Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Един подводен камък

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Един подводен камък

    Четейки последните мнения ми хрумна да споделя нещо много коварно което може да ви се случи по пътя към визата... прочетох го в други форуми където хора са се опарили.

    В информацията на ДИАК се казва че се дават 15 точки за поне бакалавърска степен.

    Да предположим че сте завършили като бакалавър по физика, след това магистратура по ИТ и винаги сте работили като програмист (най-общо). Подавате си документите за асесмънт и ви излиза резултат за Х год. опит като програмист и магистър по ИТ. Вече окрилен, си подавате ЕОИ, получавате покана, подавате документи за виза и чакате. Изневиделица ви контактва кейс-офисър и пита за асесмънт на вашата бакалавърска степен, защото магистратура без бакълавър не важи. Оттук възможностите ви са доста ограничени, защото е вече късно да подавате документи за асесмънт пред друга организация (трябва да предоставите документите до 4 седмици). Възможен изход е да опитате да ви върнат парите като твърдите неволна грешка или просто да изгорите, защото дори да сте твърдяли 75 точки и като приспаднете 15 пак да ви останат 60 (достатъчно), то правилото е че трябва да докажете всички точки които твърдите (затова сте получили покана).

    Затова е добре ако сте в подобна ситуация - несвързана бакалавърска степен с опита -, да си асеснете също и бакалавърската диплома предварително към подходящата организация.

    #2
    Отг: Един подводен камък

    permutation, мерси за препоръката.

    А друго се чудя. Възможно ли е да ми асеснат квалификацията на по-малка? Аз в момента съм с бакалавърска само. Но, ако ми принизят квалификацията, няма да получа точки, като за бакалавър. Тогава пия една студена вода.

    Comment


      #3
      Отг: Един подводен камък

      Хайде и аз да споделя моите 5 ст. по темата за "подводните камъни"
      Както се знае магистърската степен е "надстройка" на бакалавърската.
      Да обаче аз като бях студент директно получих магистърско звание.
      Някой има ли идея как ще ми признаят само званието "магистър" без да съм бил "бакалавър"?
      Благодаря.

      Comment


        #4
        Отг: Един подводен камък

        Написано от chudenka Виж мнението
        permutation, мерси за препоръката.

        А друго се чудя. Възможно ли е да ми асеснат квалификацията на по-малка? Аз в момента съм с бакалавърска само. Но, ако ми принизят квалификацията, няма да получа точки, като за бакалавър. Тогава пия една студена вода.
        Едва ли! В моя случай магистратурата ми я принизиха до бакалавър защото съм по старата система - директен магистър след 5 години, без междинен бакалавър. Но пак ми признават поне бакалавър, което е достатъчно.
        Впечатленията които имам са, че при асесването цедката е широка, проблема е след това с ДИАК.

        Comment


          #5
          Отг: Един подводен камък

          Написано от ogimaster Виж мнението
          Хайде и аз да споделя моите 5 ст. по темата за "подводните камъни"
          Както се знае магистърската степен е "надстройка" на бакалавърската.
          Да обаче аз като бях студент директно получих магистърско звание.
          Някой има ли идея как ще ми признаят само званието "магистър" без да съм бил "бакалавър"?
          Благодаря.
          Виж какво съм отговорил на Чуденка - сигурно ще ти признаят бакалавър като мен.

          Comment


            #6
            Отг: Един подводен камък

            Темата не е за Нова Зеландия, но в такива ситуации NZQA може да го признае като Бакалавър с почести на Ниво 8 (между бакалавър 7 и магистър 8), което си носи точките за бакалавър при кандидатстването за миграция.

            Колкото до "подводния камък" - колко са глупави от ДИАК. Защо трябва да се асесваш за образование (това за Австралия)? Асесмънта за Австралия си е само за професията. Образованието само се превежда и легализира - един вид: минал съм го. Моя асесмънт от ACS пише, че ми признават професия Х с У години стаж и толкова.

            Comment


              #7
              Отг: Един подводен камък

              Да, но като минаваш процедурата за имиграция за Австралия (асесмънта и IELTS са вече в миналото), как взимаш точки за образование, ако не са ти го асеснали? Аз твърдя, че съм бакалавър, но кой от австралийска страна трябва да каже - да, наистина образователната й степен отговаря на бакалавър?

              Сега намерих нещо:

              The authority that conducts your skills assessment will determine whether any qualifications earned outside Australia are of a standard that is comparable to the relevant Australian qualification.
              You may be able to receive points for a qualification that is not related to your nominated occupation. If the authority that conducts your skills assessment cannot give you an opinion about this qualification, contact Vocational Education Training and Assessment Services.


              Аз го разбирам, че асесмънт комисията оценява и опита, и образованието.
              Last edited by chudenka; 19-03-13, 16:50.

              Comment


                #8
                Отг: Един подводен камък

                Ух, новите правила за точкуване от 2011та или 2012та. Като аз подавах такова "дживотну" нямаше.
                И според този текст, който си извадила излиза, че VETASSESS са оценяващата организация на квалификации (дипломи), които не са пряко свързани с номинираната професия.

                УРА! Значи наистина ще са необходими 2 (ДВА!) асесмънта.... Печатниците на австралийски долари да стартират... сега!!!

                Comment


                  #9
                  Отг: Един подводен камък

                  Да, в моя асесмънт са посочени:
                  - към коя ANZCO са уменията
                  - образование
                  - опит

                  Печатницата работи наистина на пълни обороти! То сигурно това е и една от причините да свалят точките... ама да не се впускам в спекулации.

                  Иначе аз има да си чакам поне още 2 месеца за виза: на 22 Фев се обадих в ДИАК да питам какво става - имам ли кейс офисър и за медицинските. Операторката не изгаряше от желание да ми каже, но успях да изтръгна че "recently" имам CO и медицинските на цялото семейство са реферирани към MOC (демек за който не знае - когато не всичко е съвсем наред се препращат към по-компетентни за мнение). 2 пъти я попитах дали и децата са реферирани? - "да". За децата си е наистина възмутително ако е вярно, щото няма за какво!!!
                  На 1 Март наистина ми писа CO да му пратя форми 80 и пак документите на жена ми и децата. Пратих ги и сега са всички със статус "received", но виза няма... сигурно наистина медицинските са реферирани, не съм му писал да го питам щото на MOC сега им отнема поне 3 месеца да оценят медицинските, а сигурно и 4 е по-реалистична цифра а има и случаи при които може да забравиш, че си подал за виза...

                  Comment


                    #10
                    Отг: Един подводен камък

                    Дали правилно съм разбрал - ако си учил за инженер и си работил като такъв те оценява само ЕА (в моя случай). Но ако си учил за агроном, пък си работил като инженер те оценяват както ЕА, така и VETASSESS. Тоест трябва да си платиш 2 пъти за да вземеш точки от стажа и от образованието. Така ли е?

                    Comment


                      #11
                      Отг: Един подводен камък

                      Написано от permutation Виж мнението
                      Иначе аз има да си чакам поне още 2 месеца за виза: на 22 Фев се обадих в ДИАК да питам какво става - имам ли кейс офисър и за медицинските. Операторката не изгаряше от желание да ми каже, но успях да изтръгна че "recently" имам CO и медицинските на цялото семейство са реферирани към MOC (демек за който не знае - когато не всичко е съвсем наред се препращат към по-компетентни за мнение). 2 пъти я попитах дали и децата са реферирани? - "да". За децата си е наистина възмутително ако е вярно, щото няма за какво!!!
                      На 1 Март наистина ми писа CO да му пратя форми 80 и пак документите на жена ми и децата. Пратих ги и сега са всички със статус "received", но виза няма... сигурно наистина медицинските са реферирани, не съм му писал да го питам щото на MOC сега им отнема поне 3 месеца да оценят медицинските, а сигурно и 4 е по-реалистична цифра а има и случаи при които може да забравиш, че си подал за виза...
                      permutation, съжалявам, че толкова ви мотаят...Може ли да те попитам по-подробно за медицинските - знам, че се провеждат в мед.център Вита. Но кога трябва да се направят? Например мога ли утре да мина медицински, ако ми хрумне, пък да ги ползвам след 5 месеца (съвсееем ориентировъчно) или трябва да чакам нещо? Четох, че искат medical exams and x-ray. Явно много държат на тоя рентген, навсякъде го споменават. На децата правихте ли? А какво се случва, ако една жена е бременна или пък кърми - пак ли я задължават да ходи на рентген? Май много въпроси станаха...

                      Оги, съвсем се обърках с тия асесмънти при разлика в стажа и образованието...

                      П.П. Приемам всякакви стиснати палци за първия етап на чакането - започна при нас.

                      Comment


                        #12
                        Отг: Един подводен камък

                        chudenka, медицинските ти са най-малкият проблем. Ние ги правихме миналата година Януари и общо взето си беше въпрос на добра организация. Хората във "Вита" бяха/са доста разбрани и не им е за пръв път да пращат документи за AU или NZ. Мисля,че някъде беше написано каква е давността на прегледа, но май не можеше да е повече от 6 месеца.

                        Колкото до X-ray - има описание в клиниката ако си бременна, ако кърмиш и т.н. Най-хубавото е,че може да посочиш горните фактори като причини да не си направиш на този етап снимка, но рано или късно ще ти я искат.

                        На децата не се прави. По времето, когато си правихме изследваният във "Вита" нашите деца бяха на 4 години, а малката беше на няколко месеца. Тях само ги преглежда педиатър - и то не само ей така отгоре, отгоре. Внимателно си ги преглеждат. Мисля, че до 6 години не им вземат и кръв.

                        За повече подробности мисля, че и permutation може да сподели.

                        Jorje

                        Comment


                          #13
                          Re: Един подводен камък

                          Рентгенът е задължителен и проверява за туберкулоза. Радиологът трябва изрично да посочи, че не вижда нищо на снимката (прегледайте си добре формуляра, преди да си заминете). На нас с Иван ни върнаха медицинските от ИНЗ, защото лекарката беше забравила да постави отметка, че според нея всичко е наред.

                          За оценките от 2 организации - както чета тук, оставям с най-вероятно правилното впечатление, че ще са необходими само ако има коренно разминаване в специалностите на бакалавърската и магистърската степен. Примерно бакалавър Свиневъд и магистър Ракетен инженер. Но само 1 оценка ще е нужна, ако имаш бакалавър Свиневъд и магистър Свинар

                          Comment


                            #14
                            Отг: Един подводен камък

                            Като че ли най-честите проблеми по пътя към визата са ielts, доказването на стажа пред diac и медицинските. Затова и доста хора за да минимизират риска изчакват да мине някоя от тези фази преди да предприемат следваща стъпка, напр. подават за асесмънт след ielts и организират медицинските чак след като им ги поиска кейс офисър.
                            Свидетелството за съдимост и медицинските се правят в последния момент и по една друга причина - имат валидност от една година и по този начин определят крайната дата за първоначално влизане в австралия, при издадена виза.
                            Понеже жена ми има една операция в миналото и знаехме, че може да реферират медицинските и оттам да се забави процедурата решихме да не чакаме кейс офисър да ги поиска.

                            Наистина човек по време на прегледите остава с впечатление, че това е най-малкия проблем, вкл. и защото подобни изключения за бременни и рентген са обмислени и решени. Нашите деца са на 4 и 5, като за малкия беше само преглед, на големия и урина.
                            Засега нямам информация защо може да са реферирани медицинските, особено тези на децата:
                            - може да е някакъв пропуск на вита (те са лицензирани за всички емигрантски държави и всички прегледи са сходни, но имат си особености)
                            - може да е някакъв проблем с електронната система където ги ъплоудват (все още системата има доста проблеми)
                            - от друг форум ме убеждаваха че за определени държави винаги ги реферират, но аз знам че от бг има хора на които са били директно финализирани, напр. Анита.

                            Много е трудно да се прогнозира за какво време се получава виза от ДИАК, някои хора които са млади, сами, без голям стаж за доказване я получават за 3 дни след назначаване на кейс офисър, за други - може и година да ги разследват, мотаят с медицински и т.н.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Един подводен камък

                              - от друг форум ме убеждаваха че за определени държави винаги ги реферират, но аз знам че от бг има хора на които са били директно финализирани, напр. Анита.
                              И нашите бяха реферирани или поне пишеше нещо подобно...обаче след 3 дни се появи "финализирани". Предполагам че това е стандартната процедура и не значи че има медицински проблем ами че са "in progress", дано и във вашият случай да е това.

                              А какво се случва, ако една жена е бременна или пък кърми - пак ли я задължават да ходи на рентген?
                              Доколкото четох от други форуми ти спират процедурата докато родиш/спреш да кърмиш....освен ако не представиш сравнително актуална снимка. Не гарантирам за достоверност на информацията!

                              Comment

                              Working...
                              X