Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шансовете на Ниа и Иван

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Шансовете на Ниа и Иван

    Здравейте ,

    Името ми е Ниа а съпруга ми Иван,
    Преди три години посетихме НЗ и от тогава мисълта за eмиграция там не ме напуска. По стечение на обстоятелствта чак сега започнахме сериозно да се подготвяме и проучваме въпроса.
    Така , аз съм архитект а съпруга ми геодезист и ако му признаят Surveyor 232212 и Bachelor of Surveying и в най добрия случай и магистърската степен би трябвало по този показател да вземем 50 ( 60) точки за образование.

    За възраст сме в категория 30-39 години - 25точки.

    Стаж – той има над 10 години стаж по специалноста и понеже е в LTSSL би трябвало да вземе – 30точки и още 15 за стаж в absolute skill shortage.

    За моето образование би трябвало да вземем още 20точки.
    И така по мои сметки общо излизат 140 точки.

    Проблема при нас е че аз съм по-добре с английския но с моята професия нямаме шансове освен ако нямам оферта за работа. В момента и двамата сме се захванали здраво с езика като аз ще се явя на IELTS през юли но мъжа ми най- рано след година. Незнам дали да предприемам отсега действия за асесмънт на дипломите или да чакам да вземем IELTS. Също се чудя, понеже нашите специалности изискват occupational registration дали да не предприема действия поне за мене докато чакам неговия резултат. Разбрах от EIO Form че образованието може де се асесне освен от NZQA и от Occupational Registration Body – някой правил ли го е?

    Ще съм много благодарна за мнение за нашите шансове и дали не греша някъде с точките.
    Last edited by _nia; 05-04-13, 13:16.

    #2
    Re: Шансовете на Ниа и Иван

    Здравейте Ниа и Иван - наистина ще е супер, ако изкарате 140 т., защото няма да има нужда да чакате да ви изтеглят. Няма значение колко му е добър английския на Иван, стига да може да изкара 6.5 средно

    А за регистрация уви нямам информация. Прочетете условията и ако има някакви конкретни въпроси, ако не разбирате нещо, питайте. Ще се радвам да отговоря.

    Успех!

    Comment


      #3
      Отг: Шансовете на Ниа и Иван

      Благодаря ти за отговора NIKIG,
      дано нещатата да се развият както си ги представям и дано да няма някакви промени докато дойде време да подадем EOI. Все си мисля че сме закъснели с тази стъпка и няма да можем да се измъкнем - всички знаят от къде

      Comment


        #4
        Отг: Шансовете на Ниа и Иван

        За вас специално имам много добри предчувствия

        Comment


          #5
          Отг: Шансовете на Ниа и Иван

          Здравейте Ниа и Иван. Вие сте почти аналогичен случай на моя. Жена ми е архитект а аз конструктор: и двамата от ВИАС. Попадаме в същата възрастова група (нищо чудно да се познаваме). Аз съм випуск 2001 а жена ми 2004.
          Какво направихме ние:
          1) направихме си preliminary assessment на дипломите където и двамата ни писаха бакалаври (8мо ниво); междувременно аз изкарах IELTSа със среден резултат 7.5 и подадохме документи като събирахме 125 точки; започна се чакане без успех.
          2) в един момент жена ми се яви и тя на изпит и изкара средно 6.0 като беше убедена че ще я скъсат. Редактирах си EOI и вече събирахме 145 точки и веднага ни селектнаха.
          3) в последствие на жена ми й потвърдиха 8мото ниво а на мен ми дадоха 9то(+10т. не че имаше значение в този момент). много е важно да имате придружително писмо; мисля на мен то много ми помогна.
          В заключение: ако се подготвите добре за изпита по английски, дори и да не сте много добре като цяло изобщо не е трудно да покриете минимума. Пробвайте се след това със Full Assessment защото иначе сте обречени на 8мо ниво (50 т.)
          Дерзайте!

          Comment


            #6
            Отг: Шансовете на Ниа и Иван

            Sasho, NikiG - наистина ми давате надежда.

            Sasho - няма начин да не сме се виждали - аз съм завършила 2003 а съпруга ми 2001.
            Много се радвам че, сте наистина почти аналогичин случай и ще сте ми много полезни. Искам да те попитам нещо относно дипломите на инженерите от ВИАС. При нас нали няма бакалавърска степен а завършваме направо магистри. Страхувам се че, ако се борим да му признаят магистърска степен 9то ниво то няма да отговоря точно на това което пише в LTSSL - а то е Bachelor of Surveying и тогава става по-лошо - няма да признаят нито стажа му нито допълнителни точки. Не разбирам след като сме завършили направо магистри това значи ли че, имаме и бакалавърска степен, т.е. ако му признаят ниво 9 то значи ли че ще има и ниво 8 което ни трябва всъщност. Това обмислям в момента за да знам какво да искам в придружителното писмо.

            Comment


              #7
              Отг: Шансовете на Ниа и Иван

              Сашо, прочетох че сте имали с жена ти собствена практика в България - този стаж успя ли да го докажеш пре НЗ имиграционните? (или предстои да се доказва)
              За пред Австралийците това би било близко до невъзможно - трябваше да искаш препоръки от всички клиенти по проекти за които си работил, с дати, задачи и т.н. и ги сумират поотделно.

              Comment


                #8
                Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                Страхувам се че, ако се борим да му признаят магистърска степен 9то ниво то няма да отговоря точно на това което пише в LTSSL - а то е Bachelor of Surveying
                Това е малко неясно и същевременно важно. В най-добрия вариант ще ти признаят и двете, т.е. все едно си изкарал образованието по стандартния начин, първо бакалавър, а после магистратура. Точно затова е важно и придружителното писмо за което Ники постоянно споменава.

                Нека по-запознатите ме поправят ако греша.

                Comment


                  #9
                  Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                  Написано от permutation Виж мнението
                  Сашо, прочетох че сте имали с жена ти собствена практика в България - този стаж успя ли да го докажеш пре НЗ имиграционните? (или предстои да се доказва)
                  За пред Австралийците това би било близко до невъзможно - трябваше да искаш препоръки от всички клиенти по проекти за които си работил, с дати, задачи и т.н. и ги сумират поотделно.
                  Към настоящия момент сме на етап чакане за кейс офисър, т.е. документите ни бяха приети на първо четене. Обяснявам стъпките и съображенията ни до тук:
                  В БГ мисля има следните три варианта на свободно практикуващи:
                  а) по граждански договори за редица професии като проектанти, адвокати, хор на изкуството и т.н. Доходите се декларират в данъчна декларация за физически лица.
                  б) с фирма (ЕТ, ЕООД, ООД, ОДЗ). Прави се счетводоство и доходите се декларират във фирмена декларация
                  в) бачакане "на черно" с пари на ръка.
                  С жена ми попадаме в б). Какво пратих:
                  1) документ от счетоводителката с печат на НЕЙНАТА фирма с балнсите за нашата фирма за 5 години назад
                  2) съдебно решение за регистрация на фирмата
                  3) 3-4 препоръки от клиенти
                  Оставих за резерва:
                  1) още препоръки
                  2) евентуално ако искат документи от НАП и НОИ
                  Ако си в категория а): предполагам вече ще се наложи да подадеш извлечение от данъчна декларация и/или НОИ + препоръки.
                  Ако си в кат.в) според мен е мисия невъзможна.
                  Пак казвам че още не сме минали пътя докрай и не знам дали документите ще са ОК.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                    Уебсайт-портфолио като на любимите ми близнаци съученици (ще си позволя да им постна линка само за пример: http://ispdd.com/)

                    Разтеглени препоръки от клиенти - включете всякаква работа, от първоначалния контакт, защо са ви избрали, до приключване на проекта (консултации по време на строежа, финална инспекция по Акт 16 или там каквото се води).

                    Сашо, а и останалите - много правилно си разбрал да не пращаш всичко. То си е едно танго направо комуникацията с кейс офисъра. За всичко ще искат още неща и ще имат въпроси. Колкото и да вярваш, че си предоставил цялата информация. Това да не ви стресира, ама никак. Търпеливо предоставяйте всичко и отговаряйте веднага на запитванията. Ако го нямате в момента, пишете че го нямате в момента, но може да го предоставите след Х дни. Питайте дали може да се сканира и да се прати по емайл като предложите да изпратите същевременно и оригинала по пощата. Така спестявате време и всявате увереност, че сте наистина сериозни и искате да емигрирате (да отбележа - това е другото най-важно нещо, на което държат след като си докажете точките - едно малко колебание или споменаването на друга страна като възможна дестинация ще е причина да ви откажат визата). Ще ви питат на интервюто дали не сте мислили за миграция в друга страна - не споменавайте Австралия(!) Дори може да ви подпитат за нея.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                      Сашо, щом документите са ви минали на първо четене, сигурно това е правилен начин за НЗ.

                      За АУ, обаче, точки се дават единствено за работа по конкретна специалност и принципа е (малко опростено): някой с правомощия (не ти) трябва да състави документи че по негова заръка си работил над 20 ч. на седмица работа с характеристики за специалността и за тази работа ти е плащал. Всички такива периоди за последните 10 г. се събират и ти се определят точките. Този някой може да е шеф или клиент - тях чак толкова юридическата форма под която си работил не ги вълнува, при над 200 юрисдикции по света.
                      Има разбира се и възможност за собствени декларации, но когато сам твърдиш нещо стават изключително подозрителни и те обръщат с хастара навън.
                      Чел съм по други форуми за отказани визи, а и тук наскоро имаше описан един такъв случай за туристическа виза обаче, на собственици/шефове на фирми. Наскоро на един индиец със собствен бизнес му бяха правили 3 проверки, включително посещение в офиса му от АУ посолството, преди да му издадат виза.

                      Попитах, защото съм чел страховити истории и исках да знам как е за НЗ.

                      Comment


                        #12
                        Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                        Ники, че и интервю ли има за НЗ? Явно много неща не знам за процеса там... ти каза ли им че си подавал за Оз през 2008?

                        Като че ли за Ау всичко е по-бюрократично - дори емайла с който те контактва кейс офисъра е автоматично генериран.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                          Permutation има интервю, ами как След като са минали всички проверки ви се обаждат и искат да говорят и с главния и с втория кандидат.
                          Подбрана информация за ваше улеснение

                          Тук са ти описани въпросите

                          Comment


                            #14
                            Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                            По отношение на доказване на стажа - това щеше да ми е следващия въпрос но вие сте го разяснили доста добре. Ние също поподаме в категория семейна проектантска фирма - плащали сме осигуровки данъци и т.н. Имамаме и доста договори и препоръки които можем да вземем от клиенти и местни административни органи. Само да стигнем до това.

                            NikiG - с близнаците бяхме в един випуск - света не е толкова голям май

                            Искам само да помоля за още някое мнение по въпроса с дипломата на съпруга ми - дали да моля да му признаят магистърска степен след като в LTSSL искат бакалавър. Да не кажат после че е преквалифициран. За него реших направо да направим пълна оценка в NZQA и това ще е следващото нещо с което ще се заема докато чакаме да вземе IELTS.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Шансовете на Ниа и Иван

                              Важно е придружителното писмо към NZQA, в което да се обясни, че специалността в БГ е примерно 5 годишна и бакалавърът е включен в магистратурата, но не се дава отделно, тъй като е безполезен - примерно в БГ за регистрация като архитект в съсловната организация се изисква магистратура (естествено ще приложите и такава регистрация). Тогава те 1та ви диплома би могло да я оценят като две - бакалавър + магистър.

                              Внимание! Имиграционните се заяждат и спокойно могат да откажат, ако NZQA оцени само магистър, а се иска бакалавър... Ето с това ме отлюбиха и ми се наложи да правя пълно IQA и да проституирам пред NZQA да ми дадат каквото трябва:

                              "A level 7 degree with a major in computer science, information science or information technology is specifically stated and therefore required. The requirement is specifically set at this, as this is where a long term skill shortage exists in the New Zealand labour force. The requirements of the long term skill shortage list are put together with the relevant industry representatives to insure that we capture the correct skills to fill the long term skill shortages that exist.
                              Having a level 9 may demonstrate that a level 7 was once attained, however this does not mean that you have completed the level 7 degree in the required subject area."

                              Comment

                              Working...
                              X