Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Подготовка за IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Подготовка за IELTS

    @MyCTaKaP Тази тема беше създадена като се копираха мнения от: http://www.bg2nz.com/showthread.php?...ull=1#post1218

    И мене ме тресе тресалото...Моят изпит би трябвало да е през месец май.
    И въпрос към всички (особено тези с много високите резултати на всички части ) - как се готвихте?

    За permutation разбрах, че е завършил амгистратура в английски университет - това не мога да си го осигуря до май месец.
    Last edited by MyCTaKaP; 15-03-13, 09:23.

    #2
    Подготовка за IELTS

    За моята подготовка за изпита:
    Решаване на голям брой тестове, които се намират навсякъде из нета - за да се свикне с формата.
    Не съм ходил на курсове специално за изпита, разчитам на придобитите досега знания . Те самите пък са придобити от няколко курса по английски през годините (преди повече от 5 години, първите преди повече от 20) - за основата. Оттам нататък много четене и ровене в нета (ако ти трябва някаква информация, най-добре е да я получиш в оригинал - най-често на английски), както и (може би доста изненадващо за някои) огромен стаж в играене на компютърни игри. Не става въпрос обаче за игрички от типа отстреляй всичко на екрана, а стратегии и RPG, в които четенето и слушането предопределят дали изобщо ще разбереш за какво става въпрос. От подобни игри се трупа огромен речников запас, често изобщо несвързан с всекидневния живот, който обаче влиза в употреба (особено на четенето, ако се падне нещо по-завързано като текст).
    Напоследък наблягам и на гледане на новинарски канали като BBC (най-вече), CNN и Euronews - надявам се това да ми помогне при говоренето по някакъв неведом начин, тъй като пак нямам с кого да тренирам на живо .

    П.П. Благодаря за стискането на палци.

    Comment


      #3
      Отг: Резултати и впечатления от изпита

      Написано от eNd3r Виж мнението
      За моята подготовка за изпита:
      Решаване на голям брой тестове, които се намират навсякъде из нета - за да се свикне с формата.
      А кой проверява тестовете или те са с отговори? Как се справяш с проверката на Writing-а?
      И как изобщо си осигуряваш спокойствие? Аз имам едно сладурче на почти 4г. вкъщи и съм убедена, че дори да се заключа в някоя стая, ще седи пред вратата и ще ме вика.

      Comment


        #4
        Отг: Резултати и впечатления от изпита

        За писането наистина няма кой да ти определи резултата с точност, но от примерите, които са дадени към тестовете човек може да се ориентира горе-долу какви са изискванията. Аз специално гледам най-вече да не падам под определения брой думи за съответното задание. За да не се налага да ги броиш по време на изпита, разбери по колко обикновено изписваш на ред и брой само редовете; освен това гледам да пиша минимум по два реда в повече (за всеки случай). Другото, което е желателно - да се спазва е разделението на увод, изложение (в няколко параграфа), заключение; ползването на свързващи думи за абсолютно всяко изречение (това лично на мен ми се струва голяма глупост, но с времето се свиква). Останалото вече зависи от темата - за мен някои теми са трудни, други изключително лесни, в зависимост от това дали ще успея да измисля доводи за и против).
        За спокойствието - не мога да ти дам съвет. Аз нямам подобни "проблеми", които да викат пред вратата , дори съм си взел отпуск, за да се подготвя по-добре за изпита, че този път наистина трябва да го взема.

        Comment


          #5
          Отг: Резултати и впечатления от изпита

          Изцяло подкрепям казаното от eNd3r. Изисква се сериозна подготовка и старание.
          Най-важното е запознаването с формата на изпита и да разбирането на точко-образуващите фактори:

          За запознаване с формата препоръчвам курса на British Council или книгите с упражнения (има ги и в нета).

          За точко-образуващите фактори:
          http://www.dcielts.com/ielts-speakin...s-explained-2/ (признавам си прочетох я отгоре, отгоре, но ми се стори много добре написана)
          Listening and reading - оценяване по точки
          Writing and speaking - оценяване по 4 фактора. От всички тях ще наблегна само на Coherence (разбрали ли сте въпроса и отговаряте ли адекватно), защото е най-често подценявания фактор!

          Има много източници, в който можете да се запознаете със системата за оценяване. Ето няколко от тях:
          Find out everything you need to know about how IELTS is assessed and marked. Plus, access downloadable guides to learn more about IELTS band scores.


          Marking schemes for IELTS Listening, IELTS General Reading and IELTS Academic Reading


          За подготовката - книжките на IELTS са прекрасни и най-важното е, че се придържат към формата на изпита. Аз лично ви съветвам да тренирате да ги правите за време, защото това също е съществен фактор от изпита.

          Четене на книги, гледане на телевизия/филми. Писане, писане, писане! За говоренето определено е трудно да се намери поле за тренировки. Аз лично потърсих помощ от учител по английски и... посетих няколко пъти http://freesofiatour.com/ търсейки компания за разговор. Директно им казвах, че се подготвям за IELTS и ми трябва native speeker, който търси компания или развеждач из София. Имаше голям успех - веднъж засякох учител по IELTS от Австралия, който беше тръгнал към Украйна!

          Поздрави,
          Христо
          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

          Comment


            #6
            Отг: Подготовка за IELTS

            MyCTaKaP, въх, уби ма!
            А как посети http://freesofiatour.com - намъкна се в групата и започна да завързваш разговор или...?

            Благодаря за информацията. Аз с толкова Pdf-И съм се заринала, че взех да се обърквам вече. Отделно си ходя на курса. Вчера за домашно занесох вместо 1 писмо (за първата част на writing-a) - 4 броя. И пак ми се виждат малко....
            Дано не вземат да ме изгонят от работа, че си поучвам в офиса...даже тук си писах писмата. Засичах си и време.

            Наистина това да си намеря Native speaker ми се струва много трудно.
            MyCTaKaP, в British Council как протича курса? Какво се прави? Ти кой си избра - 20 или 40-часовия? native speaker ли преподава или не? На какво набляга?

            Питам, щото се чудя дали да продължа втората половина на курса, като му дойде времето или да се преориентирам. Вчера, да речем, тренирахме разказване за време на такава test card (преподавателката я нарича q-card), която се пада на Speaking-a (втората част). Проблемът е, че разказваме на другарчето. Да, ама, ако другарчето не е толкоз advanced с английския, не може да хване слабите места, не може да даде съвети...Да, тренирам разказване, но до колко това е ефективно?!

            Comment


              #7
              Отг: Подготовка за IELTS

              Тъкмо ти отговорих на последния въпрос тук, а сега ще направя добавка: http://www.bg2nz.com/showthread.php?...ull=1#post1268

              За Free Sofia Tour просто отидох там няколко пъти, казах, че се упражнявам за IELTS и това е. Те казаха, че не искат да им разсейвам жертвите докато ги развеждат (защото е неприятно някой постоянно да жужи отстрани) и аз нямах проблем с това. изчаквах си търпеливо 2 часа да мине тура и винаги си намирах английска компания за след това. Хората дори се радват, че имат представител на местните, който може да им каже нещо повече, да ги заведе в хубава кръчма и т.н.

              Добавка: Ако смяташ, че ще ти е полезно, моля чувствай се поканена да публикуваш тренировъчните си писма за writing-a тук във форума (в нова тема моля ). Според мен тук има хора, който могат да ти бъдат от полза. Но моля имай в предвид, че говоренето и обсъждането на писмата може да помогне, но най-важното е практиката - да пишеш Знам, че е голям ШАШ, но с постоянство и тренировки целта е постижима!
              Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

              Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

              Comment


                #8
                Отг: Подготовка за IELTS

                Написано от MyCTaKaP Виж мнението
                Тъкмо ти отговорих на последния въпрос тук, а сега ще направя добавка: http://www.bg2nz.com/showthread.php?...ull=1#post1268

                Добавка: Ако смяташ, че ще ти е полезно, моля чувствай се поканена да публикуваш тренировъчните си писма за writing-a тук във форума (в нова тема моля ). Според мен тук има хора, който могат да ти бъдат от полза. Но моля имай в предвид, че говоренето и обсъждането на писмата може да помогне, но най-важното е практиката - да пишеш Знам, че е голям ШАШ, но с постоянство и тренировки целта е постижима!
                Тъкмо ти отговорих и аз на мнението в горния линк.

                Ако продължавам със същото КПД в пишенето на писма, ще ми трябва нов форум направо. Идеята си я бива.
                Вчера свалих един pdf с Collocation in English и се смахнах, като видях колко страници е - над 9000. Отделно свалих и един файл с идиоми. Ако имах поне 2 глави и 4 ръце....както и неограничено време за подготовка... Иска ми се да наблегна на богатството на речта и разнообразието в речника ми, но съвсем се обърках от къде да започна. Хващам се, че понякога не мога да обясня нещо, заради липса на точната дума в главата ми.

                Може ли един по-конкретен въпрос да задам? Ми..направо ще го задам. На Speaking-a във втората част, когато ти дават картонче с тема, по която да говориш, колко е препоръчителното време да бърбориш? В едни инструкции в интернет четох, че трябва да е около 2 мин, не по-малко, но не и много повече. От друга страна преподавателката на курса каза да говорим м/у 1 - 2 мин.(мааааксимум), защото ако се отплеснем повече, има шанс да ни прекъснат и да не покрием последния, да речем, bullet в картончето, което е голям проблем. Има логика. Но пък в горния файл пишеше, че 1 мин е малко и пак не е добре. Освен да си взема в джоба кухненски таймер - от тия пластмасовите яйца и да го наглася да звъни на 1 мин и 30 сек.

                Comment


                  #9
                  Отг: Подготовка за IELTS

                  Гледай да говориш повече - изпитващия ще казва "достатъчно" или ще направи жест (който не се записва на микрофона). Много е важно да засегнеш всичките въпроси.

                  Моя съвет е да не се притесняваш за това сега. Концентрирай се около другите модули, подобрявайки езиковото си ниво и свикването ти с формата на изпита чрез учебните тестове от книжките (IELTS 1-9). Колкото време, толкова - не сме на състезание.
                  Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                  Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                  Comment


                    #10
                    Отг: Подготовка за IELTS

                    Здравейте, да споделя и моя опит за изпита. Като втори апликант, целта ми беше да изкарам оценка над 4,5. Тъй като имах все пак начално към средно ниво на английски, започнах най-вече с книгите на Cambridge, има ги в торентите, свалих си всичките тестове и започнах. За писането е много важно да спазиш изискванията за форма-примерно по втората тема, трябва да започнеш с някакъв увод, въведение, да обсъдиш след това двете гледни точки по зададената тема и накрая да изкажеш собственото си мнение, като дадеш и някакъв личен пример. Общо взето темите са едни и същи и ако ги упражниш, няма да имаш никакви проблеми. Писмените ми работи ги проверяваше мъжът ми (който изкара оценка 8 ) горе долу подготовката ми отне около един месец, като се стараех всеки ден да правя writing. За устната част, предимно вечер, си говорехме на английски с мъжа ми, като целта беше просто да се пречупя за говоренето (защото за разбиране нямам проблеми). И така, на изпита изкарах средна оценка 6,5, като само на reading имах 7, на останалите беше 6.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Подготовка за IELTS

                      Здравейте,

                      Тук е мястото да попитам следното - оценката на вторият ( не водещ) апликант трябва да е 4.5. Това overall ли е , или трябва да е мин. банд 4.5 на всеки модул? Питам, защото за основният кандидат условието е на всеки модул, а не средно.

                      Чел съм го във форума, но ми се иска ако някой го е чел на govt - страница да го сподели, за да знам,че всичко е коректно.

                      Благодаря предварително.

                      Поздрави,
                      Jorje

                      Comment


                        #12
                        Отг: Подготовка за IELTS

                        Overall е.
                        Ама откакто въведоха минимална такса за втори апликант, мотивацията за това 2я да извади 4.5 е като че ли по-малка, щото то и явяваето на ИЕЛТС струва пари, време, усилия.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Подготовка за IELTS

                          Здравейте, за да не отварям нова тема, пиша тук.
                          Моля, ако някой е държал ИЕЛТС в Бургас да даде малко инфо - къде се провежда и т.н.Те ще ми изпратят писъмце разбира се с мястото и датите за спигинга, но аз искам по-раничко да се информирам.
                          Благодаря предварително.

                          Comment


                            #14
                            Отг: Подготовка за IELTS

                            А някой който ще се явява на ИЕЛТС във Бургас получил ли е това въпросно писъмце къде ще се проведе изпитът...понеже аз още си чакам. Обадих си във Бритиш, но от там ми казаха да чакам още...колко да чакам и аз незнам.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Подготовка за IELTS

                              Anni,

                              Днес или утре най-късно ще дойде писмото. Винаги е така - в последният момент. И аз им се обадих да ги питам къде ще е изпита, защото не стоя на табелата на София и да чакам да ми кажат. Но явно такава им е политиката.

                              Успех на изпита.

                              Поздрави,
                              Jorje

                              Comment

                              Working...
                              X