Съобщение

Collapse
No announcement yet.

След неуспеха ... да опитаме отново!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    След неуспеха ... да опитаме отново!

    Привет на всички.

    Известно време се бях загубил, но вече си обещах да съм по-сериозен във форума. Основната причина да липсвам, бе че ударно се подготвяхме за заминаване за AU,тъй като имахме издадени визи 457. Всичко вървеше по план, до момента в който се свързах със Спонсора за да уточним заминаването. За мое огромно съжаление - казаха ми,че нямат нужда от повече хора към настоящият момент. Което ще рече - стой си там, където си. И така. След няколко седмично оглеждане на ситуацията от какви ли не ъгли и изпращането на поредната порция от 100-200 CV-та, резултата си е все същият - 1:0 за DIAC.

    Тъй като ние все още искаме да водим в резултата, се преориентираме. От няколко дни чета за новите визи ( то май само номерата им са сменени) и си мисля, че най-добре за нас ще са виза 189 или 190. 189 е independant,а 190 е nominated.

    И тук започва вече по-сериозната част. Преглеждайки SOL листите на всички щати установявам, че Civil Engineer (какъвто съм аз) е навсякъде зелено ( с изключение на Tasmania - където е clossed и на SA - където е midd). Т.е. ако съм се ориентирал правилно - все още има шанс с тази професия в AU. По мои сметки сега чета за IELTS за да мога да изкарам band 7. След което Australia Engineers и после EOI за съответните щати, където сме още зелено.

    Ако някой има друго разбиране ( може би най-наясно са Anita82 и NikiG) да сподели, за да знам,че поне за сега съм на прав път. Наясно съм,че това ще е последният опит, затова ми се иска да съм максимално подготвен за изненадите.

    Докато се подготвям за IELTS, мога ли още нещо да подготвя по документи, което ще ми трябва в последствие? Някъде имам спомен,че съм чел нещо за доказването на трудовият стаж.Сега ще преровя пак темите, за да не пропусна нещо.Имам преведена и легализирана дипломата си за висше образование и няколко референции от предишни работодатели.

    Друго, което силно ме вълнува е дали и съпругата ми трябва да се явява на IELTS? Проблемът е,че тя също го учи сега, но няма да може да се справи за band 7.Та затова е важно за нас дали и тя трябва да се яви до подаването на EOI?

    Ами това е за сега. Ще се радвам на всяка споделена информация, което сигурен съм ще ми е от огромна полза.

    Хубава вечер на всички, а на другият край на света пожелавам един прекрасен неделен ден.

    Поздрави,
    Jorje

    #2
    Отг: След неуспеха ... да опитаме отново!

    Здрасти
    Много съжалявам че се е получило така със спонсора, дано е за добро и догодина да пуснете тема за грант на някой вид резидънс виза Ще се опитам да отговоря на някои от въпросите ти, дано ми е още актуална информацията след последните промени

    От няколко дни чета за новите визи ( то май само номерата им са сменени)
    И да и не. Естеството им е същото обаче трябва да получиш "invitation to apply" от новият skillselect. За целта подаваш ЕОИ и на всеки 2 седмици (май) теглят някакво количество хора спрямо професията по низходящ брой точки и пращат покани. След като получиш покана си пускаш апликацията за виза. Преди можеше да го направиш по всяко време само да си събрал 65 точки, сега един вид се бориш с другите апликанти. Офф-топик: минималният брой точки е свален на 60.

    мисля, че най-добре за нас ще са виза 189 или 190. 189 е independant,а 190 е nominated
    Тези са най-хубавите, обаче не подценявай и старото 475 - регионална спонсорирана. Дава 10 точки и ги процесват бързичко, хората искат да си заселват регионалните територии Специално пък за SA, NT и Тасмания можеш да си работиш навсякъде в щата.

    По мои сметки сега чета за IELTS за да мога да изкарам band 7
    Нали знаеш че е банд 7 на всеки модул за да вземеш 10те точки? Сигурно знаеш ама да си кажа

    Докато се подготвям за IELTS, мога ли още нещо да подготвя по документи, което ще ми трябва в последствие?
    Можеш да извадиш и преведеш академична справка (видях че споменаваш само диплома и референции). Не знам изискванията на ЕА, ако някой е запознат да сподели. В дългосрочен план ако стигнете до подаване за виза едно от по-неочакваните неща които трябваше да подготвим беше военна книжка, другото са стандартни документи - паспорти, свидетелства за раждане, дипломи и тн.

    Някъде имам спомен,че съм чел нещо за доказването на трудовият стаж.
    При мен мина само с референции в следното количество:
    - фирма 1 (фалирала) - 3 броя референции на бял лист хартия с подпис от 3ма колеги
    - фирма 2 - 1 референция на фирмена бланка с подпис и печат и 1 референция от колега на фирмена бланка с подпис само
    - фирма 3 - 1 референция на фирмена бланка с подпис и печат
    И ACS и ДИАК ги приеха и не ми искаха нищо друго. Обаче четох за друг българин във форума на когото са му се заяждали за payslip или банково извлечение (ДИАК май). Бъди готов ако можеш да извадиш такива неща.

    Друго, което силно ме вълнува е дали и съпругата ми трябва да се явява на IELTS? Проблемът е,че тя също го учи сега, но няма да може да се справи за band 7.Та затова е важно за нас дали и тя трябва да се яви до подаването на EOI?
    Ще декларирате ли точки и за нея? Ако да - трябва й асесмънт + банд 6 на всеки модул. Ако не - трябва или да изкара 4.5 средно или да платите около 4000$ за нея.
    Ако не декларирате точки определено няма нужда да се явява на ИЕЛТС преди подаване на ЕОИ. Ако декларирате точки - не знам...

    Друго не се сещам, като гледам си се ориентирал добре и с достатъчно упоритост трябва да успеете. Кога е ИЕЛТС-а за да стискаме палци?

    Comment


      #3
      Отг: След неуспеха ... да опитаме отново!

      Здравей Anita82.

      Благодаря ти за отговорите. Четейки за точките, които получаваме се замислих за следното: "Educational qualifications" - как да вземем точки по този параграф? Доколкото разбрах от описанието, ми трябва академична справка от университета и превод на дипломата. Аз имам такъв превод, но там само са написани предметите, които съм държал и успехът ми по тях. Предполагам,че за AU ще е по-важно колко часа съм ги учил,а не дали имам 3 или 4. Прав ли съм в разбирането си?

      Пак в този ред на мисли - излиза,че мога да взема само 10 точки. А има опция за 15 - "bachelor qualifications, awarded by an overseas educational institution of a recognised standard" - е кой ще е този "recognised standard"? Защото 5 точки са си от значение.

      Още веднъж и за доказването на стажа си мисля. Тъй като съм работил през последните няколко години по проекти с чужди фирми, същите вече не са в БГ. Мисля си доколко ще е удачен варианта да се преведе Трудовата книжка и да се легализира. Там поне е описано всичко по дати, време и позиции. Освен това към нея смятам да прикрепя и референциите, които имам от някои работодатели и така да стана максимално ясно какво съм правил за последните няколко години. Някакви по-добри идеи?

      И накрая за десерт - какви са плюсовете на "nominated" пред "independent"? Общо взето и при двете си кандидатстваш по точковата система. При "nominated" щата те спонсорира ( каквото и да значи това) и ти си закрепен към него за 2 години. Друг е въпроса дали ще си намериш работа в този период. Все още се чудя дали "nominated" или "independent", но така или иначе има време - най-малкото до минаването на IELTS. А той ще е най-рано Декември- Януари.

      Хубава вечер на всички и спорна работна нова седмица.

      Jorje

      Comment


        #4
        Отг: След неуспеха ... да опитаме отново!

        Доколкото разбрах от описанието, ми трябва академична справка от университета и превод на дипломата. Аз имам такъв превод, но там само са написани предметите, които съм държал и успехът ми по тях. Предполагам,че за AU ще е по-важно колко часа съм ги учил,а не дали имам 3 или 4. Прав ли съм в разбирането си?
        Оценките определено нямат значение, доколкото знам гледат хорариума и наименованията и се опитват да ги нагодят на някоя местна квалификация. В краен случай може да поискат да пратиш конспект, за да видят какво си учил обаче в общият случай минаваш с диплома+акад. справка.

        Пак в този ред на мисли - излиза,че мога да взема само 10 точки. А има опция за 15 - "bachelor qualifications, awarded by an overseas educational institution of a recognised standard" - е кой ще е този "recognised standard"? Защото 5 точки са си от значение.
        Предполагам имаш поне бакалавърска степен по специалността от някой БГ университет? Пускаш си асесмънта, когато получиш положителната оценка дипломата ти става "awarded by an overseas educational institution of a recognised standard" и взимаш 15т. Тези опции за по 10т. са за по-ниски степени от бакалавър...не съм сигурна в БГ на какво биха се приравнили - курс може би?

        Някакви по-добри идеи?
        Хората си искат референции за всяка фирма в която си работил, следователно им пращаш референции Ако ще от колега или мениджър да са, на бял лист хартия и само с подпис трябва да пратиш поне по 1 референция за всяка фирма. Допълнителни доказателства са винаги в плюс - трудова книжка, договори, молби за напускане, payslip, банкови референции и каквото още можеш да намериш. В ЕА ще минеш по-лесно за доказване на стаж, но ДИАК може да се заядат повечко така че колкото повече - по-добре.

        При "nominated" щата те спонсорира ( каквото и да значи това) и ти си закрепен към него за 2 години.
        Значи, че по-бързо ти се процесира апликацията и взимаш 5т. допълнително Колко си закрепен е друг въпрос - специално пък за 190 резидънс визата се води че задължението ти е само морално, така че можеш да идеш и другаде след 4-5м. в щата. Един вид: дойдох, опитах, няма работа, налага се да се махам

        Все още се чудя дали "nominated" или "independent", но така или иначе има време - най-малкото до минаването на IELTS. А той ще е най-рано Декември- Януари.
        Не се чуди, подаваш и за 2те пък което стане. Със skillselect-а и конкуренцията по точки между апликантите не е добра идея да се запечеш че искаш "independent" и да си изпуснеш шансовете за "nominated" в някой щат. И по-кофти да е щата ще изтърпите няколко месеца, после им обяснявате за огромното си желание да се установите там ама няма никаква работа и затова се местите.

        Като цяло - огледай общата картинка и действай нещата 1 по 1 Сега и да гледаш кой щат те спонсорира до 1г. може да е съвсем различно.
        Успех с подготовката за ИЕЛТС

        Comment

        Working...
        X