Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Работа, заплащане и стандарт на живот

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Работа, заплащане и стандарт на живот

    Доход от 15/19 NZ$ на час, да приемем full time 8 часа х 15/19 = 120/152 NZ$ x 5 дни = 600/760 NZ$
    на седмица = 2400 / 3040 NZ$ на месец = 28800 / 36480 годишно (ако въобще сметката до тук е вярна разбира се).

    Предполагам, че говорим за бруто сума и имам следните въпроси.
    - колко остава като чист доход след приспадане на данъци
    - колко са базовите харчове за храна и т.н.

    ако някой се сети за нещо друго моля пишете или по-общият въпрос е как се живее в НЗ с такъв доход (сам човек като за начало).
    град Оукланд, сфера на работа - retail industry
    Last edited by zhivbors; 22-02-12, 13:34. Причина: град/район на НЗ

    #2
    Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

    До колкото знам това е официалния калкулатор за данъчните удръжки:
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    Comment


      #3
      Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

      Total $28,800.00 $4,060.00
      т.е. 24,740.00 чисто / 12 - 2,060.00 на месец

      Total $36,480.00 $5,404.00
      т.е. 31,076.00 чисто / 12 - 2,589.00 на месец

      Comment


        #4
        Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

        Минималното, което ще ти е необходимо:

        наем - зависи дали искаш апартамент/стая, обзаведен/необзаведен, къде, дали са включени или не комуналните разходи
        най-евтино ще ти е да си в стая или пристройка към къща с хазяи, защото тогава най-вероятно в наема ще са ти включени и комуналните разходи или поне ще ги делиш.
        ако си сам в апартамент едностайките в центъра тръгват от поне 250 (ако не и 280),
        водата понякога не е включена и е скъпа,
        ток за един човек е примерно $40 лятото и двойно зимата,
        интернет е $80-90/месец като обикновено трафикът е ограничен докъм 30-50ГБ,
        храната и други неща от супермаркета ако ядеш скромно и не наблягаш на месото ще ти е около $40-50/седмица.
        В зависимост от това дали можеш да ходиш пеш на работа или с транспорт - карта за месец ти е $130.
        Колите са евтини, но цените за паркиране са убийствени.

        Ето ти примерни цени на храни (на промоция - купувам само когато са на промоция, иначе някои са 2+ пъти по-високи):
        хляб бял (кифлен) - $2
        хляб пълнозърнест - $3.50-$4
        кашкавал - $9/кг
        мляко прясно - $2/л ($3.60/2л)
        домати - $3-5/кг
        картофи - $1.50-2.50/кг
        ориз - $3/кг
        ябълки $5/1.5кг
        печено пиле цяло $10-$13 (понякога вместо $10 е $20/2 пилета)
        краставица дълга - $2/бр (много е голяма)
        зеле бяло - $2.30/бр
        пиле филе с кожа, без кост - $12/кг

        Comment


          #5
          Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

          А усеща ли се повишаване на цените за сметка на заплащането? Скоро четох една статия, в която пишеше, че цените скачат, а заплатите са си същите. Кажете някакви лични наблюдения.
          Другият ми въпрос е възможно ли е при такива доходи (като цитираните по-горе) да се спестява? Питам при случай, че само един в семейството работи или е необходимо и двамата да работят, за да остава и нещо за спестяване?

          Comment


            #6
            Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

            Февруари 2012 цените на повечето неща някакси "автоматично" се покачиха (и то с повече от мойта заплата, която автоматично се покачи с 2%). Поне на мен ми остана такова впечатление, защото явно се качиха цените на стоки, които следя или които потребявам често.

            В никакъв случай не се чувствам притиснат и мисля, че с 35-40К брутен доход общо двама човека могат да живеят "прилично" - да имат за квартира, режийни, от време на време да си купуват дрехи и да излизат на ресторант/забавление. За плазмен ТВ или нещо друго ще се наложи да се пести 2-4 месеца.

            Comment


              #7
              Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

              По мои груби сметки би трябвало 1 работещ да може да издържа финансово семейството. Базовите нужди, точно както Ники е казал. Има много харчове и много от тях могат да се спестят, ако си правиш сметките.
              Надявам се съвсем скоро да пиша в блога повече за тези ми разсъждения.
              Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

              Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

              Comment


                #8
                Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

                Написано от MyCTaKaP Виж мнението
                По мои груби сметки би трябвало 1 работещ да може да издържа финансово семейството. Базовите нужди, точно както Ники е казал. Има много харчове и много от тях могат да се спестят, ако си правиш сметките.
                Надявам се съвсем скоро да пиша в блога повече за тези ми разсъждения.
                Всичките ни приятели в чужбина (без изключение) казват, че е много трудно без направа на месечен бюджет, което е същото написано и от Христо т.е. да си правиш сметката. Това, което видях и с което се сблъсках в Англия на живо (за 1 месец) бе, че можеш да живееш с 2 и 200. Въпрос да си правиш сметка.
                Само дето в Бг не можеш изкара с 2.

                Comment


                  #9
                  Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

                  Знам че е стара тема, но не ми се отваря нова за доходи.
                  Бих ли могла да издържам семейство с около 60 Хил. на година, четирима сме, децата са на уще, т.е. няма детско-градински разходи, живеем обикновено без глезотии и се храним в къщи. Под наем ще сме - около 1200 на месец. В градско-селски район.
                  Гледайки данните все различна информация намирам нета и мисля че вие имате по-добра представа като живеещи на място.

                  Попадали ли сте на този сайт https://e2nz.org/ ? Има страшно много негативна информация и истории на бивши имигранти. Чак ми загорча в устата докато ги четох. Ясно е че е силно преувеличено (не знам с каква цел, уж казват да предпазели наивниците и да противодействат на розовата реклама която НЗ има по света), но предизвиква силен смут у мен. Особено статиите от няколко преподаватели в унита, нали уж това отивам да правя. Откъде мога да знам дали това е само злочестния опит на 3-4ма или наистина описват тъжната истина в страната... всичко май е до късмет. Не ми се рискува всичко което сме постигнали досега заради една авантюристична мечта, а е ясно че без риск няма как да разбера дали наистина НЗ е нашето място. Историята на всеки е толкова субективна, че не може да даде обективна представа за живота там. А пък цифрите са прекалено обективни за да ни дадат пълната картина на истинския живот.
                  Май страдам от съдбата на емигранта - никога да не се чувстваш у дома и все да те влече нанякъде. Само да нямах две деца които да подлагам на рискованите си начинания.
                  Last edited by sipirumi; 26-02-17, 07:31.

                  Comment


                    #10
                    Re: Работа, заплащане и стандарт на живот

                    Всичко опира до това КАК ще живеете.

                    С 60К бруто, от които $300/седмица за наем, ще можете да живеете прилично - разбирай, ще имате ток/вода/интернет, ще можете да се храните вкъщи добре.

                    НО за глезотийки няма да има пари, разбирай развлечения, екскурзии, ресторанти. Един вид няма да е лесно, но няма да сте съвсем на ръба. Като човек, който е свикнал да живее с малко и да пести, никак не ми беше трудно в началото като изкарвах 58К бруто, плащах $330/седмица наем, и издърждах двама човека (обядвах навън за около $7/ден). И пак ми оставаха доволно количество пари. Всъщност на вас разликата ще е в храната като $30/човек/седмица готвено вкъщи е напълно достатъчно.

                    Отделно има достатъчно безплатни развлечения - разходки сред природата, общински изяви и забавления и т.н. Ако ще ги имаш 60К хвърляй се, защото след това си само нагоре

                    Comment


                      #11
                      Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

                      Благодаря много Ники! Ще видим какво ще измислим след преговорите, засега съм склонна да откажа зашото ме искат Юли месец там, а аз имам много поети ангажименти тук до края на годината. Ще видим дали ще са склонни да започна другата година, ако не - поне ми остава опита от интервюто и надеждата че ще излезе и друга възможност.

                      Comment


                        #12
                        Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

                        IMHO $60K е малко за семейство с две деца. Не че няма да оцелеете, ама няма да е приятно.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

                          60K старт, а после нагоре. Ако имате заделени спестявания да ви помогнат би било добре. Партньорът ти може да помисли за половин работен ден/седмица и ето ги още 25-30К. За старт
                          Иначе за споделените истории. Възможно е НЗ да преувеличава с розовите реклами. Освен това разочаровението е може би по-голямо за граждани на развити държави - ако се сравнява с Германия или Швейзария например НЗ може би изглежда като романтична, а не прагматична. С идването от БГ като че ли често имаме не много големи очаквания и в рамките на 5-6 години трупаме самочувствие и си вдигаме цената, което е интересно предизвикателство.

                          Както и да е, надявам се че ще стигнете до интересна оферта и очакваме да чуем продължениетооо
                          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                          Comment


                            #14
                            Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

                            Аз май не съм ъпдейтнала нашия случай - 74 хил., последна стъпка преди повишение в старши академик, която ще трябва да взема за 2 години (а в САЩ - 6 години), 4 хил. за рилокейшън разходи, което е малко, но все е нещо. Само че искат да започна юли, което не ми е възможно без да наруша спокойствието на семейството и твърдо им отказах.
                            Те отвориха пак позицията и ще търсят да наемат някой за парт тайм да покрие летните месеци, и ако стане, ще мога да отида октомври (аз се съгласих да отида с 3 месеца по-рано отколкото първоначално планирахме).
                            Друга спънка е изискване на борда на соц.работници да съм регистрирана (full registration), което аз мислех да започвам, но дори и да признаят дипломи и опит няма да ми дадат повече от provisional registration докато не натрупам 2000 часа супервизирана практика в НЗ. Т.е. излиза че чуждестранни преподаватели не могат да преподават освен ако не започнат работа някъде като соц.работници и после да кандидатстват за академик позиция. Уни ще се среща с Борда в началото на Април да дискутират този проблем (явна недомислица, май че е ново изискване, защото преди не съм го виждала по обяви). Така че сега ще си живея живота и чакам новини от тях. Много ми харесва отношението им и факта, че са готови да се застъпват за преподавателите си (дори преди наемане), така че дори и нищо да не излезе от цялата история, поне оставам с добри мисли за НЗ tertiary education особено сравнено с месомелачката American academic world.

                            Comment


                              #15
                              Re: Работа, заплащане и стандарт на живот

                              Особено за хора идващи от САЩ, НЗ ще ви се стори рай Не откъм стандарт на живот, а откъм качество. Човешките взаимоотношения са изключително важни, а не парите. Затова ще те изчакат и ще намерят някой да покрива докато заминеш. Идеята не е да се правят пари на всяка цена. А интелигентни хора са винаги добре дошли в държавата и има механизми да бъдат привличани и задържани.
                              Успех и ни дръж в течение

                              Comment

                              Working...
                              X