Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Престъпност в НЗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Престъпност в НЗ

    Здравейте приятели,

    виждам, че много от вас се интересуват от нивото на престъпност в НЗ. На мен ми е много рано да говоря категорично по темата, но искам да споделя няколко впечатления:

    1. НЗ се намира на остров на края на света, МНОГО малка държава е (4.5млн) и с изключително силно гражданско общество и високи морални ценности. Ако откраднеш нещо тук няма къде да го продадеш и шанса да те хванат е голям.

    2. Бедни и гладни теоретично няма, защото 88 хиляди църкви се борят да ги обгрижат, за да спечелят миряни и да трогнат дарителите. Предлагат храна, спане, работа и т.н. Ако някой проси на улицата, значи го мързи да отиде до мястото за ядене или събира за нови слушалки.

    3. Хората нямат скъпи вещи. Да, взимат много пари и ги дават за спорт, деца и културни мероприятия. Домакинското обзавеждане е семпло и почти еднакво навсякъде. (за пример - малко хора имат кафе машина вкъщи).

    4. Има много хосписи, които продават вещите на покойниците на безценица и с благотворителна цел. Ако ти трябват домакински вещи и нямаш пукната пара ще ти дадат прибори, тигани и т.н. за пет долара или няколко часа труд.

    5. Това е любимата ми част. Голяма част от къщите са без огради и фасадите им са стклени от горе до долу. Като вървиш по тротоара и им гледаш във хола, но и те гледат навън и се чувстват добре. Тук е рядкост да видиш врата или фасада на къща по-здрава от талашит. Никой не се притеснява, че ще го окрадат, защото или няма кой знае какво да им вземат (тук никой не държи пари вкъщи, дори в портфейла си, а и дамите изглежда да нямат колекция от 1-2кг златни/сребърни бижута, защото носят само дрънкулки от дърво, камък и мидички.) или са застраховани.

    6. Както Ник спомена в минала тема, има "тъмни" квартали. Тук определено има деление по местоживеене. Личат си от далеч - по колите, по физиономиите, по това, че по цял ден са навънка (вместо на работа). Там се крадат (дребни глупости), бият се и живеят по закона на джунглата, но според мен изобщо и дума не може да става за зверствата, които сме видели в България. Добрата новина е, че ако сте стигнали да живеете от БГ в НЗ със сигурност ще можете да си позволите имот в много по-цивилизован район, а дори и в такъв над средното ниво.
    Един приятел ми каза така за цените на къщите и районите - повечето са еднакви като условия, но публиката е различна.

    Надявам се разбирате на къде бия с тези наблюдения. Въпреки че по статистика има престъпност, тук изглежда да се живее спокойно.
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123
Working...
X