Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете Стефи&Ники

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете Стефи&Ники

    Здравейте! Първо искам да се извиня, че въпросът за Оценка на шансовете ни (моя и на мъжа ми) е доста общ. Едва от три дни чета усилено по темата за емиграция в НЗ, провокирана от последните отчайващи събития в България... Все още навлизам и в терминологията и в детайлите, но ми се искаше да чуя и вашето компетентно мнение - дали бихме имали реални шансове да ни одобрят. Ето накрато за нас:

    Аз - водещ кандидат
    възраст - 37 год.
    образование - висше, магистър по Икономика / УНСС
    специалност - Икономика и управление на търговията
    стаж - общо 12 години в областта на Рекламата, 6 от тях в Международна рекламна агенция с представителство в България на позиция Account Manager
    (основният ми клиент беше Макдоналдс). Напуснах Агенцията преди три месеца, но съм в прекрасни отношения с всички и затова се замислям да събера препоръки както от локалния клиент и агенция, така и от нашите координатори от САЩ (Чикаго) и Германия, с които съм работила. Не знам дали ще имат някаква тежест, но поне агенцията и клиента звучат познато Агенцията има представителство и в Окланд, НЗ, та в някакъв етап може би ще пробвам и по тази линия. На първо време обаче бих искала да разбера колко точки бих събрала само от образование и опит... Професията ми фигурира в списъка "qualification in an identified future growth area", но дали образованието ми ще бъде признато и то в степента му магистър?

    Мъжът ми
    възраст - 39 год.
    образование - висше, бакалавър / УНСС
    специалност - Икономика и управление на индустрията
    стаж - 10 години в областта на Търговията (търговец на компютри), в момента е Product Manager на Epson, Apple, D-link, др. Фирмата, в която работи е българска.

    Утре сме на тест в Британика за да ни определят нивото на английския, след което ще запишем курс за IELTS. И двамата имаме средно ниво на владеене на езика, но с курса се надявам да го подобрим и да вземем заветните 6,5 точки.

    И така. Как ви звучи?

    #2
    Re: Оценка на шансовете Стефи&Ники

    Добре дошли - звучи доста добре.
    Така написано:

    1) минимално: 105 т.
    възраст, бакалавър и 10 г опит

    2) максимално: 135 т.
    точките от по-горе и
    +20т за партньор с бакалавър и поне 6.5 ИЕЛТС
    +10т за магистър на основния кандидат

    Значи - за коя специалност ще се бориш и има ли я в LTSSL или ISSL?
    Виж много внимателно изискванията от 3-та и 4-та колони. Трябва точно да се изпълнят.

    Със 135 има някакъв шанс, въпреки че напоследък се усетиха хората и без предложение за работа почти не става май.

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете Стефи&Ники

      Сърдечно благодаря за бързия отговор!!! Даде ми малко надежда, защото аз точките като максимум ги изкарах 110, което ми се видя страшно недостатъчно. На въпроса ти - професията ми я няма нито в LTSSL нито ISSL. Фигурира само в списъка на SM8 Bonus points: Identified future growth area/Creative industries/Advertising http://www.immigration.govt.nz/opsmanual/30554.htm Всъщност това дава допълнително 10 точки ако не бъркам...

      Мъжът ми, който по принцип работи в компютърната индустрия ще се опита "я извърти" като IT специалист, но предполагам имиграционните са се нагледали на всякакви интерпретации и веднага ще го заподозрат.

      Остава Job offer-а... Както пишеш тя се явява задължителна в нашия случай. Ще насочим усилия и към нея веднага след като се явим на IELTS (през април). Хубавото поне е, че като бяхме на входящ тест в Британика за определяне нивото на англ. ни и двамата ни определиха като Advanced, което е достатъчно като ниво за да започнем курса IELTS.

      Миналата седмица мъжът ми се запозна с един българин, който преди 12 години е емигрирал в НЗ, направил си собствен бизнес с кафе, обаче му доскучало там и се върнал в България (как искам да съм на подобно "скучно" място!). Та той посъветва мъжа ми да си наемем консултант по емиграция от НЗ, който по местните закони е лицензиран адвокат. Може би някъде сте го коментирали (извинявам се за което, още не съм изчела всичко), но би ли препоръчал и ти този вариант? Предполагам, че първата реакция би била, че е много скъпо, но ако е така колко ориентировъчно би струвало да се използва услугите на тъкъв човек и има ли смисъл според теб? Не за друго, а защото според мен би бил най-добре запознат с изискванията за вида на документите, попълватено им, последни актуализации, др...

      Comment


        #4
        Re: Оценка на шансовете Стефи&Ники

        Стефи, малко да ви полея със студена вода - ако я няма специалността в списъците не може да се кандидатства по каналния ред за Skilled Migration. Ще трябва предложение за работа.

        За "извъртането" на професията - това винаги може да се направи, но уви не можеш да "извъртиш" оценката на образованието, което е ключов момент при кандидатстването.

        Имиграционния консултант е скъп, ако започнеш да движиш нещата през него, НО първоначалната оценка (даваш всичко каквото имаш и той ти казва за какво ставаш/не ставаш) мисля че е под НЗ$100.

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете Стефи&Ники

          Разбирам. Не е поливане със студена вода - много навреме и много на място го каза. Ще работим задължително в посока за предложение за работа. Още повече, че имаме и две деца и да тръгнем някак на сляпо с идеята, че "все нещо ще намерим на място" изобщо не ми допада.

          Подхващаме сериозно да четем, а от януари тръгваме на курс за IELTS. Като изникнат въпроси ще пиша пак.

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете Стефи&Ники

            Не мога да не се похваля с резултатите от изпита ни по IELTS, току-що излязоха (явихме се на 15-ти февруари). Аз имам средно 7,5, а мъжа ми 7-ца. Най-голямо терсене ми беше последната част на слушането, защото на тестовете в курса страшно много бърках - не смогвах да чета въпроса, да слушам и да записвам едновременно. Но в действителност курса беше доста по-сложен, от това което се падна на изпита. Та на слушане и четене имам 8-ци!!! Писането доста ми е понижило средната оценка - 6,5... Както и да е. Важното, е че и двамата минаваме границата от 6,5, а това ще даде и точки за мъжа ми.

            Междувременно поисках референции от колегите от Чикаго, а те пък ми обещаха контакти на техни колеги от НЗ, които евентуално ще съдействат за работа. За момента не смея да гледам твърде оптимистично, но полека-лека колелото се завъртя...

            Минаваме към признаване на дипломите. До сега не предприехме нещо понеже нямахме никаква идея дали ИЗОБЩО ще преборим IELTS-а, но той пък не се оказа толкова страшен. Оцеляхме

            Comment


              #7
              Отг: Оценка на шансовете Стефи&Ники

              Поздравления за огромната крачка напред
              Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

              Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

              Comment


                #8
                Отг: Оценка на шансовете Стефи&Ники

                Отдавна не съм писала в темата, но при нас има леко задвижване и споделям тук опита ни,
                дано бъдем полезни с нещо.

                Както ни посъветва NikiG, свързахме се с имигр. консултант, който да направи анализ на нашия случай и да прецени реалните ни шансове. За целта се свързахме с консултанта на Мустакар (благодарности, за това, че го е споделил в една от темите!) и му изпратихме пълна информация за нас. Неговата преценка беше, че пазара в НЗ в момента е наситен с рекламисти и маркетолози, затова моите шансове са по-малки от тези на мъжът ми, който с професия IT sales representative има по-големи шансове като водещ кандидат. Вторият съвет беше да се насочим към получаване на work visa, която при предварително подготвени документи ще отнеме около 20 дни, за разлика от резидънс визата, която би отнела около 6 месеца. Това би ни дало възможност веднага да се преместим, да получаваме някакви финанси и съответно веднага след това да започнем
                процедура по кандидатстване за резидънс виза. Разбира се за work визата ни трябва job offer, което според него изисква ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да сме на място в НЗ.

                С мъжа ми решихме да наемем консултанта, най-вече за да ни дава навременни съвети за това какво, кога, как да процедираме. Подхотвихме всички необходими документи, преведени, легализирани (актове за раждане, дипломи, доказателства за съжителство, други). Планирахме да замине мъжа ми за три месеца, от септември до декември, когато трудовия пазар леко се раздвижва. Много ми се искаше и аз да дойда поне за две-три седмици, да видя всичко "на живо" и успоредно да се пробвам за работа, но нямаше на кой да оставим децата, които тъкмо тръгваха на училище.

                От темите във форума се бяхме понаплашили, че могат да го върнат от границата, ако заподозрат че е там за да търси работа, затова се презастраховахме и той си взе билет за отиване и връщане след три седмици (билета беше с опция да си смени датата на връщане), което в последствие се оказа автогол! Багажа беше изцяло туристически - спортни обувки, якета, пътеводители, резервация в хостел, разменени мейли за туристически обиколки с НЗ фирма...

                И така, миналата седмица замина - Истанбул-Куала Лумпур-Окланд. На летището в Окланд, изведнъж дежа-ву... От целия самолет САМО него го отделят от опашката под претекст, че има проблем с паспорта му. В последствие казват, че всъщност няма никакъв проблем с паспорта, но започват ТРИЧАСОВА проверка на багажа, съпътствана с разпит: "Взимаш ли наркотици? Пренасяш ли наркотици? Защо си минал през Малайзия? Среща ли се с някой в Малайзия? Взимал ли си пакет от някой в Малайзия?". В същото време са правили и химически тестове на проби от багаж, портмоне... За капак са го питали: "Защо пътуваш сам? Защо не си с жена си? Аз сега какво
                да обяснявам на шефа, че не си с жена ти?". Мъжа ми обяснил, че е решил да си почине, че аз се грижа за децата в България... Междувременно му взели компютър, телефон, Киндъл и направили пълна проверка какво съдържат. Най-накрая, след като се убедили, че няма нищо съмнително, му върнали паспорта с думите "Добре дошли в Нова Зеландия!", сменили тона и дори му помогнали да си събере разхвърляния багаж. Тогава мъжа ми ги попитал "Защо беше всичко това? Защото съм от България ли?" и те му казали "Да. Идваш от държава с висока степен на заплаха - организирана престъпност, проституция, наркотрафик. Трябва да бъдем внимателни кой пускаме, но от тук нататък вие вече сте добре дошли отново тук."

                Та така, сънародници. Колкото и да ни е болно, явно държавата ни официално е в черния списък...

                Лошото, е че заради самолетния билет са му дали само едномесечна виза, а за това време той със сигурност няма да успее да си намери работа. Мъжа ми вече е регистриран във форума и ще си задава въпроси или търси съвети сам. Но като цяло за краткия период от една седмица престой на новозеландска земя явно доста му харесва А започва и на мен все повече да ми допада
                Много важно беше за нас, преди да предпиемем тази важна стъпка, поне единия да види как е на място. А към момента нещата, които сме чели доста се покриват с действителността

                Comment


                  #9
                  Re: Оценка на шансовете Стефи&Ники

                  Сега разбирам защо ДОРИ мене с постоянна жителска виза (в български паспорт естествено) ме спряха януари 2014 на връщане от Тайван и ме разпокитиха по същия начин. Но при мен има и друго нещо: в понеделник се връщах от САЩ (3 седмици), и същия петък пътувах за Тайван и в понеделник се прибрах (2 нощи там). Бях и само с малка раничка ръчен багаж. Та явно ме заподозряха какво пък толкова пътувам и подозрително малко време седя. Искаха да знаят в Тайван какво съм правил и в кой хотел съм бил. Имах документация, и на музей бях ходил, та след обстойната проверка ме пуснаха.

                  За маркетинг/реклама - наистина е наситен пазарът. В момента даже има българин и българка в подобно положение, които търсят същия тип работа, с тази разлика, че българката е с американски паспорт и е с working holiday visa за година и може да работи каквото си пожелае (намери). Само мога да пожелая успех!

                  Comment

                  Working...
                  X