Съобщение

Collapse
No announcement yet.

189, 190 и 489 - питанки

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    189, 190 и 489 - питанки

    Здравейте,

    Със съпруга ми искаме да емигрираме в Австралия – семейство с бебе на 7 месеца. Резервен вариант – Нова Зеландия, най-краен вариант - Канада. Етап - събиране на информация и подготвяне за IELTS. Изчели сме доста в http://www.immi.gov.au/, изобщо в интернет и почти всичко в този форум, но все още има питанки. Молбата ми - който е минал по този път или който е в някакъв следващ етап по пътя към визата, да помогне с мнение. Благодаря!

    За визи 186 и 187 може да се кандидатства директно. Но не ни е ясно как точно става номинирането от австралийски работодател и какви са тези stream-ове (the Temporary Residence Transition stream, the Direct Entry stream, the Agreement stream).

    Визите, към които по-скоро сме се ориентирали, са 189, 190 и 489. За тях се заявява EOI, след което чакаш покана, за да можеш да кандидатстваш. Приблизително какъв е срокът, в който се получава обратна връзка?

    На 189, 190 и 489 цените са (http://www.immi.gov.au/fees-charges/...cing-table.pdf): $ 3520 основен кандидат, $ 1760 допълнителен кандидат, $ 880 дете. Тези суми се заплащат при кандидатстване – плащаш, а накрая могат да ти кажат сори и да не получиш виза?!

    Доколкото разбирам, първото нещо, което трябва да направим, е превод & легализация на дипломите и изпращането им за assessment към съответната организация. Аз имам дипломи за бакалавър и за магистър, но не съм работила по специалността си нито ден. Необходима ли е академична справка?

    Малко съм объркана заради няколкото списъка: Skilled Occupation List (SOL), Consolidated Sponsored Occupation List (CSOL), Australian Skills Recognition Information (ASRI). За 189, 190 и 489 е посочено, че трябва да се номинира професия от SOL. Съобразно дипломите ми – българска филология (бакалавър) и преводач-редактор с английски (магистър), май вариантът ми от SOL е Secondary School Teacher. Тук обаче имам голяма неяснота. В SOL като асесваща организация е посочено NOOSR/AITSL. Но в сайта на Vetassess пише, че именно те асесват. Стигнах до Vetassess заради други 2 професии, които разглеждах като опции за мен (http://www.immi.gov.au/asri/occupati...ce-manager.htm; http://www.immi.gov.au/asri/occupati...-languages.htm). За учителските професии в сайта на AITSL е посочено (http://www.aitsl.edu.au/verve/_resou...tober_2013.pdf), че трябва да имаш, доколкото разбирам, бакалавърска степен + поне 45 дни практика (аз имам държавна педагогическа практика – в дипломата е посочено 75 като хорариум, но не става ясно дали са часове или нещо друго... – в тази връзка дали няма да ми трябва академична справка или някаква служебна бележка?). Освен това 7 на Reading и Writing и 8 на Speaking и Listening на Academic версията на IELTS. При Vetasses пък е посочено, че трябва да имаш и поне 1 година стаж по специалността (http://www.vetassess.com.au/migrate_...occupation.cfm). Объркана съм!

    Опитът ми за последните 5 години е в сферата на телекомуникациите – административна позиция в Customer Service в един от бг мобилните оператори. Customer Service Manager (http://www.immi.gov.au/asri/occupati...ce-manager.htm) се доближава до това. Тази професия обаче не фигурира в SOL – не ми е ясно защо е така, при условие че в информацията от горния линк фигурира и SkillSelect (Points Based Skilled Migration visa) – именно 189, 190 и 489?

    При мен нещата са следните:
    • Age – 30 т.
    • English language ability – 0 т. (в най-лошия случай – ако изкарам 6-ици на IELTS – тогава не знам какво ще се случи с асесването за teacher специалностите...)
    • Overseas employment – 0 т. при Secondary School Teacher и 10 т. при Customer Service Manager (за 10-те точки предполагам ще ми трябва референция от работодател?)
    • Educational qualifications – 15 т. (bachelor qualification, awarded by an overseas educational institution of a recognised standard) или 10 т. (You have attained a qualification or award recognised by the relevant assessing authority in determining your skills for your nominated occupation.) – тук не знам кое от двете , надявам се 15-те точки
    • Partner skills – 5 т., НО: съпругът ми има диплома за средно образование, за висше – не; обаче работи като инженер на медицинска апаратура – какво трябва да представи той, за да получа 5-те точки; колко трябва да изкара на IELTS (ако изкара минимум 4.5, ОК ли е и вярно ли е, че няма да плаща допълнителната такса $ 4885?)
    • State/Territory government nomination subclass 190 – 5 т. ИЛИ State/Territory government nomination subclass 489 – 10 т.


    Май везните се накланят към щатско спонсорство – т.е. визи 190 и 489.

    Какви доходи трябва да се декларират? Макар че, като стигнем до доходите, значи ще сме изминали повече от половината път

    Друг важен въпрос – за ваксините на детето, понеже не сме слагали - това проверява ли се?
    Last edited by Desita; 09-12-13, 11:28.

    #2
    Отг: 189, 190 и 489 - питанки

    Здравейте Desita,

    темите ви бяха маркирани за одобрение от модератор чрез автоматичната ни системата за спам контрол и за това не бяха видими за вас и другите потребители. Аз ги одобрих веднага щом получих сигнала ви.

    Ако имате нужда от съдействие, моля пишете ми използвайки препратка за "Контакт" по-долу в дясно.

    Извинявам се за причиненото неудобство.

    Поздрави,
    Христо
    Last edited by MyCTaKaP; 09-12-13, 09:43.
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    Comment


      #3
      Отг: 189, 190 и 489 - питанки

      Христо,

      Благодаря за обратната връзка. Радвам се, че изчистихме недоразумението и че вече темата ми е видима във форума.

      Comment


        #4
        Отг: 189, 190 и 489 - питанки

        Десита, ще ти нахврърля набързо отговорите които знам директно...

        За 189, поканите за кандидатстване се изпращат 2 пъти месечно. В началото на въвеждането се чакаше доста ако си с малко точки, след това се отпуши и покани се получаваха почти веднага. Сега не знам, но тази информация я има на сайта. За 190 поканите се издават веднага, когато те одобри щат.

        Щом не си работила по специалността е много вероятно да трябва да се асесваш пред 2 организации - за образованието и за работата. Всички асесващи организации имат различни изисквания, но имай предвид че на теория без да си си асеснала образованието е възможно (просто няма да ти дадат точки), но има мин. стаж по специалност от списъците (мисля 2.г беше) е задължителен дори и да ти носи 0 точки.

        За 189 доходи не се изискват, при 190 - някой друг може да ти отговори, но не съм чул на скоро на някой да са му искали.

        Таксата за виза се заплаща към момента на подаване, след поканата. Напълно е възможно да изгорите с парите ако не ви одобрят, но ако твърденията ви в EOI са верни, това е малко вероятно.

        Ваксините на детето нямат отношение към визата, но след това ако не са сложени може да има известни органичения когато го записвате в детска градина/училище и със сигурност няма да се класирате за помощи от държавата. Мисля че без проблем се слагат и на място в Австралия, ако счетете за нужно.

        Едва ли имаш друга алтернатива освен да започнеш с ИЕЛТС и в зависимост от резултата и другата информация която си събрала междувременно да решите. Мисля че ИЕЛТС се признава и за Канада, ако везните наклонят натам...

        Успех!
        Last edited by permutation; 09-12-13, 12:34. Причина: грешна информация отстранена

        Comment


          #5
          Отг: 189, 190 и 489 - питанки

          Здравейте и честита Нова 2014!!! Нека донесе здраве, щастие, късмет и любов на Вас и Вашите семейства!!!


          Реших да отговоря тук, вместо да създам нова тема, тъй като моето питане е почти същото като това на Десита.


          С приятелката ми сме решили да опитаме за Австралия и дилемата ни е кой тип виза да изберем предвид обстоятелствата, които са при нас. Колебаем се между GSM subclass 189 или State Skilled Sponsorship subclass 190, тъй като в сайта на имиграционните пише за subclass 190 - when the applicants do not reply on the requirements and conditions of the Independent visa subclass 189 (цитирам по памет).


          Накратко:
          Казвам се Данаил. Аз ще бъда основен кандидат. Счетоводител - попадам в SOL.
          - 29 години (навършвам през 2014);
          - 4 години опит като Счетоводител, но са преди завършване на образованието и май не се признават;
          - Магистратура Счетоводство и контрол от УНСС - през Юли 2014 трябва да се дипломирам.
          - Нямам австралийско образование или опит;
          - В момента работя в международна счетоводна компания, от където мога да получа Letter of Recomendation, при евентуална необходимост да доказвам стаж в 12 от последните 24 месеца.
          - Английски: имам сертификат от Cambridge FCE, което се равнява на около 6.5 IELTS и мисля, че няма да имма особени проблеми за 7 на изпита. Дори с повече усилия може да изкарам и 8.


          Приятелката ми се казва Мая, рекламен специалист, който не попада в SOL, но има диплома от СУ за социален работник и може да го използва като образователен ценз.
          - 31 години;
          - Диплома от СУ за социален работник;
          - Опит - не признат;
          - Английски - в момента е на ниво около 5 IELTS и скоро ще започне опреснителни курсове, надявам се с моя помощ и повече постоянство от нейна страна да изкара 6 на изпита.


          Предвид обстоятелствата, които са около нас, моето сериозно съмнение е, че едва ли ще успеем да покрием условията за Independent Visa 189 или дори да го направим ще сме на ръба със 60т., което отново не е гаранция, че в близките 3 години ще ни поканят.
          През последния месец направих доста проучване за subclass 190 и открих, че в ACT търсят счетоводители, по специално в Канбера и мисля, че с критериите, които изпълняваме можем да се класираме за state sponsorship.


          Искрено ще съм благодарен на всеки, който сподели опит, разкаже история или просто изрази мнение по въпроса. Ние имаме около 6/7 месеца, в които да подготвим всички документи, дипломи, сертификати, легализации, но времето притежава уникалната способност да "хвърчи", тогава когато имаш най-голяма нужда от него!


          Благодаря предварително на всички отзовали се!!!
          Поздрави от нас!!!

          Comment


            #6
            Отг: 189, 190 и 489 - питанки

            Здравейте и честита нова година на всички!

            Пожелавам здраве, целеустременост и смелост в мечтите и решенията!

            Благодаря на permutation, който единствен ми отговори, когато публикувах темата. Искам да споделя, че четох неща в блога му и съм впечатлена!

            Danail Petrov, по мое мнение, имате добри шансове – заради твоята професия, която е доста търсена в Австралия. Мисля, че 4-годишният ти стаж може да бъде признат с референция от работодател, без значение че е преди дипломата за висше образование. А може и настоящият ти стаж в международната компания да ти е достатъчен, без да има нужда от 4-годишния. Дано не те подвеждам (не знам коя ти е асесващата организация и малко наизуст говоря)! А и щом си добър с английския, няма за какво да се притесняваш. Аз сега си го опреснявам, защото изобщо след магистратурата (2006 г.) не съм го използвала и положението не е много ОК

            Така, ние все още сме на етап подготовка за IELTS. Дадохме моите дипломи за превод и легализация и може би следващата седмица ще са готови. След като постнах тази тема, разбира се, продължихме да дълбаем в инфото навсякъде и някои неща, които отпреди това не ни бяха ясни, започнаха да се изясняват. Като например въпроса за асесването и асесващите организации. Стигнах до извода, че Vetassess са моите хора – както за образованието ми, така и за стажа (който не е по специалността). Ще трябва да номинирам Customer Service Manager/ Call or Contact Center Manager (в CSOL фигурират), т.е. учителските професии отпадат, първо защото там се иска Academic Modul на IELTS 7-ци и 8-ми, и второ, което е по-важно – защото при асесването се взимат под внимание последните 5 години трудов опит. През последните 5 години работя в телеком. Т.е. дори и да съм работила като учител преди това, няма да е от значение. Поне аз така си обяснявам нещата.

            Пратих запитване на Vetassess. Отговориха ми много бързо, та даже и двама човека. Първият мейл беше с copy&paste от сайта им. Вторият служител се беше постарал много повече

            Ще трябва да искам референции от работодателя си. Това, което ме притеснява, е, че, след като порових в сайтовете на няколко австралийски щата, никъде не открих да се търси Customer Service Manager или Call or Contact Center Manager, а не знам дали ще се справим без спонсорство. Искаме в Брисбейн да се установим, но с оглед на въпроса с професията и щатското спонсорство, май вече искаме където и да е

            Благодаря in advance, ако още някой се включи

            Comment


              #7
              Отг: 189, 190 и 489 - питанки

              Здравейте Desita и Daniel! Искам да отговоря и на двама ви от базата на опита с кандидатстването, който натрупах до момента.

              @Desita и Daniel
              Легализация на дипломите НЕ Е необходима. Само ще си хвърлите парите на вятъра. Австралийските искат копия на дипломи, които са нотариално заверени с "Вярно с оригинала", а след това преведени от сертифициран преводач, като в превода се включват и печатите от нотариуса. Гарантирам ви го от личен опит.

              @Desita
              Не искам да те разочаровам, но ако професията Customer service manager я няма нито в SOL, нито в списъците на конкретни щати, нямаш никакъв шанс за визи 189 и 190. Провери списъците на абсолютно всички щати и чак, ако я има в някой от тях продължавай напред. В противен случай рискуваш да си загубиш времето, парите и надеждите си.
              Ако тази професия я няма, но ти продължиш с асесмънт по нея, според мен единственият ти шанс ще бъде с номинация от работодател. За да провериш дали работодателите са склонни да дават номинации, най-добре прегледай обявите за работа в тази сфера в seek.com.au - най-големият австралийски сайт за работа.
              Относно асесмънта по професията, искам да уточним нещо. Ти казваш, че работиш в сферата на customer service, но не казваш, че си мениджър. В същото време ще се асесваш за мениджърско ниво. Трябва много внимателно да прочетеш какво искa Vetassess за доказването на опита. Аз те съветвам да опиташ тяхната advisory service. За нея трябва да им изпратиш работни референции, дипломи, СВ, но без да се заверени нотариално и те ще ти кажат дали описания опит и образование е релевантен на изискванията им за професията. Тази услуга струваше 130 AUD мисля. Ако ще я използваш, след това при асесмънта ти правят 50 долара отстъпка, т.е. излиза ти 80 долара. Но ако ти кажат, че опита ти не е достатъчен, ще си спестиш 600 долара.
              Съжалявам, ако това, което пиша те разочарова, но аз вече имам един негативен асесмънт на професията, при положение, че отговарях на 100 % на всички изисквания и знам колко боли разочарованието от голямото НЕ. Особено, когато си дал 910 долара. Сега се асесвам по друга професия от Ветасес и се надявам този път всичко да е ОК. :-)

              @Daniel
              Изглежда, че имаш шансове на първи поглед за виза 189. Трябва да прочетеш какво точно изисква твоята асесваща организация, защото разликите от организация до организация и от професия до професия са огромни.
              Относно това дали ще ти се признае стажа при положение, че завършваш сега, според мен да. Ти би трябвало да имаш диплома за бакалавър, която е отпреди да започнеш работа. Имай предвид, че в Австралия магистратурите са по 2 г. и ако твоята е по-малко от 2 г. няма да ти я признаят. Но емигарционните дават еднакъв брой точки за бакалавър и за магистър, така че на практика магистратурата ще ти необходима само, ако асесващата организация иска да имаш призната магистратура, за да ти признае професията.
              Твоята приятелка няма нужда да изкарва 6 на ИЕЛТС. За нея 4.5 overall на general е достатъчно. Тя би могла да донесе 5 т. към кандидатурата ви, ако има положителен асесмънт по професия, която присъства в SOL. Тогава може да се наложи да изкара повече на ИЕЛТС. Ако е ясно, че няма как да й се асесне професията (социален работник), ИЕЛТСа с 4.5 е достатъчен.
              Ако не сте женени трябва да доказвате връзката си, когато стигнете до емиграционните. Затова ще ви трябват адресна регистрация на един и същи адрес, сметки на ваше име, които пристигат на този адрес. Хубаво е да имате обща банкова сметка, по която обаче има редовни движения. Например да си плащате сметките. Но тази сметка трябва да бъде активна поне 1 година преди кандидатстването. Освен това трябва да докажете, че връзката ви е на поне 1 година.

              Надявам се да съм била полезна. Ще се радвам, ако мога да отговоря и на други въпроси. :-)

              Поздрави!

              Comment


                #8
                Отг: 189, 190 и 489 - питанки

                Здравей Kaliuka!

                Много благодаря за отговора.

                Въпросът е, че моят бакалавър не е Счетоводство и контрол а Индустриален мениджмънт. Като цяло включва доста икономически предмети, които се изучават в счетоводството, но не знам дали ще го признаят като образование за счетоводител. За това трябва да питам в CPAA, която е асесваща организация за Счетоводители в Австралия.

                Ще пиша на CPAA и ще видя какво ще отговорят.

                Поздрави,

                Comment


                  #9
                  Отг: 189, 190 и 489 - питанки

                  Благодаря, Kaliuka, за информацията!
                  Не, не съм разочарована. Просто стигнах до извода, че трябва да заложа на (и да работя за) висок резултат на IELTS, вместо да приемам щатското спонсорство за сламка.

                  Customer Service Manager и Call or Contact Center Manager – двете професии фигурират в CSOL. Следва, че трябва в поне един щат да се търсят. Когато за последно проверявах, не ги открих в списъка на никой щат. Не знам на какви периоди щатите си обновяват списъците. Ако оставим настрана „сламката“ щатско спонсорство (спонсорство от работодател засега не коментирам), най-голяма тежест при мен ще има референцията от работодателя ми. Може ли в тази връзка някой да сподели какво трябва да включва тя и на какво се обръща внимание при асесването. Нещо като темплейт... не знам... в един сайт попаднах на препоръки за Германия – беше посочено как определени фрази насочват към точно определена информация, т.е. нещо като кодиран език или по-скоро готови езикови формули. Не знам дали успявам да го обясня добре. Аз знам принципно какво трябва да включва референцията, но май по-важно ще бъде КАК е представена съответната информация в нея.

                  При Vetassess двете посочени професии попадат в Group C:

                  • A qualification assessed at AQF Diploma/AQF Advanced Diploma/Australian Associate Degree level.
                  • without a highly relevant major: and at least two years of highly relevant employment to the nominated occupation, completed at an appropriate skill level in the five years before the date of application for a Skills Assessment.

                  Тъй като образованието ми (българска филология бакалавър и преводач-редактор 1 година магистратура) няма нищо общо с професионалния ми опит, попадам в горните условия. Не ми е ясно какво точно се равнява на AQF Diploma/AQF Advanced Diploma/Australian Associate Degree level – бакалавър ли?

                  Аз не съм мениджър, но условието е highly relevant employment to the nominated occupation – аз го разбирам, че не е необходимо номинираната професия да е едно към едно с моята тук. Бях сътрудник, сега съм експерт. Работя в отдел „Обслужване на клиенти“ в телеком. Работата ми не е свързана с работа в кол център, но има някакви допирни точки. Т.е изключително много зависи как ще бъде написана референцията ми - за да покаже позицията ми именно като highly relevant Затова зададох въпроса по-горе за референциите. Kaliuka, успех при втория опит!

                  Ето моите точки (като изключих 5/10 т. от щатско спонсорство):
                  • Age – 30 т.
                  • English language ability – 10 т. (със 7-ици на IELTS)
                  • Overseas employment – 0 т. при Secondary School Teacher и 10 т. при Customer Service Manager (с референция от работодател)
                  • Educational qualifications – 15 т. (bachelor qualification, awarded by an overseas educational institution of a recognised standard) или 10 т. (You have attained a qualification or award recognised by the relevant assessing authority in determining your skills for your nominated occupation.) – тук не знам кое от двете (?)
                  • Partner skills – 5 т. Съпругът ми има диплома за средно образование, за висше – не. Работи като инженер на медицинска апаратура. Ще бъде ли достатъчно да получим 5 т. при положителен асесмънт на професия (без диплома, само с референция от работодател) и 4.5 на IELTS?

                  И да, ще пробвам advisory service. А относно това, че не е необходима легализация на дипломите – странно ми е, защото как ще се избегнат примерно фалшиви дипломи от ВУЗ?

                  Comment


                    #10
                    Отг: 189, 190 и 489 - питанки

                    Тази сутрин ми замига една червена лампичка - аз май съм се заблудила леко, та да попитам: мога ли да номинирам професия от CSOL, а не от SOL, ако кандидатствам за виза без щатско спонсорство?

                    Comment


                      #11
                      Отг: 189, 190 и 489 - питанки

                      Здравей Desita,
                      Отговарям на въпроса ти за CSOL – за съжаление не можеш да кандидатстваш за виза 189, ако професията ти е само в този списък. Трябва да я има в SOL. Когато ти отговарях на предния пост, мислех, че знаеш това.
                      Малко информация за асесмънта на професията. Когато казват, че една професия трябва да е “closely relevant”, те имат предвид, че трябва да попада в една юнит група по техния класификатор на професиите, който се нарича ANZSCO. За твоята професия информацията е тук: http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@....rvice+Managers
                      Както ще видиш в описанието на длъжността има изисквания, които показват, че професията трябва да е изпълнявана на мениджърско ниво. В самата работна референция трябва да присъства следната информация:
                      • Пише се на бланка на фирмата, на която трябва да се вижда името й и нейните контакти
                      • Точно име на позицията
                      • Период
                      • Колко часа на седмица
                      • Постоянен/временен договор
                      • Описание на задълженията (най-добре е да се използват думи/изрази от описанието в ANZSCO и местни обяви за работа)
                      • Подпис от пряк мениджър или мениджър ЧР
                      • Служебен имейл и телефон на лицето, което е подписало референцията

                      С 2 думи, ако човекът, който ще я подписва ти е доверен, може да се позавишат и натакмят отговорностите, така че да отговарят на изискванията им. Имай предвид обаче, че Ветасес искат и фишове за заплата, така че позицията в рефернцията и фиша трябва да е аналогична.
                      В контекста на това, което аз знам за емиграционната процедура, ако не откриеш щат, който спонсорира тази професия, няма да имаш шансове за визи 189 и 190. Винаги обаче може да кандидатстваш директно за работа. J
                      Пожелавам ти успех и дано стигнеш до там, където мечтаеш!

                      Comment


                        #12
                        Отг: 189, 190 и 489 - питанки

                        Написано от Desita Виж мнението
                        Тази сутрин ми замига една червена лампичка - аз май съм се заблудила леко, та да попитам: мога ли да номинирам професия от CSOL, а не от SOL, ако кандидатствам за виза без щатско спонсорство?
                        Не, не можеш. А на спонсорство от работодател в случая (както е подметнала Kaliuka), те съветвам изобщо да не разчиташ с тази професия. Пазарът на труда има доста кадри с подобна квалификация и би било цяло чудо някой работодател да се наеме да те спонсорира. Виж наистина в кой щат се търси и прецени как е положението със спонсорство.
                        Daniel, до колкото четох, NSW за изпълнили квотата си за даване на спонсорства, а има още половин година до края на имиграционната година. Ако 4г ти опит е преди бакалавърската степен (или преди магистърската, ако не признаят бакалавърската за relevant), едва ли ще ти признаят опита за жалост. А и постоянно затягат изискванията, вдигат летвте и таксите... Например едната асесваща организация вече не признава за skilled първите 2г след завършване на образование, дори да са по специалността. Според мен първо съберете информация за изискванията преди да подадете документи, за да не изхарчите пари на вятъра, не за друго.
                        Успех!

                        Comment


                          #13
                          Отг: 189, 190 и 489 - питанки

                          Да, знам, че е невъзможно да получа спонсорство от работодател, защото професията ми не е рядка и сред търсените - затова и казах на Kaliuka, че не коментирам този вид спонсорство. Изобщо при нас със съпруга ми нещата са такива, че аз имам образование, но нямам професия, той има професия (инженер, медицинска апаратура), но няма образование. Но аз трябва да съм водещият кандидат заради възрастта и английския. Ще видим какво ще измислим... Всяко обективно мнение/съвет е добре дошло, очаквам и Ники да удари рамо в тази посока

                          Comment


                            #14
                            Re: 189, 190 и 489 - питанки

                            Ужас, пак се опря до мене Единственото, което виждам, е: http://www.immi.gov.au/skilled/sol/
                            Там си пише за кой тип визи става CSOL. За всичко останало е само СОЛ.

                            Много ще е трудно при тези условия. Интересно дали няма някоя специалност в СОЛ-а, в която да се напишеш като "обучител на нови кадри в Център за обслужване на клиенти" (хем образованието отговаря - някаква педагогика, хем да си признаеш без бой за кой си работила). Иначе попадаш в един от капаните за българи желаещи миграция (1. английски, и 2. учил нещо, но работил друго).

                            Comment


                              #15
                              Отг: 189, 190 и 489 - питанки

                              Аз искам да попитам, дали някой знае дали има шанс да ми признаят стажа за счетоводиел - 4 години (абе те 1 да признаят ) тъй като сега се дипломирам магистър, а бакалавърът ми е различна специалност от Магистъра?

                              Благодаря предварително!

                              Comment

                              Working...
                              X