Съобщение

Collapse
No announcement yet.

LTSSL, ISSL и CSSL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    LTSSL, ISSL и CSSL

    Здравейте,
    имаме следния казус:
    На 43 години съм. Завършил съм военното училище в Шумен 1993 година със специалност Инженер по изчислителна техника. За съжаление училището вече е закрито и няма начин да получа хорариум с дисциплините и часовете за да го изпратя за оценка в НЗ. Възможно ли е да се получи оценка само с Дипломата - дисциплини и оценки без часове?
    Другата ни възможност е образованието на съпругата ми " Организация и управление на хотел и ресторант" но тя не присъства в LTSSL а в ISSL има сходна/Café and Restaurant Manager (including Bar Manager) (141111). При нея е по-лесно защото дипломата и е от 1999 и си има хорариум. Няма го в трудовата книжка но има възможност да получи писмо от работодател за стаж в хотел 6-7 години / с препоръки и описание на длъжността и т.н./
    Въпросът ми е, според вас, дали да се опитвам да кандидатствам аз с несигурното оценяване на дипломата ми или тя, заради по-лесното оценяване, по-скорошна диплома. Освен това аз съм на 43 а съпругата ми е на 36 и получава повече точки за възраст.
    "ISSL - за временна миграция (не гарантира жителство, но може да се използва като начин да се постигне жителство)" - как би могло да се използва?
    Имам и друго питане:
    Какви са законните възможности да се получи работна виза срещу договорни отношения за наем на кафене/бар/ресторант и възможно ли е след това да се правят постъпки за жителство?
    Извиняваме се за дългия пост но и неизвестните са ни много




    #2
    Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

    Здрасти vtuncheff,

    първо за водещия кандидат - не е въпрос само на дипломата, трябва да се види кой може да събере повече точки. Едно е сигурно - ако и на двамата ви признаят висшето можете да се борите за допълнителни 20 точки, които са много важни.

    Не бързай, прочети колкото можеш, потърси информация и разбери за какво се бориш. Предполагам, че ще се намери начин да намериш достатъчно информация нужна за оценяване на квалификацията ти. Това не е основния ти проблем в момента и като цяло не е нещо, за което трябва да се притесняваш на този етап.

    Ще започна от наемането на бизнес обект, за да стигна до временна миграция -> жителство.
    Не можеш да получиш работна виза като self employed (самоосигуряващ се). За да получиш работна виза офертата трябва да отговаря на много условия като мин. работни часове на седмица, възнаграждения, срок на договора и т.н. Като капак на това за Skilled виза трябва да се докажа, че няма НЗ, който може и иска да върши тази работа.
    Собствен бизнес можеш да развиваш след като имаш разрешение за работа или временно жителство.

    Относно това ""ISSL - за временна миграция (не гарантира жителство, но може да се използва като начин да се постигне жителство)". Много добре казано!
    Тук в повечето случаи говорим и смятаме точки за подаване на жителство (
    residency), което означава да станеш гражданин на НЗ, да получиш паспорт, достъп до здравни, социални и всички възможни благини и задължения на местните. Забелязвам, че хората се объркват и по-точно смесват визите.
    Когато получиш работна виза, това означава, че на теб ти е разрешено да работиш (този, който е получил офертата за работа е обвързан само с този работодател) и пребиваваш на територията на тази държава. Това е все едно да отидеш в САЩ на бригада и да береш ягоди 6 месеца. Като изтече този период или намираш начин да удължиш визата си или трябва да напуснеш. През това време ти си чужд гражданин, което означава, че ... си чужд хе-хе. Както вече казах не се ползваш с правата и задълженията на Новозеландците - здравни, социални, пенсионни, полицейски, курсове, бюра по труда, програми за подпомагане на бизнеса и т.н.

    Ако професията ти е изброена в някой от списъците с търсени професии (и докажеш, че отговаряш на изискванията) получаваш по-голям шанс за жителство ИЛИ работна виза. При положение, че е второто можеш просто да дойдеш тук, да работиш да кажем две години и да си тръгнеш.
    Понеже ние нямаме такива проблеми, не си представяме, че много страни не признават двойното гражданство. Ако, например, един германец иска да получи НЗ гражданство, то това означава, че (с малки изключения) ще трябва да се откаже от Германското (EU) си гражданство... което... как ви звучи?

    За щастие ние нямаме този проблем, но може би пък и тук е момента да спомена, че сме почти единствените членове на Европейския Съюз, които няма право на work holiday visa - хора до 30 години получават разрешение за работа за 1 година и идват в НЗ обикалят и работят където могат за този период. Ако намерят подходяща оферта може да останат за повече и да задвижат целия имиграционен процес

    Та, ако работиш/учиш тук събираш допълнителни точки за кандидатстване за EOI! Точки за години работа в НЗ, квалификация придобита в НЗ и т.н. Което пък ти помага да събереш повече точки от другите и тъй като си на място, плащаш данъци, нямаш криминални прояви и т.н. и най-важното - някак си бизнесът те е приел, то вече минаваш по други "пътеки" за жителство.

    Искам да те помоля да разгледате калкулаторите за точки и да пишете по-конкретно и с повече подробности. Хубавото на НЗ е, че има много начини... и естествено никой от тях не е лесен, защото са малка държава и не искат да бъдат залети/разводнени от имигранти.
    Visit us to find out how to apply for a visa or NZeTA, employ migrant workers, and assist students and refugees.

    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    Comment


      #3
      Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

      Здравейте и от мен (гореспомената съпруга)!
      Първо бих искала да благодаря на МуСТаКаР за подробния отговор и на NikiG за всички разяснения, вкл. и в други форуми.
      След като попрочетох тук-там си мисля, че най-добре в нашия случай е Principal applicant да бъде съпругът ми. Той е написал по-горе какво е завършил, надявам се да му издадат академична справка от университета и вече зависи как ще бъде преведена и оценена (предполагаме Computer Science or Information Systems, но зависи и кое ниво)... Естествено (за нашите условия) той не е работил по специалността си и мисля, че това е по-големия проблем. Добрата новина е, че има стаж в големи "западни" компании - около 1 година като Facility manager и около 2,5 близо 3 години като Building automation project manager (за това си има и recommendation letter), все на големи обекти. Освен това има опит 1 година в страна от изброените в Сomparable labour market, но там не зная длъжността точно (той може и да се включи и да я напише ) и няколко години (доста) в корабна агенция като Ръководител кораборемонтна дейност (нещо такова) и от там също може да си поиска recommendation. Лошата новина е, че Occupation и Qualification не са comparable и тук исках да попитам вие какво мислите по въпроса, дали има някакъв шанс?
      Колкото до мен - надявам се да ми признаят дипломата, за да му донесе това точки. Мисля, че ще се справим с IELTS и двамата, надявам се поне. Моят стаж е само в български фирми(чки), а и образованието ми не е кой знае какво - по диплома се води Висше специално, но мисля, че осъвременено е Бакалавър професионалист (най-ниската степен).
      Другият ми въпрос е дали документите, които ще подготвим, трябва да са легализирани или е достатъчно да бъдат преведени? Прочетох, че не е нужна легализация, затова питам.
      Като цяло обмислям да ползваме услугите на консултант, смятате ли, че е добра идея?
      Предварително благодаря на всеки, който ми отговори!

      Comment


        #4
        Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

        Искре, здрасти! Кефи ме името дето си си избрала във форума (тук по нашите географски ширини спарки викат на електротехниците, отделно си имаме brickie (зидар), truckie (шофьор), warfie (докер), roofie (ремонтьор на покриви) и т.н.

        Много е важно специалността и опита да са едно и също или достатъчно близки. Тоест с компютърни науки трябва да си или програмист, или управител на хостинг компания или нещо подобно. Ако е ръководител кораборемонтна дейност - тогава трябва да се напише, нещо от рода, че е управлявал или координирал разработката на информационна система, за автоматизирана доставка на части или някакъв EDI (electronic data interchange - достъп на външни доставчици към ERP системата на предприятието). Такива работи - тоест всичко да се пречупи през призмата информационни технологии на малко по-високо ниво от потребител на софтуер. Един вид, за да успеят подобен род референции трябва малко да се преиначат и да се поукрасят, така че да привлекат вниманието. В никакъв случай не ви съветвам да лъжете, но да се фокусирате и развиете тези негови отговорности, които са в пряка връзка с информационните технологии. Другите може да ги споменете мимоходом като спомагателни длъжността отговорности. Надявам се схвана идеята

        Хубавото е, че каквато и специалност си изберете в LTSSL, която е от бъдеща сфера на растеж (ИТ, биотехнологии, или мултимедия), автоматично се признава като comparable labor market, така че точки ще бъдат признати, независимо дали стажът е придобит в България и/или в българска компания.

        Превод и легализация се иска само на държавните/официалните документи - акт за раждане, диплома за средно, диплома за висше. Всякакви други служебни бележки е достатъчно да са преведени.

        За имиграционен консултант - аз лично се оправих сам, но Ицето винаги съветва ако не сте уверени и имате въпроси или засукан казус, да ползвате такъв.

        Comment


          #5
          Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

          Ники, благодаря за бързия и точен отговор. Следва семеен съвет довечера и да решаваме . Предполагам, че ще успеем да измислим нещо заедно по стажа му . Сега си спомням, че имаше и сертификат за Project manager, бяха го пратили на обучение. Ох, той и други сертификати има, ама май все са в различни области... А и това (според прочетеното и разбраното от мен) би му помогнало само в намирането на работа - като +. Май стана объркано това, но и главата ми е объркана .
          Колкото до Sparky - нямам нищо общо с електротехниците , заради превода на името ми от Бг на английски в някакъв минал момент мъжът ми го измисли и така си остана .

          Comment


            #6
            Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

            Много си е шик името така Project manager на PMI ли му е? Ако да, супер - остава да се изкара, че е водил някакъв голям ИТ проект като е ползвал теоретичните си знания от Computer Science - тоест, че не само е водил проект, но и го е насочвал кои технологии да използва. Съответно какво е постигнал проектът. То хубаво е в референциите да се понахвърлят и малко технически термини и нови технологии като virtualization, cloud computing, disaster recovery, off-site backup, security audit и какво ли още не A като Project Manager: agile, kanban, scrum, lean.

            Comment


              #7
              Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

              Усещам, че настъпва момента да се включи вече той и да пише от първо лице, но предполагам по-късно. От мен едно голяяяяямо благодаря, мисля че ми се избистря картинката постепенно .
              Поздрави!

              Comment


                #8
                Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                Здрасти Sparky

                Моля, сметнете ориентировъчни точки (и за двамата по отделно) от цитираните препратки, за да видим на първо време какви са ви шансовете да се борите от разстояние за жителска виза.

                После ще имаме много време да обсъждаме подробностите

                -----
                Моля който смята, че е притеснително данните нужни за оценка на шансовете да са достъпни от всички, да ми пише лично. Може да направим раздела видим само за регистрирани потребители.
                Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                Comment


                  #9
                  Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                  Здравей, Мустакар!

                  Зная, че така ще е много по-лесно да ни помогнете, ама много ми е трудно да сметна точките с калкулатора поради многото неизвестни - какво ще признаят и какво - не, а и не съм 100% сигурна, че го попълвам правилно... Най-добрият за нас вариант, както аз го смятам, би бил:
                  Qualifications
                  Do you have a recognised qualification? (level 7 or 8) Yes?
                  Do you have a recognised qualification? (level 3,4,5,6) No
                  Did you begin your study for level 3, 4, 5 or 6 recognised qualification on or before 24 July 2011? No
                  Do you have a recognised post-graduate qualification? No?
                  Do you have a bachelor’s degree gained in New Zealand following at least two years of full time study? No
                  Do you have a recognised post-graduate qualification gained in New Zealand following at least one year full time study? No
                  Do you have a recognised post-graduate qualification gained in New Zealand following at least two years of full time study? No
                  Do you have a qualification in any one of New Zealand's:
                  identified future growth areas? Yes?
                  areas of absolute skills shortage? Yes?
                  Transitional Provisions:
                  Have you studied full time in New Zealand towards a New Zealand recognised qualification of two years or more? No
                  Do you have a recognised basic New Zealand qualification gained in New Zealand? No
                  Relevant Work Experience
                  Number of years of relevant work experience (anywhere): 10 years
                  Number of years of relevant work experience in New Zealand: None
                  Number of years work experience in any one of New Zealand's:
                  identified future growth areas ? 2 to 5 years?
                  areas of absolute skills shortage ? 2 to 5 years?
                  Was the work experience gained in a comparable labour market or an area of absolute skills shortage? Yes?
                  Age
                  What is your current age? 40 - 44
                  Other Family
                  Do you have a close family member living in New Zealand, who is a resident or citizen of New Zealand? No
                  Partner
                  Do you have a partner? Yes
                  Would your partner have the required English proficiency to qualify as a principal applicant? Yes
                  Is your partner currently employed, or has he/she been offered employment in New Zealand? No
                  Does your partner have a recognised qualification ? (level 7, 8, 9 or 10) Yes?
                  Does your partner have a recognised qualification ? (level 3, 4, 5 or 6) No?
                  Did your partner begin study for their level 3, 4, 5 or 6 recognised qualification on or before 24 July 2011? No?
                  Does your partner have a close family member living in New Zealand, who is a resident or citizen of New Zealand? No
                  Your Results

                  Your total score is 140

                  Comment


                    #10
                    Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                    СУПЕР!!! Postgraduate е ниво 9 или 10 (магистър или доктор) и дава 60 т (тоест +10 над ниво 7).
                    С отговор Does your partner have a recognised qualification ? (level 7, 8, 9 or 10) - ДА + ИЕЛТС >= 6.5 (имаш 20т)

                    Със 140 веднага те теглят. Проверяват ти точките и ако са съгласни ти пращат покана за жителство, пращаш документите всички. Разглеждат те, интервю, визи и заминавате

                    Comment


                      #11
                      Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                      За съжаление аз все още не съм ориентиран добре за тези бонус точки и не знам какво е нужно, за да се вземат и дали могат да се натрупват. Дали удовлетворяване на изискванията от списъците е достатъчно условие, за да се вземат тези бонус точки?
                      Това почернено "And" ме притеснява.


                      Bonus points for work experience in New Zealand:

                      • Five points: one year
                      • 10 points: two years
                      • 15 points: three or more years.


                      And if the work experience is in an identified future growth area:

                      • 10 points: 2 to 5 years experience
                      • 15 points: 6 or more years experience.


                      And if the work experience in an area of absolute skills shortage:

                      • 10 points: 2 to 5 years
                      • 15 points: 6 or more years.



                      Вашата квалификация и в двата списъка ли я има?
                      • 10 points: qualification in an identified future growth area
                      • 10 points: qualification in an area of absolute skills shortage
                      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                      Comment


                        #12
                        Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                        Коментарът на консултанта при мене беше, че за да се броят бонус точките, което може да стане чак след окончателният резултат от full assessment на NZQA, т.е. към какво ще те приравнят, зависи основно от колони 3 и 4 на таблиците.
                        Примерно, ако моята специалност радиолокация - радио инженер я признаят официално и приравнят като Electronics Engineer или Industrial Engineer, то тогава ще мога да кандидатствам за бонус точки по квалификация, защото няма изискване за определени години стаж или признаване от съсловна организация.
                        Ако обаче искам да покрия изисквания за бонус точки по Supply Manager за трудов стаж (work experience) ще ми трябва признаване от Chartered Institute и т.н., което по думите на консултанта е почти невъзможно да бъде постигнато. Това беше и една от причините да се спрем на консултант, защото аз мога да разбирам нещата по един начин, обикновено както би ни се искало да бъде, но в действителност нещата не изглеждат точно така. Съвета ми е внимателно да огледате колони 3 и 4 на таблиците, нещо на което и Ники често ни обръща внимание. Успех от нас в начинанието.

                        Comment


                          #13
                          Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                          Аз като попълвах ЕОИ си въведох образованието и стажа и то ми сметна 15 бонус точки (май) на база въведеното. И образованието и стажа са в БГ в поле тясно свързано със специалността ми по диплома (ИТ). Не знам колко щяха да ми ги признаят, но предполагам че щом самото ЕОИ ги изчисли не би имало проблем...

                          Написано от zhivbors Виж мнението
                          Коментарът на консултанта при мене беше, че за да се броят бонус точките, което може да стане чак след окончателният резултат от full assessment на NZQA, т.е. към какво ще те приравнят, зависи основно от колони 3 и 4 на таблиците.
                          Примерно, ако моята специалност радиолокация - радио инженер я признаят официално и приравнят като Electronics Engineer или Industrial Engineer, то тогава ще мога да кандидатствам за бонус точки по квалификация, защото няма изискване за определени години стаж или признаване от съсловна организация.
                          Ако обаче искам да покрия изисквания за бонус точки по Supply Manager за трудов стаж (work experience) ще ми трябва признаване от Chartered Institute и т.н., което по думите на консултанта е почти невъзможно да бъде постигнато. Това беше и една от причините да се спрем на консултант, защото аз мога да разбирам нещата по един начин, обикновено както би ни се искало да бъде, но в действителност нещата не изглеждат точно така. Съвета ми е внимателно да огледате колони 3 и 4 на таблиците, нещо на което и Ники често ни обръща внимание. Успех от нас в начинанието.

                          Comment


                            #14
                            Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                            Анита - ЕОИ за съжаление не знае каква ти е специалността Ти може да мислиш, че така ще ти бъде оценена, но не може да си сигурна ако 1) нямаш пълната оценка от NZQA и 2) специалността ти в оценката като заглавие отговаря 100% на изискването на колони 3 и 4. Примерно, завършила си "Компютърни системи и технологии" и искаш да кандидастваш за някоя ИТ специалност 26хххх от списъка. Ако от НЗКА те оценят "Computer Systems and Technologies at Level 9" защото имаш магистратура, не може да получиш никакви бонус точки, защото:
                            1) не си оценена на правилното ниво - искат 7, а не 9 и оценката не казва дали на ниво 7 (през което очевидно си минала, за да получиш 9) си имала точно тези знания, които се искат от специалността в колоните за бонус точки. Имах голям спор с имиграционния представител и накрая се принудих да си направя асесмънт, въпреки че за моя университет в САЩ не се изисква такава.
                            2) нямаш правилното име - защото искат примерно "Bachelor of Information Technology". Сега пак погледнах и вече малко са го поразхлабили изискването и вече има "компютърни науки, информационни системи, или друга информационна технология" но колкото по-еднаква е оценката с изискването, толкова по-малко ядове.
                            Така че тези бонус точки, без които всъщност е много трудно кандидатстването се изкарват лесно, ако поискате и правилно получите оценка от НЗКА. Иначе единствената компенсация е наемане на работа, а това не става тъй лесно.

                            П.П. Използвах твоя коментар само за пример Знам че вече си опекла работата за ОЗ

                            Comment


                              #15
                              Отг: LTSSL, ISSL и CSSL

                              Ники, сега огледах по-детайлно асесмънта и правилата за бонус точките и си напълно прав - оценили са ме като Bachelor of Engineering Technology и Master in Software Technologies (level 9) като наименованието на никое от тях не съвпада със специалностите за бонус точки както и нивото ...
                              Хубаво, че не пратих навремето EOI-тo да се излагам, май ще ме убедите че имиграционните консултанти са нещо полезно

                              Comment

                              Working...
                              X