Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стаж по специалността

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Стаж по специалността

    Здравейте,
    моя казус е следният: по стечение на обстоятелствата не съм завършил вишето си образование, но след година или две ще го имам черно на бяло - "Компютърни системи и технологии". От 5г. насам работя като системен администратор 3 години в настоящата ми месторабота и 2г. при бившия ми работодател като нямам прекъсване в стажа. Друг е въпроса, че в настоящата фирма, която работя и в предните по договор се водя като търговец на компютърна техника на едро, защото междувременно правя и това както е навсякъде в България , говорил съм с настоящия и бившия ми шеф и ми казаха няма нивки ядове, напиши си референцията каквото искаш там аз само я подписвам и подпечатвам. Има ли значение квалификацията ми описана в договора и трудовата книжка или мога да разчитам само на референцията и има ли зачение, че стажа ми по специалността е преди да съм си взел реално дипломата от университета?

    Поздрави!

    #2
    Отг: Стаж по специалността

    Привет! Мисля, че няма да имаш проблеми. Австралийското компютърно общество (ACS) е доста толерантно към подобни неща. Казвам го от личен опит. Аз се бях оценявал за администратор на бази данни от 2002ра, а реално бакалавъра го взех 2005, магистъра 2007. 2008ма, когато ми направиха оценката ми писаха 6 г и 1 месец опит Така, че е съвсем възможно.

    Като цяло за информационните технологии е ясно, че може да си страхотен програмист само със средно завършено или да си 17-годишен линукс гуру системен администратор. Образованието по-скоро показва дисциплинираност, структура, теоретични знания и както се казва в математиката е необходимо, но недостатъчно условие.

    Което пък довежда на темата за трудовия стаж. Ще ми се наложи да генерализирам, така че не го приемай лично - в България все още прекалено много се разчита на бумагите/НОИ и така нататък (което пък дава сила на сийките там да се мислят за много важни и да се държат като с добитък с гражданите). Никъде в нормалните западни държави няма такова понятие като "трудова книжка" и какво пише в нея. Затова и никой не иска нищо от нея. Стаж се доказва с референция от работодател, която трябва да включва най-малко:

    1. имената твоето, на фирмата, и на рефериращия
    2. длъжността ти твоята и на рефериращия (бил ли ти е пряк мениджър = достоверност)
    3. срокове - кога си почнал и кога си спрял да работиш за дадената фирма
    4. пълно или непълно работно време (ако си работил на 20ч/седмица, от ACS ще ти сметнат само половината време)
    5. подробно описание на длъжността - какво си правил на работното място (а не както българите пишат препоръка: той е чудесен работник и върши много работа)
    6. (нездължително, но е добре) Какви успехи си постигнал - внедрил си някаква система, съкратил си производствено време или разходи, изнасял си лекции, занимавал си се с неща, които не са ти влизали в длъжността, но са полезни за фирмата.

    Последната точка ще ти е важна като търсиш работа на място, но не е необходима за ACS. Обърни внимание като си пишеш референцията да е пълна. Има малка въможност да се обадят на рефериращия - на моите работодатели в САЩ им звъняха. Ако да, ще проверят имената по т.1 и вероятно от 2-4. Но тъй като е малко вероятно работодателят ти да говори английски (ти може да направиш следното за застраховка: напиши си референцията на български и я дай за превод и я прати оригинал+превод)

    Успех!

    Comment


      #3
      Отг: Стаж по специалността

      Благодаря много за изчерпателния отговор Ники!
      И аз така си мислех, но все пак да попитам - работодателя ми говори английски няма проблем за това, а и фирмата ни е с международна история и по-точно с позиции на европейския пазар за refurbished и second hand компютърна техника не е малка фирмичка могат да я проверят от ACS.
      Рано ми е още както се казва, но предпочитам да се подготвям лека-по-лека от сега и да навляза плавно в нещата в процеса "емиграция" , надявам се т.е. сигурен съм, че ако за в бъдеще изникне (а то със сигурност ще изникне) някакъв препъни-камък мога да разчитам на ерудирани хора като вас от този и други форуми.
      Приятна вечер от мен на всички, лягам си че ми се скъса сърцето от загубата на Франция от Испания преди малко

      Comment


        #4
        Отг: Стаж по специалността

        Няма да се плашиш - вади служебни бележки със зададените по-горе точки и си в играта.
        Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

        Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

        Comment


          #5
          Отг: Стаж по специалността

          Аз бих искал да попитам. Работя към военните. Мога да си извадя бележка за трудов стаж от човешки ресурси само. В дипломата ми се вижда каква ми е специалността. Тя е инжеренр по авиационна електроника, най-общо казано. Друго няма да искат да ми издадат по някакви си техни причини. Какво ще ме посъветвате? Благодаря предварително.

          Comment


            #6
            Отг: Стаж по специалността

            Боян Бонев, аз малко ще попаря оптимизма, но току що минах асесмънт към ACS. Няма да ти признаят стажа преди дипломата, като skilled, а като occupation related. Например при мен се случва следния абсурд - работя от почти 6 г. при един и същи работодател на една и съща позиция по специалността си, но входящия номер на дипломата ми е от декември 2008г. Резултат - ACS излизат със становище:

            The following employment after January 2009 is considered to equate to work at an appropriately skilled level and relevant to XXXXXX of the ANZSCO Code.

            С други думи - признават ми само част от стажа. Писах им писмо с което ги моля да специфицират кое точно признават, ето го и отговорът:

            Dear XXX,

            Thank you for your email,

            In regards to your enquiry, all your experience has be considered in the assessment and found closely related, however your experience will not be deemed to be skilled until the date you met the ACS requirement.

            In your case, we have deemed your experience after January 2009 at a skilled level, please refer to the below for further information

            http://www.acs.org.au/__data/assets/...f-Criteria.pdf

            This is the date in which you have been deemed to reach the appropriate skilled level for your nominated occupation.

            After this date you may be able to claim points for your experience with the Department of Immigration – please contact them for further information.

            Regards,

            Аз си го превеждам по следния начин - за да ми признаят стаж за skilled, трябва да съм завършила подходящо образование преди това. Ако не съм го завършила, стажът ми е тясно свързан със специалността, но не е skilled. Тепърва предстои всичко останало и дай Боже да стигна до DIAC, за да видим тяхното становище какво ще е.

            Comment


              #7
              Отг: Стаж по специалността

              Ау, сега видях от кога е първото мнение...заблудила съм се, че е актуално, понеже ми изскочи темата в New Posts....

              Е, дано поне съм била полезна на следващите кандидати.

              Comment

              Working...
              X