозни очаквания към бизнес културата и наличието на корпоративна среда, която не отговаря на техните ценности, може да ги пропъди.

    Дестинацията също има влияние върху нагласите за връщане - миграцията в Европа по традиция се възприема като временна за разлика от тази в посока САЩ, Канада и Австралия.


    стара статия от в-к Капитал
    Традициите отдавна не са това което бяха...

    #2
    Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

    Уви, една статия не може да помести причините, поради които десетки хиляди българи решават да заминат, заминават, устройват се, или се завръщат в родината. А и няма смисъл, защото има прекалено много променливи величини, от които зависят решенията. Има завръщащи се успели, но и такива неуспели. Ако човек има устроен живот в чужбина, според мен е глупаво завръщане преди пенсиониране и то само заради социалната среда (ако не се е вписал достатъчно добре в приемната страна). Да, вярно е, че в уредена страна е малко вероятно да успее дори талантлив човек да се издигне на ниво "някакъв мениджър", но забележи: местата "някакъв мениджър" са крайно ограничени. Тоест талантливият българин, успял в България да стигне до това ниво е единица. Дори да успеят дузина човека да се цитират за пример е нелепо. Нека помислим за "средностатистическия българин".

    Завърналите се може би ще имат някакъв начален капитал, който ще им помогне да започнат да градят в България от някакво ниво, а не от нулата. Проблемите са със сигурността, общото нехайство, обслужване, неуважение/незачитане на собствеността и личността, корупцията и т.н. За да живееш в България трябва да имаш наистина силна социална среда (семейството няма значение, защото по-често води до проблеми, отколкото да е от полза), или да не зачиташ живота според уредените правила (ако си купонджия, който е свикнал да стои на дискотека до сутринта, очевидно няма да му хареса, ако в някой германски град затварят в 2 сутринта), защото ей, не отговарят на твоите представи. Докато в България на околните няма да им е приятно, но ще си мълчат, зер ако си отворят устата я някой им нарязал гумите, я хвърлил камък по прозореца.

    От подобни работи бягат хората. На мен не ми беше зле в България, изкарвах 2000лв месечно 2008а, досега щях да съм над 3К лв, плащах някакви си 320лв наем за гарсониера и можех да си позволя всичко, екскурзии в страната и чужбина и т.н. Като ми разбиха колата, да откраднат някакъв компакт диск плеър дето дори въобще не слушах и отидох да се оплача в полицията, се държаха с мен там като с престъпник и отказаха даже оглед като разбраха, че нямам пълно Каско. Уморих се да пиша писма и да се оплаквам от банки и да се опитвам да променя нещата. Уморих се от безхаберието на държавната администрация като отидох да си вадя лична карта с новото си име, показвайки паспорт издаден от същото ведомство вече издаден с новото и да ми отговорят "този паспорт не е връчен. Отидете на Мария Луиза да ви го връчат." Да, "веднага отивам," си казах... И какво ли още не, бях събрал една дебела папка за 3 години, с обратни разписки от пощата да съм сигурен че ще гоня до дупка институциите. За какво?? Да живея в България значи да не ми пука какво става около мен, да си затварям очите ако видя как нагло обират някоя бедна старица, как ритат кофите по спирките и боклукът лети без да кажа нищо, как пушат или слушат музика от телефона си без слушалки в превозните средства, как замерят с бутилки преминаващ влак, как лъскава кола прережда всички чакащи за ляв завой, как някое такси ти се забива отзад и шофьорът изскача да налита на бой, как покойният ми дядо дължи 3000лв за абсолютно спряно парно в апартамента, където зимата без печка беше 6С. Не съжалявам, че заминах - не мисля и да се връщам.

    Предпочитам спокойствие, уреденост, да знам че има правила и че се спазват, да си плащам съвестно данъците, защото вярвам че дори и да има някаква корупция и шуробаджанащина, поне не е открита, не е нагла, и има не само на книга желание за просперитет на всички жители. Така мога съвсем егоистично да се отдам на някаква кариера и на приятен живот. Затова са подходящи и по-новите "емигрантски" държави като Канада, Австралия и Нова Зеландия, където емиграционната политика води до културно и етническо многообразие така, че да си принуден да приемеш различията на другите хора, но въпреки това да се водиш от ясно изразени правила. А най-хубавото нещо е да си вярваш (не си правя илюзии, че е така за всички), че останалите имигранти се водят от подобни подбуди.

    Comment


      #3
      Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

      Моля модераторите да преместят тази тема в раздел "Вицове"

      Comment


        #4
        Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

        Написано от venziap Виж мнението
        Моля модераторите да преместят тази тема в раздел "Вицове"
        А аз те моля да не се изказваш неподготвен и то в моя тема!
        Традициите отдавна не са това което бяха...

        Comment


          #5
          Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

          Написано от Gianni Виж мнението
          А аз те моля да не се изказваш неподготвен и то в моя тема!
          "Неподготвен"?! Тоя тип статии ли са ти "подготвителните" материали?!
          Ako да - слабо, г-н Моранди!

          Comment


            #6
            Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

            Темата е от тип "Всичко останало". За някои може и да е вариант или желание да се върне в Родината, но като цяло нагласата на повечето от нас е или да останем извън нея, или да се преселим (пак извън нея).

            Джани, успокой се - нападката на Венци не е нито срещу теб, нито срещу темата ти, а по-скоро към статията от Капитал. Не виждам смисъл за каквито и да е дрязги. Да си благодарим за отделеното време, че сме писали нещо в нея и да продължим напред. Аз написах защо не ми е време и не мисля че ще ми стане време да се върна.

            Джани/Венци, вие имате ли намерения за връщане и защо (ок, за Венци вече разбрахме)

            Comment


              #7
              Отг: Re: Bреме ли е да се завърнат българските еми

              Написано от NikiG Виж мнението
              Темата е от тип "Всичко останало". За някои може и да е вариант или желание да се върне в Родината, но като цяло нагласата на повечето от нас е или да останем извън нея, или да се преселим (пак извън нея).

              Джани, успокой се - нападката на Венци не е нито срещу теб, нито срещу темата ти, а по-скоро към статията от Капитал. Не виждам смисъл за каквито и да е дрязги. Да си благодарим за отделеното време, че сме писали нещо в нея и да продължим напред. Аз написах защо не ми е време и не мисля че ще ми стане време да се върна.

              Джани/Венци, вие имате ли намерения за връщане и защо (ок, за Венци вече разбрахме)
              Точно така, Ники, това беше срещу статията.
              Чудех се дали сериозно да я коментирам или да я иронизирам...
              Попадал съм на няколко подобни статии за щастливо завърнали се емигранти заради невероятните бизнес възможности които предлага България. Да призная, сигурно има такива особено в сферата на ИТ - имам приятели с малки фирми, които работят дистанционно за чужди софтуерни фирми и печелят не лоши пари. Вероятно има и други примери за "успешен" бизнес (като тези в самата статия). Проблемът обаче е следният - колко са тези добри бизнес възможности? Също така не се говори за рисковете, които са свързани с този "успешен" бизнес, като корупцията, надежността на българските партньори (ако има такива), тромавата администрация и много други. Никой също не говори за "слона в стаята" - моралната деградация на "преобладаващото мнозинство" към днешна дата в България. Явно на тези успешно завърнали се емигранти тези работи не им правят впечатление или са ок с тях? Няма как да се разбере от такива повърхностни и напомпани с агитация статии. Затова мисля, че мястото им е в раздел "Вицове", защото не могат да се вземат сериозно.
              Що се отнася до мен, не съм се зарекъл да не се връщам в България. Ако преценя , че плюсовете са повече от минусите, бих се върнал.

              Comment


                #8
                Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

                Аз се местя, когато не ми харесва - уволних "България", уволних "САЩ", без да съм живял в Австралия, мисля че не бих искал поне засега да живея там (имам до 2019 г да реша дали да се преместя, а после с НЗ паспорт мога по всяко време). Засега НЗ ми харесва и ще остана тук - ако не ми харесва, ще се преместя някъде на друго място по света. Но просто да се върна в България, защото ще ми е по-добре от държавата в която живея, е това няма да стане докато не съм сигурен, че има по-добро място за мен.

                Comment


                  #9
                  Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                  Ники, когато преди 2.5 г започнх да следя форума съм ти чел някои препратки към перипетиите ти в Щатите, но не си спомням в синтезирана форма да съм прочел защо ги уволни Щатите. Би ли споделил? (дано не навлизам прекалено в личното ти пространство!)

                  Comment


                    #10
                    Отг: Re: Bреме ли е да се завърнат българските еми

                    Написано от NikiG Виж мнението
                    Аз се местя, когато не ми харесва - уволних "България", уволних "САЩ", без да съм живял в Австралия, мисля че не бих искал поне засега да живея там (имам до 2019 г да реша дали да се преместя, а после с НЗ паспорт мога по всяко време). Засега НЗ ми харесва и ще остана тук - ако не ми харесва, ще се преместя някъде на друго място по света. Но просто да се върна в България, защото ще ми е по-добре от държавата в която живея, е това няма да стане докато не съм сигурен, че има по-добро място за мен.
                    Много добре казано, Ники!
                    Също и да допълня - много са ми смешни призиви от сорта "изберете българското " или не ходете на Великден в Гърция и др. Основният аргумент да се избере българското е... защото е българско! Този тип изказвания са не само смешни, но и неполезни . Като се избира сляпо "българското" какъв е стимулът за тези , които предлагат "българското" да подобрят качеството на услугите си, така че да привличат всякакви клиенти?
                    Сещам се и за онази екскурзия на група български "експерти" "да разясняват" на "неграмотните" емигранти за невероятните "възможности за развитие", които се предлагат в България... Да се смея ли, да плача ли...

                    Comment


                      #11
                      Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                      В Италия от време на време ми задават въпроса: Тук ли мислиш да останеш за постоянно или един ден ще се върнеш в Бг?!
                      Отговарям им следното: Ако съм роден от родители емигранти тук или същите такива са ме довели, когато съм бил на 4-5 годинки - Да. Аз обаче дойдох твърде късно с оформен мироглед за нещата и никога не мога да се нарека италианец, защото съм роден и отраснал в един друг свят (повтарям го за неразбралите - един друг Свят - не друга държава).

                      Хайде, хора сложете си ръка на сърцето и кажете: Аз избягах от Бг, защото не искам дори за миг да съм българин!
                      Човек има само една Родина - там където е роден и израстнал, другото е дадена възможност от дадена нация да се развивате при тях и съответно на Маx да използват възможностите Ви.

                      Не карайте предците ни да се обръщат в гробовете си знайни и незнайни, където и да са. Верно е, че в основата си сме номади и през вековете скитането напред-назад е било основно начинание за нацията ни, но тогава са го правели водени от други подбуди и цели. Историята говори за м/ду 10 и 12 български царства господарства наричащи се с името България, от които папера не им е останал, изключая днешната Бг. Някой чувал ли е факта, че в ден днешен би следвало да сме около 100 млн. а не жалките 7 и малко отгоре?! И защо се е получила тази разлика според вас ladies & gentlemen?! Не се оправдавайте с факта, че от 1 300 години съществуване сме били 750 под разни робства (това си е от простотията на тези некадърници, които са управлявали държавата ни по ония времена).
                      Традициите отдавна не са това което бяха...

                      Comment


                        #12
                        Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

                        Родолюбието и енергията на българите се изпарява през 30те години на миналия век, когато наистина е златния век на съвременна България, отново потъпкан от властолюбиви и подкупни държавници и задкулисна намеса на Великите сили. После следва малко комунизъм, където те обучават да не мислиш критично, а безропотно да възпроизвеждаш системата, която естествено ти се отплаща с храна, покрив, някаква сигурност и скромен живот. След това идва дивият егоизъм и непукизъм и желанието за материално забогатяване. Е, до ден днешен в България къде изкуствено къде естествено се поддържа ниско ниво на заплащане и заради ниска продуктивност. Младото поколение иска мобилен телефон и:
                        http://kutzarov.org/?p=1336 (вижте и другите статии в сайта на автора)


                        Ценности и култура няма. Да, българин съм и си го казвам, но това не значи, че искам да се върна в Родината - даже хич никак не искам. Вече мисля, че и на море не искам да ходя там. Ще отида там където има обслужване, където с удоволствие ще си дам парите и бакшиша, а не някоя нагла сервитьорка при сметка 16.42 лв да ми вземе 20те лв, да каже "Нямам дребни да ви върна" и да чака да кажа да задържи рестото. В такива ситуации (както и с такситата) винаги нося една кесийка с дребни, от които мога да направя всякаква комбинация и да платя точно. Така и правя. И касови бележки искам. Но съм един от малцината и все по-зле става. С едни приятели холандци в Несебър търсихме ресторант и в един исках да погледна менюто. Беше скъпо и го върнах като казах на викача, че ни е скъпо, той едва не ми налетя и вика "Къде сте тръгнали на ресторант, ако не искате да оставите поне 20лв на калпак" (2006та, когато баничка + боза в София на Славейков беше 60ст). Да бях мазохист с желание да мизерствам и всеки ден да съм свидетел на ужасиите - не съм. Не ме интересува. С риск малко да събудя балканската кръв на някои хора във форума, искам да ви кажа съвсем искрено, че Турция би била много по-подходяща държава-управителка и като се има предвид колко много ни обичат (съвсем сериозно!) турските турци и самата държава, мисля че положението би могло да се оправи. Но отвътре вече няма енергия, интелигенцията е в ъгъла, все едно е 1948ма.

                        Колкото до милионите: предпочитам 100тина читави човека, отколкото 100 милиона пасмина. Аз се гордея със себе си, не със сънародниците си (в която и държава да се намирам) и предпочитам да се ограждам с верни хора, на които мога да разчитам всякак. В България, ако ме блъсне кола, най-вероятно ако някой се обади на 112, ще попитат линейка ли да пращат или катафалка. Докато някой дойде за помощ, ще съм обран. Ако някой се опита да помогне, полицията ще го арестува като извършител, за да си оправи статистиката. А може и шофьорът на колата да ме осъди да му платя огънатата броня и преживения стрес (виж http://www.dunavmost.bg/Bulgaria/New...znoski-po-delo) Та така... Съжалявам, че съм толкова циничен, и ме е срам да спомена за миналото, защото ще прозвучи грозно и като въздух под налягане като се сравни с настоящето.
                        Last edited by NikiG; 07-04-15, 09:56.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                          Хора, тези които сте се махнали стойте си там, тук не става... не става нищо... хора, манталитет, народопсихология, както искате го наречете... нещата изкрастализират още повече, когато се сблъскаш със здравната система (или по-скоро с липсата й)... налагати се да ставаш специалист в някоя област, защото "специалистите", които са учили за това не им дреме... примери много - крадат ти номера (единията?!?!) на колата, на която си плащаш всички данъци, каско-маско и куп други, глобяват те защото, за да стигнеш до КАТ за смяна (за собствена сметка) защото си без номер нищо, че са ти го откраднали, там те овикват, че видиш ли не си минал през автомивка, подновяваш си всички документи и после освен всички неща, които си платил започваш да плащаш и за платен паркинг, където си чупят задно стъкло (виновник няма) и ти блъскат колата (не ти дават да видиш записите от камерите, защото ако било вечер станало нямало да се види добре?!?!? WTF за какво плащаш) и така отново си на изходна позиция... пример две, решаваш да имаш дете, да го родиш в тази държава, да бъде работна ръка, данакоплатец. налагати се да изучих цялата медицина, защото иначе те подкарват по "стандарта", който е безуме. как да е раждаш го това дете като решаваш да си платиш и това да се случи в частна болница, където не е никак евтино за бг стандаритите, и какво - нищо чудно, да го изпишат със инфекция (стафилококова), или да съсипят здравето на майката за следващите минимум 5 години. ок, преглъщаш и това, но когато вече ти разболеят детето в някакъв си детски клуб и отиваш на лекар, ако благоволи да си вдигне телефона, чакаш 2 часа на студа да те приеме и накрая ти отговаря, че си въобразяш, че детето ти не е добре!?!?!?!?!? отиваш на частно - там те одрусват една минимална раб.заплата, пускат ти една кола изследвания неправилно, съответно излизат грешни резултати, трябва пак да ги пуснеш като отново платиш, защото ти се отказва направление, пак плащаш едни пари и за това "удоволствие" се сблъскаш с кретеноиди... примери, още мога да дам... стойте си там където сте, тук НЕ СТАВА!

                          Comment


                            #14
                            Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

                            @permutation, Щатите бяха уволнени по няколко причини:
                            I. Лични - избягах от семейната драма там. Влияеше ми зле, защото ме караха да се занимавам с проблеми от всякакво естество: междуличностни, финансови, здравни, застрахователни и т.н. Невъзможност да да спонсорираш еднополов партньор за жителство (това вече отпадна, или ако не се очаква да отпадне до края на юни т.г.)
                            II. Държавни - накараха ме да напусна, защото работих без разрешение (въпреки че плащах данъци и имах подадена молба за зелена карта чрез родителите ми), робски условия на труд (особено за по-ниско ниво на заплащане), закони направени да пълнят гушите на адвокатите и напълно несправедливи към виновните (и криминалните, и гражданските присъди са под всякаква критика), недостъпно здравеопазване, ксенофобия, расизъм, прекалено голямо влияние на религията в живота на хората. Отделно след 2010г като се върнах вече със зелена карта нещата се бяха променили коренно - чувстваше се че америкнанците са със смачкано самочувствие, 10% безработица, напукан асфалт във Флорида по паркинги/бензиностанции, че дори тук-таме и по официалните пътища - дотогава не бях виждал такива неща. Потенциалните ми работни места бяха на почти час с кола от нас до работа в едната посока при стресов трафик.
                            III. Откритието Нова Зеландия. Не можах да повярвам как работата ми стана второ семейство, бира с колеги (аз не обичам бира, но се жертвах в името на колектива ) Само 7 месеца след това си върнах зелената карта. Да, има проблеми и какво да се желае, но има сремеж, има оптимизъм, с удоволствие ходя на работа, изкарвам предостатъчно и се чувствам здрав, спокоен и щастлив.


                            Българския паспорт ще пазя докато имам изгода от него като средство за безвизово пътуване в Европа. В момента, в който ми се направи проблем от България за каквото и да било, просто ще им го хвърля (той и без това не ми е "връчен" - сега виждам че не съм описал перипетията си по издаване на лична карта с вече смененото ми име). Както и да е - България отдавна е "уволнена". Това не значи че ще забравя родния дом, родния град, липата отпред (само една), (баба и дядо) х 2, детската градина, игрите, училището, приятелите и всичко, което помня като слон.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                              Написано от Gianni Виж мнението

                              Хайде, хора сложете си ръка на сърцето и кажете: Аз избягах от Бг, защото не искам дори за миг да съм българин!
                              Човек има само една Родина - там където е роден и израстнал, другото е дадена възможност от дадена нация да се развивате при тях и съответно на Маx да използват възможностите Ви.
                              Имаш убедителна стратегия, основаваща се на вменяване на вина и чувство на срам у "бегълците" и безспорни аргументи за завръщане като "Не карайте предците ни да се обръщат в гробовете си знайни и незнайни, където и да са. "
                              Уникало! Друго просто няма какво да се добави!

                              Comment

                              Working...
                              X