Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интервюта за работа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Интервюта за работа

    Здравейте,

    Лека полека се подготвям за заминаването и изникна въпросът за интервютата - какво трябва да правим/не правим, как е желателно да сме облечени, какво да се въздържаме да споменаваме или на какво да наблегнем и тн. Гледах че Мустакар се подстрига, а Ники обясни за "културното прилягане" и да покажеш че ще паснеш с евентуалният бъдещ екип.
    Освен тези неща има ли и други важни? Също бих била благодарна за примери за облекло, което прави добро впечатление (със снимки ако може, в частност ме интересува женско облекло за летни месеци
    )

    В БГ 3те пъти когато съм кандидатствала за работа съм била по дънки и ризка и сменях маратонките, които нося обикновенно с обувки. Предполагам че там долу това не е много добра идея

    #2
    Отг: Интервюта за работа

    В ИТ сферата обикновено ако не се изисква да се срещаш с клиенти, облеклото е "smart casual" - тоест и дънки се допускат. Аз си ходя като гаврошче на работа и като гледам съвсем не съм единствен. За интервюто, обаче, е друга работа.

    Отново трябва да се вземе предвид позицията и да се облечеш едно ниво над облеклото, което се изисква за нея. Нали по дрехите посрещат, а по ума изпращат. Самата ти ще се чувстваш некомфортно, ако те интервюират повече от един човек облечени в костюми. За работа, която изисква да ходиш при или да се срещаш с клиенти, ще трябва да се облечеш още едно ниво отгоре. Горе долу това са препоръките за ИТ сферата:
    • smart casual - за всекидневна работа
    • business casual - ако си на по-ръководна позиция + на интервю за обикновена позиция
    • full business attire - ако се срещаш с клиенти/имаш повече от едно ниво подчинени + на интервю за ръководна позиция


    За жена не знам точно какво ще е облеклото, но може да се появиш според вкуса с панталон и риза (но не дънки и маратонки на интервюто) или някаква стилна и консервативна рокля (по възможност едноцветна). Въобще нещо удобно, което хем да ти придава авторитет, хем да показва, че ти пука за позицията (невербалната комуникация на първото интервю е супер важна)

    Comment


      #3
      Отг: Интервюта за работа

      Здрасти Ани,
      радвам се, че повдигаш въпроса. Баща ми преди време ми каза, че интелигентността се изразява в това, човек да анализира заобикалящата го среда и да се нагажда по най-добрия начин. Културният сблъсък според мен е ... голям и много бих се радвал да прочета твоите впечатления и изводи след като се сблъскаш с новото
      Има много неща, които не могат да се обяснят, не могат да се почувстват - като например сега да си представиш, че при нас е зима и аз съм облечен с две вълнени фланели и шушони, докато в БГ е 40 градуса мор.

      Не знам в Австралия какво е прието, но мога да споделя впечатленията си от НЗ.

      Искам ми се да започна с нещо интересно - в БГ или сме забравили какво означава да покажеш уважение/интерес що се отнася до облеклото (или никога не сме достигали това ниво). Дори обратното - не се приема добре, ако отидеш на интервю за работа по-добре изглеждащ от интервюиращия или дори от бъдещия ти началник (което, както се сещаш, може да се постигне много лесно). Най-жалкото е, че стилно облечен човек в бизнес дрехи не се приема добре от обществото и се асоциира с низки постъпки и ценности. При нас най-интересни са филмите, в които принцът облича дрехите на просяк и ходи да се забавлява "човешки".

      От тук идва най-големия проблем, най-трудното вътрешно пречупване и най-интересния въпрос - ЗАЩО? Въпреки високото ти интелектуално ниво предполагам, че ще ти отнеме поне 1-2 месеца анализиране на ситуацията, оглеждане на местните, разговори и вадене на изводи докато започнеш да разбираш тяхното мислене, а после да се опиташ да се интегрираш. Извини ме, че подхождам толкова прямо, но за мен това е въпрос на ценности, които в България просто не сме имали условия да развием - нещо като абстрактна тема, върху която трябва да размишляваме. Най-важното в случая е, че няма правилно и неправилно - говорим за приети норми от обществото в различни държави.

      Сега идва една много интересна част - тук никой не иска от теб да изглеждаш еди-как-си! Не ги интересува дали си с дълга коса, расти или брада, с дънки или панталон. Просто обичайния ти външен вид "говори" на останалите какво мнение имаш ти за себе си и как искаш да те възприемат другите - дружелюбен, бунтар, работар, разчупвар, рокстар или просто неебавка. Според повода започват да играят други фактори. Примерно излизаш на среща с гадже, запознаваш се с родителите му, посещаваш сватба, кръщене или участваш в телевизионна игра.

      Мисля, че ще ти е интересно да чуеш този пример - тук погребенията са празник! Хората се събират да отпразнуват живота на покойника. Смеят се, слушат музика и го изпращат с възможно най-веселото парти. Предполагам, че ще се съгласиш с мен, че черната забрадка, опяванията и крокодилските сълзи няма да се впишат добре в тази атмосфера и няма да отговорят на желанията на покойника. Наскоро гледах по телевизията предаване за някаква държава от островите, в която дори не погребват близките, а оставят останките им в гардероба, за да могат да си приказват с тях - така, както ние говорим на гробовете.

      Както и да е... Говорим за сравними поводи, но в различни общества с други морални ценности - следователно култура, визия, традиции, език на символите (така наречената символика) и т.н.

      Конкретно за бизнес срещи и интервюта - представи си как би изглеждала в България на интервю за работа облечена в леопардово клинче (нарочно ти го давам за пример, защото знам, че не би го направила)? Е, те така ще изглеждаш тук, ако отидеш по дънки. Това не означава, че няма да те наемат - може да търсят точно такива хора.
      Освен това всеки местен се облича по възможно най-добрия начин за интервюто - дрехи, прическа, грим, нокти... въобще каквото може. Не забравяй, че се конкурирате по всички възможни параграфи - излъчване, характер, професионални качества и т.н.

      Моите впечатления са, че в повечето фирми в България очакват да се явиш на интервю изглеждащ смачкан от живота, в отчаяна нужда и склонен към всички видове компромиси. Колкото и да бръщолевят за силни, мотивирани професионалисти, голяма част от собствениците на малки фирми не обичат да виждат силни хора с претенции пред тях (например да искаш да те осигуряват на реалната ти заплата). Ако заговорим за облеклото става кошмарно - ако отидеш "изтупан", значи или водиш преговори с друга фирма, или крадеш от фирмата, или си ударил кьоравото и изглежда вече не се нуждаеш от заплата - друго обяснения няма.
      Тук е обратното - искат ти да се бориш за позицията, да изпъкнеш. Да покажеш най-доброто от себе си във всяко едно отношение. Всеки търси различни качества в кандидата, за да бъде добро допълнение към екипа му, но като цяло може да се каже, че печели този, който има най-доброто цялостно излъчване. Не най-добрия професионалист, най-забавния или най-нещо-си-друго. От друга страна дрехите показват твоя интерес и уважение.

      След цялото това встъпление да поговорим специфично за това как да се обличаме за работно интервю. Ще чуеш много неясни определения като изброените от Ники - Smart casual, business casual. Въпреки, че много хора ми ги споменаха засега не ми говорят нищо конкретно. Истината е, че модата не е точна наука. Аз постъпих практично - отидох да пазарувам дрехи за интервюто с приятели, които имат местен опит и знаят тукашните нрави.

      Ще се опитам да подходя логично - за мен най-добрия начин да влезеш в час е да отидеш там, където имат бизнес изисквания към облеклото на служителите. Например магазините за бижута в България, които са част от големи международни вериги, имат дрескод и понякога дори служебно облекло. Това би трябвало да е нещо като строго бизнес облекло - това би била нещо като най-добрата визия за интервю.

      Ако ходиш на кафе среща може да се облечеш business casual - т.е. пак в униформа, но без строго деловите части. При мъжете това би било обувки, панталон и риза, но без вратовръзка и сако. Smart casual би било нещо като обувки, дънки и риза. Ако се бориш за работа в офис, ако ще и пейнтбол да играете, ризата си е препоръчителна (естествено и ризите имат 88 нива на официалност и тук не говорим за най-представителната ти риза, а например нещо с къс ръкав и "небрежни"мотиви). При жените облеклото е доста по сложно, но ключовата дума е "бизнес".
      Искам изрично пак да повтаря - това са възприетите сигурни решения. Може да отидеш на интервю облечен с бурка, дънки, кимоно, кожени дрехи с ресни или джапанки и да получиш работата. Но, ако не си сред най-добрите в твоята сфера, в очите на преценяващите ще изглеждаш като селска пръчка.

      Моята препоръка е - запомни, че става дума за различни култури. Не се опитвай да си представяш как биха те възприели приятелите ти в България, а мисли как би изглеждала в очите на потенциалните работодатели.

      Един приятел тук в НЗ ми каза съвет, който намирам за изключително полезен -
      Ако се чудиш дали да се обръснеш - обръсни се. Ако се чудиш дали да сложиш вратовръзка - сложи. По-добре да си една идея над очакваното облекло, отколкото една идея под него.
      Сега малко бонуси... знаете, че ученическите униформи тук са ми слабост. Ето няколко от тях просто да си представите колко сериозно и бизнес излъчване бихте имали в очите на човек, който от 8-10 годишен носи вратовръзка. Огледайте ги от главата до краката:
      Click image for larger version

Name:	IMG_3115.jpg
Views:	1
Size:	97.0 Килобайти
ID:	8834Click image for larger version

Name:	IMG_3121.jpg
Views:	1
Size:	93.8 Килобайти
ID:	8835Click image for larger version

Name:	IMG_4059.jpg
Views:	1
Size:	89.2 Килобайти
ID:	8836Click image for larger version

Name:	IMG_4149.jpg
Views:	1
Size:	94.1 Килобайти
ID:	8837

      Ето ме и мен за сравнение (уж облечен smart casual, ама по български):
      Click image for larger version

Name:	IMG_3100.jpg
Views:	1
Size:	97.1 Килобайти
ID:	8838
      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #4
        Отг: Интервюта за работа

        Ма мноо подробно бедната Анита как ще синтезира всичко написано. Хареса ми примера: иди в банка - обикновено на касата са облечени "business casual", докато тези банкови служители, които говорят с клиенти и откриват сметки на бюро обикновено са "full business attire". По това ще се ориентираш как да се облечеш. И още нещо - на много места е прието в петък да дойдеш малко по-развлечен. Всеки слиза поне едно ниво надолу от нормалното си.

        И друго, което аз смятам за много важно: сприятели се с "прислугата" (рецепционистка, HR или секретарката на шефа). Попитай как да си облечена за интервюто "How should I dress for the interview / What's the usual dress code?" Не пропускай да споменеш, че си съвсем отскоро в страната и имаш нужда от съвет - емпатията в ОЗ и НЗ е огромна, ще ти влязат в положението и може да получиш повече съвет, отколкото ти е необходим. Все пак го прецени (не се доверявай 100%, но поне 95% ). Не пречи и да се завъртиш към офиса на фирмата по две причини:
        1) да се запознаеш с прислугата и на място да обсъдиш облеклото, и
        2) да си сметнеш времето, за което стигаш до там, за да не закъсняваш (планирай да си там 10-15 мин. предварително)
        Също си носи копие на резюмето - знай го наизуст - ама за това ще трябва да пускам друга тема, че то си е цяла наука и игра напред-назад с интервюиращия.

        Comment


          #5
          Отг: Интервюта за работа

          Относно това какво да правим/не правим в процеса за кандидатстване за работа... тук става още по-сложно. Всичко е индивидуално и зависи от конкретната ситуация - процеса на фирмата за наемане на нови хора, посредници, лични интереси, индивидуален подход и т.н.

          Трябва да си намериш някой местен да те съветва. Най-добре би било на живо.

          Общо взето най-важното е да разбереш, че те трябва да те поискат. Цялата борба е да спечелиш интереса им и в последствие битката с конкуренцията. Една дама ми каза, че кандидатстването за работа може да се визуализира като чекване на чекбокси .. като отметнеш всичките получаваш работата.

          1. Агенции за подбор на персонал - повечето фирми използват услугите на външни фирми за по-сериозните позиции. Агенцията може да се разглежда по два начина - като пречка и като приятел. От една страна те са препятствие да достигнеш на интервю във фирмата, от друга - те може да защитават твоите интереси при уговаряне на условията за работа и ще се борят за собствения си процент от евентуалното ти наемане.

          Тъй като ние кандидатстваме за сходни позиции, повечето питат еднакви въпроси. Много е желателно да си записваш/запомняш подходящи отговори на вече зададени въпроси, за да им влезнеш под кожата.

          Нека си представим какво се случва зад завесете. Работодателят отива при тях и описва някакви професионални задължения и заплата - иска най-доброто за най-добрата цена. Агентът си записва ключовите изисквания и "облича" обявата в няк'ви шарени думи. Когато ти кандидатстваш гледат дали имаш ключовите изисквания (точно като чекбокс - да, да, не). Това е. Ако преценят, че си интересен те викат на интервю и те разпитват. Ако (if, else) срещнеш условията ти обясняват повече подробности. Ако им вдъхнеш доверие (т.е. се убедят, че си добра карта, на която да заложат) ти казват, че ще предложат кандидатурата ти на работодателя. Пращат CV-то и техни записки от интервюто. Може да са много весели и много мазни, но ти трябва да помниш, че не настроението им, а записките ще отидат към работодателя, така че.... ключови думи, технически фрази и бизнес етикет.

          Агентите може да осъществяват контакта между двете страни. Т.е. ти ходиш при работодателя да го впечатлиш, той от своя страна ти показва какво предлага, за да те заинтригува. НО договорките ви за заплата и условия на труд може да се движат чрез агента - той среща изискванията на двете страни и се стреми да намери разумния баланс. (нещо като посредник при продажба на имоти. Продавачът вика 300, купувачът 200 и посредника консултира двете страни според ситуацията и се опитва да срещне офертата в удовлетворяваща за двете страни форма).
          При такова стечение на обстоятелствата твоят контакт с работодателя е единствено и само да го впечатляваш.
          2. Работодателите могат да подходят директно - сами да обявят позицията и вътрешен HR да публикува позицията и да сортира кандидатите. Тъй като HR-ите не са програмисти те отново гледат дали покриваш ключовите условия (буквално да, да, не) и, ако ги заинтригуваш, ти издигат кандидатурата на следващо ниво - евентуално техническо интерю/тест.

          Ключовите условия са нещо много важно - те са нещо описано в одобрената длъжностна характеристика като задължителни (mandratory). Би трябвало да са завоалирани в обявата по някакъв начин и обикновено са първи- 5 години стаж, умения по Java, C++. После следват препоръчителните изисквания Oracle, Php, забавен, весел.. останалото е пълнеж, за да може обявата да изглежда професионално оформена.

          От тук нататък е манджа с грозде. В зависимост от работодателя може да минеш през 180 теста. Технически, поведенчески, персонални ценности, IQ, здравен (алкохол и дрога), чисто криминално досие, среща с шефа на шефа ти, среща с главен HR, снимка по бански.... всичко зависи от процедурата на фирмата.

          .... на кратко - от теб се иска да отговориш на изискванията на всеки един от веригата на всяко едно ниво. Да притежаваш поне 60-70% от техническите качества и да можеш да ги докажеш. После... да втълпиш на човека, от когото зависи най-много решението (най-често твоя бъдещ тимлидер), че ще се работи лесно с теб, че колегите ще искат да работят с теб и ще си много полезна в екипа му. Остава най-важното - да си по-убедителна от другите кандидати (а повярвай ми, голяма част от хората по тези ширини, са много добри играчи и имат много опит). Ръкавицата е хвърлена

          На пръв поглед изглежда, че не е кой знае колко по-различно от БГ, но.... на практика няма нищо общо. Влизай в калта и... си вади изводите по възможно най-бързия начин, за да ги биеш на собствената им игра

          Търпението и постоянството ще бъдат най-добрите ти приятели. Трябва да знаеш за какво се бориш (и какво предлагаш), да го правиш всеки ден по малко, да не се отказваш и... като дойде момента на сблъсъка да изглеждаш свежа и весела - все едно току що си се върнала от почивка на Хаваите

          Успехи!
          Last edited by MyCTaKaP; 07-07-12, 14:20.
          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

          Comment


            #6
            Отг: Интервюта за работа

            Мале колко сте изписали Благодаря за мненията, схванах основната идея, но предполагам най-добре ще се ориентирам на място след като мина 1-2 интервюта и огледам и конкуренцията. Определено мисля да се възползвам от идеята на Ники за сприятеляване с "прислугата" и обянение че съм "нова" и имам нужда от съвети.

            Отидох на малко шопинг след като изчетох всичко и резултатът е подобен на момичетата на снимката по-долу. Взех и някои по-casual ризки и поли, ще нагласям облеклото спрямо ситуацията.

            Click image for larger version

Name:	5305118_s.jpg
Views:	1
Size:	22.9 Килобайти
ID:	8839

            Четох в един форум, че в някои от ИТ фирмите в АУ можело да ходиш на работа и по шорти и дънки (не на интервюто разбира се) та дано попадна в такава. Абе да започна работа, дрехите ще ги оправим.

            Идеята на Мустакар за служителите в банка и магазини за бижута в БГ е добра но скоро ходих точно по такива места...дрехите им нямаха нищо общо с думичката "бизнес" А във фирмата в която работя в момента (израелска с над 200 човека в Пловдив и София) аз лично ходя по потник и шорти или тениска и дънки, тийм лидера ходи по джапанки с червена фанелка с огромна розова ягода в средата Това беше малко оф топик, като гледам снимките на НЗ учениците ние тук много имаме да учим.

            Отново мерси за мненията, ще ги препрочитам от време на време и ще се опитам да се впиша максимално бързо в средата като дойде времето.

            Comment


              #7
              Отг: Интервюта за работа

              Облекло на тази снимка, която си сложила е напълно достатъчно за интервю (и за първите 3 работни дни докато се ориентираш).

              Общо взето ситуацията в ИТ е следната: non-client-facing staff се обличат smart casual, което изключва голо коремче, голи рамена и джапанки (въпреки че може да е топло). Аз първите дни ходех с риза и панталон (без сако и вратовръзка), но като видях как се обличат другите във фирмата, се отпуснах.

              Отделно - бил съм няколко пъти на среща на НЗ филиал на www.owasp.org (организация за интернет сигурност), които се състоят веднага след работно време в работен ден и почти всички присъстващи (а някои от тях са светилА тук) са облечени ама съвсем небрежно. И плюскат пица, и пият бира. Което ме навежда на мисълта, че в по-малки фирми вероятността да има някакъв дрес код е минимална.

              Дотук може да синтезираме зависимостта от:
              1) seniority на позицията
              2) client facing/non-facing
              3) day of the week (не важи за интервюто)

              и на интервю се ходи поне в business casual.

              Отделно ако се разбъбриш с прислугата получаваш допълнително точки, защото той/тя ще споменат интереса на интервюиращия. Дори може да покажеш естествено любопитство преди интервюто да хвърлиш един поглед на work place. Но спокойно, колкото и да е цяла наука - бъди естествена, усмихната, ентусиазирана да работиш и да си част от екипа.

              Comment


                #8
                Отг: Интервюта за работа

                Да, Ники много добре го е казал - спокойно
                Да започнеш много да се притесняваш за дрехите за интервюто е все едно да си мислиш, че IELTS ще бъде най-трудната част от подготовката ти

                Залагаме на теб!
                Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                Comment


                  #9
                  Отг: Интервюта за работа

                  Май леко ме хваща паниката, прави сте Просто сега е момента за шопинг за летни дрехи, които ще ми трябват за АУ и го май го обмислям повече отколкото навремето обмислях процедурата по ИЕЛТС+асесмънта взети заедно

                  Пак мерси за мненията, на теория ми е ясно и като дойде времето ще докладвам как върви и на практика

                  Comment


                    #10
                    Отг: Интервюта за работа

                    Очакваме с нетърпение да разказваш
                    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                    Comment


                      #11
                      Отг: Интервюта за работа

                      Май те плашат малко повече от необходимото, но едва ли ше навреди да се спретнеш за интервюто

                      По повод ученическите униформи имам една случка - когато за пръв път приятелите, в които гостувахме, ми възложиха да изпратя едно от децата децата за училище, преди да излезем да го водя до автобуса направих обстоен преглед и веднага задох въпрос - "Абе къде са ти обувките?". В отговор получих крайно учуден поглед придружен с "Ами то ние нямаме обувки". Вечерта питах родителите и те потвърдиха че цялото училище ходи босо Зимата ги изпращали сутрин с обувки, но доста често се прибирали носейки ги в ръка. То в тоя контекст какви изисквания може да има към облеклото ти някой който е изкарал училището на бос крак?

                      В крайна сметка отговора е стандартния - "според зависи". Зависи в каква компания кандидатстваш, за каква позиция, колко си добър, колко си на зор и така нататък.

                      Просто сега е момента за шопинг за летни дрехи
                      Това ми се струва доста ненужно, нещо като да си занесеш и пясък там

                      Не знам как е в Австралия, но в НЗ цените на дрехите (особенно летните) са в пъти по-ниски отколкото тук, а и като добавиш ограничението за багаж съвсем си губи смисъла. Не че е зле да е подготвен човек, но не прекалявай, и там имат магазини

                      Comment


                        #12
                        Отг: Интервюта за работа

                        Опс, забравих най-важното - успех!

                        Comment


                          #13
                          Отг: Интервюта за работа

                          Анита: Аз мисля, че ще се справиш блестящо както обикновенно, така че

                          А случайно да сте наясно как седи въпроса за издигането в компанията (career path) като време и какви са шансовете за наемането на такива като нас на по-високи позиции?
                          Дали са като утвърдените западни икономики където трябва да си направил минимум 50 години за да се добереш до директорска позиция или е по динамично като в развиващите се страни и пазари, където способностите се ценят повече от възрастта и традициите?

                          Не, че нямам още домашни да приготвям, но е хубаво човек да го знае Става въпрос за ИТ сферата.

                          Comment


                            #14
                            Отг: Интервюта за работа

                            IT сферата си е доста обширно понятие, така че по-скоро ще зависи от компанията и позицията ти в нея - програмист, QA, сисадмин и т.н.

                            Например един джава програмист в голяма "ентърпрайз" компания с много служители не може да очаква да расте бързо в кариерата, докато да речем един iOS или руби (или там нещо друго горещо) програмист в стартъп компания с под 10 служители може и да се окаже CTO след година-две.

                            Факторите са много и то без да се брои най-важния - ти самия колко си добър и как се справяш с работата си и как работиш с хора. Последното също е много важно, както Ники многократно е споменавал.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Интервюта за работа

                              Издигането е според целта ти. Аз упорито не искам да се занимавам с бумащина и да отговарям за хора - въпреки че и двете ми идват по-скоро отръки. Предпочитам да стана старши професионалист в дадена сфера и да си изградя име и контакти на местно ниво. Така никога не оставяш без работа, стоиш далече от политиката, планиране, бюджетиране, проекти. Ако няма работа в тази компания, шапка на тояга и следващата. Вярно е, че трудно ще достигнеш повече от $100-120К/година заплата така, но ще си осигуриш спокойствие, а и това си е един много приличен доход.

                              Другата цел е управленската, където ще отговаряш за много маймуни, ще трябва да правиш постоянно компромис между собствените си виждания и вижданията на шефа (освен ако не станеш шеф). Ще се радваш на по-голямо заплащане, но и доста повече стрес и намалена работна сигурност (знаеш как се сменят министрите във всяко ново правителство). Ще си далече от технологията, ще имаш много срещи, ще скаутираш за проекти, ще трябва да се продаваш и т.н. Трябва да си наистина много харизматична личност и да обичаш бюрокрацията. Естествено да имаш управленски познания в сферата на ИТ - disaster recovery/business continuity и т.н.

                              Comment

                              Working...
                              X