Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Магистратура в Австралия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Магистратура в Австралия

    Ние сме младо семейство (аз на 27, съпругът ми на 29 год.) от София. Той е с бакалавърска степен Общо машиностроене и магистратура MBA,а аз с голямо нежелание завърших журналистика в софийския)
    Решихме да предприемем сериозна крачка в живота и да емигрираме в Мелбърн (имаме прилични доходи и причините за емиграция далеч не са само финансови). Тъй като, и двамата с мажа ми не събрахме необходимите точки по програмата за емиграция заради липса на стаж по специалността ни решихме, че най-добрия вариант да заминем е като се запиша да уча магистратура и да се преквалифицирам за да мога след това (надявам се) да си намеря работа, която да харесвам. С такъв тип виза аз имам право да работя part time докато мъжа ми получава право да работи Full time, което донякъде улеснява нещата от към финансова гледна точка. Само са отбележа,че от България тръгваме с подсигурени пари за да платим първата година от обучението ми и отделно пари които да ни стигнат за покриване на разходите през първите месеци (наем,храна итн).
    Вече сме изпратили документи за кандидатстване в университета и до момента все още чакаме отговор.
    Пускам тази тема с надежда, че някои от вас са минали или познават хора минали по този път за да знаем какво да очакваме като пристигнем на Австралийска земя и какви са шансовете ни за получаване на permanent residence след завършването ми на тези две години обучение.
    Стана доста дълго но се опитах да дам по подробна информация.
    Благодаря предварително на всички за споделения личен опит и съвети

    #2
    Отг: Магистратура в Австралия

    Никол, съжалявам че нямам личен опит, на който да базирам мнението си, но така погледнати нещата ти предлагам да учиш нещо, което е математическото сечение (общото) между това, което искаш да запишеш да учиш и това, което в момента се търси от Австралия като квалификация, и (забележи!) от щат Виктория. Въпреки че списъците се менят, те се менят бавно като през около 6 месеца изпада по някоя професия и се добавя друга. Малко е вероятно е точно това, което учиш, да изчезне. А иначе оставям на някой по-добре запознат да се изкаже.

    Comment


      #3
      Отг: Магистратура в Австралия

      Здрасти

      Това го бях писала в друг форум и по друг въпрос но мисля че частично ще ти отговори на въпроса:

      Мога частично да ти отговоря на въпросите като ти кажа за опита на съквартиранта ми. 25 годишен, испанец, дипломиран и с 2г опит като Network engineer. В момента учи някакво си образование тук колкото да има виза (студентска) с 20ч. право на работа.

      Пробвал е да намери работа по специалността си - за малко е успял и е бил един от първите съкратени когато нещата във фирмата са потръгнали на зле. Кандидатствал е на сума ти обяви след това, като са чували за 20ч. и студентска виза е получавал любезен отказ допълнен със "ако вземеш ПР ни се обади".
      Опитвал е да си намери спонсор и да мине на работна виза - никакъв късмет. Негови приятели са успяли, със спонсорската виза си вързан за работодателя, негова приятелка работи за 45к годишно, а колегите и с ПР работят за 85к годишно същата работа.

      Работил е основно на черно като сервитьор, намирал е работа но не нещо постоянно. Около месец на всяка позиция, нямаш никаква сигурност, не му знам часовата ставка но не блести във финансово отношение. Освен това трябва да си плащаш колежа, да учиш (ако се издъниш на изпитите те пращат обратно), да плащаш наем, някаква задължителна застраховка (не знам какво е това но той каза че е ок $800 годишно) и тн .

      Да допълня - имам още 2ма колеги студенти, работят легално по 20ч. Мисля че взимат между $20 и $30 на час, сами се издържат, живеят по 2-3ма в един апартамент, самостоятелни стаи. Могат да си позволят да ходят на сърф, партита, жени, плаж, ваканции и тн. Наобед ядем навън (не си носят сандвич тип 2 филии и по средата една по-дебела).

      ОБАЧЕ: имат опит и умения в ИТ, по-специално уеб програмиране, дизайн и тн. така че лесно могат да си намерят работа и не се борят за позиции тип миене на чинии, сервитьори и тн с купчината хора на working holiday!

      Comment


        #4
        Отг: Магистратура в Австралия

        Ники , Анита много Ви благодаря че се включихте по темата.

        Знаем че намирането на работодател който би помогнал за спонсор виза е много относително и е въпрос на късмет но сме решили да опитаме и да рискуваме за по-добро бъдеще.

        Другото нещо което ни тормози е какво ще стане с визата ако евентуално забременея докато сме там на Student visa?
        Първата година не бихме рискували защото има голям шанс да загубим визата а пак и здравната осигуровка поема разходи за бременност и раждане след 12тия месец от датата на осигуровката (което си е напълно разбираемо).
        Но ако през втората година от пребиваването ни се случи , губим ли визата?
        Не намерих никаква информация относно този въпрос и ще се радвам ако някой от Ваз може да помогне. Искам да проучим хубаво нещата за да сме наясно какво да очакваме и да си спестим поне част от изненадите като кацнем на австралийска земя

        Comment


          #5
          Отг: Магистратура в Австралия

          Нямам си идея но няма шанс да ти анулират визата заради бременност, не виждам и какво ще ти пречи да бременееш и учиш. Обаче ако родиш и решиш да зарежеш ученето и да си гледаш детето - е тогава може да имаш проблем, но пък ако междувременно мъжът ти успее да си извади работна виза ти автоматично се добавяш към неговата.

          Всичко това са предположения разбира се, нямам конкретна информация по въпроса. Иначе лично мое мнение е да внимавате и да оставите плановете за увеличаване на семейството за след като си уредите визовите и работни въпроси. Вие си знаете най-добре разбира се

          Comment


            #6
            Отг: Магистратура в Австралия

            Може би не е съвсем конкретно по темата, но ето нещо интересно за тези, които искат да учат в Австралия - скоро ми попадна: http://www.karieri.bg/karieren_klub/..._v_avstraliia/.
            Има още доста време до крайния срок за подаване на документи, така че, който иска да се пробва, да започва с подготовката за CAE.

            Comment

            Working...
            X