Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете Емо и Мила

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете Емо и Мила

    Здравейте и от мен

    Писал съм по другите теми, четох досега този форум, както и форума all.bg и дойде време да постна и нашата тема за оценката на шансовете

    Такаа, поне на хартия, нещата според мен изглеждат следните:

    Възраст 30 - 39 - 25 точки (в момента и аз и тя сме на по 29 години, но ще навършим 30 догодина юли и августа, така че смятам горната категория).

    Образование - завършил съм бакалавър в УНСС специалност Стопанска логистика. Значи, в LTSSL списъка я има ей тази спецалност Supply and Distribution Manager http://www.immigration.govt.nz/NR/rd.../0/INZ1093.pdf с код 133611, което като отворим сайта https://www.acacia-au.com/anzsco/133611.php ми се струва доста близко с това, което съм завършил. Така че ако има шанс да ми признаят бакалавъра като специалност от LTSSL ще бъде добре заради бонус точките... Но да кажем ако това не стане, за бакалавър 50 точки. Пък и предпочитам в професионален план да продължа да се развивам в застраховането.

    Опит - както Ники доста пъти е обяснявал и дразнил на българската действителност... и аз съм в този кюп... Завършил съм Логистика, имам опит в тази сфера 9 месеца, но главният ми работен опит е в сферата на застраховането - близо 5 години. Общият ми работен опит е 7 години, като 4,5 години от него са в западни фирми, а останалия в чисто български. Според мен най-правилно е да въведа 4 години опит, което е 15 точки. Ако пък опитът задължително трябва да съответства на образованието - в сферата на логистиката имам само 9 месеца работен стаж.

    Приятелката ми е завършила в НБУ бакалавър Германистика с профил педагогика, което е завъртяното име на Немска филология и диплома за преподавател. Не знам това колко би било от полза за НЗ, в техния списък май имаше специалности във сферата на преподаването, но кой ли в НЗ ще поиска да учи немски така или иначе

    И двамата мисля, че няма да имаме проблеми с английския, аз го знам доста добре, може би ще успея да изкарам 7, приятелката ми със сигурност ще изкара 6 - 6,5.

    Общите точки варират между 100 и 125 в зависимост от това дали имам макар и теоретичен шанс да ми признаят бакалавъра по Стопанска логистика като професия от LTSSL. Пробвемът е че нямам никакъв опит по специалността....

    Ще се радвам на съвети и предварително благодаря

    П.П. Мустакар, в момента е голяма еуфория в Уелингтън заради премиерата на The Hobbit. Аз като фен на Питър Джаксън, Толкин и целият епос за Средната земя съм супер въобушевен, постоянно се ровя за разни клипчета на тази тема, ще се радвам да споделиш каква е атмосферата при вас в момента в някоя офф-топик тема
    Last edited by dunedanetz; 03-12-12, 16:04.

    #2
    Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

    Браво на Емо и Мила за добре подготвеното мнение!
    Хубавото е, че NZQA май не гледаше никак опита - тоест ще те оценят като това, което ти се иска. Аз много пъти съм казвал, но пак да си повторя - в придружителното писмо им пиши, че ще се радваш да те оценят точно както е написана специалността в ЛТССЛ и точно на това ниво (както знаем, имиграционните агенти са буквояди и са готови да те отхвърлят веднага, ако нещичко не съвпада).
    ИЕЛТС-а ще ви е достатъчен за миграция и да се избегнат пари за задължителните курсове.
    Опитът е малко по-тегавото нещо. За да признаят точки, ще искат опита да отговаря на специалността. Сега, не препоръчвам да се лъже, но винаги може да се нюансира При осигуряване и разпространение на стоки винаги има нужда от подходящо застраховане... ако усещаш накъде бия...
    Или направо - занимавал си се с оценка на риска при спедиция и застраховане (примерно преценявал си откъде могат да минат дадени стоки, с какви компании, с каква репутация, какви инциденти са ставали и каква премия според типа стока да плащат) Просто идейки... ти знаеш най-добре как да го оформиш. Но ако напишеш, че си седял в офис и си приемал универсални застраховки живот - няма да мине

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

      Здравей dunedanetz,

      Ник ти е написал за точките - бори се NZQA да ти признаят специалност от някой списък. Бонус точките са много, много важни!
      В последствие, ако ви удобрят EOI-то ви дават временно гражданство, т.е. може да работиш каквото си искаш. Важното е да стъпиш
      Ако имаш още въпроси ще се радваме да можем да отговорим.

      Поздрави,
      Христо

      P.S. Сега ще пусна тема за Хобита - http://www.bg2nz.com/showthread.php?t=173
      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #4
        Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

        Да, аз само от това се притеснявам - ако се рипам да ми признаят логистиката заради бонус точките, но да трябва да работя само това или свързана с това дейност, като аз си нямам хал хабер от логистика в истинския професионален практически аспект. Трябва да разуча по-сериозно в кои случаи те задължават и ограничават да работиш само това, което си заявил, че си завършил като образование.... Иначе, ако няма ограничение вече като си там, значи няма проблем... Не можах да намеря точно тази информация в сайтовете на имиграционните...

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

          Има една тънкост със специалността и много "АКО"
          Допускаме, че си оценен като логистик. Имиграционният има 3 опции за решението си на база предоставени документи и интервю:
          1) много е доволен от теб - получаваш жителска виза (Residence Visa)
          2) има малко съмнения - получаваш работа към жителство виза (Work to Residence Visa)
          3) не вярва, че ще се оправиш - отказва виза

          Какви са последствията за теб:
          1) отиваш в НЗ и може да работиш каквото ти сърце желае (или да не работиш въобще, ако можеш да си го позволиш)
          2) отиваш в НЗ и имаш 9 месеца да си намериш постоянна работа по специалността или по специалност близка до нея Ако не намериш, трябва да си биеш камшика обратно за БГ и с това се приключва
          3) не отиваш в НЗ

          За теб възможност 2) ще е проблемна, защото ще искат да си в подобна индустрия. Да го убедиш в 1) трябва много добре да говориш английски и да покажеш, че имаш емигрантски опит, няма да те гони носталгия и т.н. 3) не го коментираме - там трябва много яко да се издъниш или да си лъгал и да те хванат.
          Last edited by NikiG; 10-12-12, 22:36.

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

            Много ти благодаря Ники, отново

            Всичко ми стана ясно вече по този въпрос,супер!

            Почнах да се чудя по друг казус... Какво става когато след подаването на ЕОИ-то, в процеса на чакане си повишиш квалификацията или работният ти опит отиде в горна категория - можеш ли по някакъв начин да ти се ъпдейтнат точките? Пъкленият ми план е да запиша пролетта една скоростна магистратурка по Одит и Риск мениджмънт ей тук http://audit.vuzf.bg/?page_id=5 която е само 2 семестъра, поради факта, че в НЗ се търсят одитори, пък и одита и риск мениджмънта са по-близки до моя по-финансов профил.... Но ако това стане, как би ми се отразило на кандидатурата, ако вече са ми асеснали ЕОИ-то и бакалавърската степен по логистика?

            Comment


              #7
              Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

              ЕОИ-то може да се редактира безкрайно докато се подаде. Веднъж подадено, може да се редактира, само ако има налице важни обстоятелства, които (негативно) биха му повлияли. Сложих "негативно" в скоби, защото доколкото си спомням (тук трябва сам да провериш какво може да се прави с ЕОИто), тази дума я нямаше, но се подразбираше, защото не може да го подобриш.

              Един вид, ако си подал ЕОИ като логистик, вече не може да сменяш професията - ще искат да подадеш ново ЕОИ. И друго - каква ти е файдата да получиш квалификация, по която нямаш опит?? Опитът се смята след получаването и. И още едно нещо - провери в регистъра на акредитираните университети и колежи към Министерство на образованието, дали това училище е акредитирано. Ако не го намериш там, само ще си загубиш времето и парите, защото най-вероятно NZQA няма да ти признае образованието.

              Comment


                #8
                Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                Ето тук за какво точно е акредитирано училището:


                Магистър по Икономика в една от следните специалности:
                Застраховане и осигуряване
                Финанси
                Счетоводство и контрол

                Comment


                  #9
                  Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                  Здравейте Емо и Мила,
                  Логистиката е много широко понятие. Логистика е принципно всичко. Това, с което съм запознат е, че по търсените професии на Long Term Skill Shortage List фигурира
                  Supply and Distribution Manager(Procurement Professional)
                  (133611), което обаче, за да бъде признато има едно убийствено изискване
                  Minimum of five years relevantexperience AND professionalcertification by the CharteredInstitute of Purchasing and
                  Supply (MCIPS)

                  , което Ники ще ме поправи, ако бъркам, но това е, с което аз се сблъсках, във връзка с тази специалност.
                  Успехи в начинанията.





                  Comment


                    #10
                    Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                    Няма да те поправя, но не може ли сертификата да се изкара на място СЛЕД като са те взели с жителска виза. Примерно за фармацевт има изискването да си минал един изпит само и да си влязъл в програмата - вътре вече трябва да минеш стаж с фармацевт за 1 г и да изкараш още един изпит, преди да те признаят за фармацевт.

                    Имиграционните ти дават 2 г жителска виза с условие да станеш фармацевт преди да са изтекли.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                      Малко да ъпдейтна ситуацията при нас - след много сметки, чудене и четене, осъзнахме, че е на практика невъзможно да имаме някакви шансове при тегленето на ЕOI с нашите мижави точки - 110-115 максимум... И на този етап да даваме пари за таксата само и само да си подадем документите при резултатите от последните няколко тегления ми се струва като единствено и само загуба на пари. Засега сме в изчаквателен режим и чакаме по-добри дни... Ще видим. Просто не искаме да сме нелегални и да заминаваме като туристи....

                      Comment


                        #12
                        Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                        Важното е, че имате информацията и винаги можете да си нагласите сметките спрямо целта

                        Сега е момента да огледате списъка с търсените професии и да използвате мотивацията, за да се преквалифицирате към по-добро

                        Успехи!
                        Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                        Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                        Comment


                          #13
                          Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                          Просто хората с икономически профил сме най-пре***ни В моя случай евентуално мога да натаманя специалността, но не мога да докажа 5 години стаж... Ако искам да почна работа в логистиката за да успея да се ассесна като supply and distribution manager то пък никоя фирма няма да ме вземе на работа, защото вече имам доста стабилна кариера в застраховането, вече 6 години и на почти 30 години никой няма да наеме човек без опит, макар и завършил подходящо образование... Но Христо е прав, докато има мотивация има и решение, ще продължим да мислим статегии

                          Comment


                            #14
                            Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                            Темата на Ана от началото на месеца доста ме обнадежди към този потенциален вариант, за който никога не бях се сещал, а именно варианта с намиране на job offer за неквалифициран фермерски труд... Погледнах някои обяви, но навскякъде поне където аз проверих, искат NZ phone number and NZ address - смисъл, пак искат хората да са там на място... Ще продължа да събирам инфо по този въпрос, но наистина аз, както и приятелката ми, нямаме нищо против hard manual labour, даже напоследък и двамата сме емоционално и психически изморени от работата във фирми, компании, работа зад бюро и с радост ще сменим "интелектуалния" труд с физически, ако ни се отдаде такава възможност.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Оценка на шансовете Емо и Мила

                              Welcome to the club!
                              Това е моята мечта, за сега. В новата селекция от 18.09., гледам, че пак няма пуснати без job offer с под 140 т., значи.... ясна е работа. Ако междувременно открия по-пряка пътека, ще пиша.

                              Успех!

                              Comment

                              Working...
                              X