Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Богато въображение, или...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Богато въображение, или...

    Здравейте,

    Както знаете от други постинги сме на финална права със семейството за австралийска виза и искам да споделя някои преживявания и да помоля за мнения...

    В началото на Ноември'12 изпратих EOI към Skillselect, а на 16ти получих покана да подам за виза. Интересното е че 2-3 дни преди поканата имах обаждане от полски номер да канят фирмата на някакво европейско ИТ изложение, дадох им е-майл адрес но покана не се получи.
    Беше ми леко подозрително това обаждане, но не му отдадох сериозно значение защото знаех че SkillSelect би трябвало да работи изцяло автоматично (няма преселекция).

    След дълго мислене, по лични причини, чак на 18 Дек подадох за виза. Празници, отпускарски сезон в австралия и др. но нещата много се забавиха и още нямам кейс офисър, поне официално. Вече отнема 9 седмици за назначаване на CO.
    Междувременно минахме медицински - жената е с една стара операция, на мен кръвното ми беше леко завишено... докторката каза че такова леко завишение обикновено не е проблем. Ще ми се да вярвам че няма да има забавяне заради това.

    Днес получих ново обаждане от полски номер - фирма за Executive search (подбор на мерсонал) търси за България Управляващ директор на голяма международна корпорация... аз объркан и казах да ми прати майл първо, че не съм концентриран. Получих майла - търсят директор за БГ на фирма с 200,000 служители по света (без име).
    Започнах да проучвам - мацката се представи с английско име и емайл адрес. Погледнах raw сорса на е-мейла - друг истински адрес. Един сърч и намерих че на истинския адрес отговаря полско име. Влизам си в профила в линкедин - "истинската" полякина ми е гледала профила. Сайта на фирмата за подбор на персонал - има нещо такова: версията на Френски и полски излгждаше добре, но на руски и китайски беше ала-бала (не че чета китайски ). Явно фирмата е с френски корени - влизам във френския търговски регистър - и да, има такава фирма и то печеливша...

    Обажда ми се въпросната с 15 мин. закъснение след часа и започваме да си говорим - страхотен акцент, но не и нейтив спийкър - аз се правя че не знам коя е. Името на корпорацията щели да го кажат чак на втория тур. Аз, и изцяло по моя инициатива, набързо я убедих че не съм човек който е за тази работа, не знам как и е дошло на-ум да ми се обади. Тя се съгласи, обаче продължи - "колко време сте в тази фирма", "само на тази позиция ли сте били", "имате ли интерес за други позиции в централна и изт европа"...

    Аз лично се колебая - истинско итервю ли беше това или ми проведоха verification на твърденията за австралийска виза?

    Объркан съм, но скоро ще се разбере, отдавна му беше време да се появи някой заспал CO....

    #2
    Отг: Богато въображение, или...

    Според мен - богато въображение На мен кейс офисъра ми се представи съвсем официално, с е-мейл указващ от кой тим е, името му и подписа му. Доколкото знам ако искат да верифицират данните ти се обаждат на работодателя и се предтавят откъде са и за какво се борят.

    Аз също имах изненадваща оферта за работа по едно време (за интервю по-точно) от Гибралтар, местен рекрутър ме беше намерил от линкедин. Вероятно търсят ефтини и кадърни работници от БГ и подобни държави. Не си вкарвай филми в главата, скоро ще дойде кейс офисъра

    Comment


      #3
      Отг: Богато въображение, или...

      И аз не съм чел никъде по форумите някой да ги проверява без да се представи че е КО или от посолството. Мисля че е по-скоро амбициозна рекрутмент фирма с идеи за бързо развитие на нови пазари която основно си попълва базата данни и затова някои шевове бяха с бял конец...

      Обаче тайминга (следваща седмица се очакват КО за моята дата) и най-вече убеждението че през ноември се обади точно същия глас пак от Полша (загубил съм номера), ме кара да бъда леко подозрителен че ДИАК може да са си аутсорснали проверката за нашия регион.

      Исках да разбера дали и на някои други българи в моята ситуация им се е случвало...

      Comment


        #4
        Отг: Богато въображение, или...

        Служител на ДИАК или представител (подизпълнител) ще се представи като ДИАК преди да започне каквото и да било.

        В ЛинкедИн е пълно с реални рекрутъри от цял свят които рекламират работи за цял свят. Мен сега ме върти една филипинска фирма да работя на нова работа тук в Окланд, Нова Зеландия. Отлюбих ги, защото не мисля да си сменям работата. Нахалството им е голямо - и в скайп ме добавиха и сега и оттам се опитват да ме зарибят. То комисионната не е за изпускане: 10% от годишната ти заплата. Това си е яко пара!

        В ЛинкедИн също е пълно и с измамници, въпреки че бързо може да се отсеят - те нямат много контакти, недоразвит профил, пропуснали са работодателите си/градовете, нямат никакви препоръки и т.н. Аз обикновено като ми кажат "голяма международна фирма" си питам директно коя е. Ако са истински няма да има проблем да я назоват. Виж за заплата също може да питаш - би трябвало да могат да ти отговорят с широк диапазон. Може много лесно да ги тестнеш - "Не съм мислил да напускам работата си/сменям кариерата, но при наличие на повече информация за фирмата, условията, локацията и заплащането, може да помисля". Така им се хвърля въдица. В същото време отказвайте да давате каквато и да била лична информация за семейно положение, гражданство и т.н. - само колко години опит имате и в каква сфера. Ако ви предложат нещо в коренно различна сфера, за което не сте писали - бягайте далеч!

        То е ясно като се опитват да ви използват за пране на пари например - работа от дома, с гъвкаво работно време, заплата от $3К/месец, с платен отпуск и т.н. (частта, която замазва очите и ви изпълва с алчност). Изисквания: американско гражданство или зелена карта, банкова сметка, извършване на финансови операции (разбирай кеширане на чекове и пращането на парите с Уестърн Юниън през твойта сметка). Последното, ако имаш късмет. Ако нямаш късмет, просто източват сметката (в САЩ е възможно ако знаят номерата да направят директен дебит и да изгориш)

        Та никой няма да те разследва като подставено лице или ЦРУ. Първо ще се представят кои са "Говори ДИАК", после ще се уверят, че говорят с правилния човек "Фирма Х ли е? Може ли да говорим с Иван Петров?" и т.н.

        Comment


          #5
          Отг: Богато въображение, или...

          Благодаря за мненията!

          Междувременно, странният интерес към моята личност през изминалата седмица продължи с още 3 събития през съвсем различни точки на достъп. Не твърдя нищо! - може би е странно съвпадение през кратък интервал от време.

          Интересно ми е какво мисли Мустакар?

          Comment


            #6
            Отг: Богато въображение, или...

            Можеш само да извлечеш полза от този небивал интерес, ако си изиграеш картите правилно и се докопаш до информацията, която не знам защо толкова ревностно кътат.

            Направи се на заинтересован, кажи че в момента си в задънена улица с кариерата си без възможности за развитие - липсва ти предизвикателство и си готов да направиш стъпка напред/нагоре. Питай за къде става дума. Ако кажат например Австралия/НЗ - кажи им, че ти звучи екзотично и ги попитай как стои въпросът с визите и вече си прави сметката. Просто започни диалог, но отново: не давай лична информация (бъди по-голям скъперник от тях относно информацията докато не се увериш, че са легитимни!) И спокойно питай за условия и пари.

            Comment


              #7
              Отг: Богато въображение, или...

              Здрасти,

              радвам се, че искаш да чуеш моето мнение, но аз не съм запознат с процедурата за Австралия и нямам подобен опит с агенти за подбор на персонал. Ники и Анита са в играта и намирам тяхната информация за изключително полезна - водя си записки

              Ако трябва да говоря принципно - когато животът ти дава лимони - направи си лимонада

              Очакваме с нетърпение да видим развитието покрай теб.

              Поздрави!
              Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

              Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

              Comment

              Working...
              X