Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете - Иван и В

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете - Иван и В

    Здравейте и поздрави за чудесния форум!

    Казвам се Иван и с моята приятелка (засега само първата буква, тъй като пазим плановете в тайна) имаме планове за емиграция в НЗ.
    За последните 2 дни поизчетох доста теми тук, а също и част от материалите в сайта на имиграционните в НЗ ...и ми стана малко каша в главата

    Надявам се да можете да ми помогнете със съвети и мнения.

    Малко инфо за мен:

    1. Години: 27 (на 23.06 правя 28)
    2. Образование:
    - Средно специално: Специалист Компютърни Системи
    - Бакалавър: Международни Икономически отношения /Задочно/
    - Магистър: Бизнес Финанси /Дистанционно/
    3. Стаж:
    - 1 година Сътрудник продажби
    - 2,5 години - Монтьор ел. оборудване (оператор на линия за насищане на платки)*
    - 3,5 години - Експерт Маркетинг *
    * В една и съща фирма за производство на електроника (насищане на платки) са последните две позиции. Компанията е регистрирана в България но е с 50% дялово участие на австрийско лице. Търговската дейност е с чужди фирми - основно в Австрия. Моите контакти бяха с чужди клиенти - основно от Швейцария. Общо във фирмата бях малко над 6 години.
    В момента съм в творчески отпуск от скоро
    4. Език - Имам FCE, карах курс за CAE, но не се явих :-/
    С IELTS не мисля, че ще имаме проблеми аз и половинката тъй като в работата ползваме основно английски.

    За приятелката:
    1. Години 24
    2. Образование: Средно
    /Учила е в СУ, но е прекъснала/
    3. Стаж - 1 година Management Assistant в международна компания
    4. Език - би трябвало да се справи с IELTS-а

    Относно точките:
    Използвайки калкулатора не съм сигурен, че правилно ги смятам, тъй като:
    - Не знам дали ще ми признаят образованието
    - Бонус точките за образование в Future Growth Area само за бакалавър и магистър ли се дават? Чудя се дали може средното да ми даде бонус точки по Information Communications Technology от трите изброени като FGA
    - Опитът дали ще ми се признае, тъй като фирмата е регистрирана в България и няма други филиали със същото име? И ако да - колко години ще се признаят?

    Относно доказването на връзката - очаква се след около година да сключим брак. Нямаме снимки заедно от повече от половин година и нямаме обща сметка, макар, че живеем заедно. Т.е. предполагам, че без сключен брак няма да мине. Въпросът ми е дали веднага след това ако кандидатстваме няма да решат, че нещо не е ОК и да направят проблем...?

    Виждам, че има обяви за работа за позиции, като тази, която съм работил в производството - electronic assembly. Там имам много познания и като оператор и като програмист на машините - имам и сертификати от обучения в Германия. За маркетинг и продажби (каквото работих 3 години и половина в същата фирма не мисля, че имам голям шанс като начало. Не знам ако кандидатствам и получа job offer скоро, какво мога да направя...?

    Като цяло много неща не са ми ясни и може би са обяснени тук, за което се извинявам...
    Благодаря ви предварително за отговорите!

    Поздрави!
    Иван

    #2
    Re: Оценка на шансовете - Иван и В

    Иване, Иване... на една дата сме родени (ама в различни години).
    Много миш-маш са наистина нещата при тебе и така като гледам ще е доста сложно да се докарат точките до миграция.
    Годините - добре
    Образованието - тук ще е проблем: препоръчвам да прегледаш LTSSL-а и ISSL-а и да видиш можеш ли да си избереш СПЕЦИАЛНОСТ, ЗА КОЯТО ИМАШ ОБРАЗОВАНИЕ (отговаряш на изискванията в колони 3 и 4).
    Спрямо тази специалност ще се гледа всичко: образование, стаж и бонус точки.
    Ако кажеш, че си компютърен специалист например, ще трябва да покажеш поне бакалавър по компютърни системи. Като гледам образованието и опита ти, най-общо може да се причислиш като икономист. НО, ако се погледне опита (уви няма достатъчно образование за него), може да се докараш до електронен инженер.
    ИЕЛТС: добре - приемаме, че ще изкараш 6.5+


    Приятелката:
    Нужда от брак нямате за целите на миграция (трябва доказателство, че живеете заедно и сте общо домакинство): ако пътувате заедно, пазете билети. Отворете банкова сметка обща и плащайте комунални услуги и мобилните си телефони заедно. Ако може, минете на семеен план. Регистрирайте се в общината на 1 адрес. Впишете се в домовата книга.
    Ако е възможно тя да завърши бакалавър, който го има в LTSSL. Така ще може да гушнете още 20т (с неин ИЕЛТС 6.5+)


    Опитът се признава, ако е в специалност от списъците.


    Прегледай пак и продължавай да пишеш. Така погледнато ми се струва, че ще са ви необходими около 2 г подготовка преди реално да можете да кандидатствате.

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете - Иван и В

      Ники, интересно ми е, че казваш, че опит се признава, ако е в специалност от списъците. Ще дадеш ли повече информация? Ванка, най-вероятно ще съберете 100+ точки, което е минимума за подаване на Заявка за интерес (EOI). Принципно кандидатурите с по-голям брой точки се ползват с предимство, но това би ви дало шанс. Също така по този начин ще покажете интереса си и е по-вероятно да ви вземат на сериозно работодателите. Аз ти препоръчвам преди всичко да огледаш обявите за работа и да видиш дали има такива, които отговарят на уменията ти. Стреляй смело CV-та и виж дали ще имат интерес да наемат. Оферта за работа би ти дало допълнително 50-60 точки, което ще изстреля кандидатурата ви за EOI в графата за одобрение.
      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #4
        Re: Оценка на шансовете - Иван и В

        Ми много просто: http://glossary.immigration.govt.nz/...experience.htm
        Втори абзац:

        You can gain bonus points if you have work experience lawfully gained in New Zealand or that was in an identified future growth area or area of absolute skill shortage (see links below for definitions of these terms).

        И малко по-долу:
        To see the areas of absolute skills shortage, take a look at our Long Term Skill Shortage List.

        Тоест - има ли ти я професията в LTSSL, то тя е в абсолютен недостиг, и съответно се признава опит + бонус точки. Помня си титлата, Гуруто на скучния текст, или там каквото беше.
        Last edited by NikiG; 03-04-14, 11:29.

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете - Иван и В

          Здравейте!
          Благодаря за съветите и мненията!

          Като гледам в LTSSL почти няма икономически специалности, а изброените там нямат общо с това, което съм завършил в университета. Не знам дали може средното ми /специалист компютърни системи/ да мине като образование в областта на Information Communications Technology от трите изброени като FGA...? Имам и професионална диплома от техникума (естествено ) А и това, което съм работил над 2 години в производството е общо взето в тази сфера.

          А опитът дали изобщо ще ми се признае тъй като е в България и фирмата е регистрирана в България? Тези обяснения, дето ги писах в първия пост, не знам дали има смисъл да ги давам...
          Иначе и двете, неща които съм работил, ги има в list of skilled occupation, но това май нищо не значи, доколкото рабирам (това предполагам, че е за хора които работят в НЗ).

          Ако решим да пробваме варианта с job offer какво трябва да направим?
          1. IELTS
          2. Изпращаме документи до NZQA (без да чакаме IELTS results)
          3. Изпращаме EOI (след резултати от NZQA)
          4. Кандидатствам по обяви (без да чакам резултати от EOI?)

          Така ли е?
          Благодаря ви предварително

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете - Иван и В

            Здрасти Ванка,

            Всъщност търсенето на работа в твоя случай няма много общо с имиграционните. Можеш да почнеш да си търсиш работа веднага ако искаш.
            Всичко зависи колко пари си готов да рискуваш и колко бързаш.
            Иначе ако трчбва да коментирам предложените от теб стъпки:
            1. IELTS
            Важи 2 години и то не само за НЗ. Не ти пречи да го изкараш. Възможно е да е важен плюс в намирането на работа. Мен например ме отрязаха едни австралийци защото нямах ИЕЛТС, независимо че по това време работих в Хонг Конг.
            2. Изпращаме документи до NZQA (без да чакаме IELTS results)
            Тука зависи дали искаш preliminarу или full. preliminarу-то служи единствено и само за нуждите на EOI. Идиотското в ситуацията е че можеш да пишеш каквото си искаш и те ти взимат едни пари и ти дават 7 ниво. След това така или иначе трябва да минеш през фул асесмънт. Фул асесмънта струва бая пари, изисква време и не представлява бог знае какъв плюс в намирането на работа. Ти се решваш.
            3. Изпращаме EOI (след резултати от NZQA)
            Какво ще пишеш в EOI-то? че си със или без Job offer? Ако нямаш Job offer няма смисъл да лъжеш. Според мен EOI-то в твоя случай има смисъл само като част от апликациите за работа които ще подаваш. един вид си сериозен и така или иначе искаш да идваш в НЗ. Спокойно можеш и без него обаче, ти си решваш.
            4. Кандидатствам по обяви (без да чакам резултати от EOI?)
            Резултатите от EOI-то стават веднага известни и почти няма изненади там. Топлото усещане идва при общуването с вече назначения кейс офисър.

            Comment

            Working...
            X