Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете на Хари и Лора

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете на Хари и Лора

    Здравейте,

    С приятелката ми искаме да емигрираме в НЗ. Прегледахме обстойно информацията на сайта и няколко въпроса изникнаха.

    Ето и малко повече информация за нас:
    --- Водещ кандидат (Хари)
    1. години - 26
    2. образование/квалификация - Бакалавърска степен от САЩ (Мениджмънт, Икономика и Психология)
    3. трудов стаж - 3 години в Бг в Hewlett-Packard (и няколко в САЩ, но на непълно работно време в Уни-то)
    4. език - Английски и средно ниво Италиански
    5. друго - Сертификат за Черен Колан Six Sigma

    --- същото за партньора (Лора)
    1. години - 25
    2. образование/квалификация - Бакалавърска и Магистърска степен от Бг по Бизнес Администрация
    3. трудов стаж - 1 година първа категория като стюардеса в Bg Air и 2 години в Hewlett-Packard
    4. език - Английски (отличен), Френски и Немски (средно към високо ниво)

    След като попълнихме теста за точките имаме 115. И двамата нямаме професий в листите за недостиг, нямаме и оферти за работа за там все още (но пък намерихме листа с акредитирани работодатели). И двамата нямаме опит или дипломи от НЗ, както и роднини там.


    Ето и за какво се чудим най-много:
    1. След като съм завършил в Щатите (4 години изцяло на Английски), дали ще ми трябва IELTS?
    2. Лора има CAE Certificate of Advanced English (от Кеймбридж). Ще трябва ли и тя да изкара IELTS?
    3. За да докажем сериозното си партньорство ще бъде ли достатъчно да приложим билетите от общи екскурзии, обща банкова сметка (от няколко месеца)? Какво друго бихте ни посъветвали да приложим? Снимки от семейни празници приемлово нещо ли са?
    4. Колко важно е да получим оферта/оферти за работа преди да заминем? Бихме ли имали шанс ако искаме да потърсим на място?
    5. Цени? Четохме по форумите, че за всяко връщане и оценка от имиграционния офис имало големи такси за провеждането на оценките, приравняванията и т.н. След това и за поканата видяхме големи суми. Някой има ли представа примерно колко струва целият процес за получаване на "residence" от началото до края?

    Благодарим Ви предварително!
    Last edited by Harry; 31-01-13, 11:52.

    #2
    Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

    Добре дошли! Честито за избора за Нова Зеландия (аз съм малко пристрАстен)
    Директно на отговорите:

    1. Искат ИЕЛТС, който е държан поне 2 години преди кейс офисърът да го провери - тоест, ако кандидастваш с ИЕЛТС, който е на 1.5 г, а кейс офисър назначат след повече от 6 месеца, ще те накарат да държиш пак. Аз също съм завършил в САЩ, работил съм в САЩ, и съм завършил Американския колеж в София - не ги трогва въобще. Искат си ИЕЛТС.
    2. Виж горното.
    3. Няма проблем - лесно се доказва. Най-ги интересува, че живеете на едно и също място - помага личните карти да са на един адрес, сметки на един адрес, обща банкова сметка/и (вече и в БГ такова животно има, защото ме гледаха 2006та като полезно изкопаемо като исках да открия съвместна сметка с два титуляра).
    4. Единствено ако ви има работата в списъците ИЛИ имате предложение за работа, която се води квалифицирана (тоест нормално се иска поне бакалавърска степен или регистрация в съсловна организация - ако е нещо техническо).
    5. Някъде бях писал колко ми излезе всичко, включително и еднопосочните билети - за двама човека.
    Около НЗ$13К. Това включва секюрити депозит за наем апартамент, който очаквам да си получа скоро обратно (но пък ще трябва да го дам за следващата квартира).

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

      Благодарности за светкавичния отговор Ники!

      Записваме се за IELTS още тази седмица значи.

      Comment


        #4
        Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

        Здравейте Хари и Лора и добре дошли.

        Направи ми много добро впечатление колко добре сте се информирали и колко стегнато е представянето ви.

        Възможно ли е да кажете какви са ви били професиите до сега и каква оферта за работа евентуално бихте търсили в НЗ. Ако се самооцените по скалата младши, средно, над средно ниво в съответната професия също би ни помогнало да ви дадем насоки.

        Общо взето за търсене на работа нещата стоят така - ако имате какво да предложите повече от местните сте в играта, ако ли не просто не сте толкова атрактивни за работодателите и ще трябва да блеснете с други качества.

        Ако получите оферта за работа преди да заминете това ще ви даде 50+ точки към EOI-то, а всички молби над 140 точки се одобряват автоматично.

        Преди време чух един много ценен съвет от имигранти отнасящ се до парите - препоръчително е да имаш пари за всичко + да живеете 6 месеца на място. Всичко се случва и трябва да сте подготвени. Моята препоръка е да разгледате горепосочената сума от Ник като минимална и да се стремите да имате поне NZ$30К зад гърба си било то под формата на кредитни карти или друг вид резерви.

        Днес ще се хвана да напиша една тема в раздел Наръчници на емигранта. надявам се да ви е от полза

        Поздрави,
        Христо
        Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

        Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

          Да, Христо добре го е казал за парите - аз реално изхарчих $13К (но допълнително имах в НЗ банка прехвърлени НЗ$24К = САЩ$20К), които ги държах до 1 месец след като почнах работа, защото ги бях теглил срещу апартамента си в САЩ и после ги върнах. Загубих около $700 от превалутиране, но бели кахъри...

          Важно беше с парите в банката, защото така най-лесно дават квартира - като видят пари в банка и забравят за други изисквания и за референции

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

            Написано от MyCTaKaP Виж мнението
            Здравейте Хари и Лора и добре дошли.

            Възможно ли е да кажете какви са ви били професиите до сега и каква оферта за работа евентуално бихте търсили в НЗ. Ако се самооцените по скалата младши, средно, над средно ниво в съответната професия също би ни помогнало да ви дадем насоки.

            Общо взето за търсене на работа нещата стоят така - ако имате какво да предложите повече от местните сте в играта, ако ли не просто не сте толкова атрактивни за работодателите и ще трябва да блеснете с други качества.

            Поздрави,
            Христо
            Здравей Христо,

            Благодаря за насоките. Всеки съвет ни е много полезен!

            Ето и за квалификацийте ни до момента:

            Хари:
            -3-4 години доказуема легална работа в САЩ (малко по-ниско квалифицирана) - асистент в IT отдела и разни други такива местенца в университета + мениджър на етаж от студентските общежития;
            -3 години стаж в HP като "Procurement Subject Matter Expert;" и паралелно около година мениджмънт на стратегически договори; и още около година мениджмънт на изпълнението на договори (пак паралелно)

            С това стават доказуеми около 6 години опит за мен, като тези последните 3 много се доближават с Procurement-а до листата с професий в недостиг. Предполагам че на място ще мога да изкарам сертификата за това.

            Лора:
            -1 година като стюардеса в Bg Air
            -2 години "Repotrting" и сега започва нова работа като Бизнес Анализатор

            А за парите много се надяваме, че към 15К Евро биха ни стигнали.

            П.С. А за евентуални професий в НЗ стратегията ни е да потърсим в досегашните ни полета на изява в IT сектора най-напред и след това да разширим търсенето към нещата, които най-много ни се иска да правим ако първият ни избор не е осъществим. Видяхме, че няма HP в листа с акредитираните компаний, но пък има от конкурентите
            Last edited by Harry; 04-02-13, 11:16. Причина: П.С.

            Comment


              #7
              Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

              Имам 6то чувство, че имате капацитета да емигрирате - всякакъв!

              Лора да натиска Бизнес Анализаторството и да трупа опит - страшно много се търси. Пълно е с обяви всеки ден за бизнес анализатори. Лошото е, че трябва поне една професия да я има в списъците. Има ли нещо достатъчно близко за Хари до настоящата му специалност, но пък и което отговаря на образованието (официалното) - сертификати не се приемат за миграция, гледа се само името на официалната степен. NZQA понякога е достатъчно добра да я пречупи към нещо близко, което да отговаря на изискванията за миграция, но наистина трябва да е много близко иначе не биха се компрометирали.

              Това което гледам за теб е:
              Supply and Distribution Manager (Procurement Professional) (133611)
              С изисквания:
              A minimum of five years’ relevant work experience
              AND
              the Chartered Institute of Purchasing and Supply’s (CIPS) (Level 6) Graduate Diploma in Purchasing and Supply

              Изискването на Ниво 6 горе ще се признае от NZQA най-вероятно на база на бизнес дипломата ти. Трябва обаче да видиш програмата на този CIPS Level 6 и да видиш дали има подобни курсове като част от образованието, които ти си държал като част от бакалавърската си степен. И нищо не ти пречи да напишеш едно емайлче на NZQA и да питаш възможно ли е такъв асесмънт - да ти разгледат Ниво 7 диплома като Ниво 6 за целите на миграцията.

              Comment


                #8
                Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

                Написано от NikiG Виж мнението
                Това което гледам за теб е:
                Supply and Distribution Manager (Procurement Professional) (133611)
                С изисквания:
                A minimum of five years’ relevant work experience
                AND
                the Chartered Institute of Purchasing and Supply’s (CIPS) (Level 6) Graduate Diploma in Purchasing and Supply

                Изискването на Ниво 6 горе ще се признае от NZQA най-вероятно на база на бизнес дипломата ти. Трябва обаче да видиш програмата на този CIPS Level 6 и да видиш дали има подобни курсове като част от образованието, които ти си държал като част от бакалавърската си степен. И нищо не ти пречи да напишеш едно емайлче на NZQA и да питаш възможно ли е такъв асесмънт - да ти разгледат Ниво 7 диплома като Ниво 6 за целите на миграцията.
                Здравей отново,

                Мерси за съвета. Последвах тази нишка, но след подробно обсъждане с NZQA, после с Immigration и след това със самият CIPS институт се оказа че ще ми признаят част от курсовете, но тази диплома трябва да се изкара (6 курса общо, но само 3 са задължителните). Всичко хубаво, обадих се да питам за дати, цени и т.н. (имат си и филиал в София даже) - оказа се че ще струва 12 хиляди... Можем да ги дадем, но пък това сериозно ще ни удари в бюджета. Дори не мисля че ще стигнем по-далеч от билетите до НЗ + много фотосинтеза там.

                Поради тази причина сега търсим алтернативи.

                Мислим да се свържем с имиграционни консултанти тези дни - всякакви насоки приемаме в този избор

                Също мислим и да намалим entry нивото от директен residence на нещо по-умерено като work to residence visa. Някакви препоръки в тази насока?

                Comment


                  #9
                  Отг: Оценка на шансовете на Хари и Лора

                  Здравей Хари,

                  искам да отбележа, че EOI-то е най-благополучния и сигурен вариант. Нека да да го разгледаме от всички страни и да видим дали няма начин да изстискаме още точки.

                  Възможно ли е да те помоля да публикуваш тук колко точки евентуално би събрал следвайки този сайт: http://www.immigration.govt.nz/migra...ts/default.htm

                  Поздрави,
                  Христо
                  Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                  Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                  Comment

                  Working...
                  X