Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на опита от ДИАК

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на опита от ДИАК

    Скоро някой ме попита следното и аз отговорих неофициално. Ще ми е интересно да чуя и вашето мнение и особено на хората, които вече са взели визи за Австралия - имаше ли проблем за признаването на опита и дали са се сблъсквали с този казус:

    става дума за следния казус, който се върти за Австралия и се чудех дали същото важи и за НЗ като примера от за стаж по-специалност:

    Your skills assessment and DIAC assessment of skilled work experience are completly seperate and different things.
    DIAC is looking for skilled work experience ie work in your profession since you gained your skilled qualification.

    ACS is looking at the work and qualifications that made you skilled. DIAC will always reject work experience before you were qualified even if you were in the same job the whole time. There is not much you can do about it unless you have another qualification before your BA which meant you were a skilled worker and not still a trainee.
    и моят отговор:

    и на мен ми направи това нещо впечатление в наскорошен пост. Какъв е източникът на тези няколко реда, които цитираш (доколко е официален?) Който и да го е писал, обаче, не мисля че е прав - дори и да е Case Officer. Има безброй случаи, в които можеш да извършваш квалифициран труд без да си официално квалифициран. Да кажем подобно нещо е по-малко вероятно в медицинската и правната сфера (няма как да се напишеш доктор или адвокат без да си минал всички изпити), но спокойно може да имаш знанията и уменията да си системен администратор или програмист и да си само с гимназиално образование - в такива професии никой не го интересува хартийката от университета, въпреки че тя придава малко повече тежест.

    #2
    Отг: Оценка на опита от ДИАК

    Аз нямам опит по темата (първо се дипломирах, после работих), обаче съм чела във същият форум че ДИАК има право да игнорира написаното от асесващата организация ако преценят. Имаше доста оплаквания в същият форум - примерно че ACS му писали 6г стаж като бизнес аналист обаче ДИАК решават че 3 от тези 6г не са му точно по специалността и ги режат. Другият пример беше съвсем фрапантен - момиче асеснато като accountant с незнам си колко години стаж, но ДИАК решават че тя реално е работила като book keeper и отхвърлят цялата апликация. Ето линк: http://www.expatforum.com/expats/aus...al-letter.html

    С една дума - взимането на асесмънт не е гаранция че каквото кажат те ще се признае и от ДИАК. Те имат последната дума
    Last edited by anita82; 06-08-12, 10:04.

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на опита от ДИАК

      ... От което следва точно едно - много е важно длъжностната характеристика, описана в референцията от работодателя да отговаря точно (или да е разширена версия) на АНЗКО описанието на специалността. При нас счетоводителите много често "качват" хартиени фактури в счетоводна програма и това = буккийпър. Изготвяне на финансови отчети, подготовка и подаване на данъчни декларации, труд и работна заплата и т.н. се изискват за счетоводител. Давам го като пример.

      "Джуркане на ексели" не те прави ИТ специалист. Въпреки че основната ми работа беше това, дадох пример в друг пост някъде моята шефка как ме "нареди" - не е излъгала за абсолютно нищо, но е много по-напудрено и по-впечатляващо, отколкото наистина е. И перфектно се връзва с Управленски информационни системи (името на официалната ми специалност).

      Comment

      Working...
      X