Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете - Надя и Иво

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете - Надя и Иво

    Здравейте,
    Насочили сме се към НЗ и по мои сметки събираме 130 точки, но моля някой с по-голям опит да сподели дали смятам правилно Параметрите са следните:
    Основен кандидат 38 години, бакалавър със спец. Икономика и проф. квалификация Икономист, магистър по спец. Финанси и проф. квалификация Магистър по икономика. Трудов стаж - 9 години със специалност специалист горива (търговия), 10 месеца на длъжност Мениджър продажби.
    Съпругата също е магистър със същата специалност и проф. квалификация. Тя има стаж от 10 години като специалист парични потоци. Надяваме се, че и двамата ще изкараме поне 6,5 на IELTS.
    Нямаме роднини в НЗ и не сме учили там. Нямам и оферта за работа... поне за сега, но разбирам, че е доста трудно да се сдобия с такава от тук.

    #2
    Re: Оценка на шансовете - Надя и Иво

    Здравейте Надя и Иво. Прегледах набързо няколко сценария по това, което сте писали и ето резултати:

    1. Икономическите специалности са много слабо представени в 2та списъка:
    LTTSL - External Auditor (221213) (иска се регистрация като НЗ счетоводител), Procurement Manager (133612) (иска се образование в сферате на управление на веригата за доставки)
    ISSL - Accountant (Chartered – Senior positions only) (221111), External Auditor (221213) и двете искат регистрация като НЗ счетоводител

    2. Ако успеете да покриете изискванията на LTSSL - точките дори без предложение за работа са 150.
    3. Ако не успеете да ги покриете, тогава точките са само 105, което без предложение за работа в близко (че дори и в средно бъдеще) миграцията няма да е възможна.

    Това с търговията с горива е интересно като Procurement Manager. Мисля, че може да се докара като "препоръка от работодател" и да се гушнат точки както трябва. Но доказването на образованието ще е руска рулетка и ще зависи изцяло от благоразположението на NZQA. Можете ли да напишете за малко повече каква е била дейността в търговията с горива (естествено няма нужда да се споменава име на фирма). А също вие с каква специалност сте се насочили да кандидатствате?

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете - Надя и Иво

      Здравей Ники,
      Благодаря за бързия отговор! Стажът ми е в търговията с горива на едро (Wholesales trade) - продажби към бензиностанции, складове и други търговци. Работя със SAP, SD модул основно, имам сертификат за преминато обучение. Препоръка от работодател също имам. Освен това имам и няколко сертификата за вътрешен одитор (ISO 9001).
      Специалността от магистратурата ми е доста обща и се надявам стажът ми да се признае като такъв по специалността. Относно работата, която ще търся се чудя дали няма да е по-добре да кандидатствам за по-ниска позиция в Sales... ще ми трябват няколко месеца поне докато се почуствам по-сигурен с езика.
      Като цяло как е по-добре да се кандидатства за виза: Първо да се направи приравняване на дипломите или първо да се подаде EOI, а дипломите след евентулно изтгляне?

      Comment


        #4
        Re: Оценка на шансовете - Надя и Иво

        В продажбите (особено на по-ниско ниво) ще е много трудно, защото има достатъчно хора в НЗ (граждани или постоянни жители), които могат да работят това, а достатъчно работа няма. То и затова няма просто продажби в списъците.

        Значи трябва да решиш като какво искаш да кандидатстваш или по-скоро с кое имаш по-добри шансове. Виж в сайта на счетоводителите дали може да им покриеш изискванията за счетоводител: http://www.nzica.com/

        Дали да правиш оценка на дипломата? Мисля ще ти се наложи. Единствено ако университетът ти е от тези, за които не изисква оценка (не мисля, че в БГ има такъв въобще, но може да се провери). Друго - не бързай с оценката преди да си решил с какво ще кандидатстваш. Ако ще е като Външен одитор, то тогава трябва първо да изпълниш на НЗИКА изискванията за да покриеш ЛТССЛ. А в ЛТССЛ за Външен одитор няма изискване отделно за образование, което е добре. Ако ще да е към Управител на веригата за доставки, тогава трябва да ти отговаря образованието.

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете - Надя и Иво

          За съжаление моята професия няма почти нищо общо със счетоводството и външния одит. Сертификатът ми е за вътрешен одитор на с-мата за управление на качеството ISO 9001:2008 и ISO 19011:2011, но това е нещо допълнително, което съм вършил заедно с обичайните задачки.
          Прегледах LTSSL, ISSL и CSSL - там не намирам нищо подходящо. Разгледах специално и изискванията за Procurement Manager, но... нямам диплома от CIPS, което е задължително изискване.
          Има обаче три професии в List of skilled occupations, които се доближават най-много до това с което се занимавам сега: 131112 SALES AND MARKETING MANAGER, 225411 SALES REPRESENTATIVES (INDUSTRIAL PRODUCTS) и 133312 WHOLESEALER. Не съм сигурен обаче дали носят някакви точки, щом не са в другите три списъка.
          Относно оценката на дипломата: със сигурност ще ми се наложи да я направя, но се чудя. коя правилната последователност на действия
          Поне за сега си ги представям така:
          1. IELTS - 6.5 points (междувременно може да се преведат и легализират дипломите и други документи в Б-я)
          2. Подаване на EOI - мисля да го направя онлайн
          3. Ако бъда изтеглен - приравняване на образованието в NZQA
          4. Нататък нещата се подреждат съгласно изискванията на immigration officer
          Nick, моля ако бъркам нещо да ме поправиш

          Comment


            #6
            Re: Оценка на шансовете - Надя и Иво

            Ако работата я няма в списъка, без предложение за работа мисля няма да стане. Няколко човека от форума дойдоха с туристически визи, намериха на място работа и ги прехвърлиха в работни. Вече година-две след това се кандидатства за жителски. Хубавото е, че партньорът също има право на работа, ако главният работещ е намерил такава.

            Отдалече работа също е почти невъзможно да се намери (то дори от тук не е много лесно, а phoenician ?) и ако я няма в списъците, работодателите са длъжни да докажат, че няма подходящ новозеландски жител/гражданин, който да отговаря на условията като преди да може да спонсорира трябва
            а. да обяви публично работата (това не е сложно, защото най-вероятно и ти ще си кандидатствал по такава обява)
            б. да избере кандидат (тебе) измежду само ти или ти плюс други не-жители
            в. да прати молба до Work and Income (социално министерство) да се провери дали няма новозеландец на помощи, който да може да върши същата работа
            г. да изпрати спонсорството до имиграционните, предлагайки ти поне $45К/годишно

            Ако работата е в списъците - б. и в. отпадат, защото вече самата държава е решила, че такива умения няма достатъчно и няма нужда от доказателства.

            Comment


              #7
              Отг: Оценка на шансовете - Надя и Иво

              Подаване на ЕОИ е вариант по стъпките, който си описал - шансът може да е малък, но теоритично го има.

              Аз ти препоръчвам като стъпка 0 да включиш щателна проверка на всички възможности за точки и определяне на идеална сума от точки, които може да събереш. Това ще даде добра престава колко сериозно да подходиш по точките и дали да влезе ново перо в плана.
              Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

              Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

              Comment

              Working...
              X