Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете на Димитър

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете на Димитър

    Здравейте всички. Поздравления на създателите на най-спретнатия и добре организиран форум, който съм виждал.

    Обмислям и аз едно преместване до Нова Зеландия и проверявам какви са ми шансовете, но нещо сигурно бъркам. Ето случая:

    Основен кандидат
    1. Години: 39 - 25 т.
    2. Образование: Да кажем Bachelor with honours - 50 т. (тук има една тънкост че аз съм Магистър без да съм Бакалавър, но да приемем че ще ми го оценят по този начин)
    3. Бонус за образование в area of ablosute skills shortage - 10 т. (Лесото няма равно)
    3. Трудов стаж: 8 години - 25 т.
    4. Бонус за absolute skill shortage: повече от 6 години - 15 т. (Човек сред дърветата, дърво сред хората)

    По-добрата ми половинка:
    5. Призната квалификация (7 и 8) - 20 т.

    Общо 145 т.

    Дотук добре (казал падащият от небостъргач докато прелетял покрай третия етаж).
    Това което ме притеснява е дали трудовия стаж в area of absolute skill shortage трябва да е натрупан в Нова Зеландия или може навсякъде. В пойнт калкулатора е на два реда и като избера опцията с години (6 и повече) всичко е добре. Но като избера само Yes на радиобутона е не толкова добре.

    Предварително благодаря за разяснението и успех на всички кандидати.

    #2
    Re: Оценка на шансовете на Димитър

    Митко, добре дошъл! Идеално си се ориентирал... И аз ти докарах точките до 145 (което значи, ПОДАВАЙ!)
    Презумпциите са следните (надявам се да не са фикции):
    1) и ти, и половинката ти ще изкарате поне 6.5 средно на ИЕЛТС
    2) не си написал точно професията от ЛТССЛ, но се надявам да си я избрал оттам (АНЗКО код?)

    Трудовия стаж в absolute skill shortage се признава от всякъде. Където искат да е от НЗ си го пише.

    Съвет: като подаваш за NZQA оценка, пиши придружително писмо да те оценят ТОЧНО за специалностите, които се искат в колони 3 и 4 срещу избраната ти специалност и АНЗКО код. Попрегледай малко форума - темата и примерни писма сме я обсъждали многократно, но нищо не пречи пак да я преговорим. Също така - подавай с професия, за която имаш ОБРАЗОВАНИЕ. Един вид не подавай за Маркетинг, ако си завършил География, въпреки, че цял живот си се занимавал с реклама.

    Отделно може да споделиш накъде сте се запътили, имаш ли познати в НЗ и така. А дървета тук дал господ...

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете на Димитър

      Здравей Ники,

      Просто наистина нямаш цена!

      Специалността ми е "Горско Стопанство". Кодът по ANZSCO е 234113, и понеже не съм сигурен дали става като Forestry Science, мисля да го преведа като Aplied Science (Forestry). Все още не съм търсил еквивалентна специалност в University of Centurbury за да им подскажа как да ме оценят, все още съм назад.

      Засега виждам един сериозен проблем и той е че дипломата ми е за Магистър след пет годишно обучение. По мое време нямаше Бакалаври. Пратих им едно писъмце, (под различно име, от пионерче знам че врагът дебне) и ми отговориха че квалификацията трябва да съвпада точно, а в списъка е Бакалавър. И сега най-добре за мен би било ако ми я приравнят като Бакалавър + Магистър (мисля че се е случвало). Хем влизам в търсените, хем повече точки за Магистър. Но това, което е най-добре за мен тях едва ли ги вълнува особено. И се страхувам да не ме приравнят направо като Магистър (мисля беше писал че на теб така ти се случило на PAR). Четох и по-стари постове, беше дискутирана темата. Конкретният ми въпрос е, ако им пратя първо документите с едно писъмце, с което любезно да ги насоча към двете степени и те ме произведат само в Магистър, мога ли отново да им пратя дипломата с друго писъмце, с което да ги подтикна към Бакалавър и да не се занимават с по-висока степен. Т.е. мога ли два пъти да подам до NZQA една и съща диплома? Докато го написах осъзнавам че е доста фантазьорски план, те сигурно си имат система на оценяване, но пък какво друго ми остава?
      И друго питане: в приложението към дипломата ми има хорариум, но няма кредити. И аз всъщност си нямам представа какво са това "кредити". Необходимо ли е да вадя академична справка или приложението с хорариума стига?

      За начало мисля да се насоча точно към тази сфера. Гледах че търсят разни "рейнджъри", включително и на срочни договори. За "полевата" работа им искат разни сертификати, но има и такива дето са всъщност нещо като продавачи в посетителските центрове на парковете и не е необходима никаква квалификация. Та като напредна малко с документите ще кандидатствам по интернет, ако стане - добре. Ако не, там на място, пък имам и други идеи. Малко ме притеснява че заплащането е ниско, гледах че почват от 30 - 35К, което за НЗ си е нищо. Сигурно са и в отдалечени райони, където приятелката ми (тя е физиотерапевт) трудно ще си намери работа, но като наближи времето ще поизчистя плана.

      Благодаря ти още веднъж за бързия ти отговор, желая ти много успехи. Ти определено ги заслужаваш.

      Comment


        #4
        Re: Оценка на шансовете на Димитър

        Погледнах ти професията (234113) дето искаш да кандидатстваш и ето няколко неща:

        * NZQA с едно плащане оценява до 5 специалности. Така че им пишеш писмото, че искаш да ти "оценят дипломата спрямо изискванията на (
        234113), които са Бакалавър по Х, Бакалавър по У, или Бакалавър по З". Имаше някой във форума, който беше подал за нещо само с бг магистърска диплома и обяснение, че в БГ нямаме отделна бакалавърска степен и беше получил двойната оценка: бакалавър + магистър - така че няма да имаш проблем, но трябва да изброиш в писмото спрямо какво искаш да те оценят. Бакалавър ти трябва за миграция, магистър - за +10т.
        * Като ти превеждат дипломата, помоли преводача да ти преведе специалността като "Forestry Science" или някое от другите заглавия.
        * Порови се в конспектите на въпросната специалност в различните университети: примерно Окланд, Кантербери, Виктория, Отаго или Massey и виж дали съвпадат курсовете - ако намериш такава специалност "подскажи я" в писмото, че е аналогична на твоята.
        * Академична справка ти трябва - предметите, които си държал по години и оценките по тях
        * $35К е наистина много ниска заплата, но и разходите за живот не са високи в малките населени места и с $35К двама човека могат да съществуват без да се лишават от най-необходимото. Малките центрове имат болници и здравеопазване, както и надявам се горски мери.
        * По принцип, веднъж получил жителска виза (но не работа към жителство), може да работиш каквото искаш в НЗ.

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете на Димитър

          Мерси Ники, много си полезен, както винаги.

          Като напреднат нещата ще пиша отново.

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете на Димитър

            Здравей Димитър и добре дошъл!

            Искам да те успокоя относно притесненията ти за магистърската степен. Съпруга ми беше по същия начин, но с едно писмо, в което обяснихме, че в този университет няма бакалавърска степен а на нас ни е нужна, ни разделиха образователната степен на бакалавър + магистър.
            Направи ми впечатление, че партньорката ти е физиотерапевт - до колкото знам също е много търсена професия с добро заплащане.
            Желая успех!

            Comment


              #7
              Отг: Оценка на шансовете на Димитър

              Здрасти Митко,

              благодаря за милите думи - наистина идеята на форума бе да е "най-спретнатия и добре организиран форум" по темата и се радвам да видя положителна обратна връзка

              Всичко, което си изброил е точно в десетката. Действай смело и отговорно!

              Помеждудругото можеш да започнеш да кандидатстваш по обяви с обяснения, че отговаряш на всички условия за издаване на работна виза.

              Как сте с Английския?

              Проверете каква квалификация се изисква за упражняване на физиотерапия. Интересното е, че тук в НЗ има фонд за плащане на обезщетение при злополука - The Accident Compensation Corporation (ACC). ACC предпочита да работи със специалисти с медицинска степен на образование като физиотераписти, отколкото например масажисти и акупунктуристи.
              Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

              Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

              Comment


                #8
                Отг: Оценка на шансовете на Димитър

                Здравей МуСТаКаР,

                Мерси за подкрепата.

                За английския се надявам че няма да има проблем, 6,5 не ми изглеждах чак толкова трудно. Записах си дата за изпит, но се налага да замина за чужбина за няколко месеца и това поусложни малко нещата. Ще трябва някъде на друго място да го държа.
                Приятелката ми трябва да изкара 7 за да и признаят дипломата (искат и трудов стаж), но пак е несравнимо по-добър вариант в сравнение с всички останали държави.

                Аз в момента се чудя дали да не пусна първо дипломата за приравняване и ако не ми я приравнят като магистър да се разходя до НЗ на екскурзия и огледам за работа преди да съм се регистрирал онлайн.

                Comment


                  #9
                  малко нова информация

                  Привет на всички.
                  Мина доста време откакто писах за последно. През това време не напреднахме кой знае колко. NQZA приравни дипломата ми „Магистър по Горско стопанство“ като “Bachelor of Forest Science” Level 7. Доста неприятно, защото изгубихме точки, но действително кредитите ми не са никак много. Аз изкарах ИЕЛТС със 7.0, а Христина с 6.5. Към момента събираме 125 точки, близко, но не достатъчно. Четем дали може да приравним към нещо образованието на Христина за да капнат няколко точки.

                  Писахме си с един имиграционен консултант. Още на първото писмо ни върна малко обща информация, която може да е полезна. Превел съм я, ако някой се интересува от оригинала мога да го пратя на лични.

                  „България е така наречена „Visa Waiver” държава, което означава че можете да влезете в Нова Зеландия като турист без да е необходимо да кандидатствате за виза. Може да стоите като посетител (visitor) не повече от 9 месеца.
                  Моля, забележете че въпреки че притежавате паспорт от ЕС, имиграционните служби могат да откажат да издадат работна виза (и дори посетителска виза / visitor’s visa) след като влезете като посетител.
                  Всеки посетител трябва да има ясно намерение да напусне Нова Зеландия след приключване на „визитата“ и преди изтичане на посетителската виза.
                  За съжаление повечето (ако не всички) посетители от източноевропейски държави са все още третирани много лошо от граничния контрол и преминават през интервю.
                  Граничният контрол очаква да сте в състояние да докажете целта на посещението ви, което включва резервации, планиран маршрут и т.н. Резултатът от интервюто се оформя като досие и в зависимост от това какво сте им отговорили като сте влезнали в държавата, имиграционната служба може да откаже издаването на последваща работна виза поради факта че сте ги „излъгали“ и всъщност не сте „посетили“ държавата, а сте влезнали с намерението да търсите работа.
                  Тази година имахме три Български и един Унгарски клиента (всичките ИТ специалисти), на които им беше отказано издаването на работна виза и им бе наредено да напуснат страната и кандидатстват пред Лондонския офис на имиграционната служба. Единият от тях загуби офертата си за работа, а другите двама бяха одобрени (малко не се връзват числата, предполагам че втората информация се отнася само за Българите). Ние предупредихме всеки един от тях предварително, те влязоха в страната добре подготвени без всякаква подозрителна документация и с подготвени планове за пътуване, но както може да си представите разходите за допълнителните самолетни билети и главоболия бяха значителни. Нито един от тях нямаше възможност (или дори искрица надежда) да кандидатства за residence без оферта от работодател.
                  Това е добре познат проблем в бранша на имиграционните консултанти и за съжаление действията на Имиграционната служба стават все по-познати и на фирмите за подбор на персонал и затова на кандидатите за работа от Източна Европа не се обръща внимание.
                  Ако ситуацията ескалира ще бъдем принудени да изискваме от всеки клиент от Източна Европа да обмисли напускане на страната след получаване на предложение за работа и кандидатстване докато се намира в собствената си страна. В момента имаме няколко клиента, които търсят работа в Окланд (един словенец, два българина и един румънец, всички с паспорти от ЕС) и ще бъде интересно да се види дали тенденцията ще се запази.“

                  За да завърша позитивно, човекът беше песимист в първото писмо (или може би реалист ), но после се ентусиазира. Все пак ако кандидатстваме чрез него има шанс да изкара някой лев

                  Успех на всички!

                  Comment


                    #10
                    Re: Оценка на шансовете на Димитър

                    Митко, в тези 125т включваш ли точки от Христина? Тъй като тя има 6.5 на ИЕЛТС и ако може да й приравнят образованието на ниво 7 - даже мисля, че и с ПАР може да минете стига да каже 7 ниво, тогава гушвате 20т и веднага можете да получите жителска виза. Оттам кандидатстването и на двамата би било по-лесно, стига да има достатъчно обявени работни места.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Оценка на шансовете на Димитър

                      Ами не. Нейното образование е Бакалавър по Кинезитерапия (и Магистър по Здравен мениджмънт) и най-близкото в НЗ е Физиотерапия. То се приравнява не от NZQA а от техния борд на физиотерапевтите. И изискванията са малко сложни, едно от които е ИЕЛТС 7.5. Но сега търсим някоя учебна програма Level 3 или 4 и част от кредитите от дипломите да се приравнят към нея. Защото дори и Level 3 ще донесе точки. Не съм сигурен че позволяват такова даунгрейдване, но ще пробваме.

                      Работните места май са ключа към палатката. Затова обмислямe да изкарам (и потроша едни пари) някакъв едногодишен курс примерно за дърводелец. И евентуално нещо такова да е първата оферта за работа. Един от въпросите, обаче е дали може да се работи по време на обучението и дали може да се разчита на работна виза след това. Според имиграционния трябва да е Level 4, но на мен ми се струва че трябва освен това да е програма за National Certificate, а тези са много рядко позволени за чужденци. Тази пък, която намерих започва м. Март. Все пак изпратих едно писмо до SIT да питам дали учащ в програма за Level 3 може да работи.
                      Last edited by Gorski; 18-06-15, 06:59.

                      Comment


                        #12
                        Re: Оценка на шансовете на Димитър

                        Оказа се, че НЗ имиграционна служба е направила сайт, в който много точно е описано какви са ти правата и задълженията като работещ студент:



                        Разгледай и си харесай, което те устройва

                        Comment

                        Working...
                        X